Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια είναι πως ότι πρόγραμμα και να κάνεις, αυτό που μετράει είναι να κάνεις κάτι σταθερά για μήνες , να έχεις πρόοδο και κυρίως να πηγαίνεις να το κάνεις. 3 φορές την εβδομάδα? Αλλά και τις 3 για χρόνια. Εκεί φαίνεται η διαφορά.

 

και τα 2 είναι εξίσου σημαντικά. ο τύπος που μιλάει ο liverpool απο πάνω μπορεί να πάει 3/4 φορες την εβδομάδα για χρόνια αλλά να μην ανεβάζει κιλά / ρεπς ή να μην κάνει drop set. Δεν θα γίνεται τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ε αφού κάναν τα τεστ σε ποιό από τα δύο ή αν θυμάσαι κάποιο άλλο βγήκες θετικός γιατί και τα δύο λίγο απίθανο μου φαίνεται. Ειδικά με βάση τον μηχανισμό κάκωσης όπως τον λες πιό πολύ κάνει για πρόσθιος.

Σε κανένα δεν βγήκα θετικός αλλα ο ένας μου λέει οτι δείχνει γι άφιξη χιαστούς και ο αλλος δεν ξέρει...

 

Να πάρω όλους τους γιατρούς σβάρνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κανεις 4 χρονια και να μην εχεις κανει καθολου προοδο σημαινει οτι απο την πρωτη μερα βαρουσες 10-12ρεπς στα 20-30 κιλα μαχ στις περισσοτερες ασκησεις και μετα απο 4 χρονια κανεις ακριβως το ιδιο.Αυτο δεν ειναι σκληρη γυμναστικη απλα πας για να περασεις την ωρα σου.Ο καθενας οτι γουσταρει ομως ετσι.Αλλος θελει να φτανει τον εαυτο του στα ορια αλλος απλα να κανει γυμναστικη για να λεει οτι κανει.Στη δευτερη περιπτωση δεν ανεβαινεις αλλα ουτε και υπαρχει περιπτωση για κανενα τραυματισμο.Στην πρωτη ναι μεν θα ανεβεις στην αρχη γρηγορα μετα πιο αργα αλλα οι τραυματισμοι ειναι αναποφεκτοι.Σε 3 μηνες παγκο απο τα 35 πηγα στα 75 αλλα οι ωμοι στις κλειδωσεις βαρανε κοφτες καθε φορα και πονανε την αλλη μερα.Το ιδιο και στο squat/deadlift για τα ποδια που ουτε να περπατησουμε δεν μπορουμε.Αυτο σημαινει ορια αλλα υπαρχουν και συνεπειες.Το καλυτερο ειναι καπου στη μεση.Καλη διατροφη χωρις υπερβολες και προπονησεις μεχρι το 90% μας.Οταν φτανουμε στα ορια η θα τα ξεπερασουμε η θα την πατησουμε.Μεση λυση δεν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κανένα δεν βγήκα θετικός αλλα ο ένας μου λέει οτι δείχνει γι άφιξη χιαστούς και ο αλλος δεν ξέρει...

 

Να πάρω όλους τους γιατρούς σβάρνα;

Σε ορθοπαιδικούς πήγες ? Αν όχι πήγαινε σε έναν ορθοπαιδικό ή έναν φυσιοθεραπευτή. Αν δεν βγήκες σε κανένα θετικό πως λέει ο άλλος πάει να έρθει ?

 

Το πόδι σου πως το νιώθεις εδώ και 1,5 μήνα ? Είναι φορές που νιώθεις ότι πάει να φύγει όταν περπατάς ή δεν είναι τόσο σταθερό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ορθοπαιδικούς πήγες ? Αν όχι πήγαινε σε έναν ορθοπαιδικό ή έναν φυσιοθεραπευτή. Αν δεν βγήκες σε κανένα θετικό πως λέει ο άλλος πάει να έρθει ?

 

Το πόδι σου πως το νιώθεις εδώ και 1,5 μήνα ? Είναι φορές που νιώθεις ότι πάει να φύγει όταν περπατάς ή δεν είναι τόσο σταθερό ?

Πήγα σε έναν ορθοπεδικό στο ΚΑΤ και σε ενα ορθοπεδικό στο γενικό.

 

Είχα πόνο στις πλαγιές κινήσεις και οχι σε τρέξιμο. Τις πρώτες μέρες δεν μπορούσα να κάνω squat με τπτ. Ακόμα δεν μπορω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σε έναν ορθοπεδικό στο ΚΑΤ και σε ενα ορθοπεδικό στο γενικό.

 

Είχα πόνο στις πλαγιές κινήσεις και οχι σε τρέξιμο. Τις πρώτες μέρες δεν μπορούσα να κάνω squat με τπτ. Ακόμα δεν μπορω.

Ok...κάνε την χάρη στον εαυτό σου και βρες κάποιον καλό ορθοπαιδικό ή φυσιοθεραπευτή να δουν τουλάχιστον τι έχεις μην κάνεις και τσάμπα την μαγνητική αν δεν χρειάζεται και για να μην ταλαιπωρείσαι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα δρακουλίνια που άνοιξα , ήταν για το πέος. Καμία σχέση. Μπορεί να έκατσε το σακουλάκι αλλά ήταν μούφα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bosei μιας και ειχα κανει λογο μαζι σου για τις βιταμινες. Σημερα πηρα τις esther c-plus της solgar. Απο ωμεγα ποιες παιρνω? Ειχαν και ενα μπουκαλακι omega που ειχε μια ποικιλια απο ελαια ψαριων και εβγαζαν ω3-5-6-7-8-9. Να παρω μια τετοια γενικης, ή καθαρα και αποκλειστικα ω3? Επισης αντι να παρω την orange triad ή καποια αλλη Multi απλα λεω να παρω μια E. Αυτη της Solgar δινει 400-itu. Ξερεις αν ειναι αρκετα?

 

Επισης αν θες για ριξε μια ματια και στο παρακατω, γιατι αν θυμαμαι καλα εσυ με ειχες παρακινησει να σφιξω λιγο την διατροφη μου τωρα που ειμαι σε ογκο και να μην το πηγαινω βαση "gut feeling" (pun intended?).

 

Κάνε μετρήσεις με μία ζυγαριά, κάθε βδομάδα, π.χ. Κυριακή πρωί. Έτσι θα ξέρεις και τις θερμίδες που χρειάζεσαι (τα ονλαιν εργαλεία μέτρησης δεν είναι ακριβή γιατί κάθε σώμα είναι διαφορετικό). Ξεκίνα με ένα νούμερο που βρήκες στο ιντερνετ π.χ. 2700, και δες πώς πάει το σώμα. Άμα αυξάνεις βάρος, θες λιγότερες, άμα χάνεις περισσότερες.

 

Για λίπος, αν δεν έχεις δερματοπαχύμετρο ακολούθησε τη tape measure method, θα σου δώσει μια ιδέα. Είναι εύκολος και γρήγορος τρόπος.

 

Ενταξει απλως μιας και εγινε λογος πως για να εχει καποιος τα καλυτερα αποτελεσματα πρεπει να μετραει σωστα θερμιδες θελω να το κανω και εγω πιο σοβαρα. Το να βλεπω αυξομοιωσεις βαρους και λιπους βαση μιας ζυγαριας και μιας μεθοδου μετρησης το γνωριζω, απλως επι του παροντος θα ηθελα να υπολογισω επακριβως τις θερμιδες για να ξερω ποιες ισχυουν να ειμαι μεσα. Εν πασει περιπτωση 2700 μου βγαινουν συντηρησης και λεω να βαλω +500 να παω 3200 για ογκο.

 

Επισης στην σελιδες αυτη λεει πως οι μακροθερμιδικες αναγκες δεν προκυπτει σαν ενα παγιο ποσοστο τυπου (40/40/20) οπως πολλοι λεγανε, αλλα υπολογιζει γραμμαρια ανα κιλου βαρους. Βαση των προδιαγραφων, εγω θελω να παω σε 2.5γρ/kg πρωτεινη 5.5 υδατ και 1 λιπος. Αυτο με βαζει σε 25% πρωτ 53% υδατ και 22% λιπους.

 

Οποτε οπως το βλεπω λεω να παιξω εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bosei μιας και ειχα κανει λογο μαζι σου για τις βιταμινες. Σημερα πηρα τις esther c-plus της solgar. Απο ωμεγα ποιες παιρνω? Ειχαν και ενα μπουκαλακι omega που ειχε μια ποικιλια απο ελαια ψαριων και εβγαζαν ω3-5-6-7-8-9. Να παρω μια τετοια γενικης, ή καθαρα και αποκλειστικα ω3? Επισης αντι να παρω την orange triad ή καποια αλλη Multi απλα λεω να παρω μια E. Αυτη της Solgar δινει 400-itu. Ξερεις αν ειναι αρκετα?

 

Επισης αν θες για ριξε μια ματια και στο παρακατω, γιατι αν θυμαμαι καλα εσυ με ειχες παρακινησει να σφιξω λιγο την διατροφη μου τωρα που ειμαι σε ογκο και να μην το πηγαινω βαση "gut feeling" (pun intended?).

 

 

Ενταξει απλως μιας και εγινε λογος πως για να εχει καποιος τα καλυτερα αποτελεσματα πρεπει να μετραει σωστα θερμιδες θελω να το κανω και εγω πιο σοβαρα. Το να βλεπω αυξομοιωσεις βαρους και λιπους βαση μιας ζυγαριας και μιας μεθοδου μετρησης το γνωριζω, απλως επι του παροντος θα ηθελα να υπολογισω επακριβως τις θερμιδες για να ξερω ποιες ισχυουν να ειμαι μεσα. Εν πασει περιπτωση 2700 μου βγαινουν συντηρησης και λεω να βαλω +500 να παω 3200 για ογκο.

 

Επισης στην σελιδες αυτη λεει πως οι μακροθερμιδικες αναγκες δεν προκυπτει σαν ενα παγιο ποσοστο τυπου (40/40/20) οπως πολλοι λεγανε, αλλα υπολογιζει γραμμαρια ανα κιλου βαρους. Βαση των προδιαγραφων, εγω θελω να παω σε 2.5γρ/kg πρωτεινη 5.5 υδατ και 1 λιπος. Αυτο με βαζει σε 25% πρωτ 53% υδατ και 22% λιπους.

 

Οποτε οπως το βλεπω λεω να παιξω εκει.

Καλύτερα να πάρεις ξεχωριστά Ω3 και όχι μαζί με Ω6 για να είναι μεγαλύτερη η απορρόφηση τους. Δεν ξέρω από που ψωνίζεις αλλά πάρε Ω3 με όση μεγαλύτερη αναλογία μπορείς σε EPA και DHA ανά 1γρ. και κοίταξε να μην πάρεις καμία no-name μάκρα. Μιά χαρά είναι της solgar η Ε. Αν θες βοήθεια με τα Ω3 πες μου από που μπορείς να ψωνίσεις.

 

Οι υπολογισμοί σου μιά χαρά φαίνονται. Το μόνο που μένει τώρα είναι υπομονή για ~4 εβδομάδες για να δεις τα πρώτα αποτελέσματα τις διατροφής και να δεις αν χρειάζονται αλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις αν ψωνιζω απο ιντερνετ? Ιντερνετ οχι, αλλα απο οποιοδηποτε μαγαζι της Αθηνας που να εχει προιοντα περα απο τα τυποποιημενα. Ευκολη προσβαση εχω σε bodybuilding club και extreme stores. Ξερεις αν εχει εκει καποιο προιον απο αυτο που θα μου προτεινεις?

 

Επισης στα xtreme stores ειχε και σαν πολυβιταμινη την ADAM Now που εχω ακουσει οτι ειναι καλη. Μηπως να περνα μαι τετοια αντι για σκετη Ε? Orange Triad και αλλες τωρα δεν θελω να τις φερνω απεξω. Αλλα νομιζω και αυτες ειχαν 45 ευρω για 1 μηνα. Πανακριβες? (60 καπσουλες 2/ημ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις αν ψωνιζω απο ιντερνετ? Ιντερνετ οχι, αλλα απο οποιοδηποτε μαγαζι της Αθηνας που να εχει προιοντα περα απο τα τυποποιημενα. Ευκολη προσβαση εχω σε bodybuilding club και extreme stores. Ξερεις αν εχει εκει καποιο προιον απο αυτο που θα μου προτεινεις?

 

Επισης στα xtreme stores ειχε και σαν πολυβιταμινη την ADAM Now που εχω ακουσει οτι ειναι καλη. Μηπως να περνα μαι τετοια αντι για σκετη Ε? Orange Triad και αλλες τωρα δεν θελω να τις φερνω απεξω. Αλλα νομιζω και αυτες ειχαν 45 ευρω για 1 μηνα. Πανακριβες? (60 καπσουλες 2/ημ)

Από extreme αυτές που σου προτείνω είναι Link.png Site: αυτά και Link.png Site: αυτά . Θα σου βγάλουν ~έναν μήνα. Το θέμα με τα extreme είναι ότι πηγαίνεις εκεί τους λες θες τα συγκεκριμένα και κατά πάσα πιθανότητα θα σου πουν δεν τα έχουμε αυτή την στιγμή...πάρε τα δικά μας από την warrior lab. Αν μπορείς να παραγγείλεις από αυτό το site (ελληνικό...μπορείς και με αντικαταβολή) πάρε Link.png Site: αυτά ...είναι τα πιό value for money.

 

Ναι...μιά χαρά είναι η ADAM και πολύ καλή εταιρία η Now. Η orange triad ανάλογα από που θα την πάρεις έχει 30-35 ευρώ για 45 μέρες σε πλήρη δόση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+500 θερμίδες=όγκος + λίπος, με το 2ο να κυριαρχεί του 1ου. Και λίγους μήνες πριν το καλοκαίρι ίσως να μην το θες. Πάνε +200 για αρχή και βλεπεις αν χρειάζεσαι κι άλλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από extreme αυτές που σου προτείνω είναι Link.png Site: αυτά και Link.png Site: αυτά . Θα σου βγάλουν ~έναν μήνα. Το θέμα με τα extreme είναι ότι πηγαίνεις εκεί τους λες θες τα συγκεκριμένα και κατά πάσα πιθανότητα θα σου πουν δεν τα έχουμε αυτή την στιγμή...πάρε τα δικά μας από την warrior lab. Αν μπορείς να παραγγείλεις από αυτό το site (ελληνικό...μπορείς και με αντικαταβολή) πάρε Link.png Site: αυτά ...είναι τα πιό value for money.

 

Ναι...μιά χαρά είναι η ADAM και πολύ καλή εταιρία η Now. Η orange triad ανάλογα από που θα την πάρεις έχει 30-35 ευρώ για 45 μέρες σε πλήρη δόση.

 

Μιας και το ανεφερες, ισχυει οτι Τα Warrior lab γενικοτερα τα προοωθουν? Ειχα παει πριν μια βδομαδα να παρω whey γιατι μου τελειωνε, και μου λεει, την εχεις ξαναπαρει την συγκεκριμενη?

 

"Ο οργανισμος συνηθιζει στο ιδιο προφιλ αμινοξεων, ελα να σου προτεινω κατι καινουριο. Μπορω να σε παω σε μια λυση warrior lab, οπου θα παιρνει μια του κιλου για πρωινες ωρες και αλλη μια για post-workout η οποια περιεχει και 4γραμμαρια κρεατινης και θα δεις και καλυτερα αποτελεσματα. Και στα ιδια λεφτα, εχεις ιδια ποσοτητα αλλα μπορεις και ξεχωριζεις για τις διαφορετικες ωρες που χει διαφορετικες αναγκες ο οργανισμος και αλλαζεις και προφιλ αμινοξεων."

 

Ολα αυτα μου ακουστηκαν καπως και απλα ξαναπηρα την ON Gold Standard. Καλα μαλλον δεν εκανα?

 

Στα δικα μας τωρα. Στο καταστημα που μου προτεινες ποσο γρηγορα στα φερνουν? Θελω μεχρι Πεμπτη πρωι που μαι Αθηνα να το χω παρει, μην με παει μετα απο βδομαδα...

 

Επισης εχει και ωμεγα τις Now. Οι αλλες που μου πες απο κει ειναι καλυτερες?

 

http://www.musclemax.gr/component/customfilters/%CE%BB%CE%B9%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC-%CE%BF%CE%BE%CE%AD%CE%B1/now-foods

 

Και το πλεον σημαντικο. Αν το χεις ψαξει, ξερεις πως τις παρασκευαζουνε. Επιμενω πολυ σε Solgar οπως θα δεις γιατι μου χει περασει οτι ειναι βιολογικιες και προερχονται απο τροφες και φυσικες διεργασιες. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει, αλλα ετσι περνανε. Οι υπολοιπες ειναι φαρμακευτικες, εργαστηριακες, χημικες κτλ? ΔΛΔ ON, Now, Orange προερχονται με αντιστοιχες μεθοδους, ή φτιαχνωνται με χημεια στα εργαστηρια. ΔΕν θελω να μαθω τον οργανισμο μου σε τετοιες ουσιες.

 

 

+500 θερμίδες=όγκος + λίπος, με το 2ο να κυριαρχεί του 1ου. Και λίγους μήνες πριν το καλοκαίρι ίσως να μην το θες. Πάνε +200 για αρχή και βλεπεις αν χρειάζεσαι κι άλλες.

 

Σκεφτηκα για +200 αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα αλλαξω βαρος, αλλα θα το δω. Ουτως η αλλως 2 μηνες εμειναν. Απο μαρτιο ξεκιναω στεγνωμα. Αν δεν προλαβω να βαλω μεχρι τοτε δεν θα χω κανει δουλεια το χειμωνα, γιαυτο σκεφτομαι να μην το παω πολυ συντηρητικα. Ασε που με διαιτα τα κιλα φευγουν και ευκολα. Σε 6 μηνες εβαλα 4 κιλα. Με το ζορι 1 ανα μηνα. Στο καψιμο ευκολα βγαζω 2 ανα μηνα. Οποτε Μεχρι Ιουνιο εχω ξανακατεβει 75.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το ανεφερες, ισχυει οτι Τα Warrior lab γενικοτερα τα προοωθουν? Ειχα παει πριν μια βδομαδα να παρω whey γιατι μου τελειωνε, και μου λεει, την εχεις ξαναπαρει την συγκεκριμενη?

 

"Ο οργανισμος συνηθιζει στο ιδιο προφιλ αμινοξεων, ελα να σου προτεινω κατι καινουριο. Μπορω να σε παω σε μια λυση warrior lab, οπου θα παιρνει μια του κιλου για πρωινες ωρες και αλλη μια για post-workout η οποια περιεχει και 4γραμμαρια κρεατινης και θα δεις και καλυτερα αποτελεσματα. Και στα ιδια λεφτα, εχεις ιδια ποσοτητα αλλα μπορεις και ξεχωριζεις για τις διαφορετικες ωρες που χει διαφορετικες αναγκες ο οργανισμος και αλλαζεις και προφιλ αμινοξεων."

 

Ολα αυτα μου ακουστηκαν καπως και απλα ξαναπηρα την ON Gold Standard. Καλα μαλλον δεν εκανα?

 

Στα δικα μας τωρα. Στο καταστημα που μου προτεινες ποσο γρηγορα στα φερνουν? Θελω μεχρι Πεμπτη πρωι που μαι Αθηνα να το χω παρει, μην με παει μετα απο βδομαδα...

 

Επισης εχει και ωμεγα τις Now. Οι αλλες που μου πες απο κει ειναι καλυτερες?

 

http://www.musclemax.gr/component/customfilters/%CE%BB%CE%B9%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC-%CE%BF%CE%BE%CE%AD%CE%B1/now-foods

 

Και το πλεον σημαντικο. Αν το χεις ψαξει, ξερεις πως τις παρασκευαζουνε. Επιμενω πολυ σε Solgar οπως θα δεις γιατι μου χει περασει οτι ειναι βιολογικιες και προερχονται απο τροφες και φυσικες διεργασιες. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει, αλλα ετσι περνανε. Οι υπολοιπες ειναι φαρμακευτικες, εργαστηριακες, χημικες κτλ? ΔΛΔ ON, Now, Orange προερχονται με αντιστοιχες μεθοδους, ή φτιαχνωνται με χημεια στα εργαστηρια. ΔΕν θελω να μαθω τον οργανισμο μου σε τετοιες ουσιες.

 

 

Σκεφτηκα για +200 αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα αλλαξω βαρος, αλλα θα το δω. Ουτως η αλλως 2 μηνες εμειναν. Απο μαρτιο ξεκιναω στεγνωμα. Αν δεν προλαβω να βαλω μεχρι τοτε δεν θα χω κανει δουλεια το χειμωνα, γιαυτο σκεφτομαι να μην το παω πολυ συντηρητικα. Ασε που με διαιτα τα κιλα φευγουν και ευκολα. Σε 6 μηνες εβαλα 4 κιλα. Με το ζορι 1 ανα μηνα. Στο καψιμο ευκολα βγαζω 2 ανα μηνα. Οποτε Μεχρι Ιουνιο εχω ξανακατεβει 75.

Ναι τις προωθούν αβέρτα αλλά μείνε μακριά εσύ...μην ακούς καν τις παπάτζες που λένε. Καλά έκανες και πήρες της ON.

 

Εμένα από τις 9 παραγγελίες που έχω κάνει οι 8 ήρθαν την επόμενη μέρα (αν κάνεις την παραγγελία πρωί ώστε να προλάβουν να την στείλουν). Η μία μόνο ήρθε μετά από 2 μέρες όπου έφταιγε η ACS.

 

Και τις NOW τα Ωμέγα 3 καλά είναι απλά δεν είναι οικονομικά και για τους ποσότητες που χρειάζεσαι θα φύγουν σε 15-20 μέρες.

 

Δεν ξέρω τον τρόπο παρασκεύής τους (τσέκαρε στο κανάλο του will brink στο youtube...νομίζω έχει σχετικό βίντεο) πάντως της NOW και της Allmax η ποιότητα είναι πολύ καλή. Επιπλέον έχουν και οι δύο αυτές εταιρίες cGMP facilities που είναι στα +

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα να βάζεις γρήγορα κιλά καθώς η πλειοψηφία αυτών θα είναι λίπος, το σώμα δε βάζει τόσο γρήγορα μυικά κιλά. Γι αυτό να πηγαίνεις συντηριτικά ώστε να μην έχεις μετά ανάγκη δίαιτας.

 

Παίδες, τρώμε μισό γιαούρτι και το άλλο το αφήνουμε στο ψυγείο. Την άλλη μέρα έχει βγάλει πολλά υγρά. Τι είναι τούτα; Αυτός που πουλάει τα γιαούρτια λέει να τα πετάμε, σε μια σελίδα διάβασα ότι είναι χρήσιμα και δεν πρέπει να πετιούνται. Οπότε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...