Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Το ένα και το τρία ισχύουν. Το δύο είναι ανάλογα τον χρόνο,τον ρυθμό,την απόσταση κτλ χτες πχ σε δύο ώρες εκαψα κοντά 1700 θερμίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Αναλόγως τους στόχους. Άμα είσαι λαπάς και θες να γραμμώσεις/δυναμώσεις, εννοείται ότι αξίζει. Άμα θες σε 2 χρόνια να γινεις διπλός σε όγκο, δε νομίζω. Όσες κάμψεις και να κάνεις, δεν είναι το ίδιο με το να ξεκινήσεις 60 κιλά πάγκο και 2 χρόνια μετά να είσαι στα 120.

 

Βέβαια το κλειδί στον όγκο είναι η διατροφή. 

 

Ουσιαστικά όλες οι προπονήσεις αξίζουν αρκεί να τις κάνεις συστηματικά και να τα δίνεις όλα

 

Το You are your own gym είναι εξαιρετικό βιβλίο για όσους θέλουν να ασχοληθούν με bodyweight ασκήσεις. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πιο πλήρες.

εε ενταξει δε θελω να γινω ντουλαπα.να γραμμωσω λιγο να ψιλοκαθαρισω απο λιπος και να παρω λιγο ογκο και γραμμωση.απο κατι βιντεακια στο youtoube που ειδα κατι τετοιο διχνει παντος να πετυχαινει αυτη η γυμναστικη.δε ξερω βεβαια κατα ποσο μουφα ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εε ενταξει δε θελω να γινω ντουλαπα.να γραμμωσω λιγο να ψιλοκαθαρισω απο λιπος και να παρω λιγο ογκο και γραμμωση.απο κατι βιντεακια στο youtoube που ειδα κατι τετοιο διχνει παντος να πετυχαινει αυτη η γυμναστικη.δε ξερω βεβαια κατα ποσο μουφα ειναι...

 

Τι εννοείς? ΄Οτι επειδή είδες αυτόν που κάνει τις συγκεκριμένες ασκήσεις στα βίντεο, να είναι έτσι όπως θες να γίνεις, πιστεύεις ότι κάνωντας τις ίδιες ασκήσεις θα γίνεις έτσι κ εσύ ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι εννοείς? ΄Οτι επειδή είδες αυτόν που κάνει τις συγκεκριμένες ασκήσεις στα βίντεο, να είναι έτσι όπως θες να γίνεις, πιστεύεις ότι κάνωντας τις ίδιες ασκήσεις θα γίνεις έτσι κ εσύ ?

εε δεν ειπα να γινω ετσι.το ξερω οτι χρειαζονται και διατροφες και υπνος και γενικα πολλα πραγματα.Ρωταω αν αποδιδει αυτο το ειδος προπονησης με τη βοηθεια μονο του δικου μας βαρους να αποκτησουμε λιγο ογκο.πχ τσεκαρε αυτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου το ξανά αυτό. Συνήθως, μετά την γυμναστική, ο οργανισμός είναι σε υπερένταση, οπότε είναι πιθανόν να δυσκολευτείς να κοιμηθείς μετά την αερόβια. Εάν θες να εντάξεις αερόβια στο πρόγραμμά σου, θα πρότεινα να την κάνεις το πρωί, κατά προτίμηση χωρίς να έχεις φάει κάτι.

οταν ξεκίνησα πριν 3 χρόνια βραδινές προπονήσεις έκανα κ δεν είχα θέμα , σιγά μη με χαλάσει η αερόβια το βράδυ   B) 

με άδειο στομάχι ουτε καν , χωρίς να έχω φάει καλά  δεν κάνω τίποτα  :-D

αερόβια εχω στο τέλος της προπόνησης εδώ και ένα μηνα που άρχισα πάλι σοβαρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Mark Lauren είναι κάθετα εναντίον της αεροβικής. 

 

1. Σε μακροχρόνια χρήση προκαλεί φθορά στις αρθρώσεις

2. Οι θερμίδες που καίγονται είναι λίγες 

3. Αφαιρούν ενέργεια από την προπόνηση με αντίσταση

 

Στην ουσία προτεινει να εστιάσουμε αποκλειστικά στη αύξηση μυικής μάζας καθώς αυτό θα προκαλέσει αναγκαστική μειωση λίπους. Αντί για αεροβική προτείνει ξεκούραση και μεγαλύτερη ενέργεια στις προπονήσεις.

 

Λογικό ακούγεται. Συμφωνείτε;

 

συμφωνώ και δεν κάνω αερόβια για τους ίδιους λόγους. 

 

Η μόνη αερόβια που κάνω που και που και δεν είμαι εναντίων είναι το περπάτημα με άδειο στομάχι. Όχι σε διάδρομο.. έξω να παίρνω και λίγο αέρα. 

εε ενταξει δε θελω να γινω ντουλαπα.να γραμμωσω λιγο να ψιλοκαθαρισω απο λιπος και να παρω λιγο ογκο και γραμμωση.απο κατι βιντεακια στο youtoube που ειδα κατι τετοιο διχνει παντος να πετυχαινει αυτη η γυμναστικη.δε ξερω βεβαια κατα ποσο μουφα ειναι...

 

όταν κάποιος πουλάει κάτι σε αυτό το industry , το promotion είναι σχεδόν πάντα εντελώς μουφα.

 

 

εε δεν ειπα να γινω ετσι.το ξερω οτι χρειαζονται και διατροφες και υπνος και γενικα πολλα πραγματα.Ρωταω αν αποδιδει αυτο το ειδος προπονησης με τη βοηθεια μονο του δικου μας βαρους να αποκτησουμε λιγο ογκο.πχ τσεκαρε αυτο 

 

 

αυτό που δείχνει στο βιντεο θέλει 1 χρόνο εντατικά βάρη και να σηκώνεις τα άντερά σου. Freeletics και μαλακίες 

 

με άδειο στομάχι ουτε καν , χωρίς να έχω φάει καλά  δεν κάνω τίποτα  :-D

αερόβια εχω στο τέλος της προπόνησης εδώ και ένα μηνα που άρχισα πάλι σοβαρά 

 

η αερόβια δεν σε γυμνάζει , απλά καίει θερμίδες. Να κάνεις αερόβια φαγωμένος είναι πολύ άτοπο εκτός αν κάνεις πάνω από μια ώρα. Στο τέλος της προπόνησης που την έχεις είσαι μια χαρά γιατί στην προπόνηση έχεις κάψει το φαγητό σου (and then some)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την αεροβια  γυμναζεις την καρδια , δυναμωνεις τους πνευμονες , βελτιωνεις το καρδιοαναπνευστικο ,  οξυγονονεις το αιμα ,βελτιωνεις το επιπεδο των λιπιδιων , μειωνεις χοληστερινη , ελενχεις αρτηριακη πιεση , ενισχυεις το ανοσοποιητικο συστημα

ε κατι κανει ..

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σορρυ που κουραζω αλλα μηπως υπαρχει καποιος που θα μπορουσε να προτεινει προγραμματακι η συνδιασμους ασκησεων τις οποιες να κανω σπιτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Mark Lauren είναι κάθετα εναντίον της αεροβικής. 

 

1. Σε μακροχρόνια χρήση προκαλεί φθορά στις αρθρώσεις

2. Οι θερμίδες που καίγονται είναι λίγες 

3. Αφαιρούν ενέργεια από την προπόνηση με αντίσταση

 

Στην ουσία προτεινει να εστιάσουμε αποκλειστικά στη αύξηση μυικής μάζας καθώς αυτό θα προκαλέσει αναγκαστική μειωση λίπους. Αντί για αεροβική προτείνει ξεκούραση και μεγαλύτερη ενέργεια στις προπονήσεις.

 

Λογικό ακούγεται. Συμφωνείτε;

Γιάννη μην σκέφτεσαι την αερόβια μόνο σαν εργαλείο κάψιμο λίπους.

 

Πέρα από αυτά που είπε ο mau, οι προπονήσεις υψηλής έντασης με βάρη στενεύουν τις αρτηρίες . Οι αερόβια αποτρέπει αυτή την αλλοίωση.

 

Επίσης να πάμε σε κάτι χειροπιαστό...δεν σου/σας έχει τύχει να κάνετε ένα set με high reps σε squat και να πρέπει μετά από λίγο να ξαναμπείτε να ξανακάνετε squat ? Οι αναπνοές σας/σου πως ήταν ? Εμένα η αερόβια με έχει βοηθήσει σε αυτό το κομμάτι πολύ. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αναεροβια μας ωφελει σε ολα οσα ανεφερα (συν τις αναπνοες που λεει ο μπος και συν ενα σορο αλλα) , οσο μας ωφελει η αεροβια στο χτυσιμο μυων !

εκαστος στο ειδος του ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A μεγα λαθος τα οφελει ειναι σημαντικα , κ πολυ μεγαλυτερα απο ενα σωρο αλλα σκευασματα που σου πλασαρουν!

αν εχεις καποιον γιατρο που ξερει κ ασχολειται , ρωτα τον να σου πει για τις μοναδες που παιρνει ο οργανισμος μας απ το συμπληρωμα κολαγονου που σου ποσταρα πιο πανω και θα καταλαβεις για τι κοροιδια μιλαμε !

 

Β . επειδη δε θελω να πω πως λες ψεμματα , θα πω απλα να το κοιταξεις αυτο ..

την διαφορα την καταλαβαινεις απο το να παρεις μεγαλυτερη δοση και μονο, οπως πολυ σωστα ειπε ο λιβε μπορει ακομη κ να τρεμεις , ο παρθενος ειδικα οργανισμος την ακουει για τα καλα !

τωρα οσο αυτα που λες για την γυρη κ τις αλεργειες ειναι αυτονοητα κ ισχυουν και για χιλιαδες αλλες τροφες που μπορει να εχει αλεργια ο οποιοσδηποτε ..

 

Τα οφελη απο τον βασιλικο πολτο θα ειναι για καποιον εμφανη αν 
1  βρει αληθινο βασιλικο πολτο σωστα διατηρημενο, πραγμα σχεδον αδυνατο αν δεν ειναι ο ιδιος μελισσοκομος 
2  αν παιρνει τις ποσοτητες που πραγματικα χρειαζεται ο οργανισμος του
3  εχει πραγματικα μεγαλες ελλειψεις βιταμινων και ιχνοστοιχειων λογω εντελως λαθους διατροφης στην ζωη του.
Εγω επαιρνα για χρονια βασιλικο πολτο μονο απο συγκεκριμενα φαρμακεια και οχι απο μελισσοκομους και κυριως την συγκεκριμενη μαρκα που αναφερθηκε απο το παιδι που εκανε την ερωτηση.
Τρεμουλο η μεγαλυτερη δοσολογια δεν μου εφερε ποτε.
Αλλα ουτε και οφελη δεν ειδα σε τιποτα. Ισως γιατι η διατροφη μου εκεινα τα διαστηματα ηταν σε θρεπτικα συστατικα μεχρι εκει που δεν παει ή ισως γιατι ο βασιλικος πολτος που επαιρνα ηταν νεκρο προιον.
Οτι απο τα 2 και να ισχυε, συμπερασμα για μενα ηταν οτι η χρηση του βασιλικου πολτου τουλαχιστον σε μενα ηταν ασκοπη πολυτελεια.
Το να ασχολειται καποιος με ενα προιον, που στην πραγματικοτητα ειναι ωφελιμο μονο για λιγους και με προυποθεσεις, την ωρα που υπαρχουν αλλα συμπληρωματα διατροφης και βοτανα που εχουν τεραστια οφελη και μαλιστα αμεσα, ειναι χασιμο χρονου και χρηματος.
Οσο για την κοροιδια που αναφερεις, σχετικα με πολλα απο τα συμπληρωματα διατροφης εχεις δικιο.
Στο λεει ενα πρωην πολλακις κοροιδο.   B)
 
 

 

O Mark Lauren είναι κάθετα εναντίον της αεροβικής. 

 

1. Σε μακροχρόνια χρήση προκαλεί φθορά στις αρθρώσεις

2. Οι θερμίδες που καίγονται είναι λίγες 

3. Αφαιρούν ενέργεια από την προπόνηση με αντίσταση

 

Στην ουσία προτεινει να εστιάσουμε αποκλειστικά στη αύξηση μυικής μάζας καθώς αυτό θα προκαλέσει αναγκαστική μειωση λίπους. Αντί για αεροβική προτείνει ξεκούραση και μεγαλύτερη ενέργεια στις προπονήσεις.

 

Λογικό ακούγεται. Συμφωνείτε;

 

Συμφωνω απολυτα στο 1.

 

Στα υπολοιπα εχει λαθος, αλλα το πρωτο ειναι καθοριστικο για την ζωη μας σε μεγαλυτερες ηλικιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

η αερόβια δεν σε γυμνάζει , απλά καίει θερμίδες. Να κάνεις αερόβια φαγωμένος είναι πολύ άτοπο εκτός αν κάνεις πάνω από μια ώρα. Στο τέλος της προπόνησης που την έχεις είσαι μια χαρά γιατί στην προπόνηση έχεις κάψει το φαγητό σου (and then some)

Η αερόβια που κάνω (clibing 15/6,5) γυμνάζει τα πόδια μου μια χαρά . Οι 4κέφαλοι και ο δικέφαλος ποδιού ειναι πρησμένοι λες και έκανα πόδια κάθε φορά που τελειώνω την αερόβια. :-D 

 

μετά απο μια καλή προπόνηση με βάρη έχεις ρίξει το γλυκογόνο κ καις λίπος @χ_HR (διαφορετικό για τον καθένα ανάλογα με την ηλικία),αυτό το ξέρεις.

να πάω πρωι με άδειο στομάχι για αερόβια και μετά να πάω απόγευμα -βράδυ για προπόνηση με βάρη ουτε καν , δεν μου χρειάζεται .

Ο λόγος που έχω την αερόβια μετά την προπόνηση(αναγκαστικά , δεν μπορώ να πηγαινοέρχομαι δυο φορές) ειναι γιατί ανεβάζω αντοχή και όχι για να κάψω λίπος (επωφελούμαι και σε αυτό αλλα ειναι δευτερεύον γιατι δεν κάνω καν δίαιτα , σε κανα 2-3 μήνες αν δω οτι δεν πάει καλά αυτό που κάνω ).

 

Ήδη έχω μεγάλη αντοχή αλλα θέλω να ανέβει κ άλλο.Για παράδειγμα μπορώ να βγάλω προπονήσεις 3ών ωρών παρέα με φαρμακωμένο χωρίς πρόβλημα. (no point to do that just saying). Είναι εξίσου σημαντικό εκτός απο ωραίο να ειναι και λειτουργικό το σώμα μου.

 

Πάντως αυτό που λες ισχύει αλλα όχι πάντα , σε μια ΚΕΤΟ ας πουμε, ή μια διατροφή high protein low carb(20γρ max) αυτό που είπα , η αερόβια πριν τον ύπνο κάνει μεγάλη διαφορά στο αποτέλεσμα ,όχι επειδή την έχεις πριν τον ύπνο αλλα επειδή έχεις κουράγιο να την κάνεις . Όποιος έχει παίξει τόσο χαμηλό υδατάνθρακα θα ξέρει πόσο γ..σι ειναι να κρατήσεις τα κιλά και την ένταση στις προπονήσεις σου παρέα με αερόβια .

 

 

 

αυτό που δείχνει στο βιντεο θέλει 1 χρόνο εντατικά βάρη και να σηκώνεις τα άντερά σου. Freeletics και μαλακίες 

 

εγώ πάντως δεν βλέπω καμια τρελή αλλαγή που να θέλει να σηκώνεις τα άντερα σου . Πολύ καλή πρόοδος , δεν λέω , αλλα όχι οτι πρέπει να μείνουμε και μαλάκες... ίσως και να δούλεψε με freeletics .. λολ

 

ιδικά στο εξωτερικό που ειναι τόσο διαδεδομένα τα μπιχλιμπίδια εκτός απο ΑΑΣ , και τα πίνουν σαν καραμέλες δεν μου κάνει εντύπωση κάποιος να έχει ενα καλό αποτέλεσμα ακόμα και αν αυτό που κάνει δεν ειναι το καλύτερο. Όχι οτι οι δικοί μας πάνε πίσω αλλα λέμε τώρα ..  :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H συζήτηση όσον αφορά εμένα και το κομμάτι που κουοταρε ο Γιαννης δεν ήταν για το αν η αερόβια κάνει καλό στην υγεία η όχι. Είναι για το πόσο η αερόβια χρειάζεται για να επιτευχθούν οι στόχοι σωματοδομής. Συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω απο περπάτημα και αυτό ακόμα δεν είναι απαραίτητο. 


 

Επίσης να πάμε σε κάτι χειροπιαστό...δεν σου/σας έχει τύχει να κάνετε ένα set με high reps σε squat και να πρέπει μετά από λίγο να ξαναμπείτε να ξανακάνετε squat ? Οι αναπνοές σας/σου πως ήταν ? Εμένα η αερόβια με έχει βοηθήσει σε αυτό το κομμάτι πολύ. 

 

Ίσως επειδή κάνω 2 drop set δεν έχω τέτοια προβλήματα. Η αντοχή μου βελτιώνεται και με τα βάρη. Το βλέπω όταν βαράω σάκο αυτό, κουράζομαι δύσκολα παρόλο που έχω κόψει τον συχνό σάκο. 

 

 

 

 

Πέρα από αυτά που είπε ο mau, οι προπονήσεις υψηλής έντασης με βάρη στενεύουν τις αρτηρίες . Οι αερόβια αποτρέπει αυτή την αλλοίωση.

 

 
δωσε καμια πηγή για αυτό αν έχεις γιατί με ενδιαφέρει. Κάτι που παρατηρώ αυτό τον καιρό   είναι οτι εκεί που αράζω με πιάνει κάτι σαν ταχυκαρδία μαζί με εκούσιες βαθιές αναπνοές και νιώθω όπως όταν είμαι στην διάρκεια ενός σετ σαν να μπορώ να πεταχτώ επάνω και να τα σπάσω όλα :D . Κρατάει 2-3 δευτερόλεπτα max. 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H συζήτηση όσον αφορά εμένα και το κομμάτι που κουοταρε ο Γιαννης δεν ήταν για το αν η αερόβια κάνει καλό στην υγεία η όχι. Είναι για το πόσο η αερόβια χρειάζεται για να επιτευχθούν οι στόχοι σωματοδομής. Συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω απο περπάτημα και αυτό ακόμα δεν είναι απαραίτητο. 

 

Ίσως επειδή κάνω 2 drop set δεν έχω τέτοια προβλήματα. Η αντοχή μου βελτιώνεται και με τα βάρη. Το βλέπω όταν βαράω σάκο αυτό, κουράζομαι δύσκολα παρόλο που έχω κόψει τον συχνό σάκο. 

Το αν χρειάζεται η αερόβια για να πετύχεις κάποιους στόχους είναι τελείως γενικό. Μπορεί κάποιος με τέλεια διατροφή, σωστά προγραμματισμένη κτλπ. να χάνει λίπος χωρίς την αερόβια και υπάρχουν και άλλοι όπου κάνουν τα ίδια πράγματα όσον αφορά την διατροφή αλλά χρειάζονται πολύ ιδρώτα για να χάσουν λίπος.

 

Βασικά πρέπει να είσαι πολύ προικισμένος για να καταφέρεις να χάνεις λίπος μονάχα με διατροφή. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...