Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα γενικοτερα το διερευνουσα οχι αποκλειστικα για γυμναστηριο. Τρωει γερη προωθηση.

 

Χρήσεις του βασιλικού πολτού:

 

 

  • για την πρόληψη εποχιακών ιώσεων
  • κατά της δυσκοιλιότητας
  • κατά των συμπτωμάτων που σχετίζονται με την εμμηνόπαυση (κατά των ενδοκρινικών διαταραχών και των ορμονικών ανισορροπιών)
  • κατά της αθηροσκλήρωσης
  • κατά της κόπωσης
  • κατά της ασθένειας του Parkinson
  • κατά της ασθένειας του Alzheimer
  • κατά της υπέρτασης
  • κατά του σακχαρώδη διαβήτη
  • ενίσχυση ανοσοποιητικού συστήματος λόγω της  αντιμικροβιακής δράσης του
  • τόνωση και ενδυνάμωση του δέρματος – μείωση των ρυτίδων
  • κατά του πονοκεφάλου
  • μειώνει τον κίνδυνο στεφανιαίας νόσου γιατί μειώνει τα επίπεδα της χοληστερόλης
  • κατά των καταγμάτων των οστών
  • κατά των φλεγμονών
  • μειώνει τα αρθριτικά προβλήματα
  • ως ενισχυτικό μνήμης
  • βελτιώνει το άσθμα
  • προσφέρει αναβολική υποστήριξη με αποτέλεσμα την αθλητική απόδοση (αυξημένη ενέργεια, αντοχή και φυσική δύναμη)
  • κατά των ελκών και των εκζεμάτων
  • μειώνει τα αλλεργικά συμπτώματα άλλων αιτιών.

http://www.valentine.gr/basilikos_poltos_gr.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Πολυ καλος αν θα ησουν μελισσα. Επειδη ομως δεν εισαι καλυτερα τα λεφτα σου δωστα καπου αλλου που θα πιασουν περισσοτερο τοπο. 

με εξεπληξες εσυ συνηθως λες σωστα πραγματα ! μια χαρα ειναι , δεν ειναι κ τοοοσοοο ακριβο μιας και βαζεις παρα πολυ λιγο κατω απο την γλωσσα κ με αυτα τα 10 γρ την βγαζεις πολυ καιρο !

με βαση τις τοσες  ξεφτιλες κ  κοροιδιες που κυκλοφορουν στην αγορα αξιζει τα λεφτα του δε χρειαζεται να ειμαστε μελισσες για να το παρουμε .. εγω τον προτεινω  φιλε παρτον ..

και μιας και το εφερεε η συζητηση να τα ποιο πεταμενα λεφτα

ProActiv_Liquid_Collagen.jpg
ποιο διαφημισμενο προιον οτι κανει θαυματα , και ποιο πεταμενα λεφτα δεν υπαρχουν ! 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rock διάβασε Link.png Site: αυτό το thread...με λίγα λόγια λέει πως δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις αυθεντικό βασιλικό πολτό.

 

Ευτυχώς δηλαδή να λέω που ο πατέρας μου έχει μέλισσες και βγάζει κάθε χρόνο κάποια ποσότητα... :P

Κάνει πολύ καλό λένε...αλλά όχι σε υπερβολική ποσότητα.

Όπως επίσης και η γύρη κάνει καλό...αλλά εμένα με πιάνει αλλεργία xD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο σε μενα συμβαινει να μην εχω ορεξη για μελι τα πρωινα του χειμωνα ενω ανοιξη-καλοκαιρι-φθινοπωρο να το ξεσκιζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. :)

 

Να σημειώσω για τους λάτρεις του μελιού/γύρης ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να τα βάζουμε σε ζεστά ροφήματα, καταστρέφονται τα θρεπτικά τους συστατικά.

Επίσης, τη γύρη στην κατάψυξη, ούτε καν ψυγείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κάνει πολύ καλό λένε...αλλά όχι σε υπερβολική ποσότητα.

Όπως επίσης και η γύρη κάνει καλό...αλλά εμένα με πιάνει αλλεργία xD

και πολυ σωστα λενε! επισης η γυρη ειναι τελεια απλα σε καποιους ισως να φανει αηδια ! να μη μπορουνε να την πανε κατω με τιποτα να τους ερχεται μεχρι κ να ξερασουν !

οσοι παιρνετε βασιλικο και γυρη κανετε πολυ καλα ειναι τελειο φυσικο - συμπληρωμα κ σε καθε περιπτωση αξιζουν τα λεφτα τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρα μιλας ??  να κανουμε κονε να μας στειλεις ! κ βασιλικο κ μελι  :-)

 

χαχα δεν βγάζει ποσότητες ρε.Ίσα-ίσα για την οικογένεια είναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rock διάβασε Link.png Site: αυτό το thread...με λίγα λόγια λέει πως δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις αυθεντικό βασιλικό πολτό.

 

 

 

με εξεπληξες εσυ συνηθως λες σωστα πραγματα ! μια χαρα ειναι , δεν ειναι κ τοοοσοοο ακριβο μιας και βαζεις παρα πολυ λιγο κατω απο την γλωσσα κ με αυτα τα 10 γρ την βγαζεις πολυ καιρο !

με βαση τις τοσες  ξεφτιλες κ  κοροιδιες που κυκλοφορουν στην αγορα αξιζει τα λεφτα του δε χρειαζεται να ειμαστε μελισσες για να το παρουμε .. εγω τον προτεινω  φιλε παρτον ..

 

 

Εγω παιδια παντως λεω να δοκιμασω. Αλλα αυθεντικο ποιοτητικο και οχι καποιο τριτογενες παραγωγο πως βρισκομαι και τσεκαρουμε αν οντως ειναι? Αυτο της apiVita το εβγαλα με μια προχειρη αναζητηση και δεν ξερω καν αν ειναι αξιολογο και ατοφιο. Παντως απο μεριδες δεν βγαζει πολλες. 0.5 γραμμαριο που ειναι η συνιστωμενη δοση, βγαζει 20 μερες με τα 10γρ συσκευασια. Ουτε κανα μηνα. Ασε που δεν ξερω αν ειναι και μεγαλη ποσοτητα. Αλλη λενε 2γρ ημερισιως και καπου διαβασα πως κινεζοι προτεινουν μεχρι και 10!

 

Ο πολτος σε κανει και ντουρο...

 

Χαχα και εγω το εχω ακουσει! Λες οντως να ισχυει οτι εχει μεταξυ αλλων και αφροδισιακες ιδιοτητες και να ανεβαζει την λιμπιντο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ποσο δοση πρεπει να παιρνεις.

 

Παντως θα εχεις μια οδοντογλιφιδα και θα βαζεις κιγο στην μυτη της και θα το ακουμπας κατω απο την γλωσσα μην το παρακανεις, γιατι θα τρεμεις σαν να χεις παρκισον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

με εξεπληξες εσυ συνηθως λες σωστα πραγματα ! μια χαρα ειναι , δεν ειναι κ τοοοσοοο ακριβο μιας και βαζεις παρα πολυ λιγο κατω απο την γλωσσα κ με αυτα τα 10 γρ την βγαζεις πολυ καιρο !

με βαση τις τοσες  ξεφτιλες κ  κοροιδιες που κυκλοφορουν στην αγορα αξιζει τα λεφτα του δε χρειαζεται να ειμαστε μελισσες για να το παρουμε .. εγω τον προτεινω  φιλε παρτον ..

και μιας και το εφερεε η συζητηση να τα ποιο πεταμενα λεφτα

ProActiv_Liquid_Collagen.jpg
ποιο διαφημισμενο προιον οτι κανει θαυματα , και ποιο πεταμενα λεφτα δεν υπαρχουν ! 

 

 
Η ποσοτητα που προτεινουν δεν κανει απολυτως τιποτα.
Ακομα και στον μυθο που εκανε τοσο διαδεδομενο τον βασιλικο πολτο ως πανακεια για την υγεια μας, οι Ρωσοι μελισσοκομοι τρωγαν τεραστιες ποσοτητες και συγκεκριμενα το τρωγαν στην θεση του μελιου γιατι υποτιθεται το θεωρουσαν τοτε ως μη πολυτιμο προιον σε αντιθεση με το μελι.
Ολη η ιστορια ειναι μυθοπλασια γιατι πρωτα απο ολα δεν μπορεις να εχεις παραγωγη μεγαλης ποσοτητας βασιλικου πολτου, για να εισαι σε θεση να καταναλωνεις μεγαλες ποσοτητες οπως το μελι. Ακομα πολυ δυσκολα θα βρεις καλο ποιοτικα και καλοδιατηρημενο βασιλικο πολτο ωστε να εχεις πραγματικα καποια οφελη.
Ο βασιλικος πολτος ειναι πραγματικα πολυτιμος και μοναδικος για την βασιλισσα, αλλα οχι για τον ανθρωπο.  Δεν μπορει καποιος να παιρνει την ποσοτητα που παιρνει η βασιλισσα και να εχει αυτος 80 κιλα ενω η βασιλισσα τιποτα και να περιμενει να εχει τις ιδιες ωφελειες στο σωμα του με την βασιλισσα. Εγω για αρκετα μεγαλα χρονικα διαστηματα επαιρνα βασιλικο πολτο και σε μεγαλυτερες ποσοτητες απο αυτες που επισημα θεωρουνται σωστες και δεν ειδα καμμια ουσιαστικη διαφορα γιατι η διατροφη μου ειχε επαρκεια σε ολα τα στοιχεια τοτε και η χρηση του βασιλικου πολτου ηταν ασκοπη πολυτελεια. 
Οσο για τα υπολοιπα προιοντα που προερχονται απο τις μελισσες προσοχη στην χρηση της γυρης γιατι υπαρχουν ατομα αλλεργικα στην γυρη και εχουν πεθανει ατομα απο αυτην.
Το μελι ειναι σουπερ τροφη, γιατι μπορουμε να το φαμε σε ανθρωπινη ποσοτητα σε αντιθεση με τον βασιλικο πολτο, αρκει να ειναι τελειως αθερμο, γιατι σε διαφορετικη περιπτωση ειναι απλα επιζημιο για τον οργανισμο μας.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...