Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Παιδία εδώ και 6 μήνες που πηγαίνω γυμναστήριο σε όλες τις ασκήσεις μου κάνω 5χ10 + 1 σετ για ζεσταμα.Μήπως να το αλλάξω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάντες 3χ10 και 3 σετ για ζέσταμα

δεν εχω προβλημα με το 5χ10, απλα σκεφτομουν μηπως με καποια αλλη μορφη επαναληψεω εχω καλυτερα αποτελεσματα.Αν τα κανω 3χ10 δεν θα μειωθει η αποδοση μου ; απο την αποψη οτι θα τα βγαζω πιο ευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τραπεζοειδείς ανέβηκαν level. Ενας κοινός φίλος που πάει στο gym ρώτησε τον αδερφό μου προχτές τι χάπια παίρνω και όταν τον είπε ο bro ότι είμαι τελείως natural γιατί το λές αυτό κτλ, του είπε ότι τραπεζοειδείς χωρίς βοηθήματα δεν παίρνουν έτσι.

 

Η αλήθεια είναι ότι το παρατήρησα και εγώ, πήρανε πολύ πραμα .. Στην φώτο από κάτω είμαι σε εντελώς χαλαρή στάση , χωρίς να σφίγγω η να σηκώνω καθόλου ούτε τραπς ούτε ώμους, αλλά είναι με pump εν ώρα προπόνησης. Άρχισε να γίνεται και ένας εμφανής διαχωρισμός τραπεζοειδή - ώμου. 

 

Κατα τα άλλα ακολουθώ την συμβουλή του boss και τρώω ασπράδια και μπανάνες μαζί με τριπλό εσπρέσσο pre-workout. Μιλάμε για πολύ turbo καταστάσεις.. μεγάλη διαφορά με το αδειο στομάχι νιώθω σαν να μπορώ να περάσω μέσα από τοίχους. 

 

 

 

c6b7.jpg

 

 

ο κάθε κομπλέξας οταν βλέπει ωραίο σώμα ρωτάει τι χάπια παίρνεις .. και οταν του λές δεν ακουμπάω τίποτα σε κοιτάει με δυσπιστία..

Ωραίοι τραπεζοειδείς μπράβο και ώμοι! 

 

Τι ασκήσεις παίζεις άλεξ; και σε τι συχνότητα για τα "τραπέζια"; 

 

εγώ παίζω 2 φορές την εβδομάδα 2 ασκήσεις.. Την κλασική που πιάνεις 2 βάρη κολλητά στο σώμα και τα σηκώνεις μόνο με τους τραπεζοειδής και τα χέρια τεντωμένα.. (πιάνω 2χ22.5 κιλά  4 σετάκια 10 επαναλήψεις)

 

Και την ίδια στο smith με την μπάρα απο πίσω μου.. (50 κιλά χ 10 επαναλήψεις χ 4 -5 σετάκια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω προβλημα με το 5χ10, απλα σκεφτομουν μηπως με καποια αλλη μορφη επαναληψεω εχω καλυτερα αποτελεσματα.Αν τα κανω 3χ10 δεν θα μειωθει η αποδοση μου ; απο την αποψη οτι θα τα βγαζω πιο ευκολα

Μην έχεις μονάχα ένα στάνταρ εύρος επαναλήψεων που θα κινείσαι. Σε όλη την προπόνηση αν κάνεις split στις 2-3-4 ασκήσεις που έχεις κοίταξε να έχουν και διαφορετικό εύρος επαναλήψεων. π.χ. στο στήθος παίξε και τις βαριές 6άρες σου στον πάγκο αλλά στις υπόλοιπες ασκήσεις σου έχε και 8άρες, 10άρες, 12άρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα πηρα τηλεφωνο για τα αυγα μεσα στην εβδομαδα θα τα χω, αντε να ανεβουμε λιγο....

 

Σημερα πρπονηση αφου φαμε σαν τα βοδια. ξαπλωσομε λιγο και μετα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλες μαλλον παραπανω κιλα...

 

Στο σμιθ σε ξεγελαει η ασκηση...

 

Καλυτερα λιγοτερα κιλα και σωστη τεχνικη παρα αυτο,,,

 

Μετα θα κλαις τον ωμο, τωρα μπορει να σε φαινεται αστειο γιατι ειναι μικρο το κακο αλλα μετα ...

 

Τα κρακ κρουκ θα πανε και θα ερχονται, προσεχε...

 

Το ζεσταμα πως το εκανες επαιξες πχ 30, 50 80 % περιπου 

 

Εκανα 12 επαναληψεις με σκετη μπαρα, μετα 2 σετ των 8 με 20 κιλα (10 σε καθε μερια + μπαρα), και μετα μπηκα κανονικα σε 50 κιλα. 1ο σετ οκ, 2ο ζημια. Στην παραμικρη περιστροφη το νιωθω μεχρι και σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τώρα που είπε και ο λιβερ για τα αυγά ..

 

Σημερα πηρα τηλεφωνο για τα αυγα μεσα στην εβδομαδα θα τα χω, αντε να ανεβουμε λιγο....

 

Σημερα πρπονηση αφου φαμε σαν τα βοδια. ξαπλωσομε λιγο και μετα...

το αυγό κάνει πολύ δουλειά τελικά.. απο τότε που έχω πλακωθεί βλέπω άνέβασμα!

Τι αυγά έχεις παραγγείλει; του super σου φαίνονται μήπως άνοστα - αγευστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ενα παραγωγο...Βασικα οι δουλεια του ειναι να πουλα αυγα σε σουπερ μαρκετ, ζαχαροπλαστεια, παντου, αυτα παιρνω συνεχεια και μου αρεσουν παρα πολυ, ασε που γλιτωνω και μερικα ευριδια αφου παιρνω πολλα μαζι..

 

8 καρτελες επι 30 αυγα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα 12 επαναληψεις με σκετη μπαρα, μετα 2 σετ των 8 με 20 κιλα (10 σε καθε μερια + μπαρα), και μετα μπηκα κανονικα σε 50 κιλα. 1ο σετ οκ, 2ο ζημια. Στην παραμικρη περιστροφη το νιωθω μεχρι και σημερα.

Βάλε πάγο εκεί που σε πονάει για 10-15 λεπτά (όχι απευθείας τον πάγο...βάλε καμία πετσετούλα από πάνω) 4-5 φορές την ημέρα για 2-3 μέρες και βλέπεις πως πάει από κει και πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κάθε κομπλέξας οταν βλέπει ωραίο σώμα ρωτάει τι χάπια παίρνεις .. και οταν του λές δεν ακουμπάω τίποτα σε κοιτάει με δυσπιστία..

Ωραίοι τραπεζοειδείς μπράβο και ώμοι! 

 

Τι ασκήσεις παίζεις άλεξ; και σε τι συχνότητα για τα "τραπέζια"; 

 

εγώ παίζω 2 φορές την εβδομάδα 2 ασκήσεις.. Την κλασική που πιάνεις 2 βάρη κολλητά στο σώμα και τα σηκώνεις μόνο με τους τραπεζοειδής και τα χέρια τεντωμένα.. (πιάνω 2χ22.5 κιλά  4 σετάκια 10 επαναλήψεις)

 

Και την ίδια στο smith με την μπάρα απο πίσω μου.. (50 κιλά χ 10 επαναλήψεις χ 4 -5 σετάκια)

 

thanks. Δεν πιστεύω γενικά στην ποικιλία νομίζω είναι overrated. Το πρόγραμμά μου έχει πολύ λίγες και απλές ασκήσεις που κάνω συνεχώς. 

 

για traps κάνω μόνο shrugs με αλτήρες

50κιλους αλτήρες -> drop 30 > drop 20 , επαναλήψεις 5- 10 - 10 οι πρώτες 5 πολύ αργά 3-3-3 τέμπο οι υπόλοιπες νορμάλ 1-1-1 τεμπο.

 

για ώμους έκανα μόνο 2 ασκήσεις 

side lateral raises 20kilos*12 -> 16* 8 > 12* 10 

 

004%2Bdelts%2BBob%2BCicherillo%2BBENT-AR

 

και barbel shoulder raise

 

55k x 7 > 45 x 10 x > 35 x 10

 

barbell-upright-row.jpg

 

 

Το barbel shoulder raise αποφάσισα να το σταματήσω. Τώρα που ανέβηκαν τα κιλά το νιώθω να στρεσάρει την άρθρωση με "λάθος" τρόπο. 

 

Ο λόγος που γυμνάζω μόνο μεσαία κεφαλή στους ώμους είναι ότι καθώς κάνω full body η μπροστινή κεφαλή γυμνάζεται όταν κάνω στήθος και η πίσω κεφαλή γυμνάζεται όταν κάνω rows.  

 

Η συχνότητα για όλες τις ασκήσεις είναι κάθε προπόνηση (3-4 φορές την εβδομάδα). Για ώμους κάνω μία από τις 2 ή ένα σετ στην κάθε μία. 

 

Επίσης ξέρω ότι είμαι περίπου 10 κιλά πάνω απο εσένα , και σορρυ για την έκφραση μου αλλά 22.5 κιλά για shrugs είναι τρίχες :D . Μπριζώσου λίγο να ανεβάσεις κιλά και θα δεις πώς θα πεταχτούν τα τραπς. Πιστεύω τα 30 τα έχεις ακόμα και αν φύγεις απο το σπίτι τώρα και πας μπριζομένος γιατί σου την είπα, και άνετα κιόλας. :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος . Στα shrugs εχω κρατάω ψηλά 2-3 δεύτερα κάνει δουλειά πάντως.

 

οσο side lateral raises θέλει πολύ καλό ζέσταμα τουλάχιστον για μένα μιας και με χτυπάει πολύ στον ώμο. και δεν μπορώ να κάνω πάνω απο 12άρια.. θα επέλθει τραυματισμός στο πολύ χαλαρό..

 

τα 20άρια που κάνεις είναι πολύ ζόρι για μένα..

 

Αντε να δοκιμάσω 15χ8 σε πρώτη φάση πολύ προσεκτικά να ανέβω λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι φίλε δεν είναι ολα τα σώματα φτιαγμένα το ίδιο. Αν σε χτυπάει η άσκηση μην την κάνεις, μπορεί άλλη άσκηση που εσυ είσαι άνετος εμένα να με σκοτώνει. 

 

Πάνε βαριά στα shrugs και θα γυμνάζεις και πολύ grip strength και forearms. Αξίζει. 

 

Και εγω είπα το τεμπο στα shrugs είναι περίπου 3-3-3 στο 1ο σετ. Πάναργο ανέβασμα κράτημα 3 , πάναργο κατέβασμα. Το κράτημα είναι όλα τα λεφτά. 

 

lateral raise μπορείς να κάνεις και με καλώδιο, ίσως σε βολέψει καλύτερα και δεν έχεις ενοχλήσεις στον ώμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δίκιο σε αυτό. Καλά θα κάνω μια δοκιμή και αν δώ οτι "τσιμπάει" το παρατάω όπως είναι αμέσως.

Εξάλου σε οποιαδήποτε άσκηση μόλις νιώσω ενόχληση την παρατάω αμέσως. Δεν ρισκάρω τραυματισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...