Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@LRoi πρέπει να βάλεις περισσότερη πρωτείνη στα 2 τουλάχιστον γευματα σου. Και ελαχιστοποίησε λίγο τα γαλακτομικά.

Το δεύτερο κυριως γευμα σου δεν μπορεί να είναι ενα τοστ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

αντε θα βαλω και τα ασπραδια 2-3 στο μιλκ σεικ ...απλα ειχα ακουσει καποτε κατι γι νατριο π περιεχουν και οτι κατι κανει τεσπα .. αφου το λες εσυ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε θα βαλω και τα ασπραδια 2-3 στο μιλκ σεικ ...απλα ειχα ακουσει καποτε κατι γι νατριο π περιεχουν και οτι κατι κανει τεσπα .. αφου το λες εσυ ;)

Ρε συ αφού θα τα βάλεις που θα τα βάλεις στο σέικ τα ασπράδια βάλε παραπάνω...μην τα λυπάσαι...τι ψυχή έχουν 2-3 ακόμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Σύμφωνα με τον οδηγό διατροφής που παρέθεσες είμαι στις 2136 θερμίδες με την εξίσωση Harris-Benedict. (ευχαριστώ για τον οδηγό)

 

Κάτσε να σου παραθέσω ένα ενδεικτικό πρόγραμμα διατροφής που ακολούθησα πέρυσι και έχασα 12 κιλά σε 3 μήνες, να μου πεις τυχόν ενστάσεις που έχεις.

 

 

ΠΡΩΙΝΟ
1 ποτήρι γάλα 2%
1 φλιτζ. δημητριακά πρωινού Εκτός από βρώμη μην παίρνεις τίποτα άλλα δημητριακά είναι φουλ στη επεξεργασμένη ζάχαρη. Καλύτερα φάε βρώμη με κανένα πράσινο μήλο.
ΣΝΑΚ
1 κουλούρι Θεσσαλονίκης ¨Οτι χειρότερο μπορείς να φας,πραγματικά. ειδικά σε περίοδο δίαιτας..άσπρο αλεύρι και φουλ στα λίπη... Θα σου έλεγα να έτρωγες κανένα γιαουρτι 2% με κανενα γρούτο πάλι.
ΚΥΡΙΟ ΓΕΥΜΑ 
1 1/2 μερίδα φασολάκια
1 1/2 φλ. σαλάτα εποχής
1 φέτα ψωμί ολικής άλεσης Βγάλε το φρόυτο, είναι άχρηστο, ειδικα να τρως φρούτα μαζί με το γευμα σου. Βάλε λίγη παραπανω πρωτειήνη, αυγα, τόνος ή κρεατικό και αντί για ψωμί θα σου σύστηνα βραστές πατάτες που σου δίνουν την αίσθηση ότι χόρτασες εύκολα και δεν έχουν πολλες θερμίδες..
1 φρούτο εποχής
ΣΝΑΚ
1 κεσεδάκι γιαούρτι με χαμηλά λιπαρά Βγάλε το μέλι δεν χρειάζεται βάλε κανένα ξηροκάρπιο 
1 κ.γ μέλι 
ΚΥΡΙΟ ΓΕΥΜΑ 2
Το μισό του μεσημεριανού πολύ λίγο πρωτειίνη.. 
ή 1 τοστ

 

 

Πάνω, κάτω αυτό είναι το pattern, με κάποιες παραλλαγές, όσον αφορά το μεσημεριανό και το βραδινό με τα σνακ να εναλλάσσονται ανάμεσα σε κομπόστα, γρανίτα, φρούτα, κομμάτια μαύρης σοκολάτας κλπ. και δύο φορές κρέας την εβδομάδα, Τετάρτη και Σάββατο και μία φορά ζυμαρικά. Επίσης για βραδινό παίζει και αλάδωτο καλαμάκι κοτόπουλο με λίγη σαλάτα ή τόνος με σαλάτα μαρούλι.

Μήπως σε συνδυασμό με το πρόγραμμα γυμναστικής που ακολουθώ (βάρη, κολύμβηση, δυναμική αερόβια, διάδρομος) καταβολίζομαι με αυτό το πρόγραμμα διατροφής?

 

Γενικά πότε πας γυμναστήριο? Έτσι στα γρήγορα, ζάχαρη θα τρώς το πρωί που έχει πέσει ο γλυκαιμικός δείκτης και χρειάζεσαι άμεσα. Θές πιο πολύ πρωτεΐνη για να μην χάσεις πολύ μυικό ιστό. Η γυμναστική που κάνεις πόσο έντονη είναι, τα δίνεις όλα; 

 

 για να κανουμε μια προσπαθεια...λοιπον τα ξανα ειδα και πιστευω τωρα να εχω φτιαξει ενα καλο προγραμματακι διατροφης για ογκο και για να παρω κιλα.. λοιπον:

1ο γευμα:1 γαλατακι με βρωμη και με  μια  μπανανα .. 8:30 νωρις το πρωι τελος παντον.. βάλε και κανενα βραστό ολοκληρο αυγό 

 

μετα 2ο γευμα : τις 3 μερεσ κονσερβα τονο με λαδι + 1 ποτηρι φυσικο χυμο(πορτοκαλι ) τις 4 μερες δεν εχς βρει ακομη χΔ αμα εχεται καμια προταση να μ πειτε...

Μιλας για όγκο και μου έχεις σαν μόνο υδατάνθρακα το χυμό, τι φάση; Καστανό ρύζι, βραστή πατάτα άντε κανενα ολικής μακαρόνι .Τόνος σε νερό βάλε έσυ ελαιόλαδο

 

3ον γευμα : το μεσημεριανο φαγητο (οτι φτιαχνει η μαμακα χαχα ) 2:30

Να προσέχεις τα τηγανιτα 

 

4 γευμα μετα την γυμναστικη :1 πιατο μακαρονια ολικης αλεσεως(2 μερες ) και 3 φετες  ψωμη ολικης αλεσεως  με βουτυρο κ μελι(4 μερες)

Αμέσως μετα τη γυμναστική τρωε 1 2 μπανάνες με κανενα ρόφημα 100% πρωτείνης ή κράτα φαγήτο μαζί σου, Κατα προτίμηση λευκό ρύζι με κρεάτικο. Αυτό που γράφεις εσύ δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ πρωτεΐνη, δηλαδή την ώρα της ημέρας που ζητάει ο οργανισμός την περισσότερη πρωτείνη εσύ δεν του δίνεις καθόλου

 

5ο γευμα : τις 3 μερες 1 πιατο ρυζι με ενα ποτηρι φυσικο χυμο τις 4 μερες 2 τοστακια με ενα φυσ χυμο (κατα τις 7:30)

Βγάλε το χύμο βάλε τιποτα φυστικοβούτυρο, πρωτείνη πάλι ανύπαρχτη

 

6ο γευμα: γιαουρτι με καρυδια... (9 η ωρα )

Το γιαυρτι θα το φας πριν πας για ύπνο φάε καμια σαλάτα με αυγα, κρέας, ψάρι και λίγο κατστανό ρύζι ή βραστες πατάτες..

 

τι λετε?? 8α παρω κανα γραμμαριο με αυτην την διατροφη και ογκο???

Γενικά πάρα πολύ λίγη πρωτεινη και λίγα λίπη ΚΑΙ λίγο υδατάνθρακα άμα είσαι σε όγκο πρεπει να τρώς... μην το φοβάσαι αλλά να κάνεις και σώστη προπόνηση αλλιώς θα είναι ναυάγιο 

Επεξ/σία από Astromeri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθεις το προγραμμα αυτο καιρο τωρα? Εχεις δει διαφορα? Εχεις ζυγιστει καθολου?

Παντως με τοσο φορτωμενο προγραμμα γυμναστικης που παρουσιαζεις θαλεγα πως ειναι και λιγα αυτα που τρως. Εγω που ακολουθω πιο χαλαρο προγραμμα τρωω παραπανω. Βεβαια αν δεν μπορεις να φας παραπανω η απλα δεν πεινας μην πιεζεις τον εαυτο σου σε καμια περιπτωση.

 

Αυτό το πρόγραμμα το ακολούθησα πέρυσι και σε συνδυασμό με 3 φορές προπόνηση τη βδομάδα με μπόλικο αερόβιο, έχανα 4,5 κιλά κατά μ.ο. το μήνα. Το διατροφολογικό πρόγραμμα που παρέθεσα βέβαια είχε δημιουργηθεί παλιότερα, όταν δεν πήγαινα καν γυμναστήριο, μόνο καμιά μπαλίτσα μια φορά την εβδομάδα και προφανώς ο διατροφολόγος είχε λάβει υπ' όψιν του τη μηδενική άσκηση, εξού και οι ελάχιστες θερμίδες - πρωτεΐνες. Απλά σκέφτομαι ότι ναι μεν έχασα αρκετά κιλά, αλλά με αυτό το πρόγραμμα ίσως να έχασα και μυική μάζα που θα μπορούσα να είχα διατηρήσει. Ήταν τρομερό το αποτέλεσμα όμως, μέσα σε δύο μήνες περίπου να εξαφανίζονται κοιλιές, μπούτια και να μπορείς να φοράς ρούχα που σου έκαναν πριν 7 χρόνια! Μέχρι και το πρόσωπο άλλαξε όψη και λόγω πολλών βιταμινών από φρούτα-λαχανικά αυξήθηκε και ο όγκος και η ποιότητα του μαλλιού. Μέχρι κι ο κουρέας ρωτούσε πως σκατά κατάφερα να βγάλω επιπλέον μαλλί :P (είναι καραφλός :lol: )

 

Το ξεκίνησα και πάλι πριν 10 μέρες και so far με το πρόγραμμα εκγύμνασης έχω χάσει 3 κιλά, αλλά προφανώς ήταν νερό.

 

@LRoi πρέπει να βάλεις περισσότερη πρωτείνη στα 2 τουλάχιστον γευματα σου. Και ελαχιστοποίησε λίγο τα γαλακτομικά.

Το δεύτερο κυριως γευμα σου δεν μπορεί να είναι ενα τοστ!

 

Έχω μια αρρώστια με το γάλα (όχι τόσο με το γιαούρτι) αλλά γιατί να τα ελαχιστοποιήσω?

Κάπου διάβαζα ότι το γάλα βοηθάει στην ταχύτερη διάσπαση του λίπους.

 

Γενικά πότε πας γυμναστήριο? Έτσι στα γρήγορα, ζάχαρη θα τρώς το πρωί που έχει πέσει ο γλυκαιμικός δείκτης και χρειάζεσαι άμεσα. Θές πιο πολύ πρωτεΐνη για να μην χάσεις πολύ μυικό ιστό. Η γυμναστική που κάνεις πόσο έντονη είναι, τα δίνεις όλα; 

Το εβδομαδιαίο μου πρόγραμμα:

http://www.insomnia.gr/topic/251324-the-official-fitness-thread/?p=52364979

 

Αν εννοείς ώρες, αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να στο απαντήσω, πάντως προτιμώ κυρίως τις μεσημεριανές ώρες, γιατί πρωί, πριν τις 9, δεν μπορώ να ξυπνήσω με τίποτα κι αν ξυπνήσω, νιώθω τόσο εξασθενημένος που δεν έχω την διάθεση να αθληθώ.

 

Στην αερόβια, ναι, ειδικά στα δυναμικά αερόβια φτάνω στα οριά μου.

Στα βάρη, επειδή έχω να κάνω 4 μήνες τώρα, θα μου βγάλει ο γυμναστής πρόγραμμα προσαρμογής για 5-6 προπονήσεις, για να μπουν σταδιακά οι μύες στο παιχνίδι, αν και έχω κάνει 2 προπονήσεις με βάρη που έκανα και πριν σταματήσω σε ένταση κοντά στο 70% και βγήκε. Με ζόρι μεν, αλλά βγήκε (πολλές επαναλήψεις, λίγα κιλά)

 

Επίσης στις παρατηρήσεις σου για τη διατροφή, το πρωί τρώω μόνο quaker από δημητριακά με λίγο μέλι ή αν βιάζομαι να πάω δουλειά, φτιάχνω ένα τοστάκι με μαύρο ψωμί, γαλοπούλα κ τυρί.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

 

Βραδινό λοιπόν γιαουρτάκι? Εγώ τρώω σαλάτα μαρούλι με τόνο και καλαμπόκι ή σαλάτα μαρούλι με κοτόπουλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αερόβια, ναι, ειδικά στα δυναμικά αερόβια φτάνω στα οριά μου.

Στα βάρη, επειδή έχω να κάνω 4 μήνες τώρα, θα μου βγάλει ο γυμναστής πρόγραμμα προσαρμογής για 5-6 προπονήσεις, για να μπουν σταδιακά οι μύες στο παιχνίδι, αν και έχω κάνει 2 προπονήσεις με βάρη που έκανα και πριν σταματήσω σε ένταση κοντά στο 70% και βγήκε. Με ζόρι μεν, αλλά βγήκε (πολλές επαναλήψεις, λίγα κιλά)

 

Επίσης στις παρατηρήσεις σου για τη διατροφή, το πρωί τρώω μόνο quaker από δημητριακά με λίγο μέλι ή αν βιάζομαι να πάω δουλειά, φτιάχνω ένα τοστάκι με μαύρο ψωμί, γαλοπούλα κ τυρί.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

 

Βραδινό λοιπόν γιαουρτάκι? Εγώ τρώω σαλάτα μαρούλι με τόνο και καλαμπόκι ή σαλάτα μαρούλι με κοτόπουλο.

 

Λοιπόν, βασικά πράγματα, από λίπη προσπάθησε όσο πιο πολύ μπορείς να είναι φυτικά και όχι τηγανιτά. Από υδατάνθρακα, για δίαιτα το καλύτερο είναι βραστή πατάτα, καστανό ρύζι και μακαρόνια ολικής και βέβαια σαλάτες. Στήθος κοτόπουλου, μπιφτέκια κοτόπουλο, ψάρια(σαρδέλα, σολομός), τόνος αλλα μην το παρακάνεις, κουνέλι μετά μοσχάρι και τέλος χοιρινό όσο πιο πολύ πιο άπαχο, πολύ καλό είναι και συκώτι στα κάρβουνα για πρωτείνη

Πίνε πολύ νερό ενδιάμεσα ώστε να μεταφέρονται τα λίπη.

Από φρούτα τρώε όπως σου είπα με πρωίνο, αν βάζεις μέλι μην τρως και φρούτο και προσοχή στο μέλι γιατί αν είναι του supermarket είναι όλο πρόσθετες ζάχαρες και είναι μόνο θερμίδες χωρίς κανένα θρεπτικό στοιχείο, και με το δεκατιανό.

 

Ενδεικτικό πρόγραμμα διατροφής:

 

8.00 Γάλα με βρώμη 2 ασπράδια 1 ολόκληρο αυγό 1 πράσινο μήλο

 

~11.00 Τόστ με 3 φέτες γαλοπούλα μία φέτα τυρί χαμήλων λιπαρών το ψωμί ολικής 

 

14.00 Διάλεξε ότι 8ες απο πρωτείνη, πατάτα βραστή ή ρύζι (να βγαίνει περίπου στα 75 με 80γρ υδατάν8ρακας, 370γρ άβραστες πατάτες 100γρ άβραστο ρύζι αντιστοιχα) σαλάτα και λίγο ελαιόλαδο(2 κουταλάκι του γλυκου)

 

16.00 Γυμναστήριο

 

17.30 Ρόφημα πρωτείνης αν μπορείς να αγοράσεις

 

18.30 6 ασπράδια ή οτιδήποτε άλλο από κρεατικό με υδατάνθρακα όπως το μεσημέρι λίγο λιγότερο και λίγο ελαιόλαδο(ανάλογα πόσο λιπαρό ήταν το κρέας)

 

21.30 Τη σαλάτα που λες καλή είναι το καλαμπάκι άστο για το βράδυ παίξε με μαρούλι ντομάτα κρεμμυδάκι τόνο ή κοτόπουλο και ελαιόλαδο κανένα κουταλάκι πάλι

 

24.00 Τρως 200γρ γιαούρτι σκέτο και πας για ύπνο

 

Μην ξεχνάς το νέρο είναι πολύ βασικό!

 

Σημ. Μην φοβάσαι το ελαιόλαδο, αλλά μην υπερβαίνεις τις ποσότητες που γράφω. Γενικά σε δίαιτες ρίχνεις μόνο τον υδατάνθρακα και ανεβάζεις την πρωτείνη η ποσότητα του λίπους που χρειάζεσαι μένει σταθερή!

Όλα αυτά με την προϋπόθεσή ότι γυμνάζεσαι σωστά, Μην ακούς γυμναστές και ακολουθάς τα προγράμματα που δίνουν συνήθως είναι αποτυχίες. Ψάξε το λίγο, ξεκίνα τώρα την πρώτη εβδομάδα χαλαρα μετά προσπάθησε να κάνεις ασκήσεις αποκλειστικά και μόνο με αλτήρες ή μπάρα!  

 

Καλή επιτυχία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο το σιτε μπορει τε να υπολογισετε τις θερμιδες που χρειαζεται, ακομα να βαλετε τι τρωτε και να δειτε αν αρκουν ή πρεπει να αυξομειωσετε κατι.

 

http://www.weider.com.gr/calories_calc.php

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την προπόνηση με στατικά ποδήλατα (in-door cycling) Les Mills RPM τι γνώμη έχετε;

Δεν το έχω ξανα ακούσει αλλά ότι γυμναστική και να κάνεις αν τη κάνεις σωστά θα έχεις αποτελέσματα. Τώρα αν αυτό βοηθάει κάπου λίγο παραπάνω, μπορεί αν και εμένα μου φαίνεται ότι είναι πιο πολύ για φιγούρα... Την ίδια δουλεία θα κάνεις και με ένα οποιοδήποτε ποδήλατο απλά θα αυξομειώνεις εσύ την ένταση. Προσωπικά θα αγόραζα ένα φτηνό κουρσάκι  θα έβρισκα παρέα και θα έβγαινα έξω, άσε που περνάει η ώρα και δεν το έχεις καταλάβει και έχεις κάψει και ένα σωρό θερμίδες

 

QNT or optimum nutrition για 100% whey protein?

 

thanks

Optimum nutrition 100% Gold standard 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε και μια reflex αν δεν βρίσκεις ΟΝ

 

http://www.musclebody.gr/

 

Καλές τιμές. Α , να τα λέμε , 52 ευρώ το 2κιλο ΟΝ είναι πολύ καλή τιμή (σε μια μέρα μου τη φέρανε).

 

http://www.musclebody.gr/proteines/93-reflex-instant-whey.html

 

και μια reflex. Με σέηκερ. Στα 48. Πολύ καλή τιμή. Tι καλή, τρίκαλη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...