Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το γυμναστηριο σου προσφερει οργανα και πολλα κιλα... Φυσικα και εναν γνωστη του αντικειμενου(γυμναστης)

 

Σπιτι ειναι πιο ευκολο να κανεις ασκησεις με ελευθερα βαρη...

Ελα μου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Γλυκιές προπονήσεις all around. 

 

 

Γάλα-Βρώμη-Σταφίδες

Σάντουιτς-Γαλοπούλα

Σκουπ Κρεατίνης

Σκουπ Πρωτείνης Γάλα

Μήλο

Γίγαντες Φέτα Ψωμί

Γιαούρτι. 

 

Με άλλα λόγια, λιμοκτονώ αυτή τη στιγμή που τα γράφω. 

Δεν σε λυπαμαι καθολου καλα να παθεις !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γάλα-Βρώμη-Σταφίδες

Σάντουιτς-Γαλοπούλα

Σκουπ Κρεατίνης

Σκουπ Πρωτείνης Γάλα

Μήλο

Γίγαντες Φέτα Ψωμί

Γιαούρτι. 

 

Με άλλα λόγια, λιμοκτονώ αυτή τη στιγμή που τα γράφω. 

 

Τι κάνει ο άνθρωπος για να μπει σε κοστούμι. το ξες ότι αυτό είναι μόνο η αρχή, έτσι; 

 

In other news, έχει ψοφόκρυο στις 6.30 που βγαίνω για περπάτημα κι έτσι είπα να κάνω ποδήλατο (στατικό) μέχρι να μαλακώσει το κρύο. Σε σύγκριση με το περπάτημα, καίει περισσότερες ή λιγότερες θερμίδες; Γιατί το νιώθω ΠΟΛΥ πιο παλούκι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, η άποψή μου είναι με το ποδήλατο καις περισσότερες θερμίδες διότι (ανάλογα με την ένταση και το πόσους παλμούς ανεβάζεις, βεβαίως) η προσπάθεια που καταβάλλεις κάνοντας ποδήλατο είναι μεγαλύτερη αυτής του περπατήματος. Στα συν του στατικού ποδήλατου σε σύγκριση με το περπάτημα (ή το τρέξιμο, είτε έξω είτε σε διάδρομο) είναι ότι δεν έχει κραδασμούς, άρα καταπονούνται λιγότερο οι σχετικές αρθρώσεις (ισχύα, γόνατα, αστράγαλοι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πλεονέκτημα του περπατήματος είναι πολύ μεγαλύτερο του ποδηλάτου,όχι στο έργο, αλλά στην επίδρασή του στο σώμα μας. Εκτός της καλύτερης στάσης σώματος , το περπάτημα δρα σαν μασάζ αλλά και στρετς για πιασμένους μυς στη μέση και στα πόδια και γλυκαίνει τις αρθρώσεις. Επίσης το περπάτημα έξω έχει πολλαπλά οφέλη και στην ψυχική μας υγεία. Είναι επίσης το πιο βασικό κινησιακό μοτίβο του ανθρώπου.

Προπονήστε το και βελτιώστε τη στάση σας κατά το περπάτημα. Αποφύγετε τις ανισσοροπίες όπως το περπάτημα της πάπιας. Το πως πατάει το πέλμα σας, αν ρολάρετε το πόδι σας ή το αποφεύγετε, μπορεί να σημαίνει πως έχετε σφιχτούς αστραγάλους, αχίλλειο τένοντα , κακό πάτημα που επιβαρύνει χρόνια τα γόνατα και τα πάντα κλπ. κλπ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Στα συν του στατικού ποδήλατου σε σύγκριση με το περπάτημα (ή το τρέξιμο, είτε έξω είτε σε διάδρομο) είναι ότι δεν έχει κραδασμούς, άρα καταπονούνται λιγότερο οι σχετικές αρθρώσεις (ισχύα, γόνατα, αστράγαλοι).

 

Ουτε για αστείο φίλε οτι το ποδήλατο καταπονεί αρθρώσεις λιγότερο απο το περπάτημα. Άλλο το τρέξιμο. 

 

---

 

Βλέπω φλέβες στους ώμους (την ώρα που κάνω βάρη) 1η φορά στην ζωή μου :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε για αστείο φίλε οτι το ποδήλατο καταπονεί αρθρώσεις λιγότερο απο το περπάτημα. Άλλο το τρέξιμο. 

 

ΟΚ, τώρα που το σκέφτομαι ξανά, ίσως για το περπάτημα να έχεις δίκιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μου ήρθε ο βραστήρας αυγών που είχα παραγγήλει. Στις οδηγίες όμως λέει οτι τρυπάμε το κάθε αυγό προς αποφυγή σπασίματος. Έχει μια μυτερή βελόνα στην συσκευασία που γίνεται αυτό. Πότε όμως το κάνω? Αφού βράσουν ή μετα? Αν το κάνω πριν, δεν θα αρχίσει να τρέχει το υγρό του αυγού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να παρω αλτηρακια για προπονηση στο σπιτι ορισμενες μερες, καθως και ενα Rack να τα στιβαξω.

 

Κατ'αρχας ποσο στοιχιζει ενα Rack, και δευτερον, επειδη δεν θελω να σφιγκω και να ξεσφιγκω δισκους κατα την διαρκεια της προπονησης, θελω να εχω ετοιμα ζευγαρια στις βασικες κλιμακες 5-7-10-12-14-16-18.

 

Πως το κανω αυτο χωρις να μου στοιχισει ο κουκος αηδονι? Τα αγοραζω λιγα-λιγα και τα στηνω, ή υπαρχουν καλες τιμες αν τα παρω μαζικα? Τα παιρνω ετοιμα τυποποιημενα, ή το καθενα κομματι ξεχωριστα, μπαρακι δισκους, σφιχτηρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να παρω αλτηρακια για προπονηση στο σπιτι ορισμενες μερες, καθως και ενα Rack να τα στιβαξω.

 

Κατ'αρχας ποσο στοιχιζει ενα Rack, και δευτερον, επειδη δεν θελω να σφιγκω και να ξεσφιγκω δισκους κατα την διαρκεια της προπονησης, θελω να εχω ετοιμα ζευγαρια στις βασικες κλιμακες 5-7-10-12-14-16-18.

 

Πως το κανω αυτο χωρις να μου στοιχισει ο κουκος αηδονι? Τα αγοραζω λιγα-λιγα και τα στηνω, ή υπαρχουν καλες τιμες αν τα παρω μαζικα? Τα παιρνω ετοιμα τυποποιημενα, ή το καθενα κομματι ξεχωριστα, μπαρακι δισκους, σφιχτηρα?

 

https://www.google.com/search?q=adjustable+dumbbells&espv=210&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=yn7WUrrnBM2ThgfWhIHgAQ&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1648&bih=997

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...