Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

^^Ευχαριστώ όλους για τα σχόλια

 

οταν εγω λεω εχεις μεταμορφωσει το σωμα σου κ οτι η δουλεια που εχεις κανει στα ποδια - αναλογικα - ειναι μεγαλυτερη απο τον κορμο κατι ξερω ! μπραβο παιχταρα αλεξ πολυ καλος ..

 

Κάτι ξες σίγουρα. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα βάλει δίπλα δίπλα φώτο ποδιών τόσους μήνες σε φώτο και στο μυαλό σαν εικόνα έχω κολλημένη την πρώτη φώτο γιατί όλη την ζωή μου τα πόδια ήταν στέκες, ακόμα και παλιά το kick boxing τα έλιωνε.. όταν κοιτάω την δεύτερη σκέφτομαι ποιανού είναι αυτά τα πόδια χαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

που λέτε παίχτες τα πόδια δεν τα βγάζω φώτο μόνα τους για progress όπως το υπόλοιπο σώμα γιατί βαριέμαι.. Πριν από κάτι μέρες την άκουσα για τα αγύμναστα πόδια :D

 

Αυτό με έβαλε σε σκέψεις και είπα , ρε μήπως στα πόδια το progress πάει αργά και είμαι στον κόσμο μου? Μήπως έκανα μαλακία που δεν έβγαζα φωτογραφίες και έχασα τον καιρό μου και δεν έκανα τίποτα? Είπα να βγάλω μια σήμερα να την συγκρίνω με την μόνη φώτο ποδιών που έχω τον Ιούλιο

 

Μπορεί να μην έγινα mister olympia αλλά ειδικά αν αναλογιστούμε ότι η πρώτη φώτο είναι με 21% λίπος και η δεύτερη με 15% (δηλαδή στην πρώτη το λίγο που υπάρχει είναι κυρίως λίπος, νομίζω ότι απλά πρέπει να συνεχίσω ότι κάνω. Στο spoiler η φώτο. 

 

 

 

s5lt.png

 

 

 

Όπως ήσουν τον Ιούλιο είμαι εγώ τώρα. Βέβαια εγώ ξεκίνησα από καλαμάκια, ειδικά η γάμπα ήταν ανύπαρκτη.

 

Έχεις κάνει πολύ δουλειά, μπράβο Άλεξ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως παρα πολυ καλος αλεξ, ευγε! Ακομα και ανευ squat τα πας εξαιρετικα! motivation για ολους εμας.

να σαι καλά 

 

Δήμητρα το προσπάθησα πολύ με το squat ένας θεός ξέρει πόσο θέλω να την κάνω την άσκηση. Κάθε φορά όμως που πάω να κάνω κάτι και βάζω 95-100 κιλά atg το γόνατο χαλάει τελείως και πονάει για μέρες.. Αυτές τις μέρες είμαι στην ίδια φάση , το χάλασα τον Δεκέμβριο στην Θεσσαλονίκη.

 

Όταν στρώσει θα κάνω μια τελευταία απόπειρα με τα powerlifting wraps που αγόρασα. Αν δεν γίνει δουλειά και τότε, θα σταματήσω τις απόπειρες για κάνα χρόνο.

 

Πάντως ανεξάρτητα αν το squat είναι ο βασιλιάς των ασκήσεων του overal strength και body development, όσον αφορά τον όγκο τα πόδια μια χαρά παίρνουν και με την πρέσα τα leg curls και hip thrust αν τα κάνεις drop set όπως τα κάνω εγω... αφού τα πόδια μου είναι μονίμως πιασμένα όπως και το υπόλοιπο σώμα, το πρωί της ημέρας που πάω για workout φεύγει το πιάσιμο της προηγούμενης προπόνησης. Στο bodybuilding δεν υπάρχει "απαραίτητη" άσκηση, υπάρχουν πολλές ασκήσεις για το ίδιο πράμα. 

Όπως ήσουν τον Ιούλιο είμαι εγώ τώρα. Βέβαια εγώ ξεκίνησα από καλαμάκια, ειδικά η γάμπα ήταν ανύπαρκτη.

 

Έχεις κάνει πολύ δουλειά, μπράβο Άλεξ!

 

ευχαριστώ , drop set και μην κοιτάς πίσω, και τα δικά μου τραγικά ήταν στο ξεκίνημα , η πρώτη φώτο είναι μετά από 2 μήνες gym, δεν υπάρχει φώτο από αρχή αρχή (ευτυχώς χαχα). 

 

Πάντως εντάξει εσύ ξεκίνησες μείον πολλά κιλά κάτω από ύψος, απλά θα σου πάρει λίγο παραπάνω χρόνο, δίνε πόνο και όλα οκ!

 

 τι ασκήσεις κάνεις για γάμπες και πόσο συχνά? και εμένα μου πήρε καιρό να βρώ τον σωστό τρόπο να γυμναστούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που λέτε παίχτες τα πόδια δεν τα βγάζω φώτο μόνα τους για progress όπως το υπόλοιπο σώμα γιατί βαριέμαι.. Πριν από κάτι μέρες την άκουσα για τα αγύμναστα πόδια :D

 

Αυτό με έβαλε σε σκέψεις και είπα , ρε μήπως στα πόδια το progress πάει αργά και είμαι στον κόσμο μου? Μήπως έκανα μαλακία που δεν έβγαζα φωτογραφίες και έχασα τον καιρό μου και δεν έκανα τίποτα? Είπα να βγάλω μια σήμερα να την συγκρίνω με την μόνη φώτο ποδιών που έχω τον Ιούλιο

 

Μπορεί να μην έγινα mister olympia αλλά ειδικά αν αναλογιστούμε ότι η πρώτη φώτο είναι με 21% λίπος και η δεύτερη με 15% (δηλαδή στην πρώτη το λίγο που υπάρχει είναι κυρίως λίπος, νομίζω ότι απλά πρέπει να συνεχίσω ότι κάνω. Στο spoiler η φώτο. 

 

 

 

s5lt.png

 

 

Αλλο ενα  like  και γινεται δημοφιλες !

Αντε σπεκτ ριχτο το γ@+#@#ο   τσαμπα ειναι :-D :-) B) :ph34r:

 

χαχαχα πλακα κανω ρε 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά μια χαρά πόδι έχει.. μην τον ενθαρύνετε κι άλλο και στην επόμενη foto που ανεβάσει δούμε πόδι σαν του Σαλπιγγίδη.. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΧΑΧΑΧΑ φίλε αυτό είναι ακριβώς το αστείο που κάνω με τον αδερφό μου. Του λέω όταν ξεκίνησα ήμουν στο αγύμναστο, τώρα έχω πόδι Α εθνικής το καλοκαίρι θα έχω πόδι Γ εθνικής και του χρόνου το πόδι μου θα είναι τοπικό / ερασιτεχνικό (που είναι μόνο "κηπουροί" ρωσοποντιοι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ , drop set και μην κοιτάς πίσω, και τα δικά μου τραγικά ήταν στο ξεκίνημα , η πρώτη φώτο είναι μετά από 2 μήνες gym, δεν υπάρχει φώτο από αρχή αρχή (ευτυχώς χαχα). 

 

Πάντως εντάξει εσύ ξεκίνησες μείον πολλά κιλά κάτω από ύψος, απλά θα σου πάρει λίγο παραπάνω χρόνο, δίνε πόνο και όλα οκ!

 

 τι ασκήσεις κάνεις για γάμπες και πόσο συχνά? και εμένα μου πήρε καιρό να βρώ τον σωστό τρόπο να γυμναστούν. 

 

Έχω από φυσικού μου μακρύ κι αδύνατο πόδι. Άμα είχα βγει σε θηλυκό θα έκανα τρελή θραύση :P

 

Για γάμπες κάνω αυτή την άσκηση που στέκεσαι με τη μυτη του ποδιου στο σκαλι και ανεβαζεις κορμι ψηλα, το κρατας για 1-2 δευτερολεπτα και μετα κατεβαινεις πιο χαμηλα απο το υψος του σκαλιου. 3*20 για καθε ποδι, 4 φορες τη βδομαδα. Σε σχεση με το πως ηταν -ανυπαρκτες- εχουν δωσει πολυ. Τωρα ειναι σε φαση αδυνατες.

 

Γενικα δε με χαλαει που ειμαι αδυνατος. Με ενδιαφερει να ειμαι υγιης, δυνατος και γυμνασμενος -και να φαινεται, κατι που οπως δειχνουν τα πραγματα θα εχει "ολοκληρωθει" κατα το Πασχα. Επειτα ερχεται η διατηρηση και η πολυ αργη προσθηκη μυικου αποκλειστικα ογκου.

 

In other news, σας τυγχαινει οσο γυμναζεστε να λετε ποτε θα τελειωσει το μαρτυριο κι αφου τελειωσει να σας λειπει και να λετε ποτε θα ερθει η επομενη φορα; Μαμα, εγινα μαζοχιστης;  :ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω από φυσικού μου μακρύ κι αδύνατο πόδι. Άμα είχα βγει σε θηλυκό θα έκανα τρελή θραύση :P

 

Για γάμπες κάνω αυτή την άσκηση που στέκεσαι με τη μυτη του ποδιου στο σκαλι και ανεβαζεις κορμι ψηλα, το κρατας για 1-2 δευτερολεπτα και μετα κατεβαινεις πιο χαμηλα απο το υψος του σκαλιου. 3*20 για καθε ποδι, 4 φορες τη βδομαδα. Σε σχεση με το πως ηταν -ανυπαρκτες- εχουν δωσει πολυ. Τωρα ειναι σε φαση αδυνατες.

 

Γενικα δε με χαλαει που ειμαι αδυνατος. Με ενδιαφερει να ειμαι υγιης, δυνατος και γυμνασμενος -και να φαινεται, κατι που οπως δειχνουν τα πραγματα θα εχει "ολοκληρωθει" κατα το Πασχα. Επειτα ερχεται η διατηρηση και η πολυ αργη προσθηκη μυικου αποκλειστικα ογκου.

 

In other news, σας τυγχαινει οσο γυμναζεστε να λετε ποτε θα τελειωσει το μαρτυριο κι αφου τελειωσει να σας λειπει και να λετε ποτε θα ερθει η επομενη φορα; Μαμα, εγινα μαζοχιστης;  :ph34r:

 

και εγώ έτσι ακριβώς έχω πολύ μακρυά πόδια. Γιατί κάνεις γάμπες με bodyweight (αν κατάλαβα καλά δεν παίζει έξτρα βάρος)? Οι γάμπες είναι από τους πιο ανθεκτικούς μύες του σώματος καθώς σηκώνουν όλο το σώμα ακόμα και όταν περπατάς. Μπορεί να είδες κάποια αποτελέσματα με bodyweight, καθώς μέχρι τώρα  δεν έκανες τίποτα, αλλά πιθανόν να ελαττωθούν ή θα αναγκάζεσαι να κανεις 50 επαναλήψεις.. Πρέπει να βάλεις κάποια αντίσταση. 

 

Η άσκηση που κάνεις γενικά είναι καλή και για να μην κουράζεσαι με μπάρες και αλτήρες μπορείς να πάρεις μια σχολική τσάντα στην πλάτη και γέμισε την με κάτι βαρύ (liverpool κόλπα) ή εναλλακτικά πιο συμβατικά sandbags η weight vest η αλυσίδες 

 

https://www.google.com.cy/search?q=weight+vest&espv=210&es_sm=122&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=MkbcUvD7Oqb9ygO3woI4&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1187&bih=659

 

Η γυμναστική είναι αρκετά εθιστική, αν μάθει το σώμα την ζητάει ειδικά αν κοιμηθείς καλά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παρασκευη και χτες που γιορταζε ενας φιλαρακι, ηπια ....

 

Σημερα νιωθω λες και δεν εκανα καθολου προπονηση...

 

Μα τιποτα....

 

Εχω ριξει πολυ υπνο και φαι... Οχι σαβουρες ομως...

 

Χτες εκανα ενα γαματο σαντουιτς θα το καθιερωσω...

 

2 ολοκληρα αυγα, ντονατα χτυπιτη λιγο κοτοπουλο, μαυρο ψωμι... Σαν λυσσασμενος το φαγα...

 

Αυτο που λενε οτι το μαυρο ψωμι ειναι μουφα και απλα βαζουν χρωμα... Με βαλε σε υποψιες... Αν ειναι γιατι δεν τρωω λευκή λιμνο....

 

Κατι ακομα..

 

Εχουμε στο ψυγειο κασερι/σαλαμι εβλεπα τα θρεπτικα τους συστατικα, εχουν μεσο ορο 20 γραμμαρια πρωτεινη λιγους υδατανθρακες, γιατι να μην δεν τα προτειμισω εναντι της γαλοπουλας;

 

Λογο των λιπαρων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν περισσότερα λιπαρά και ως αποτέλεσμα περισσότερες θερμίδες. ΙΜΟ τρίχες... η διαφορά είναι πολύ μικρή αν φας 2-3 φέτες. Απλά θέλει προσοχή όσον αφορά τα συνολικά λιπαρά που τρως γιατί έχουν πολλές θερμίδες (1 γραμ λιπος 9 θερμίδες, 1γ υδ / πρωτείνης 4 θερμίδες). 

 

3 φέτες απομονωμένα δεν θα κάνουν τίποτα αλλά αν η διατροφή είναι σαλάμι εδώ , burger με τυρί εκεί, τηγανιτές πατάτες αλλού ... δεν γίνεται έτσι δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη στην εσχατη περιπτωση που δεν εχω γαλοπουλα να τα προτιμησω ...

 

Δεν χαθηκε και ο κοσμος... Ξερω δεν ειναι για καθε μερα...

 

Πρεπει επειγοντως να αγορασω αυγα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...