Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμ, θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε τα ατυχήματα στο σκι σε σχέση με τα ατυχήματα στο γυμναστήριο. Κατάγματα και πάνω. Όχι θλασούλες. Ωp ποιος θα το περίμενε. Αν και δεν είναι ποσοστό βεβαίως. Αν και τείνω να πιστέψω πως στα βάρη το παθαίνει ο προχωρημένος που ξεπερνάει τα όριά του και στο μπασκετάκι ο κάθε παπάρας στην αλάνα. 1 παιδί είχα στο γυμναστήριο με βγαλμένα γόνατα. Έκανε κανονικά squat μετά από λίγο καιρό. Ξαναέβγαλε το γόνατο στο μπασκετάκι. Κανένας που ξέρω , από το μικρό δείγμα , δεν τραυματίστηκε στο γυμναστήριο. Και όλοι τραυματίστηκαν κάνοντας κάτι αθώο, 5χ5, μπασκετάκια κλπ. κλπ. Οι προχωρημένοι που έσκισαν κανένα μυ, μάλλον το περίμεναν.

 

graph-620x416.jpg

 

Περίμενα το ποδόσφαιρο πολύ πιο ψηλά στην λίστα. (προς τα κάτω). Ο μαους πιστεύω μιλάει στα παιδιά που ξαφνικά τους έπιασε καούρα να πάνε στα 120 και κιλά στο deadlift σε μία επανάληψη. Δεν έχει νόημα η μία επανάληψη παιδιά και απλή θλάση να πάθετε, τζάμπα θα μείνετε έξω για 1-2 μήνες. 

 

Προφανώς το σκί είναι σκοτώστρα εγώ να πω την αλήθεια το weightlifting μου φαίνεται πολύ πιο ψηλά (επικίνδυνο) από ότι το περίμενα οι περισσότεροι γυμνάζονται σαν κότες :P . To 5V5 στην ελλάδα κλείνει σπίτια..

 

τώρα που το σκέφτομαι τα στατιστικά είναι από αμερίκη, κανείς δεν παίζει ποδόσφαιρο εκεί... αν πηγαίναμε σε ελληνικό νοσοκομείο το ποδοσφαιρο θα ήταν βασιλιάς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Αφού σκι κάνει και η κουτσή Μαρία αν ανέβει βουνό

Να μη μιλήσω για τον κάθε άμπαλο που παίρνει σανίδι επειδή είναι πιο τρέντυ και όποιον πάρει ο χάρος

Κοιτάχτε εδώ ένα μαλάκα

 

1499549_10201083895447493_360726049_n.jp

 

 

Έχω πιει λίγο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για σας παιδιά, αλλά εγω όταν πηγαίνω για μπασκετάκι ειναι σχεδον στανταράκι ότι δεν θα βγώ αλώβητος

Παντα μα παντα ομως φευγω με μαυρισμενα δακτυλα. Σπαστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σκι κάνει και η κουτσή Μαρία αν ανέβει βουνό

Να μη μιλήσω για τον κάθε άμπαλο που παίρνει σανίδι επειδή είναι πιο τρέντυ και όποιον πάρει ο χάρος

Κοιτάχτε εδώ ένα μαλάκα

 

1499549_10201083895447493_360726049_n.jp

 

 

Έχω πιει λίγο

Εσυ καταρχην βαλε κρανος ,θα πας να κανεις εξω ετσι και θα γελαει ο κοσμος.

Νο1 σε ατυχηματα επρεπε να ειναι το ποδοσφαιρο σε ερασιτεχνικο επιπεδο και 5χ5 λογω των μαζων που ασχολουνται με αυτο .Τωρα ο αλλος που εσπασε την σπονδυλικη του στηλη ειναι περιπτωση παρα πολυ σπανια και ισχυει αυτο που ειπε ο Bos  για το cross fit που εχουν μπει μεσα ολα τα ταγαρια 20 και κατι ψιλα που δεν ξερουν τι τους γινεται ακομα και θελουν και ολυμπιακες αρσεις τρομαρα τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα ο μεγάλος φόβος είναι να μην τραυματίσω τη μέση. Θλάσεις, κακώσεις, κτλ γιατρεύονται σε μεγάλο βαθμό ή πλήρως, ζημιά στη μέση όμως συνήθως την κουβαλάς μια ζωή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σκι κάνει και η κουτσή Μαρία αν ανέβει βουνό

Να μη μιλήσω για τον κάθε άμπαλο που παίρνει σανίδι επειδή είναι πιο τρέντυ και όποιον πάρει ο χάρος

Κοιτάχτε εδώ ένα μαλάκα

 

1499549_10201083895447493_360726049_n.jp

 

 

Έχω πιει λίγο

 

 

σε καταλαβα απο το χρωμα του μπουφαν...

 

in other news

 

οι ασκησεις του M&F δεν βγαινουνε ετσι και δεν εισαι ντουκι αλλα οπως και να εχει, αγαπω τα εξωφυλλα τους

 

uh1oy.jpg

 

 

* every body part

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια την επομενη μερα μετα τα ποδια, κανετε ζεσταμα σε διαδρομο-ποδηλατο, ή καλυτερα να αποφευγετε για να γινεται καλυτερο recovery?

 

 


οι ασκησεις του M&F δεν βγαινουνε ετσι και δεν εισαι ντουκι αλλα οπως και να εχει, αγαπω τα εξωφυλλα τους

 

uh1oy.jpg

 

 

* every body part

 

Κατι που ηθελα παντα να ρωτησω. Οι ασκησεις περιοδικων και οι ρουτινες αθλητων εχουν νοημα? Ο καθενας υποτιθεται σχεδιαζει το πργοραμμα συμφωνα με τις αναγκες του και το σωματοτυπο του. Δεν ξερω τι προσφερει ενα ετοιμο τυποποιημενο προγραμμα που διαφημιζεται απο τον οποιοδηποτε και οποιοδηποτε μεσο. Παραβλεπω κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, ποδηλατο και σκι γιατι τοσο μεγαλοι τραυματισμοι? Πως εξηγειται αυτο?

 

το ποδηλατο ειναι σαν το μηχανακι, υπαγεται στην κατηγορια road accidents. 

Δυσκολα να δεις σοβαρη στατιστικη ερευνα για το σκι επειδη το δειγμα ειναι μικρο και δεν ειναι sport για ανθρωπους που δεν εχουν iphone5s.

 

Κατι που ηθελα παντα να ρωτησω. Οι ασκησεις περιοδικων και οι ρουτινες αθλητων εχουν νοημα? Ο καθενας υποτιθεται σχεδιαζει το πργοραμμα συμφωνα με τις αναγκες του και το σωματοτυπο του. Δεν ξερω τι προσφερει ενα ετοιμο τυποποιημενο προγραμμα που διαφημιζεται απο τον οποιοδηποτε και οποιοδηποτε μεσο. Παραβλεπω κατι?

 

Εχει νοημα ετσι και εχεις περασεις εκεινο το σταδιο οπου εχεις βαρεθει ολες τις ασκησεις που σου εχουν δωσει/εχεις κανει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολα να δεις σοβαρη στατιστικη ερευνα για το σκι επειδη το δειγμα ειναι μικρο και δεν ειναι sport για ανθρωπους που δεν εχουν iphone5s.

 

Μάλλον δεν έχεις πάει στο bansko...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχεις πάει στο bansko...

 

Προφανως.

Αλλα μια ιδεα ετσι για να μην τρελαθουμε, αν χρειαζεται να κανεις εκδρομη για να κανεις sport, τοτε το στατιστικο δειγμα θα μεταμορφωθει σε ανυπαρκτο.

 

Λεω εγω τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη η λιστα , σιγουρα τα βαρη δε θα ηταν τα πρωτα σε επικινδυνοτητα και  σιγουρα ομως  το θεμα μας δεν ειναι η συνκριση αναμεσα στα σπορ ! εδω μιλαμε για κιλα , αν ειμασταν σε κανα φορουμ για γκολφ (που βρισκεται καπου στην μεση της λιστας!!) θα μιλουσαμε γαι τεχνικη κ πως να προσεξουμε κατα το χτυπημα να μη σκισουμε κανα καλτσον ! θελουν προσοχη τα βαρη δεν ειναι παιχνιδακι αυτο θελω να πω μονο ! μπορει να μη σπασουμε την μεση μας πραγμα που ειναι παρα πολυ σπανιο οντως , μπορουμε ομως πολυ ευκολα να τσιμπησουμε κανα-δυο βαρβατες κηλες μεσοσπονδυλιου δισκου και να της κουβαλαμε παρασημο σε ολη μας την ζωη ..

προσοχη λοιπον ειδικα στα αρχαρια κιλα οπως ειπε κ ο φωτης κ επειδη εδω εχει πολλους απειρους που μολις ξεκινανε , δεν ειναι η καλυτερη συμβουλη να τους λεμε φορτωστε στα σκουωτ κ στις αρσεις κ μη μασατε μια!

δε χρειαζοντε 100κ φιλε ntakon  για να την παθεις , και με πολυ λιγοτερα μια χαρα γινεται η ζημια ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...