Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Κάτι που παρατηρώ αυτό τον καιρό   είναι οτι εκεί που αράζω με πιάνει κάτι σαν ταχυκαρδία μαζί με εκούσιες βαθιές αναπνοές και νιώθω όπως όταν είμαι στην διάρκεια ενός σετ σαν να μπορώ να πεταχτώ επάνω και να τα σπάσω όλα :D . Κρατάει 2-3 δευτερόλεπτα max. 

 

αυτό το είχα πάθει αλλα όχι σε normal φάση 

μήπως πίνεις πολύ καφεΐνη και σε πειράζει ?

prew δεν απότι θυμάμαι , σωστά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

παιχτη τωρα  το ειδα αυτο ! οταν λες αραχτος εννοεις σπιτι σου κ σε ασχετες στιγμες στα καλα καθουμενα?

2-3  δευτερ κρατανε οι εκουσιες αναπνοες η η ταχυκαρδια ?

εχεις αισθηση παλμων κατα την διαρκεια της ημερας ? οχι στο gym γενικοτερα μιλαω ..  τους αισθανεσαι δηλαδη τους χτυπους η ειναι νορμαλ ?

ειναι ρε συ Γιαννη ! ολα ειναι .. το θεμα ειναι πως αναλογα με τον βαθμο που κανεις το καθε τι παιρνεις και τα αναλογα αποτελεσματα  .. απο το τιποτα το περπατημα ειναι  θεικη αεροβια ασκηση!

και βεβαια ειναι ..

 

Μαους, περπατώ πάνω από 5 ώρες τη μέρα, στη δουλειά. Δεν ξέρω όμως αν θεωρείται αεροβική αυτό. Οπότε αναρωτιέμαι αν προσθέσω ποδήλατο θα βελτιώσω την κατάσταση ή θα αυξήσω τη φθορά; Ή αμφότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλτο το στατικο μη το φοβασαι ! χωρις μεγαλη αντισταση δε κανει μεγαλη ζημια σε γονατα αρθωσεις κτλ φτανει να μην ζοριζεσαι ! καλο θα σου κανει 2 φορες την βδομαδα θα αυξησεις πολυ την αντοχη σου θα σε βοηθησει θα δυναμωσει τα ποδια κτλ. οσο αναφορα την δουλεια φυσικα και θεωρειται αεροβικη τοσο περπατημα !  ο,τι κανεις Γιαννη καλο ειναι !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, δηλαδή το περπάτημα δεν είναι αεροβική. Το στατικό ποδήλατο είναι; π.χ. 45' 2 φορές τη βδομάδα θεωρείται ικανοποιητική αερόβια;

 

Γιαννη δεν ειπα οτι το περπατημα δεν εχει οφελη ειπα οτι δεν αρκει για αεροβια. Το οτι περπατας 5 ωρες τη μερα στην δουλεια ειναι απο την μια πλευρα καλο για να σε κανει να αντεχεις σε αυτο συγκεκριμενα δηλαδη να περπατας για 5 ωρες. Οταν ομως χρειαστει ας πουμε να τρεξεις για να πιασεις καποιον, θα δεις οτι θα σου κοπει  η ανασα γρηγορα γιατι ο οργανισμος δεν ειναι μαθημενος σε αυτο. Το να κανεις αεροβια ασκηση σε ποιο εντονους ρυθμους απο το περπατημα σε προσαρμοζει ακριβως σε αυτους τους ρυθμους.
Κανε στατικο ποδηλατο για 30 ή 45 λεπτα 3 ως 4 φορες την εβδομαδα χαμενος δεν θα βγεις.
Θα βελτιωσεις την φυσικη σου κατασταση. Το ποδηλατο δεν φθειρει ουσιαστικα το σωμα.
Περισσοτερες φθορες δημιουργουν οι ακραιες διαιτες, η παραλειψη γευματων και ο ελλιπης υπνος που εμποδιζουν την αναπλαση.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, δηλαδή το περπάτημα δεν είναι αεροβική. Το στατικό ποδήλατο είναι; π.χ. 45' 2 φορές τη βδομάδα θεωρείται ικανοποιητική αερόβια;

 

γιαννη το αν η άσκηση είναι αεροβική η όχι έχει να κάνει μόνο με το ρυθμό που χτυπάνε οι παλμοί της καρδιάς , όχι με την άσκηση αυτή καθαυτή.  Το περπάτημα είναι αερόβια εαν είναι γρήγορο (βαδιν) και γίνεται στο 65% των παλμών και πάνω, ενώ δεν είναι αερόβιο αν γίνεται στο 65% των παλμών και κάτω. Οι παλμοί πρέπει να είναι συνεχόμενοι κατά την διάρκεια της άσκησης. 

 

παιχτη τωρα  το ειδα αυτο ! οταν λες αραχτος εννοεις σπιτι σου κ σε ασχετες στιγμες στα καλα καθουμενα?

2-3  δευτερ κρατανε οι εκουσιες αναπνοες η η ταχυκαρδια ?

εχεις αισθηση παλμων κατα την διαρκεια της ημερας ? οχι στο gym γενικοτερα μιλαω ..  τους αισθανεσαι δηλαδη τους χτυπους η ειναι νορμαλ ?

 

 

 

 

Αλεξ, εχεις ταχυκαρδιες σε στιγμες ακυρες, που δν γυμναζεσαι?

 

Ναι σε άσχετες στιγμές, 2-3 σεκ κρατάνε όλα. Δεν είναι άσχημο συναίσθημα απλά εκεί που είμαι αραχτός στον καναπε σε ώρα ξεκούρασης που είμαι ήρεμος , νιώθω ξαφνικά όπως νιώθω όταν είμαι στο gym την καρδιά να χτυπάει. Επίσης εκείνη την ώρα ένα άλλο περίεργο νιώθω τον αέρα να περνάει απο την τραχεία / πνεύμονες , όπως όταν είσαι λαχανιασμένος αλλα χωρίς να είμαι λαχανιασμένος. 

 

Θα πάω να κάνω ένα τσεκαπ καλου κακού έχω να κάνω χρόνια. 

Γενικότερα όχι δεν αισθάνομαι την καρδιά μου καθόλου. 

 

 

αυτό το είχα πάθει αλλα όχι σε normal φάση 

μήπως πίνεις πολύ καφεΐνη και σε πειράζει ?

prew δεν απότι θυμάμαι , σωστά?

 

 

Δεν πίνω πολύ καφείνη. Πίνω 3-4 καφέδες την ευδομάδα ως preworkout. Αυτό γίνεται και μέρες που δεν πινω καφε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με θελει καθολου γαμω ...

 

 

Πηρα φυστικοβουτουρο, χτες το ανοιξα να φαω και σημερα σχεδον μισο, αι γαμηθειτε ...

 

Και οταν τους λεω μην τρωτε και θυμομουν... Λες και γω τα παιρνω ετσι και οχι γιατι εχω κανει τα κουμαντα μου τι θα τρωω τις επομενες τρεις εβδομαδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με θελει καθολου γαμω ...

 

 

Πηρα φυστικοβουτουρο, χτες το ανοιξα να φαω και σημερα σχεδον μισο, αι γαμηθειτε ...

 

Και οταν τους λεω μην τρωτε και θυμομουν... Λες και γω τα παιρνω ετσι και οχι γιατι εχω κανει τα κουμαντα μου τι θα τρωω τις επομενες τρεις εβδομαδες...

Πάρε ένα ψυγειάκι και χώστο μέσα εκεί που έχεις το γυμναστήριο ή βάζε έστω εκεί πράγματα που μένουν εκτός ψυγείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε συ...

 

Με χουν σπασει τα νευρα... Δεν γινετε να τα κρυβω επειδη δεν καταλαβαινουν...

 

Αυτο που λες ειναι μη πρακτικο γιατι οταν θελω να κανω κατι να φαω θα πρεπει να τρεχω κατω...

 

Τωρα που θα παρω και αυγα χαμος..

 

Καθε βραδυ πειναω τι θα φαω λεει ο μεγαλος.. Παει ανοιγει το ψυγειο.. Εχει σαλαμια τυρια κασερια, εχω εγω γαλοπουλες καλαμποκια, αυγα, χτυπιτες.. Μετρημενα σχεδον να βγαλουν 2 εβδομαδες ωστε συην δουλεια κυριως να χω να τρωω και την αλλη μερα τα βλεπω φαγωμενα..

 

Ε ασιχτηρ ναουμε...

 

Τους ειπα και το αλλο αν θελετε κατι πειτε μου να σας το παρω ξεχωριστα γιατι τα δικα μου τα χω προγραμματισμενα και η απαντηση... Οχι ρε χαζε εγω δεν τα πειραζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε συ...

 

Με χουν σπασει τα νευρα... Δεν γινετε να τα κρυβω επειδη δεν καταλαβαινουν...

 

Αυτο που λες ειναι μη πρακτικο γιατι οταν θελω να κανω κατι να φαω θα πρεπει να τρεχω κατω...

 

Τωρα που θα παρω και αυγα χαμος..

 

Καθε βραδυ πειναω τι θα φαω λεει ο μεγαλος.. Παει ανοιγει το ψυγειο.. Εχει σαλαμια τυρια κασερια, εχω εγω γαλοπουλες καλαμποκια, αυγα, χτυπιτες.. Μετρημενα σχεδον να βγαλουν 2 εβδομαδες ωστε συην δουλεια κυριως να χω να τρωω και την αλλη μερα τα βλεπω φαγωμενα..

 

Ε ασιχτηρ ναουμε...

 

Τους ειπα και το αλλο αν θελετε κατι πειτε μου να σας το παρω ξεχωριστα γιατι τα δικα μου τα χω προγραμματισμενα και η απαντηση... Οχι ρε χαζε εγω δεν τα πειραζω...

Τι ωραιο που ειναι να 'χεις αδερφια , εγω θα του ειχα σπασει τα ανω ακρα ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα πρέπει να γίνεις πιό πηστικός. Εγώ στον αδερφό μου και ένα αυγό να πάρει από τα δικά μου ακόμα κι αν έχω ολόκληρη καρτέλα κάνω σαν υστερικός μπας και νιώσει λίγο  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε συ...

Με χουν σπασει τα νευρα... Δεν γινετε να τα κρυβω επειδη δεν καταλαβαινουν...

Αυτο που λες ειναι μη πρακτικο γιατι οταν θελω να κανω κατι να φαω θα πρεπει να τρεχω κατω...

Τωρα που θα παρω και αυγα χαμος..

Καθε βραδυ πειναω τι θα φαω λεει ο μεγαλος.. Παει ανοιγει το ψυγειο.. Εχει σαλαμια τυρια κασερια, εχω εγω γαλοπουλες καλαμποκια, αυγα, χτυπιτες.. Μετρημενα σχεδον να βγαλουν 2 εβδομαδες ωστε συην δουλεια κυριως να χω να τρωω και την αλλη μερα τα βλεπω φαγωμενα..

Ε ασιχτηρ ναουμε...

Τους ειπα και το αλλο αν θελετε κατι πειτε μου να σας το παρω ξεχωριστα γιατι τα δικα μου τα χω προγραμματισμενα και η απαντηση... Οχι ρε χαζε εγω δεν τα πειραζω...

Με whey δεν έχεις τέτοια προβλήματα.

 

In other news

Trekking κάθε απόγευμα. Για τσάμπα, ειναι μια χαρά αερόβια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Live Κάνε χαμό μια δύο φορές βρισεε,απείλησε κτλ μια δύο τρεις θα σταματήσουν. Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να ξεκινάς να πετάς το φαγητό τους για να καταλάβουν πως είναι να μην έχεις κάτι Όταν το θες.

 

Όσο για το περπάτημα ότι και να κάνεις είναι καλύτερο Από το να μην κάνεις τίποτα. Από κει και πέρα είναι τί απαιτήσεις έχει ο καθένας .

 

Εμένα μάλλον επόμενος στόχος είναι αγώνας 63χλμ(3χ21) για αρχές Μάρτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...