Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λεπτομέρειες όμως δεν μας λες.

 

1. Οι λαβές είναι οριζόντιες ή κάθετες?

2. Τα χέρια ανεβαίνουν πάνω απ'το ύψος των ώμων?

3. Σε πονάει όταν κατεβάζεις ή απλώς κάνει κρακ και σου σπάει τα νεύρα?

4. Δοκίμασες με άλλη κλίση ή με ελαφρώς ανοιχτά/κλειστά τα χέρια?

5. Δοκίμασες με ίσια μπάρα για καλύτερη σταθερότητα χεριών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

1. Οριζόντια.

2. Μέχρι το ύψος των ώμων.

3. Δεν πονάει, μάλλον τα νεύρα.

4. Έκανα μερικές αλλαγές στον καρπό και είδα μικρή διαφορά (σε ορισμένες επαναλήψεις δεν έκανε το κρακ)

5. Δεν έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

shoulders_i02.jpg

Γιατί όταν κάνω αυτήν την άσκηση για τους ώμους στο δεξί χέρι κάνει κρακ όταν κατεβαίνει το χέρι, ενώ με το αριστερό όχι; Να αναφέρω η άσκηση γίνεται με ένα 7κιλο βαράκι και μόλις έχω αρχίσει να κάνω ασκήσεις για ώμους (ποτέ ξανα στο παρλθόν).

 

γιατί δεν κάνεις ζέσταμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο το βιντεο ειναι αφιερωμενο σε οσους προτρεπουν αρχαριους και μη  να φορτωσουν κιλα ! σε ολους οσους λενε πως δε τρεχει τιποτα και πως σιγα σιγα κ με την αντισταση δυναμωνει το σωμα μας ! 

το παληκαρι δυστυχως έσπασε την σπονδυλική του στήλη και έμεινε παράλυτος!

 

Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου και θα το πω ακομη μια  ..

παιδες προσοχη ! τα βαρη τραυματιζουν .. προκαλουν ζημιες , πολλες φορες ανεπανορθωτες ..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο το βιντεο ειναι αφιερωμενο σε οσους προτρεπουν αρχαριους και μη  να φορτωσουν κιλα ! σε ολους οσους λενε πως δε τρεχει τιποτα και πως σιγα σιγα κ με την αντισταση δυναμωνει το σωμα μας ! 

το παληκαρι δυστυχως έσπασε την σπονδυλική του στήλη και έμεινε παράλυτος!

 

Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου και θα το πω ακομη μια  ..

παιδες προσοχη ! τα βαρη τραυματιζουν .. προκαλουν ζημιες , πολλες φορες ανεπανορθωτες ..

Κρίμα το παλικάρι...

 

Γενικά το βίντεο πάει σε αυτούς που αρχίζουν crossfit και νομίζουν ότι μπορούν να κάνουν ολυμπιακές άρσεις ή ακόμα και σωστά βασικά lifts μέσα σε μία εβδομάδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο το βιντεο ειναι αφιερωμενο σε οσους προτρεπουν αρχαριους και μη  να φορτωσουν κιλα ! σε ολους οσους λενε πως δε τρεχει τιποτα και πως σιγα σιγα κ με την αντισταση δυναμωνει το σωμα μας ! 

το παληκαρι δυστυχως έσπασε την σπονδυλική του στήλη και έμεινε παράλυτος!

 

Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου και θα το πω ακομη μια  ..

παιδες προσοχη ! τα βαρη τραυματιζουν .. προκαλουν ζημιες , πολλες φορες ανεπανορθωτες ..

 

Πω πω, με προσταυτικα, επιγονατιδες, ζωνες και επαθε τετοιο πραμα? Χεστηκα πανω μου τωρα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν να εχεις δικιο .. και στο κρυφτο μπορει να την παθεις αν δε προσεχεις κ πεσεις απο κανα δεντρο ..

ampariza2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε τα ατυχήματα στο σκι σε σχέση με τα ατυχήματα στο γυμναστήριο. Κατάγματα και πάνω. Όχι θλασούλες. Ωp ποιος θα το περίμενε. Αν και δεν είναι ποσοστό βεβαίως. Αν και τείνω να πιστέψω πως στα βάρη το παθαίνει ο προχωρημένος που ξεπερνάει τα όριά του και στο μπασκετάκι ο κάθε παπάρας στην αλάνα. 1 παιδί είχα στο γυμναστήριο με βγαλμένα γόνατα. Έκανε κανονικά squat μετά από λίγο καιρό. Ξαναέβγαλε το γόνατο στο μπασκετάκι. Κανένας που ξέρω , από το μικρό δείγμα , δεν τραυματίστηκε στο γυμναστήριο. Και όλοι τραυματίστηκαν κάνοντας κάτι αθώο, 5χ5, μπασκετάκια κλπ. κλπ. Οι προχωρημένοι που έσκισαν κανένα μυ, μάλλον το περίμεναν.

 

graph-620x416.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο το βιντεο ειναι αφιερωμενο σε οσους προτρεπουν αρχαριους και μη  να φορτωσουν κιλα ! σε ολους οσους λενε πως δε τρεχει τιποτα και πως σιγα σιγα κ με την αντισταση δυναμωνει το σωμα μας ! 

το παληκαρι δυστυχως έσπασε την σπονδυλική του στήλη και έμεινε παράλυτος!

 

Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου και θα το πω ακομη μια  ..

παιδες προσοχη ! τα βαρη τραυματιζουν .. προκαλουν ζημιες , πολλες φορες ανεπανορθωτες ..

 

Τραγικό, απλά τραγικό, πολύ κρίμα τον άνθρωπο. 

 

το θέμα ρε μάους είναι ότι οι αρχάριοι δεν τραυματίζονται εύκολα... το σώμα αντέχει τα "αρχάρια" κιλά. Συνήθως οι έμπειροι είναι που την παθαίνουν στα προχωρημένα κιλά.

 

Παιδιά κρατάτε βάρος που βγάζετε τουλάχιστον 5 επαναλήψεις, ποτέ λιγότερες ειδικά σε full body άσκηση, εκτός αν την έχετε δει powerlifters και πάτε για αγώνες. Το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι δεν είναι καθόλου απαραίτητα αυτά τα κιλά για bodybuilding, οι περισσότεροι bodybuilders σήμερα παίζουν με 15-20+ επαναλήψεις. 

 

Δεν μιλάμε για σπάσιμο σπονδυλικής αυτό είναι 1 στο εκατομμύριο, αλλά για θλάσεις, σκίσιμο τένοντα. κάκωση αρθρώσεων, ktl αυτά γίνονται για πλάκα.   

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης οι τραυματισμοί στο γυμναστήριο, αν δεν είναι κανείς κάγκουρας, δε γίνονται σε μια στιγμή. Το νιώθει να έρχεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε τα ατυχήματα στο σκι σε σχέση με τα ατυχήματα στο γυμναστήριο. Κατάγματα και πάνω. Όχι θλασούλες. Ωp ποιος θα το περίμενε. Αν και δεν είναι ποσοστό βεβαίως. Αν και τείνω να πιστέψω πως στα βάρη το παθαίνει ο προχωρημένος που ξεπερνάει τα όριά του και στο μπασκετάκι ο κάθε παπάρας στην αλάνα. 1 παιδί είχα στο γυμναστήριο με βγαλμένα γόνατα. Έκανε κανονικά squat μετά από λίγο καιρό. Ξαναέβγαλε το γόνατο στο μπασκετάκι. Κανένας που ξέρω , από το μικρό δείγμα , δεν τραυματίστηκε στο γυμναστήριο. Και όλοι τραυματίστηκαν κάνοντας κάτι αθώο, 5χ5, μπασκετάκια κλπ. κλπ. Οι προχωρημένοι που έσκισαν κανένα μυ, μάλλον το περίμεναν.

 

graph-620x416.jpg

Σωστός σε όλα. Στο σκί αν θυμάμαι καλά βλέπεις και τις περισσότερες ρήξεις σε μηνίσκους και συνδέσμους στα γόνατα. Είχα και μία συμφοιτήτρια που η κακομοίρα στο σκί γάμησε και από τα δύο πόδια πρόσθιο χιαστό, έσω πλάγιο σύνδεσμο και έσω μηνίσκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...