Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλεξ επέτρεψέ μου να διαφωνήσω ριζικά για το ανδρείκελο. Φούσκα η υπόθεση, είμαι 1.75, (τότε) 70kg και τον "είχα" άνετα. Πάντοτε είχα πρόβλημα με συνδυασμούς χτυπημάτων, γιατί ο σάκος έφευγε συνέχεια εδώ κι εκεί και περισσότερο έφτιαχνα την θέση του, παρά έκανα προπόνηση. Επίσης ό,τι και αν έβαλα απο κάτω, είχα απίστευτο πρόβλημα με τους γείτονες (ειδικά τους απο κάτω) απο την απίστευτη φασαρία. Άσε που 2 χρόνια μετά άρχισε να τρίζει στα χτυπήματα. Πεταμένα λεφτά φίλε μου. Τον αγόρασα 260€, ενώ έναν μέτριος/καλός σάκος για ερασιτεχνική προπόνηση τον πήρα μόλις με 60€.

 

Διαφωνώ επίσης με τα γάντια mma, τουλάχιστον να τα χρησιμοποιεί κάποιος που δεν έχει δυνατούς καρπούς. Χίλιες φορές μπαντάζ & γάντια μποξ. Πολύ πιο ασφαλές για την ασφάλεια των καρπών.

 

Όλα αυτά απο έναν φανατικό home gym, και προσωπικές εμπειρίες που φυσικά διαφέρουν απο άτομο σε άτομο.

 

ποιο είχες πάρει? Αν είχες πάρει το κλασσικό bob

 

bob_punching_bag-lg.jpg

 

Δεν κάνει τίποτα γιατί δεν έχει ελατήριο στην μέση και με τα χτυπήματα καταλήγει στο πάτωμα. Εγώ δεν πρότεινα οποιοδήποτε ανδρείκελο , πρότεινα το συγκεκριμένο γιατί το έχω και ξέρω πως συμπεριφέρεται. Το ελατήριο είναι ακριβώς όσο σκληρό πρέπει ώστε να απορροφάει το χτύπημα αλλά και να προσφέρει αρκετή αντίσταση ταυτόχρονα. Το θεωρώ καλύτερη εναλλακτική όπως είπα συγκριτικά με ένα μικρό σάκο γιατί ο σάκος απλά γυρίζει σβούρες.. Καλύτερη εναλλακτική απο όλα είναι thai bag. 

 

για κάποιον που θέλει απλά να ξεδίνει και όχι να κάνει προπόνηση πυγμαχίας η κικ 1000 φορές το ανδρίκελο γιατι συν των άλλων έχει και πιο πολύ πλάκα. Επίσης δουλεύεις άνετα στοχευμένους αγκώνες , γόνατα ακόμα και κεφαλιές στο σαγόνι. 

 

εγώ αν χρειαστεί ανεβάζω ένα βίντεο να σας δείξω τι αντέχει , no problem

 

 

images?q=tbn:ANd9GcR7mGPM14uXyBGRvHYMCLh

 

για τα γάντια mma αν διαφωνείς ενώ τα έχεις δοκιμάσει , καλώς σεβαστό. Αν διαφωνείς χωρίς να τα έχεις δοκιμάσει , πρέπει να τα δοκιμάσεις πρώτα. Πρόσεξε λίγο το δέσιμο που έχει στον καρπό ενα γάντι mma με χρατς στο τέλος. Ίσα ίσα στον καρπό το γάντι μμα μου δένει πιο σκληρά απο οποιοδήποτε μπαντάζ. O φίλος ήθελε να κάνει bare handed οπότε θα "απολαύσει" περισσότερο την δουλειά με mma gloves παρά με πυγμαχικά γάντια. Εμένα μου αρέσουν και τα 2, αλλά τα μμα τα φοράς σε 5 δευτερόλεπτα σκας μερικούς συνδυασμούς και σε 15 λεπτά έχεις τελιώσει.. Τα άλλα γάντια θέλει 5 λεπτά μόνο το βάλε βγάλε. 

 

revgear_samurai_mma_gloves3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Τότε προσπαθούσα να αγοράσω τον BOB, αλλά ήταν πανάκριβος εδώ στην Ελλάδα. Το ανδρίκελο είχα αγοράσει, και μάλιστα αυτό που έχεις στην φώτο :)

Καθόλου, μα καθόλου ευχαριστημένος. Το συνιστώ μόνο σε άτομα που ξεκινάνε πυγμαχία και χρειάζονται πλέον προπόνηση (εκτός της σχολής) για ακρίβεια στα χτυπήματα. Ναι, σε αυτό με βοήθησε, αλλά μόλις ανέβηκα επίπεδο, είδα πως ο συγκεκριμένος σάκος θα'πρεπε να προορίζεται μόνο στους αρχάριους. Καλά για κάποιον που είναι 1.80 100kg δεν το συζητάμε, θα του δώσει μια και θα σου μείνει η βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τιποτε απο τα δυο εννοεις δεν ειναι αεροβια ασκηση ?

εγω με 10 λεπτα σακο καιω περισσοτερα απο μιση ωρα τρεξιμο , η πυγμαχια ειναι κινηση ασταματητη  , σουπερ αεροβια ασκηση

κατι τετoio που κανει ο τυπος

σε πολυ μεγαλυτερη ενταση βεβαια και με εναν σακο στην μεση για πολυ περισσοτερα χτυπηματα  σε κανει κομματια ... 

εχω πολλα βιντεο προπονησης αλλα δε θελω να ανεβασω οκ μια χαρα ειναι οι φωτο μη το χεσουμε κι ολας :-)

 

 

δοκιμαστε να κανετε αυτο που κανει απ το 11.20 μεχρι το 12 μονο κ θα δειτε για τι αεροβια μιλαμε .. ..

 

Μήπως μπερδεύεις την προπόνηση μποξ, με την αεροβική & με την ufc training? Είναι 3 διαφορετικά πράματα.

Στο ένα μαθαίνεις μια πολεμική τέχνη/άθλημα, το δεύτερο αυτονόητα είναι αεροβικό, το 3ο συνδυάζει και τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε προσπαθούσα να αγοράσω τον BOB, αλλά ήταν πανάκριβος εδώ στην Ελλάδα. Το ανδρίκελο είχα αγοράσει, και μάλιστα αυτό που έχεις στην φώτο :)

Καθόλου, μα καθόλου ευχαριστημένος. Το συνιστώ μόνο σε άτομα που ξεκινάνε πυγμαχία και χρειάζονται πλέον προπόνηση (εκτός της σχολής) για ακρίβεια στα χτυπήματα. Ναι, σε αυτό με βοήθησε, αλλά μόλις ανέβηκα επίπεδο, είδα πως ο συγκεκριμένος σάκος θα'πρεπε να προορίζεται μόνο στους αρχάριους. Καλά για κάποιον που είναι 1.80 100kg δεν το συζητάμε, θα του δώσει μια και θα σου μείνει η βάση.

 

τι να πω κάπου υπάρχει κάποια παρανόηση. Στα 6 χρόνια που έκανα kick boxing ποτέ δεν είδα αθλητή 70 κιλά που να χτυπάει εφάμιλλα με εμένα , για δυνατότερα δεν το συζητάω. Εγώ στα 85 κιλά ήταν άτοπο να χρησιμοποιήσω σάκο εκτός αν ηταν ται bag η τον κρατούσε κάποιος απο πίσω αλλιώς απλά τον κυνηγούσαμε γύρω γύρω.. Το ανδρείκελο και 100 κιλά αθλητής να το χτυπήσει δεν γίνεται να το "εχει" λόγω του ελατηρίου, αφού απλά ταλαντώνεται προς / πίσω και πλάγια. Εσένα τι έκανε το ελατήριο δηλαδή έσπασε? 

 

Α ξεχασα να αναφέρω ότι απο κάτω εχω βάλει αντιολισθιτικό πλαστικό χαλί (σαν αυτά που έχει για τις μπανιέρες με βεντούζες) και από πίσω στην βάση το έχω στερεωμένο για να μην κουνιέται.. προφανώς χρειάζονται αυτά αλλιώς απλά σέρνεται αλλά αυτό είναι αναμενόμενο.. Είχες ασχοληθεί με κάτι τέτοιο η απλά το είχες στο πάτωμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερα οτι θα μου πεις για το ufc training σορρυ δεν εχω χρονο να ψαξω στο ytube να σου βρω αντιστοιχα βιντεο ηταν το πρωτο προχειρο που βρηκα για να δεις τι στο περιπου εννοω ! βγαλε λοιπον απο αυτο που βλεπεις τα λακτισματα με τα ποδια κ κρατα ολα τα αλλα !

η προπονηση στην πολεμικη τεχνη αθλημα που λες δεν ειναι ακινητη ! θελει κινηση ασταματητα , τουλαχιστον εγω ετσι προπονουμε ! κινηση και αεροβια ασκηση λοιπον  = ενα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, "ταξιδεύε" μόνο του το ανδρείκελο με αποτέλεσμα απο το κέντρο του δωματίου στο 10λεπτο να βρίσκεται σε γωνία. Επίσης σε μερικές καλές έκανε τέτοιο γκελ που φοβήθηκα ότι θα φύγει προς τα πίσω. Σημείωση πως τον είχα γεμάτο νερό, με άμμο δεν δοκίμασα να τον γεμίσω. Επίσης δες reviews απο amazon, μερικοί λένε πως ενώ είναι καλός, αν είσαι λιγάκι τούμπανο ή εύσωμος μπορείς να τον ρίξεις κάτω ή ακόμη χειρότερα να τον σπάσεις!

 

Επειδή έχω γάντια μποξ 6oz & 12oz, γάντια mma επίσης (RDX απο amazon, πάρα πολύ ευχαριστημένος), κάνω και με τα τρία. Με διαφορά στον σάκο η αίσθηση είναι με τα 6oz, έχουν μικρότερο μαξιλαράκι απο τα mma και σφίγγει πολύ καλύτερα η γροθιά.

 

Άλεξ δεν ξέρω αν το γνωρίζεις ήδη, αλλά αν δίνεις γροθιές στον σάκο και στριφογυρίζει τότε η τεχνική σου είναι λάθος & θα πρέπει να την διορθώσεις. Ψάξτο λιγάκι, γιατί μου το είχαν πει οι δάσκαλοι στις σχολές, αλλά και video instructors που βλέπω. Αυτό το πάθαινα στην αρχή, ειδικά με τα cross punches, κάτι που διορθώθηκε μετά απο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν στριφογύριζε γύρω απο τον άξονα του... ταλαντωνόταν απο το χτύπημα. Αν χτυπάς τον σάκο και δεν κουνιέται προφανώς κάνεις κάτι πολύ λάθος :D . Δεν χρειάζομαι βίντεο φίλε έκανα πολλά χρόνια το άθλημα με πολλούς προπονητές γνωρίζω να χτυπάω. Έχω κάνει και κλασική πυγμαχία και kick και thai

 

 

Όχι, "ταξιδεύε" μόνο του το ανδρείκελο με αποτέλεσμα απο το κέντρο του δωματίου στο 10λεπτο να βρίσκεται σε γωνία. Επίσης σε μερικές καλές έκανε τέτοιο γκελ που φοβήθηκα ότι θα φύγει προς τα πίσω. Σημείωση πως τον είχα γεμάτο νερό, με άμμο δεν δοκίμασα να τον γεμίσω. Επίσης δες reviews απο amazon, μερικοί λένε πως ενώ είναι καλός, αν είσαι λιγάκι τούμπανο ή εύσωμος μπορείς να τον ρίξεις κάτω ή ακόμη χειρότερα να τον σπάσεις!

 

 

 
Δεν είχες βάλει αντιολισθητικό από κάτω για αυτό.. αν απλά κάθεται στο πάτωμα γλιστράει και με λίγο σπρώξιμο είναι λογικό. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα, νόμιζα πως γυρνούσε απο τον άξονά του! :-D

 

Ρε συ Άλεξ πραγματικά, έβαλα απο κάτω ό,τι στο καλό μπορούσα να σκεφτώ, τίποτα δεν μου έκανε δουλειά. Στην απελπισία μου σε κάποια φάση έβαλα ταινία διπλής όψης στον σάκο & στο χαλί απο κάτω. Φυσικά δουλειά δεν έγινε, και το μόνο που έμεινε ήταν η κολλημένη ταινία στο χαλί που τώρα δεν φεύγει :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα, νόμιζα πως γυρνούσε απο τον άξονά του! :-D

 

Ρε συ Άλεξ πραγματικά, έβαλα απο κάτω ό,τι στο καλό μπορούσα να σκεφτώ, τίποτα δεν μου έκανε δουλειά. Στην απελπισία μου σε κάποια φάση έβαλα ταινία διπλής όψης στον σάκο & στο χαλί απο κάτω. Φυσικά δουλειά δεν έγινε, και το μόνο που έμεινε ήταν η κολλημένη ταινία στο χαλί που τώρα δεν φεύγει :-(

 

μα το κανονικό χαλί γλιστράει παραπάνω φίλε.. τι να κάνει η ταινία ρε που να αντέξει τα χτυπήματα :D

 

αντιολισθητικό χαλί με βεντούζα θέλει 

 

 

 

 

 

0d365b0deebe1b2ad5b3a84a88304f88.jpg

 

 

 

 

+ κάτι να ακουμπάει από πίσω και δεν θα κουνιέται. Καταλαβαίνω γιατί δεν το γούσταρες είναι λογικό, δεν μπορεί να κάτσει σε πάτωμα σκέτο χωρίς να γυρνάει όλο το σπίτι. Αν το έχεις ακόμα δώσε 10 ευρώ πάρε 2 μεγάλα χαλιά να μπουν από κάτω και θα κουνιέται ελάχιστα.. (προφανώς κάτω από το αντιολισθιτικό πρέπει να είναι πάτωμα να πιάνουν και οι βεντούζες, και όχι άλλο χαλί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έδωσα πριν 1 χρόνο. Να σου πω την αλήθεια ήθελα να το ξεφορτωθώ γιατί είχα πάρει σάκο κανονικό και έπιανε πολύ χώρο στο δωμάτιο. Εμ, για σκέψου ανδρείκελο, σάκος μποξ, grappling dummy, βασή για αλτήρες + έπιπλο για τηλεόραση. Εγώ χωράω να μπω παιδιά, να κάνω προπόνηση you know? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και ο σάκος με αρχίδια που υπεραγαπάω την μέρα που κρεμάστηκε. Αυτός μάλιστα δεν καταλαβαίνει χριστό (1.80 ύψος). Σαν να βάζω φώτο νεογέννητου στο facebook νιώθω ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

w3pd.jpg

 

 

Το μποξ ειναι φαση αεροβικη ή κατεβαζετε χριστοπαναγιες για το αφεντικο/γυναικα και ξεδινετε;

 

 

χμμμμ θα στο θέσω έτσι. Το να λες το να βαράς σάκο αερόβια είναι σαν να λες τους τύπους με τα peugeot rallye που κάνουν κόντρες στην παραλία formula1. 

 

Racing το ένα racing και το άλλο αλλά δε...

 

Αν ρωτάς αν ο λόγος που το κάνω είναι η αερόβια, όχι αν ήθελα αερόβια θα έκανα περπάτημα. Ο σάκος είναι κάτι εξίσου δυναμικό με τα βάρη, εγώ που έκανα το άθλημα είμαι εθισμένος, δεν γίνεται να μην βαρέσω σάκο μια φορά την ευδομάδα, και όχι δεν κατεβάζω χριστοπαναγίες :D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πυγμαχια και τα αλλα αντιστοιχα αθληματα, οπως ειπαν και τα παιδια απο πανω πραγματικα δεν συγκρινονται με κανενος ειδους αεροβικη κλπ.

Ειναι μια κατηγορια μονα τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

shoulders_i02.jpg

Γιατί όταν κάνω αυτήν την άσκηση για τους ώμους στο δεξί χέρι κάνει κρακ όταν κατεβαίνει το χέρι, ενώ με το αριστερό όχι; Να αναφέρω η άσκηση γίνεται με ένα 7κιλο βαράκι και μόλις έχω αρχίσει να κάνω ασκήσεις για ώμους (ποτέ ξανα στο παρλθόν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...