Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδω σταματησα να διαβαζω !

οσο εισαι με το κομπιουτερακι και μετρας τα 0.9 και τα 0.5γρ του λιπους που περνεις απο ενα ποτηρι χυμο δε προκειται ποτε να κανεις τιποτα ! ξεκολλα απο τα 10% και τα 20% - 25% και απο τα 2,5γ/kg και γυμνασου ! μετρα μια φορα τις τροφες που καταναλωνεις και μη τρελλαινεσαι βαλε στο μυαλο σου την προπονηση κ οχι τους αριθμους ..

 

Καθιστε ρε παιδια, λεω δεν βαζω πολυ ογκο, μου λετε μετρα θερμιδες. Μετραω θερμιδες και λετε μη μετρας απλα γυμνασου και τρωγε σωστα (αυτο που εκανα πριν δλδ). Το οτι το excel τα βγαζει με δεδακιδικα και δεν εκανα στρογγυλοποιηση οταν τα αντεγραφα δεν λεει κατι. :P

 

Περα απο την πλακα, απλα κοιταζω να δω που βρισκομαι, να καταληξω σε ενα πλανο που θα με παει μονο του, και ανα παση στιγμη χωρις υπολογισμους να ξερω τι ποσοτητες χρειαζεται ο οργανισμος μου. Τα δεκαδικα εννοειται οτι δεν εχουν πρακτικη ακριβεια!

 

 

Γενικά είναι ελάχιστα τα γεύματά σου. Προσπάθησε να έχεις τουλ. 5-6 γεύματα ημερισίως και στο καθένα από αυτά να υπάρχει εξίσου πρωτεϊνη και υδατάνθρακα. Φρόντισε η πρωτεϊνη σου να ΄ναι περισσότερη μετά τις προπονήσεις στο μεταπροπονητικό καθώς και τα λίπη στο συγκεκριμένο γεύμα να είναι ελάχιστα (να αποφεύγεις τα κορεσμένα)

προτίμησε ασπράδια, τόνο (το πολύ δύο μέρες λόγω του υδραργύρου), άπαχο κόκκινο κρέας (μόνο όμως 1 φορά τη μέρα λόγω των κορεσμένων) και κοτόπουλο. Καθώς και σολωμό (έχει φθηνό στο λιντλ) και βακαλάο. 

 

Τωρα μιλαμε και για nutrient timing. απο κει που ελεγα οτι απλα calories in-calories out, οχι απλα θα πρεπει να προσεχω ακριβως τι τρωω, αλλα και ποτε? Ισχυει οντως επιστημονικα το αν εχει νοημα το ποτε καταναλωνεις τα macros?

 

Πανω σε αυτα που ειπες.

 

1)Δηλαδη χυμους τελος, απλα να προσθεσω 2ο μηλο? Ουτε που με νιαζει ο χυμος, πιο πολυ να μην μου πεφτει το ζαχαρο, και για να ανεβαζω υδαντανθρακες τα τρωω τα φρουτα. Περα απο μηλο αλλο φρουτο που μπορω να φαω το πρωι η γενικοτερα?

 

2)Quaker και κριτσινια τρωω πιο πολυ για να ανεβασω υδατανθρακες. Το ξερω οτι δεν εχουν πολυ πρωτεινη. Αν ανεβασω πρωτεινη ομως και ριξω υδατανθρακες, θα παω κοντα στα 3γρ/kg και περισσοτερα, που ειναι πολλα ακομα και συμφωνα με τις bodybuilding προδιαγραφες. Τουλαχιστον, αστα τα βαλω για πρωι, για να χω περισσοτεροι ενεργεια για gym, και μεταφερω τα τοστ που εχουν περισσοτερη πρωτεινη το βραδυ?

 

3)Κασεινη να την μπλεξω σε σεικερ με φυστικοβουτηρο? Δεν θελω να μπλεκω με αλλα συμπληρωματα. Ηδη παιρνω την whey και θα ξεκινησω ωμεγα-3 και πολυτβιταμινες, μην βαλω τωρα και κασεινη. αλλη λυση να συνδυασω και φυστικοβουτηρο?

 

Παντως αυτο που λετε για φυστικοβουτηρο νωρις, εχω ακουσει οτι καλυτερα βραδυ γιατι ειναι παχυρευστο και βραδειας απορροφησης και μενει πιο πολυ ωρα μεσα, και ο οργανισμος δεν νηστευει οσο βρισκεσαι σε υπνο. Τωρα αν πιστευετε οτι ειναι βραδυ και αποθηκευετε πιο ευκολα σε λιπος τι να πω... Μπορει ναι μπορει και οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Χαιρετω παιδια.Σημερα μετα απο πολυ καιρο απολαυσα μια παστα σοκολατα ονειρο.Πριν τα βαρη χτυπησα 2 μπανανες μια κουταλια μελι και πηγα για bench press.

 

Βγηκαν

1x15x40

1x15x45

2x13x50

2x11x55

1x7x60

1x5x65

1x2x70

2x1x75

1x1x76

 

 

Ολα αυτα με διαλλειματα των 30-40 δευτερων.Γενικα εχω ανεβει πολυ στα κιλα στα βαρη αν και εχω πεσει στα 61 με τοσο τρεξιμο.Θα ανεβασω θερμιδες και θα ελλατωσω το τρεξιμο μιας και οι κοιλιακοι φαινονται οπως ηθελα και σε λιπος ειμαι κατω απο 17%.Παρηγγειλα και σακο του μποξ και ροδα κοιλιακων να κανουμε και κατι διαφορετικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κουάκερ στο πρωινό και κόψε τον χυμό.Αντί για φυστικουβούτυρο βάλε ταχίνι και πριν κοιμηθείς γιαούρτι στραγγιστό 2% με ελάχιστα αμύγδαλα ή καρύδια

 

Μετά τη προπόνηση πρωτεΐνη με νερό και καμιά ώρα μετά πατάτα/ρύζι με τόνο/κοτόπουλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αμε ασφαλως. Τα στανταρ μου ειναι. Οι τιμες πρωτ/υδατ/λιπος σε γρ

 

Πρωινο

1 scoop με το που ξυπναω. 24,2/1,3/0,9

2 τοστ ψιχα, γαλοπουλα-τυρι 10% 23,72/45,7/9,5

1 ποτηρι χυμο 2/28/0,5

1 μηλο 0/30,8/0

 

Μεσημεριανο "Under Construction"

 

Post Workout

1,5 Scoop 36,3/1,95/1,35

1 Banana 1/27/0,4

 

Βραδυ

Quaker 13,92/37,16/28,2

3 Κριτσινια 3,81/18,75/4,89

 

Βεφοre Bed

10γρ Φυστικοβ 9,24/7,52/19,72

 

Αυτα ειναι τα στανταρ, επισης τρωω αυγα, 1-2 βραστα ή ομελετα με 4. (ασπραδια δεν ξεχωριζω πουθενα γιατι δεν τρωω πολλα αυγα), 3-4 καλαμακια κοτπουλο με 1-2 πιτες αλαδωτες ολικης, cottage, τονο, σολοωμο.

 

Συνολικα χρειαζομαι

 

195/374,4/78

 

Ρε συ όταν είδα πιό πάνω μου μένει να τελειοποιήσω την διατροφή περίμενα καστανό ρύζι με κοτόπουλο και γλυκόπατάτα με σολωμό σε κάθε γεύμα  :-D. Καταρχάς σκέτο φυστικοβούτυρο και κριτσίνια με βρώμη δεν είναι γεύμα...

 

Στο πρωινό μαζί με την πρωτεΐνη βάλε και γάλα/γιαούρτι με βρώμη και αν χωράει στα macros και το μύλο. Τον χυμό ας τον.

 

Στο Post workout ένα scoop αρκεί...άσε το υπόλοιπο μισό για να συμπληρώσεις πρωτεΐνη αλλού...επίσης αν δεν χωράει άλλος υδατάνθρακας μέσα στην ημέρα βάλε και δεύτερη μπανάνα post workout.

 

Μετά το post workout βάλε ένα γερό (χώσε θερμίδες εκεί...φτάσε και 100γρ. υδατάνθρακα που λέει ο λόγος) στερεό γεύμα π.χ. καστανό ρύζι/πατάτα με κοτόπουλο/ψάρι με λίγα λιπαρά (βακαλάος).

 

Βραδινό βάλε γιαουρτάκι 2% μαζί με μία σαλάτα με ελαιόλαδο. ή εναλλακτικά καρύδια μέσα στο γιαούρτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω παιδια.Σημερα μετα απο πολυ καιρο απολαυσα μια παστα σοκολατα ονειρο.Πριν τα βαρη χτυπησα 2 μπανανες μια κουταλια μελι και πηγα για bench press.

 

Βγηκαν

1x15x40

1x15x45

2x13x50

2x11x55

1x7x60

1x5x65

1x2x70

2x1x75

1x1x76

 

 

Ολα αυτα με διαλλειματα των 30-40 δευτερων.Γενικα εχω ανεβει πολυ στα κιλα στα βαρη αν και εχω πεσει στα 61 με τοσο τρεξιμο.Θα ανεβασω θερμιδες και θα ελλατωσω το τρεξιμο μιας και οι κοιλιακοι φαινονται οπως ηθελα και σε λιπος ειμαι κατω απο 17%.Παρηγγειλα και σακο του μποξ και ροδα κοιλιακων να κανουμε και κατι διαφορετικο

Πιεσεεις στηθους μονο σε παγκο ισιο με μπαρα εκανες τοσα σετ???/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιεσεεις στηθους μονο σε παγκο ισιο με μπαρα εκανες τοσα σετ???/

Ναι σημερα επικεντρωθηκα μονο σε αυτο.Χθες ηρθε ο bro σου στον τερη ειδαν ταινια.Τον κανω μια ρε συ ο αδερφος σου εχει λιωσει στα υγειινα και με λεει ασε παλι λαχανο ετρωγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχχαχχαχχαχχα......

 

Με κοτοπουλο και γιαουρτι...

 

Καλυτερα να τα σπασεις και να κανεις επικλινη.....

Εκανα επικλινη 2 μηνες αλλα σε ισιο παγκο εχω καλυτερη ισορροπια.Στην επικλινη εσπαγε η μεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω παιδια.Σημερα μετα απο πολυ καιρο απολαυσα μια παστα σοκολατα ονειρο.Πριν τα βαρη χτυπησα 2 μπανανες μια κουταλια μελι και πηγα για bench press.

Βγηκαν

1x15x40

1x15x45

2x13x50

2x11x55

1x7x60

1x5x65

1x2x70

2x1x75

1x1x76

Ολα αυτα με διαλλειματα των 30-40 δευτερων.Γενικα εχω ανεβει πολυ στα κιλα στα βαρη αν και εχω πεσει στα 61 με τοσο τρεξιμο.Θα ανεβασω θερμιδες και θα ελλατωσω το τρεξιμο μιας και οι κοιλιακοι φαινονται οπως ηθελα και σε λιπος ειμαι κατω απο 17%.Παρηγγειλα και σακο του μποξ και ροδα κοιλιακων να κανουμε και κατι διαφορετικο

Μερικές φορές αναρωτιέμαι, με αυτα που κανεις, τι θα γίνει εκείνη την (μαγική) ημέρα που θα σου βγει η κούραση.

Θα πέσεις σε κώμα;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές αναρωτιέμαι, με αυτα που κανεις, τι θα γίνει εκείνη την (μαγική) ημέρα που θα σου βγει η κούραση.

Θα πέσεις σε κώμα;

Δεν μασαμε 23 ειμαι οχι 60.

 

Και μια φωτο σημερινη 1 ωρα μετα απο φαι

 

v1mz.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθιστε ρε παιδια, λεω δεν βαζω πολυ ογκο, μου λετε μετρα θερμιδες.

Ωραια , παμε λοιπον !

βημα 1 -  πετας ζυγαριες , γρ. και % απ το κεφαλι σου

βημα 2 - πρωινο - 2 μπανανες οχι μικρες στο μιξερ μαζι με  500γρ φρεσκο γαλα (πληρες οχι ελαφρυ) 1 σκουπακι πρωτεινη , μια μικρη κουταλια μελι κ λιγο κοουακερ-βρωμη

βημα 3  - γυμναστηριο

βημα 4 - σε ενα μπολακι 3-4 ασπραδια τα οποια τα κοπανας αμεσως με τα την προπονηση , αν δε σε βολευει σκουπ πρωτεινης σε νερο οχι σε γαλα !

βημα 5 - μεσημεριανο  - μακαρονια μαυρα  η ρυζι η πατατες νεροβραστες μαζι με 2 σχετικα μεγαλα μπιφτεκια μοσχαρισια τα οποια θα τα φτιαχνεις μονος σου κ δε θα βαζεις τιποτα μεσα παρα μονο το κρεας πιπερι -ριγανη - η πιπερια αν θελεις λιγο για νοστιμια χωρις καθολου ψωμι , τηγανισμενο μονο στο αντικολιτικο τηγανι η σε σκαρα με αντισταση κτλ ! χωρις ιχνος λαδιου η βουτιρου ! μαζι με σαλατα πρασινη (προκολο , μαρουλι ,λαχανο  καροτο κτλ ) με μια κουταλια ελαιολαδο ωμο , κ λιγο μαυρο ψωμι  !

βημα 6  - λιγους ξηρους καρπους αναλατους (ψυχα απο καρυδια φουντουκια αμυγδαλα ) με λιγο ταχινι

βημα 7 -  βραδυνο  τονο σε νερο  η 6-7 ασπραδια η βακαλαο -η σολομο παλι με σαλατα μαρουλι , μπροκολο , η λαχανο

βημα 8   πριν τον υπνο γιαουρτακι ελαφρυ με αγγουρι (παει τελεια)

 

ζυγισου αυριο το πρωι  μολις ξυπνησεις νηστικος

ακολουθησε το 1 βδομαδα κ  ξαναζυγισου ! πες μας τα αποτελεσματα κ τα λεμε κ παλι !

 

Υπαρχουν απειρες παραλαγες να κανεις σε ολα τα γευματα ! θα σου πω μονο για το μεσημερινο πχ

μερα δευτερη βγαλε τα μπιφτεκια κ βαλε 2 φιλεετα στηθος απο κοτοπουλο  κτλ

δεν εχω παρακολουθησει ποσο καιρο γυμανζεσαι ποσο υψος κιλα κτλ εισαι μονο ειδα που λες θελεις να βαλεις ογκο ..

τα εγραψα ολα πολυ βιαστικα κ πιθανον να ξεχασα παρα πολυ ομως ηθελα απλα να παρεις μια ιδεα !

δε θα εμπαινα στην διαδικασια ηταν καπως ομως αυτο που εγραψες περι τελειοτητας !

μη τα ψυριζεις φιλε τοσσοο πολυ ειναι ολα πολυ πιο ευκολα απο οσο νομιζεις ..

 

edit

κινγκ τωρα σε ειδα , ωραιος re φιλε μπραβο  πολυ καλος  καμμια σχεση με πριν !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατατες βραστες τιπ...

 

Τις τρυπαμε με να πιρουνι παρα πολυ καλα, τις βαζουμε στο μικροκυμματων για 10+ λεπτα και εχουμε την πατατα που θελουμε..

 

Εγω την πλενω καλα και την τρωω με την φλουδα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις βαζουμε μεσα σε μια σακουλα σουπερ μαρκετ τις πλενουμε πολυ καλα με υγρο πιατων  , τις ξεπλενουμε επισης παρα πολυ καλα , τις ριχνουμε στην κατσαρολα οπως ακριβως ειναι βραζουν καλα 20λεπτο  τις βγαζουμε κ η φλουδα βγαινει ολοκληρη με την μια  ..

λουκουμι ! σορρυ αλλα μικροκυματων δε χρησιμοποιω ποτε παρα μονο σε ελαχιστες περιπτωσεις ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μασαμε 23 ειμαι οχι 60.

 

Και μια φωτο σημερινη 1 ωρα μετα απο φαι

 

v1mz.png

 

Βασιλιάς όνομα και πράμα. Σταμάτα το λιώσιμο τώρα και άρχισε να βάζεις κιλάκια. ¨Έκανες μεγάλη πρόοδο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια , παμε λοιπον !

βημα 1 -  πετας ζυγαριες , γρ. και % απ το κεφαλι σου

βημα 2 - πρωινο - 2 μπανανες οχι μικρες στο μιξερ μαζι με  500γρ φρεσκο γαλα (πληρες οχι ελαφρυ) 1 σκουπακι πρωτεινη , μια μικρη κουταλια μελι κ λιγο κοουακερ-βρωμη

βημα 3  - γυμναστηριο

βημα 4 - σε ενα μπολακι 3-4 ασπραδια τα οποια τα κοπανας αμεσως με τα την προπονηση , αν δε σε βολευει σκουπ πρωτεινης σε νερο οχι σε γαλα !

βημα 5 - μεσημεριανο  - μακαρονια μαυρα  η ρυζι η πατατες νεροβραστες μαζι με 2 σχετικα μεγαλα μπιφτεκια μοσχαρισια τα οποια θα τα φτιαχνεις μονος σου κ δε θα βαζεις τιποτα μεσα παρα μονο το κρεας πιπερι -ριγανη - η πιπερια αν θελεις λιγο για νοστιμια χωρις καθολου ψωμι , τηγανισμενο μονο στο αντικολιτικο τηγανι η σε σκαρα με αντισταση κτλ ! χωρις ιχνος λαδιου η βουτιρου ! μαζι με σαλατα πρασινη (προκολο , μαρουλι ,λαχανο  καροτο κτλ ) με μια κουταλια ελαιολαδο ωμο , κ λιγο μαυρο ψωμι  !

βημα 6  - λιγους ξηρους καρπους αναλατους (ψυχα απο καρυδια φουντουκια αμυγδαλα ) με λιγο ταχινι

βημα 7 -  βραδυνο  τονο σε νερο  η 6-7 ασπραδια η βακαλαο -η σολομο παλι με σαλατα μαρουλι , μπροκολο , η λαχανο

βημα 8   πριν τον υπνο γιαουρτακι ελαφρυ με αγγουρι (παει τελεια)

 

ζυγισου αυριο το πρωι  μολις ξυπνησεις νηστικος

ακολουθησε το 1 βδομαδα κ  ξαναζυγισου ! πες μας τα αποτελεσματα κ τα λεμε κ παλι !

 

Υπαρχουν απειρες παραλαγες να κανεις σε ολα τα γευματα ! θα σου πω μονο για το μεσημερινο πχ

μερα δευτερη βγαλε τα μπιφτεκια κ βαλε 2 φιλεετα στηθος απο κοτοπουλο  κτλ

δεν εχω παρακολουθησει ποσο καιρο γυμανζεσαι ποσο υψος κιλα κτλ εισαι μονο ειδα που λες θελεις να βαλεις ογκο ..

τα εγραψα ολα πολυ βιαστικα κ πιθανον να ξεχασα παρα πολυ ομως ηθελα απλα να παρεις μια ιδεα !

δε θα εμπαινα στην διαδικασια ηταν καπως ομως αυτο που εγραψες περι τελειοτητας !

μη τα ψυριζεις φιλε τοσσοο πολυ ειναι ολα πολυ πιο ευκολα απο οσο νομιζεις ..

 

edit

κινγκ τωρα σε ειδα , ωραιος re φιλε μπραβο  πολυ καλος  καμμια σχεση με πριν !

 

Ενταξει καλο προγραμματακι. Αυτα που διαφερουν σε σχεση με οτι εκανα πριν, ειναι οτι με συμβουλευετε να εχω και ενα καλο απογευματινο γευμα. Εγω περα απο το μεσημεριανο, δεν ειχα καλο απογευματινο και μαλλον εχανα ενα γευμα απο οτι φαινεται.

 

Με τα ασπραδια υπαρχει αλλος τροπος καταναλωσης περα απο ομελετα για να μην τριβω συνεχως τηγανι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...