Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν θες να σου στοιχίσουν ο κουκος αηδονι, θα σφιγγεις και θα ξεσφιγγεις δισκους. Και ξεχνα το rack. Όλα αυτά κοστίζουν. π.χ. το rack παει κανα 200αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

ώμοι σήμερα

3 χ 15 οπισθολαίμιες πιέσεις ώμων με σκέτη μπάρα για ζέσταμα 
1χ 12 reps @ 40kg
1x10reps @ 50kg
1x8 reps @ 60kg
1x6 reps @ 70kg

Εκτάσεις Ώμων προς τα Εμπρός  με αλτήρες
1χ12 @ 10kg
1χ10@ 12,5kg
1χ8@15kg
1χ6 @15kg (πήγαινα για 8 αλλα δεν)

 

Εκτάσεις Ώμων με αλτήρες στο Πλάι Όρθιος

1χ12 @ 7,5kg
1x10@10kg
1x8@12,5kg
1x6@12,5kg (δε βγήκε για παραπάνω)

Πιέσεις Ώμων με αλτήρες Καθιστός στον πάγκο

1χ12 @ 15kg
1x10@17,5kg
1x8@20kg
1x8@20kg

Όρθια Κωπηλατική με μπάρα

1χ12@30kg
1x10@40kg
1x8@50kg
1x8@40kg (στο προηγούμενο σετ ένιωσα τράβηγμα και έριξα 10kg καλού κακού  :lol: )

στο τέλος 25 λεπτά διάδρομος ξεκινώντας με κλήση 10/speed 6 ,μετά απο 3-4 λεπτά κλήση 15/speed 6 και κράτησα παλμούς μέχρι 150max (βάση του πίνακα είχα όριο τους 160 αλλα τους κράταγα 140-150max)

και στο τέλος γύρισα σπίτι τρέχοντας γιατι στα μέσα του δρόμου δεν είχα ομπρέλα κ με έπιασε καταιγίδα αχχααχα
καλημέρα bros  :-D 







 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θες να σου στοιχίσουν ο κουκος αηδονι, θα σφιγγεις και θα ξεσφιγγεις δισκους. Και ξεχνα το rack. Όλα αυτά κοστίζουν. π.χ. το rack παει κανα 200αρι.

 

Ε δεν γινεται δουλεια ετσι, ειναι ψυχοφθορο, πρεπει στα διαλλειματα να καθεσαι και να ετοιμαζει το βαρακι για το επομενο σετ, και αμα δεν σου βγουν κια οι επαναληψεις, αντε παλι να σταματησεις να ξαναλλαξεις βαρος. Το χω δοκιμασει γιατι ηδη εχω ενα ζευγαρι τετοια, και δουλεια δεν εβγαινε σωστα.

 

 

 

Αυτα τα adjustables τι ειναι, ηλεκτρονικα, πως ρυθμιζουν το βαρος? Κανουν καλη δουλεια? Και μπορω να τα βρω Ελλαδα?

 

Πανακριβα ομως? Αναλογικα γλιτωνεις κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτα τα adjustables τι ειναι, ηλεκτρονικα, πως ρυθμιζουν το βαρος? Κανουν καλη δουλεια? Και μπορω να τα βρω Ελλαδα?

 

Πανακριβα ομως? Αναλογικα γλιτωνεις κατι?

 

Δεν είναι ηλεκτρονικά , ρυθμίζουν τις πλάκες που θα σηκώσεις με διακοπτες. Γλυτώνεις το βίδωμα και το ξεβίδωμα

 

http://www.bbclub.gr/fitness/gr/products.php?action=search&cat=154 

.

http://www.plus4u.gr/p/%CE%92%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%9A%CE%99%CE%91/%CE%A3%CE%95%CE%A4_%CE%92%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%9A%CE%99%CE%91/%CE%92%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%9A%CE%99%CE%91_%CE%A7%CE%95%CE%99%CE%A1%CE%9F%CE%A3_VECTOR_SILVER/118001475-118001475

 

, ακριβούτσικα είναι αλλά αν τα δεις στο κατάστημα και σου αρέσουν , είναι κάτι που θα έχεις όλη την ζωή σου οπότε στα @@ σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις ακριβουτσικα? Πιο ακριβα δεν παει! Πολυμηχανημα παιρνεις με τοσα χρηματα! Στο Αμαζον το αμερικανικο εχουν 300 δολλαρια ρε γμτ, αλλα με μεταφορικα, τελωνεια θα βγει πιο πολλα.

 

Τα χεις δουλεψει? Δλδ ο διακοπτης αποδεσμευεις τους δισκους και απλα τους αφαιρεις πιο ευκολα, αυτο εννοεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις τον αλτήρα πάνω στην βάση και γυρνάς τον διακόπτη ανάλογα πόσα κιλά θες σε κάθε αλτήρα και σηκώνεις. Δεν έχει βίδωμα ξεβίδωμα. 

 

Αν θες φτήνια βιδώνεις και ξεβιδώνεις. Εγώ είχα αλτήρες σπίτι 24 κιλά με σφηκτίρες, τους σιχάθηκα , σφίξε ξέσφιξε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν home gym και αλτήρες βίδωσε-ξεβίδωσε δεν πάνε μαζί.

 

Να είσαι επιφυλακτικός με τα adjustable weights. Εκτός ότι είναι πανάκριβα (ειδικά εδώ στο Ελλάντα) υπάρχει κίνδυνος να σπάσουν ή να χαλάσουν. Όχι δεν είναι της πλάκας, αλλά τυγχάνει απο τα πολλά κιλά να τα παίξεις και να πετάξεις τα βαράκια στο πάτωμα. Τυχαίνει  επίσης στην ένταση του σετ να χτυπήσουν οι αλτήρες μεταξύ τους. Όχι δεν είσαι κάφρος ή απρόσεκτος, απλά έτσι είναι & συμβαίνει. Δυστυχώς τα adjustable weights είναι ευαίσθητα σε τέτοια θέματα & υπάρχει περίπτωση κάτι να στραβώσει & μετά να σου είναι άχρηστοι! Πλέον σκέψου σε περίπτωση drop sets/super sets/progressive sets ότι δεν έχεις την πολυτέλεια χρόνου "βάλε στην βάση, γύρνα την ρύθμιση, πάρε τα κιλά", άρα κάνεις συμβιβασμό και σε αυτό.

 

Γι'αυτό, αν υπάρχει ο κατάλληλος χώρος & φυσικά τα διαθέσιμα $$$, χίλιες φορές διαφορετικοί αλτήρες ζεύγη (όπως στα γυμναστήρια). Δεν παθαίνουν τίποτα, άντε κάνα βίδωμα, και στην τελική κάποιος να χαλάσει, απλά αλλάζεις τον συγκεκριμένο. Για τα λεφτά τους είναι κυριολεκτικά όλα τα λεφτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρικα ποσο μου βγαινει ενα ζευγαρι ολοκληρωμενο (μπαρακι, δισκοι σφικτηρας)? 10-15ε? Οποτε κοιταζω γυρω στα 120-140 ευρω συνολο για να εχω ξεχωριστα ζευγαρια στα κιλα που ζηταω (5-7-10-12-14-16-18)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Οι αλτήρες σου μένουν όμως

 

Φίλε μου θεωρώ υπερβολή να έχεις 7 διαφορετικά ζευγάρια, θα σου φύγουν πολλά λεφτά

Ένα ζευγάρι δεκάκιλα (2,5 μπάρα, 2 x 2,5, 2 x 1,25) μου είχαν βγει ~40€ αν θυμάμαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 140€ πληρώνεις ένα εξάμηνο στο γυμναστήριο και σου παρέχουν και άλλα καλούδια

 

Εχω συνδρομη σε γυμναστηριο, απλως θελω να εχω και την ελευθερα να κανω σπιτι καποιες μερες που δεν βολευει να πηγαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω 70 κιλα μια μπαρα 2 μετρα 2 αλτηρες μια στραβομπαρα τα χα παρει καπου 170+ ευρω.. Κατω απο 200 ομως...

 

Το γυμναστηριο ομως καποιες μερες ειναι κλειστο. Δεν εχεις την πολυτελεια να πας οταν σου καπνισει πχ χριστουγεννα.... Κανεις σπιτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρικα ποσο μου βγαινει ενα ζευγαρι ολοκληρωμενο (μπαρακι, δισκοι σφικτηρας)? 10-15ε? Οποτε κοιταζω γυρω στα 120-140 ευρω συνολο για να εχω ξεχωριστα ζευγαρια στα κιλα που ζηταω (5-7-10-12-14-16-18)?

 

Θες πολύ περισσότερα δες ενδεικτικά εδώ: http://www.xtr.gr/baroi_diskoi

 

Εγώ είχα πάρει πριν ένα+ χρόνο, σε προσφορά και χωρίς μεταφορικά τότε, δύο απο αυτά http://www.amazon.co.uk/York-Cast-Iron-Dumbbell-Set/dp/B004ELB550/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1389823602&sr=8-2&keywords=york και 4χ5kg όλα μαζί βγήκαν κάπου 70Ε μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχε προπόνηση σήμερα 

 

Γάλα-Σταφίδες-Βρώμη

Σάντουιτς-ζαμπόν

Καρμπονάρα Μπέικον-λαχανοσαλάτα

Σκουπ Κρεατίνης 

Σκουπ Πρωτείνης-Γάλα

3 digestive μπισκότα

Τοστάκι-Μήλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...