Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εγω τελευταια νιωθω σαν αυτα τα καρτουν που τα ακολουθουν ενα μαυρο συννεφο απο πανω και να βρεχει....

 

Μερικες φορες με πεταει και κανενα κεραυνο.. Οπως αυτη την εβδομαδα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Σταδιακή αυξηση των κιλων στις αρσεις,μονόζυγο με extra kg,βαριες κωπηλατικές(γενικά ότι εμπλεκει και απαιτεί δυνατη λαβη)

2)Extra δουλεια στο τελος της προπόνησης όπως wrist curls,wrist extensions αλλά και grip work με ειδικές λαβες!

 

Ησουν μελος στο bodyandmind ετσι?Μονο ετσι εξηγειται η επικη ατακα πηχεις 13χρονου αιθιοπα!!! :-D :-D

 

Χαχαχ ναι με τσάκωσες, παλιο μέλος του bodyandmind. Υποθέτω κ συ! ;) Πρόσφατα έμαθα ότι έκλεισε, είχα πολύ καιρό να ασχοληθώ με το άθλημα συστηματικά, έψαχνα κάποια γωνιά για support κ βρηκα εσάς. Τα 1+2 δουλεύω κανονικά, παραμελώντας ίσως τα wrist extensions έναντι των curls. Grip works εννοείς farmers walk κ τέτοια έτσι? Πρέπει να τα εντάξω κ αυτά μάλλον. Υστερώ πολύ εκεί, αφού φιξ ρολόγια μπρασελέ μου κάθονται σαν τα βραχιόλια της βροντούν.

 

 

 

 

στο μηχανημα που κανεις δικεφαλα πιασε αναποδα την λαβη και παιξε πηχεις !

βαλε αρκετα κιλα κ σιγα σιγα βγαζε πλακες χωρις να σταματας ! 

ανα 3 επαναληψεις κρατα τα για 5 δευτερα τα χερια σου ψηλα ! κ μετα ξανα  ..

 

εμενα γι αυτο μ αρεσουν τα σκουωτ στην γυναικες παντως

 

 

 

Maus δν δουλεύω καθόλου μηχανήματα αλλά κατάλαβα τι λες, drop set σε κατι σαν ανάποδο preacher curl με ez bar.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την άλλη εβδομάδα θα έρθει ο bro στο gym και θα έχω spot και είπα να κάνω λίγο bench press ξανά που είχα να κάνω 2-3 εβδομάδες γιατί πονούσε λίγο ο ώμος. Έκανα 7x90 πολύ πιο άνετα από ότι τα έχω κάνει ποτέ και δεν έβαλα παραπάνω κιλά. Next week θα δοκιμάσω λίγα παραπάνω.

 

Γενικά ήμουν ανεβασμένος στα πάντα σήμερα βγήκε πολύ δυνατή προπόνηση. Πήγα και 100 κιλά στα seated cable rows που γουστάρω πολύ πρώτη φορά στην ζωή μου. 

 

Κάνω επιτέλους αυτό που προσπαθούσα να κάνω τόσο καιρό και δεν μπορούσα λόγω δουλειάς κτλ προπόνηση μέρα παρά μέρα 2 ώρες κάθε φορά και μετά από 2 εβδομάδες ήδη φαίνονται αποτελέσματα. Έδωσα και λίγο στην διατροφή και έβαλα τα 500 γραμ που είχα χάσει. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν κάνω καθόλου squat σε αυτή την φάση γιατί το γόνατο πονάει και στην πρέσα ακόμα και δεμένο με ελαστικό powelifting wrap. Σε κάνα μήνα βλέπουμε..

 

Αντί να σου πω "ίσια" η "έξω" καλύτερα να σου εξηγήσω τι παίζει να μην παίρνεις μασημένη τροφή :P

 

Oσοι κάνουν olympic squat έχουν τις μύτες να βλέπουν μπροστά ή  ελαααααααααααααααάχιστα προς τα έξω. Ο λόγος είναι γιατί η άσκηση και η κίνηση είναι διαφορετική. Οι olympic προπονούν το squat (ακόμα και το backsquat) πάντα έχοντας το επολέ σαν τελικό στόχο, και δεν μπορούν σπάνια ανοίγουν πόδια λόγω της φύσης της άσκησης. Οταν δεν ανοίγουν τα πόδια δεν βγαίνουν και οι μύτες πολύ έξω. 

 

  Οσοι κάνουν powerlifting squat έχουν τις μύτες πολύ προς τα έξω. Αυτό είναι το καλύτερο βίντεο που εξηγεί την διαφορά. Το olympic squat είναι πολύ δύσκολο και θέλει χωρίς υπερβολή χρόνια προπόνησης και εμπειρίας για να εκτελεστεί σωστα (και καλύτερα με προπονητή). Εγώ δεν μπορώ να το κάνω σωστά και να θέλω αλλά έχω τον αδερφό μου που το κάνει με άψογη τεχνική καθώς έκανε τα χρόνια προπόνησης με ολυμπιακό προπονητή που χρειάζονται. (εννοώ γνωρίζω καλά την άσκηση έμμεσα)

 

Το powerlifting η hybrid όπως το λέει στο βίντεο είναι πολύ πιο εύκολο και σηκώνεις και πολύ περισσότερα κιλά. Εγώ έχω τις μύτες αρκετά προς τα έξω ώστε οι πατούσες να σχηματίζουν περίπου 40 μοίρες γωνία. Τα γόνατα επίσης προς τα έξω, Κατεβαίνεις χαμηλά άνετα έτσι και προστατεύεις τα γόνατά σου. Εγώ κάνω μόνο το Powelifing η hybrid squat. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

στο μηχανημα που κανεις δικεφαλα πιασε αναποδα την λαβη και παιξε πηχεις !

βαλε αρκετα κιλα κ σιγα σιγα βγαζε πλακες χωρις να σταματας ! 

ανα 3 επαναληψεις κρατα τα για 5 δευτερα τα χερια σου ψηλα ! κ μετα ξανα  ..

 

εμενα γι αυτο μ αρεσουν τα σκουωτ στην γυναικες παντως

425822_370365079653998_218447584845749_1

 

 

Νομίζεις ότι ειναι τα σκουοτ υπεύθυνα γι αυτό τον κώλο. Γενετικό ειναι το ζητημα. Η μονη διαφορα ειναι οτι η 1η ειναι ανορεκτικη κι εντελως αγυμναστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fotis αν κ το "γυμνασμένα" είναι σχετικό, αν πάρουμε σαν κοινή βάση για να συννενοηθούμε ότι γυμνασμένο θεωρώ κάποιον που για παράδειγμα έχει 1,5xσωματικό βάρος πάγκο και 2xσ.β. καθίσματα τότε όχι απέχω πολύ. Ενδεικτυκά τα stats μ αυτή την στιγμή είναι 4x85κιλά πάγκο και 5x60 μπροστά κάθισμα (έχω πολύ παραπάνω απλά στην παρούσα παίζω εκεί), 1,87 ύψος και κάπου στα 87κιλά.

Απλά genetically (κλασική δικαιολογία ξέρω) οι πήχεις δεν παίρνουν με την καμία, εξού κ το αιθίοπας χεχ Τα ρολόγια κολυμπάνε  :-)

Μαλιστα αρα εισαι γυμνασμενος δεν καταλαβα εγω καλα νομιζα πως μιλαγε ενας που ειναι 50 κιλα 1.60 ξερω εγω με το Αιθιοπας και λεω οι πηχεις τον μαραναν :P

Kοιτα σιγουρα οι ασκησεις που ειπαν τα παιδια θα βοηθησουν αλλα  μην περιμενεις εντυπωσιακες αλλαγες  ειναι σημειο που για υπερτροφια σε συνδυασμο με γυμναστικη  παιζει σημαντικο ρολο και ο γενετικος παραγοντας οπως οι γαμπες π.χ

 

στο μηχανημα που κανεις δικεφαλα πιασε αναποδα την λαβη και παιξε πηχεις !

βαλε αρκετα κιλα κ σιγα σιγα βγαζε πλακες χωρις να σταματας ! 

ανα 3 επαναληψεις κρατα τα για 5 δευτερα τα χερια σου ψηλα ! κ μετα ξανα  ..

 

εμενα γι αυτο μ αρεσουν τα σκουωτ στην γυναικες παντως

425822_370365079653998_218447584845749_1

 

Καλα η  αριστερα και 300 χρονια squats  να κανει κωλο  σαν την αλλη δεν κανει .Σιγουρα παιζει μεγαλο ρολο η γυμναστικη αλλα ειδικα σε κωλο  θελει και μια υποδομη. Τοσο τουμπανο οπως ο δεξια με σωματοτυπο αριστερης δεν κανεις ποτε .Μονο ισως με πλαστικη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει τεράστιο ρόλο το squat για καλό κώλο 
απο την ώρα που άρχισα να εκτελώ σωστά squats και μπήκα πάλι σε σειρά άλλαξε ο κώλος μου 
φούσκωσε και έγινε πεταχτός/ φουσκωτός/πέτρα και είμαι άντρας ε, στις γυναίκες πρέπει να είναι ποιο έντονο 
 
πιστεύω οτι ο αριστερός κώλος της φωτογραφίας ανήκει σε μεγαλύτερης ηλικίας γυναίκα απ ότι ο δεξιά και αυτό ειναι κ το πρόβλημα στις γυναίκες , οτι τα χρόνια της προλαβαίνουν γρήγορα καμια φορά (γιαυτό κ πολλές έχουν θέμα με το γάμο , για να προλάβουν όσο τραβάει η μπογιά τους που τα βζιά/γκώλος στέκονται ψηλά και περήφανα :-D  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον κώλο και τα squat και εγώ, όποιον άντρα έχω δει να κάνει βαριά squat τέτοιους κώλους κάνουν. Για τις γυναίκες δεν έχω ιδέα , δεν έχω δει καμία live καθώς προτιμάνε να κάνουν random αερόβιο και τα βάρη στις ωοθήκες τους.

 

Bench Press 1+

Bench Press: 5x80, 3x90, 5x100

Dumbell Row: 3x8x24

Inclince Dumbell Press: 3x8x24

Chinups

Preacher Crunches: 4x12+x66-73

 

Γάλα-Βρώμη-Σταφίδες-Μπανάνα

Τσιαπάτα-Αέρος

Κρεατίνη-Πρωτείνη-Γάλα

Φασολάδα- Αυγά-Μπέηκον-Φέτα

2 μανταρίνια

Γιαούρτι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω παίδες και εγώ συμφωνώ για τα squat με τον Dakon και τον Mau. Ο δικός μου κώλος εκεί που ήταν νερουλός (!!) πλέον είναι +20% size και σαν πέτρα. Κάθομαι και γαμωσταβρίζει η καρέκλα να πούμε. 

 

γιατί να μην γίνει αυτό και σε μια γυναίκα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λεμε οτι το σκουοτ δε δυναμωνει/σφιγγει/τονιζει κτλ τους γλουτους. Αλλα. Η διαφορα αναμεσα στις 2 γυναικες ειναι τεραστια. Η 1η τον κωλο της 2ης δεν τον καταφερνει με τπτ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...