Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και τι γύμναζε 4 χρόνια ? χαχαχ πιστεψε με το έχω δει το έργο αρκετές φορές και απο άτομα που γυμνάζονται όλη τους τη ζωή και το αποτέλεσμα τους ειναι για γέλια.
για πες κανένα παράδειγμα απο τα συμπληρώματα (περιέργεια )
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ουτε με απαγορευμένα ουτε με ληγμένα θα κάνει κάτι. Απλά δεν ξέρει να γυμνάζεται σωστά. Δεν είναι κακό .. ούτε εμείς ξέραμε.. ας το ψάξει να μάθει.  

 

το σώμα είναι καθρέφτης της δουλειάς που γίνεται στο γυμναστήριο είτε με αναβολικά είτε χωρίς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα ξερω...

 

Αλλα χτες που ημουν για καφε και ηταν διπλα, με ειπε ο φιλος μου οτι παιρνει...

 

Εντωμεταξυ, ο αδερφος του ανοιξε τωρα γυμναστηριο... Θα κλαψουν μανουλες...

 

 

Εγω που εδω κι δυο μηνες παραγγελνω 8*30 αυγα και δεν μου τα φερνουν.. Τι σκατα...

 

Το φυσικο μου αναβολικο δεν με αφηνουν να φαω... Χαχαχαχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOL σειρά μου να πω παράτα τον omarlsuf  είναι χαζός δεν τον πάω μια. Δεν διαφωνώ με τον τρόπο που βλέπεις το πράμα πάντως απλά παραβλέπεις το γεγονός ότι εγώ σκοπεύω να κάνω 6 - pack με ισοθερμιδική διατροφή , ότι κάνω εδώ και 6 μήνες δηλαδή.

 

Ισοθερμιδική διατροφή είναι αυτό που κάνεις και εσύ και μένεις στα 110 (?) κιλά. Δεν χάνεις δύναμη ούτε θυσιάζεις το progress ktl. 

 

Απλά το 99% των forum / bodybuilders/ video channels δεν αποδέχονται το recomposition σαν μέθοδο ούτε μπορούν οι ίδιοι να το κάνουν. Abs για αυτούς σημαίνει caloric defeicit, θυσίες πέσιμο επιδόσεων καθώς ο τρόπος που το πάνε είναι μέσω χάσιμο βάρους. 

 

Για εμένα είναι το αντίθετο. Το 6 πακ θα γίνει όταν οι επιδόσεις μου είναι στο peak, καθώς αλλάζοντας το body composition μου γίνομαι συνέχεια δυνατότερος, στα ίδια κιλά. 

Συμφωνώ κι εγώ με την προσέγγιση του recomp (σε φυσικούς αθλητές) απλά χρειάζεται και μερικά bulking/cutting phases μέχρι να πας στα κιλά που θες να κάνεις το recomp.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα αν ξεκινάς στα 30% λίπος φυσικά το reocomp είναι λίγο άτοπο καλύτερα να χάσεις μέχρι το 22% ξέρω γω και να συνεχίσεις recomp.

 

το ίδιο αν είσαι ελλιποβαρής 15 κιλά κάτω απο το ύψος δεν είναι κακό να κάνεις αργο bulk με υπομονή μέχρι να πας κοντά στο ύψος και μετά να μείνεις εκεί. (αργό όμως)

 

Για εμένα εχω αποφασίσει ότι δεν θα κάνω ποτε το κλασσικό bulk / cut. Αφού φτάσω στο λίπος που είμαι ευχαριστήμένος απλά θα ανεβάζω λίγες θερμίδες και θα κάνω recomp. Μετά πάλι λίγες ακόμα και recomp κ.ο.κ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες τις ασκήσεις τις κάνω με drop set..

Ερώτηξις: κατά πόσο γίνεται να το κάνεις αυτό σε βάθος χρόνου; Δεν προτείνεται κυρίως για μία στο τόσο;

 

Γιατί τόσο hating για "μεγάλη μέση"; Ο μυώδες κορμός είναι υγεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηξις: κατά πόσο γίνεται να το κάνεις αυτό σε βάθος χρόνου; Δεν προτείνεται κυρίως για μία στο τόσο;

 

Γιατί τόσο hating για "μεγάλη μέση"; Ο μυώδες κορμός είναι υγεία.

 

Μεγάλε οι περισσότεροι στο internet αυτό λένε. Εγώ γυμνάζομαι έτσι 6 μήνες ήδη που είναι αρκετό διάστημα και δεν βλέπω να το παρατάω.

 

Οι περισσότεροι που τα λένε αυτά βέβαια κάνουν split όχι full body. Να κάθεσαι τώρα να βαράς στήθος μια ώρα με drpp set.. ε θα το λιώσεις το γαμημένο θα ξεραθεί και θα πέσει :D.

 

Εγώ κάνω 2 σετ ανα μυική ομάδα. Αν και στο τέλος της προπόνησης παω σπίτι με ασθενοφόρο , δεν βαράω ένα μυ μέχρι να διαλυθεί.. Ισως παίζει και αυτό ρόλο τι να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις δίκιο για τον Omar. Το παιδί έχει χιούμορ , λέει σωστά πράγματα, έχει  κοτσίδα και όσο περνάει ο καιρός γίνεται όλο και καλύτερος και έχει φτάσει σε πάρα πολύ καλά επίπεδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα ξερω...

 

Αλλα χτες που ημουν για καφε και ηταν διπλα, με ειπε ο φιλος μου οτι παιρνει...

 

Εντωμεταξυ, ο αδερφος του ανοιξε τωρα γυμναστηριο... Θα κλαψουν μανουλες...

 

 

Εγω που εδω κι δυο μηνες παραγγελνω 8*30 αυγα και δεν μου τα φερνουν.. Τι σκατα...

 

Το φυσικο μου αναβολικο δεν με αφηνουν να φαω... Χαχαχαχα...

χέστον ρε μην ασχολείσαι καν , τουλάχιστον αν ήξερε τι έκανε θα είχε λιγότερα side και θα άξιζε κ λίγο αυτό που θα πάθει αργότερα (αν όντως παίρνει φάρμακα και όχι κανα λιποδιαλίτη με εφεδρίνη και λέει οτι παίρνει φάρμακα λολ).

παίζει να παίρνει και προορμόνες και να έχει τα side του φαρμάκου με αποτέλεσμα της πλάκας συγκριτικά 

όπως και να χει έχω δει άνθρωπο σε κύκλο φαρμάκων (βαρβάτο κύκλο) να μην προσέχει διατροφή και να μην προπονείτε σωστά 

και το μόνο που έχω να πω ειναι πεταμένα λεφτά + υγεία στην περίπτωση του

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον Προσπαθω να υπολογισω τις θερμιδικες μου αναγκες, για να εχω μεγαλυτερη ακριβεια στο bulking μαπς και δω καλυτερα αποτελεσματα με περισσοτερα μυικα κιλα. Θελω λιγο βοηθεια. Απο τον τυπο εδω χρησιμοποιω την φορμουλα Katch-McArdle που θεωρειται η πιο ακριβης απο οσο λεει. http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=156380183

 

Κατ'αρχας για να παμε σε ακριβειες. Εχω 2 ζυγαριες TEFAL ψηφιακες. Η μια στην τελευταια μου μετρηση πριν 2 βδομαδες, με εδειξε 78,0 και η αλλη την ιδια στιγμη και με τις ιδιες συνθηκες  75,9 (ζυγιζομαι παντα πρωι, με αδειο στομαχι αφου ξυπνησω πριν πιω πριν φαω, μια φορα το μηνα). Ποια μετρηση να εμπιστευτω, και πως μπορω να ξερω το πραγματικο μου βαρος?

 

Τον δεικτη λιπου μαζας πως τον βρισκω? Χοντρικα πρεπει να εχω 15% λιπος. Ισως και λιγοτερο, αλλα με επιεικια θεωρω οτι ειναι τοσο.

 

Ο συντελεστης activity factor, απο οτι καταλαβαινω, περιλαμβανει ολα τα υπολοιπα μεγεθη σε ενα. Δλδ NEAT+EAT+TEF. Οποτε TEE=BMR*Activity Factor. Δεδομενου οτι ανηκω στο 3-5 days a week, ας βαλω παλι με επιεικια 1.5. Ανετα ισως να εβαζα και 1.6 ή 1.7, αλλα οπως ειπα, ας κρατησω το 1.5.

 

Οποτε το excel αν βαλω 78 κιλα με 15% λιπος και συντελεστη 1.5μου βγαζει 2703,12 θερμιδες. Αρα προσθετω και αλλες 500 αφου στοχος ειναι ο ογκος, δηλαδ 3200 θερμιδες ημερισιως, εφοσος οτι τιμη εχω βαλει εναι ακριβης. Καλα μεχρι εδω? Να το δεχτω τωρα αυτο, και να προχωρησω στο διαχωρισμο macronutrients?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις δίκιο για τον Omar. Το παιδί έχει χιούμορ , λέει σωστά πράγματα, έχει  κοτσίδα και όσο περνάει ο καιρός γίνεται όλο και καλύτερος και έχει φτάσει σε πάρα πολύ καλά επίπεδα. 

 

έχεις δίκιο ότι όσο περνάει ο καιρός γίνεται καλύτερος γιατι στην αρχή ήταν λίγο τραγικός. Εντάξει μωρέ καλό παιδάκι είναι απλά έχει λίγο bro μούτρα και μιλάει σαν χαζούλης. Εχω δει καμια 10ρια βιντεο του αλλά δεν είμαι subscribed

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι είχε κάνει ένα βίντεο με τον έλλιοτ και ήταν πιο γομάρι από τον έλλιοτ γιατί είναι πιο ψηλός , δεν του φαινόταν..

alex_000, νόμιζα ότι κάνεις split. Push/pull κάνεις;

 

κανω full body 2 set ανα μυική ομάδα με τέσσερις πολυ - αρθρικές ασκήσεις (στήθος, πλάτη, πόδια, ώμους) και τα υπόλοιπα isolation

 

όταν λέω full body εννοώ γυμνάζεται κάθε μυική ομάδα με 2 direct σετ, και όταν λέω όλες το εννοώ (παράδειγμα πήχεις , γάμπες , τραπεζοειδείς, ραχιαίους, κοιλιακούς γυμνάζονται όλα ξεχωριστά).

 

Η προπόνηση κρατάει 2 ώρες γεμάτες. Μην μου πεις ότι όλο το internet , youtube channels, fitness coaches και pro bodybuilders λένε ότι η προπόνηση μου είναι λάθος, το γνωρίζω ήδη :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον Προσπαθω να υπολογισω τις θερμιδικες μου αναγκες, για να εχω μεγαλυτερη ακριβεια στο bulking μαπς και δω καλυτερα αποτελεσματα με περισσοτερα μυικα κιλα. Θελω λιγο βοηθεια. Απο τον τυπο εδω χρησιμοποιω την φορμουλα Katch-McArdle που θεωρειται η πιο ακριβης απο οσο λεει. http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=156380183

 

Κατ'αρχας για να παμε σε ακριβειες. Εχω 2 ζυγαριες TEFAL ψηφιακες. Η μια στην τελευταια μου μετρηση πριν 2 βδομαδες, με εδειξε 78,0 και η αλλη την ιδια στιγμη και με τις ιδιες συνθηκες  75,9 (ζυγιζομαι παντα πρωι, με αδειο στομαχι αφου ξυπνησω πριν πιω πριν φαω, μια φορα το μηνα). Ποια μετρηση να εμπιστευτω, και πως μπορω να ξερω το πραγματικο μου βαρος?

 

Τον δεικτη λιπου μαζας πως τον βρισκω? Χοντρικα πρεπει να εχω 15% λιπος. Ισως και λιγοτερο, αλλα με επιεικια θεωρω οτι ειναι τοσο.

 

Ο συντελεστης activity factor, απο οτι καταλαβαινω, περιλαμβανει ολα τα υπολοιπα μεγεθη σε ενα. Δλδ NEAT+EAT+TEF. Οποτε TEE=BMR*Activity Factor. Δεδομενου οτι ανηκω στο 3-5 days a week, ας βαλω παλι με επιεικια 1.5. Ανετα ισως να εβαζα και 1.6 ή 1.7, αλλα οπως ειπα, ας κρατησω το 1.5.

 

Οποτε το excel αν βαλω 78 κιλα με 15% λιπος και συντελεστη 1.5μου βγαζει 2703,12 θερμιδες. Αρα προσθετω και αλλες 500 αφου στοχος ειναι ο ογκος, δηλαδ 3200 θερμιδες ημερισιως, εφοσος οτι τιμη εχω βαλει εναι ακριβης. Καλα μεχρι εδω? Να το δεχτω τωρα αυτο, και να προχωρησω στο διαχωρισμο macronutrients?

 

Κάνε μετρήσεις με μία ζυγαριά, κάθε βδομάδα, π.χ. Κυριακή πρωί. Έτσι θα ξέρεις και τις θερμίδες που χρειάζεσαι (τα ονλαιν εργαλεία μέτρησης δεν είναι ακριβή γιατί κάθε σώμα είναι διαφορετικό). Ξεκίνα με ένα νούμερο που βρήκες στο ιντερνετ π.χ. 2700, και δες πώς πάει το σώμα. Άμα αυξάνεις βάρος, θες λιγότερες, άμα χάνεις περισσότερες.

 

Για λίπος, αν δεν έχεις δερματοπαχύμετρο ακολούθησε τη tape measure method, θα σου δώσει μια ιδέα. Είναι εύκολος και γρήγορος τρόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως ότι πρόγραμμα και να κάνεις, αυτό που μετράει είναι να κάνεις κάτι σταθερά για μήνες , να έχεις πρόοδο και κυρίως να πηγαίνεις να το κάνεις. 3 φορές την εβδομάδα? Αλλά και τις 3 για χρόνια. Εκεί φαίνεται η διαφορά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Διατροφή ΠΣ, σκατά , δεν σας τα βάζω για να μη πηδήξει ο Φώτης από το παράθυρο. Κυριακή ομως προβλεπόμενο μπιφτεκάκι σαλάτα και μια κοκα κόλα να ρευτώ από τις άλλες μέρες. 

 

 

Γάλα-Cheerios

Σάντουιτς γαλοπούλα

Δρακουλινια- Snickers (δεν ξαναπάω σούπερ μάρκετ νηστικός μετά από προπόνηση)

 

XAXAAXXAXAA τι μαλακας εισαι ρε Dakon  δεν υπαρχεις πουθενα.

Τα σπανε τα δρακουλινια btw.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...