Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

κανει αρκετη ζημια και ο διαδρομος!! (οποιος θελει παπουτσια για τρεξιμο πολυ αποροφητικα να μου πει να του στειλω να δει ,ειναι απαισια σε εμφανιση αλλα ειναι πολυ καλα για τα γονατα και γενικα για απορροφηση κραδασμων! ελλειπτικο δεν θυμαμαι να τεντωνει το ποδι τελειως!! τελος παντων!!! σημερα ειχε τουμπανη προπονησ στη διαδρομη που θα τρεξω τον αγωνα! αν και ξεκινησαμε πολυ δυνατα στην αρχη ενω δεν επρεπε πηγε πολυ καλα!!! εμεινα μπροστα με τον μονο φιλο μου που ειναι καλυτερος απο μενα τωρα και με τραβηξε αρκετα!! αποτελεσμα 17.280μ βουνο σε 2.04.44 (στον αγωνα παω για κατω απο 2 ωρες λογικα το εχω)

λεπτομερειες διαδρομης εδω 

http://connect.garmin.com/activity/428643170

Σημειωση: Πανω δεξια εχει επιλογη view in metric για να δειτε χιλιομετρα κτλ

 

αλεξ παρε για μοτιβεισον

https://www.dropbox.com/s/h7maugwif601ewg/CameraZOOM-20140112151633264.jpg

https://www.dropbox.com/s/w3tx26vcaydnmre/CameraZOOM-20140112151650785.jpg

https://www.dropbox.com/s/00g8wwk67rhh4ex/CameraZOOM-20140112151738897.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Νταξει ειπαμε τα ποδια ειναι πισω συγκριτικα με πανω σωμα αλλα οχι και τετοια συμερασματα απο μια φωτο που δεν φαινονται ..

σωστος ! εγω παλι θα ελεγα οτι τα ποδια σου οχι μονο ειναι καλα αλλα ειναι σουπερ ! κ το λεω με βαση πως πριν λιγο καιρο οπως λες  ηταν ξιλοποδαρα κ καταφερες να τα φερεις σχεδον ισα με τον κορμο ! μπραβο σου για την δουλεια που τους εχεις κανει παιχτη !

οσοι κανετε ελιπτικο (το προτινω και καμμια ζημια δε κανει στα γονατα , η ζημιες γινονται απο τους κραδασμους γι αυτο κ πολυ σωστα λεει ο νικος η ζημιες γινονται εξω κ οχι στο ελιπτικο, ο ανθρωπινες αθρωσεις ειναι φτιαγμενες κ για τεντωμα) ας δοκιμασετε την επομενη φορα να κολλησετε τελειως το πελμα σας πανω σα να ειναι κολλημενο με λογκο ! να μην σηκωνετε η φτερνα σας πισω ουτε εκατοστο σε ολη την διρκεια της κινησης ! θα δειτε κ ποσο πιο δυσκολο γινεται αυτοματος κ ποσο περισσοτερο γυμαναζει ποδια κ γαμπες μαζι ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αποφεύγουμε στις ασκήσεις είναι να έχουμε τεντωμένα τα χέρια και τα πόδια για αποφυγή τραυματισμών, πάντα τους δίνουμε μια μικρή γωνία. Με το ελλειπτικό αυτό είναι το προβλήμα, το ποδι τεντώνεται με αποτέλεσμα να μπορεί να τραυματιστεί το γόνατο.

Για τον ίδιο λόγο στο ποδήλατο διαμορφώνουμε έτσι την σέλα, ώστε όταν το πετάλι βρίσκεται στο κατώτερο σημείο, να δημιουργεί με το πόδι μια μικρή γωνία

 

δεν ξέρω που είδες ελλειπτικό που κάνει αυτό που περιγράφεις η που άκουσες αυτό που γράφεις εδώ. Το ελλειπτικό θεωρείται το πιο ασφαλές μηχάνημα, πιο ασφαλές cardio για πόδια από το ελλειπτικό είναι μόνο το κολύμπι.

 

Εγώ είχα θέμα με το γόνατο από τραυματισμό και όταν είχα αρχίσει διαδρόμους με πονούσε παρόλο που έκανα μόνο βάδην. Τους έκοψα και έλιωνα στο ελλειπτικό χωρίς το παραμικρό θέμα. 

 

 

Ελειπτικό άλεξ ακόμη καλύτερα.. εγώ είμαι της άποψης οτι δίνει τουλάχιστον με βάση τα δικά μου σωματικά δεδομένα.

Επίσης δεν σου λέω οτι είναι άσχημα τα πόδια σου .. σου λέω οτι το upper σου είναι πολύ ανώτερο συγκρτικά .

 

Ναι μεγάλε δεν έχω θέμα, είναι πίσω τα πόδια μου εγώ το λέω πρώτος.  Απλά μου είπες για αγύμναστες γάμπες και εγώ ταλαιποριόμουν μήνες για να λύσω το πρόβλημα ότι τα μηχανήματα στα full κιλά δεν μου δίναν αυτό που ήθελα..

 

 

σωστος ! εγω παλι θα ελεγα οτι τα ποδια σου οχι μονο ειναι καλα αλλα ειναι σουπερ ! κ το λεω με βαση πως πριν λιγο καιρο οπως λες  ηταν ξιλοποδαρα κ καταφερες να τα φερεις σχεδον ισα με τον κορμο ! μπραβο σου για την δουλεια που τους εχεις κανει παιχτη !

 

 

Θενκς drop set στα πόδια είναι πραγματικά βασανιστήριο. Όποιος έχει δοκιμάσει ξέρει. Super πάντως σίγουρα δεν είναι (ακόμα) :)

 

κάνω πάντως ότι μπορώ πραγματικά. Τα πόδια όταν ξεκίνησα όχι μόνο ήταν λεπτά αλλά και ότι είχαν ήταν σκέτο λίπος , μιλάμε για χρόνια ακινησίας. Τώρα έχω αρχίζει να σχηματίζω και καλό "δάκρυ" στον τετρακέφαλο. Αν δεν είχα το πρόβλημα στο γόνατο που πονάει καθε τρεις και δύο και με αναγκάζει να εφεβρίσκω ασκήσεις συνέχεια ίσως είχα κάνει κάτι καλύτερο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μα δεν ειπε κανεις οτι δεν εχει κανει δουλεια ο αλεξ!! απλα λεμε οτι θελει να παρουν λιγο ακομη τα ποδια του για να ειναι πιο ομοιομορφο! (οπως εγω θελω στο στηθος :P )

 

αλεξ σου ειχα πει και πιο παλια ασκηση για γαμπες στο σμιθ φορτωνεις την μπαρα καμια 20κιλα βαζεις και 1-2 δισκους κατω για να εχεις υψος και παιζει 20επαναληψεις καθε ποδι ξεχωριστα!χωρις διαλλειμα! τελειωνεις το ενα ποδι μπαινεις στο αλλο τελειωνεις το δευτερο ποδι πας παλι στο πρωτο!! δεν θελει ουτε πολλα κιλα να σε χτυπανε στη μεση ουτε τιποτα!! δοκιμασε το και θα με θυμηθεις!

 

Προσθηκη!

διαβαζα αυτο το αρθρο για να περασει η ωρα και διαβασα το 7 που το θεωρω τελειως λαθος..

http://www.fitnesspulse.gr/item.php?id=13750

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 11 γίνεται κατά κόρον 
και το 2. τύπισσες κάνουν διάδρομο, ελλειπτικό με τις ώρες (ακά 45΄) βλέποντας τιβι και μεις που θέλουμε να κάνουμε ζέσταμα ή αποθεραπεία αερόβια δεν μπορούμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

αλεξ σου ειχα πει και πιο παλια ασκηση για γαμπες στο σμιθ φορτωνεις την μπαρα καμια 20κιλα βαζεις και 1-2 δισκους κατω για να εχεις υψος και παιζει 20επαναληψεις καθε ποδι ξεχωριστα!χωρις διαλλειμα! τελειωνεις το ενα ποδι μπαινεις στο αλλο τελειωνεις το δευτερο ποδι πας παλι στο πρωτο!! δεν θελει ουτε πολλα κιλα να σε χτυπανε στη μεση ουτε τιποτα!! δοκιμασε το και θα με θυμηθεις!

 

 

 

Δεν χρειάζεται ρε.. κάνω το ίδιο πράμα στην πρέσα και δεν ταλαιπωρείται η μέση , και οι γάμπες πονάνε μονίμως. Είναι καλή η συμβουλή σου πάντως για να γυμνάσει κάποιος γάμπα χωρίς να ταλαιπωρεί την μέση. Εκεί ήταν και το πρόβλημά μου .. και τα 2 πόδια μαζί έπρεπε να φορτώσω πολύ πράμα και δεν άντεχα στο τέλος της προπόνησης που όλο το σώμα ήταν off.. 

 

Προσθηκη!

διαβαζα αυτο το αρθρο για να περασει η ωρα και διαβασα το 7 που το θεωρω τελειως λαθος..

http://www.fitnesspulse.gr/item.php?id=13750

 

Εγώ δεν μιλάω ποτέ σε κανέναν παρόλο που κατά την γνώμη μου ένα μεγάλο ποσοστό από ότι βλέπω σε ένα gym είναι η γίνεται λάθος.. Δεν διαφωνώ με αυτό που λέει το άρθρο. Αν ο άλλος έχει κάτσει στο μηχάνημα ανάποδα εντάξει να του το σφυρίξεις αλλά κατά τα άλλα ας κάνουν ότι θέλουν. Στο κάτω κάτω ότι και να πεις θα είναι μπενακης βγενάκης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

απλα ρε αλεξ ξερεις στα γυμναστηρια τι γιδια γυμναστες παιζουν! αν ξερεις κατι και βλεπεις τον αλλον που ειναι καινουριος οτι με αυτο που κανει θα κανει ζημια γιατι να μην του πεις απλα οτι το κανεις λαθος και να διορθωσει πχ λιγο τη σταση του και αν σε ακουσει καλος αλλιως αστον να κανει οτι θελει! εγω οσο μπορω βοηθαω κοσμο για δικο τους καλο!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δε του χε πει κανεις τιποτα δε θα εφτανε στο σημειο να γραψει αυτο ο ανθρωπος

 

Νταξει ειπαμε τα ποδια ειναι πισω συγκριτικα με πανω σωμα αλλα οχι και τετοια συμερασματα απο μια φωτο που δεν φαινονται ..

αγυμναστα τα ποδια ο ενας , αγυμναστες οι γαμπες ο αλλος !

με βαση το ποσο αδυνατα ηταν πριν εχει κανει καλυτερη δουλεια στα ποδια ακομη και απο τον κορμο ! μπραβο πρεπει να του λεμε !

 

 

σωστοτατο και το 7 !

παιζουν γιδια γυμναστες παιζουν περισσοτερα καραγιδια ομως -ξερολες- που νομιζουν οτι τα ξερουν ολα κ λενε χωρις να τους πεφτει λογος οτι ναναι , η δινουν τις πιο ακυρες συμβουλες ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελά ρε εντάξει όλα τα σχόλια για καλό τα λένε τα παιδιά και τα θετικά και τα αρνητικά :D


απλα ρε αλεξ ξερεις στα γυμναστηρια τι γιδια γυμναστες παιζουν! αν ξερεις κατι και βλεπεις τον αλλον που ειναι καινουριος οτι με αυτο που κανει θα κανει ζημια γιατι να μην του πεις απλα οτι το κανεις λαθος και να διορθωσει πχ λιγο τη σταση του και αν σε ακουσει καλος αλλιως αστον να κανει οτι θελει! εγω οσο μπορω βοηθαω κοσμο για δικο τους καλο!! 

 

Ρε μεγάλε εγώ προχτές έβλεπα ένα τύπο να κάνει τ-ρ-α-γ-ι-κ-ό squat και από πάνω του να είναι ο γυμναστείς να τον επιβλέπει και να κάνει "ναι" με το κεφάλι... Τι να κάνεις , πες ότι πας να μπεις και να πεις "μεγάλε κοίτα ίσια η πάνω όταν κανεις squat και θα σταματήσει να φέυγει μπροστά το στήθος" , θα παρεξηγηθούν και οι δύο..

 

Αν ο άλλος είναι τελείως αρχάριος θα σου πει ο γυμναστής έτσι μου το έδειξε. Αν είναι προχωρημένος και κάνει swinging όλο το σώμα στα bicep curls θα παρεξηγηθεί.. και θα στην λένε ότι είσαι και σπαστικός ξερόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ καλοπροαιρετα τα σχολια ολα και το ξερω πως γινομαι κακος τωρα ! δε μπορω ομως ρε συ να μη σχολιασω οτι εχεις το θαρος βαζεις ολοσωμη φωτο ,εχεις κανειι τρομερη βελτιωση παντου , κ στα ποδια που ο ιδιος εχεις πει ηταν ξιλοποδαρα κ να σου λενε για τις γαμπες σου !

οκ σορρυ γινομαι κακος το ξαναλεω το ξερω ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλά θενκς!

 

Οι γάμπες είναι και γενετικό θέμα. Ο δικός μου σωματότυπος είναι με σχετικά μακρυά άκρα. Δεν με χάλασε καθόλου καθώς στο kick boxing που έκανα τόσα χρόνια είναι τεράστιο πλεονέκτημα , αλλά γάμπες και πήχεις θέλουν διπλή δουλειά για να πάρουν όγκο οπότε αργούν λίγο παραπάνω από τα υπόλοιπα. Δικέφαλοι τρικέφαλοι και τετρακέφαλοι δεν έχουν θέμα.

 

Βάρεσα και μια ώρα σάκο σήμερα και στάνιαρα  .. εκεί να δείτε cardio :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαους... Τα παιδια δεν το λενε κακοπροαιρεται... Μην αρπαζεσαι...

 

Αλλωστε ο αλεξ την εβαλα για να δουμε την προοδο του.... Θα ακουγε καλα και αρνητικα σχολια...

 

Που κολλας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ξαναλεω -και νομιζω οτι ισχυει και για τους αλλους- οτι οταν ειπα οτι χρειαζονται λιγο δουλεια τα ποδια δεν το ειπα κακοπροαιρετα!!εννοειται οτι εχει κανει δουλεια και του αξιζουν πολλα μπραβο (και ποτε να μην παρουν που λεει ο λογος του αξιζουν μπραβο που προσπαθει) !!απλα θελει λιγο ακομη για να δεσει πιο ωραια με το υπολοιπο σωμα!! ειναι οπως μου λενε εμενα για το στηθος!! ποτε δεν το παιρνω σαν αρνητικο σχόλιο και ξερω οτι εκει υστερω!!!

 

αλεξ για μενα τουλαχιστον καλυτερα να του πω οτι κανει λαθος (μιλαω μονο οταν ειμαι σιγουρος για κατι)

αν με ακουσει θα κανει καλο σε αυτον αν δεν με ακουσει και παρεξηγηθει τοτε θα αξιζει να παθει οτι παθει!! + οτι μονο σε αυτον θα κανει κακο και σε κανεναν αλλο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αρπαζομαι ουτε κολλαω  , πριν μου γραψεις αυτο το μνμ σε προλαβα κ ειπα πως γινομαι κακος κ το ξερω ! στα αρνητικα λοιπον σχολια - αντιπαραθετο την αποψη μου ! που βρισκεις το λαθος ? κ εσυ που κολλας ??

ναι ρε σπεκτ οκ εμενα η ενσταση μου ειναι οτι το ξερει ο ανθρωπος κ το προσπαθει κ εχει πει ο ιδιος οτι το βαρος του θα πεσει στα ποδια κ οτι εκει θελει να βαλει κιλα πλεον !

το σταματαω εδω εγω κ σορρυ !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ρε μαους και εγω το εχω πει για το στηθος και καθε φορα το ιδιο ακουω εδω :P

τελος παντων συμφωνουμε και οι δυο στο οτι του αξιζουν μπραβο για αυτο που εχει χτισει μεχρι τωρα και οτι πρεπει να το δουλεψει λιγο ακομη για να δεσει καλυτερα! οποτε γιατι να γραφουμε ολα αυτα τα ποστ ? :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...