Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ναι το πετυχα σε καλη τιμη και πηρα να το δοκιμάσω. Δεν το περίμενα οτι θα είναι τοσο νόστιμο.

 

Να ξερεις οτι ειναι πολυ δυσπεπτο στην αρχη. Εγω τρωω μονο καστανο ρυζι εδω και χρονια το λευκο μου φαινεται σκουπιδι. Το καστανο ρυζι ειναι ποιο θρεπτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Brown Rice (Agrino)

Calories 349

 

Protein 8 g Carbohydrate 71.5   Saturated Fat 0.4 g Fat 2.2 g

 

 

Αυτές ειναι οι τιμές για 100γρ ωμό. Ναι είναι πολύ πιο θρεπτικό, εμένα δε μου αρέσει καθόλου πάντως.

 

Άμα δώσω πόνο σε leg day θέλω ένα 48ωρο να συνέλθω...

 

Δε με λέτε ρε παιδιά, γιατί η περιφέρεια μέσης είναι χ όταν ξυπνάω και +4-6 εκ το βράδυ; Τέτοιο φούσκωμα είναι συνηθισμένο ή το 'χω μόνο εγώ; Και τι διάολο μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοειται πως ο φοβος θα υπαρχει. Απλα μετα τα βαρη παντα τις κανω τσαπατσουλικα επειδη ειμαι πτωμα σωματικα και πνευματικα :P

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις ρόδα μετά τα βάρη. Ο λόγος είναι ότι κατά τη διάρκεια των ασκήσεων με βάρη, θέλεις τους κοιλιακούς (και τους ραχιαίους) μύες να στηρίζουν το σώμα σου χωρίς "υποχωρήσεις". Εάν κάνεις ρόδα κοιλιακών (που είναι απαιτητική άσκηση όταν εκτελείται σωστά) πριν τα βάρη, σημαίνει ότι καταπονείς τους μύες αυτούς και άρα στις ασκήσεις με βάρη δεν θα σου παρέχουν την στήριξη που χρειάζεσαι.

 

Για να κάνεις σωστά την άσκηση με τη ρόδα κοιλιακών, δες αυτό το video. Δεν είναι ανάγκη να προσπαθήσεις να φτάσεις τόσο χαμηλά όσο ο τύπος στο video, από τις πρώτες προσπάθειες. Οι κοιλιακοί, όπως όλοι οι μύες του σώματος, θέλουν εξάσκηση και η εξάσκηση θέλει χρόνο. Χαμήλωνε προοδευτικά και όσο σφίγγουν (γυμνάζονται) οι κοιλιακοί σου, χαμήλωνε περισσότερο. Τέλος, υπάρχουν διάφορες ασκήσεις με τη ρόδα κοιλιακών, είτε πιο advanced από αυτή του video είτε για εκγύμναση των πλάγιων κοιλιακών. Ψάξε στο youtube και θα βρεις αρκετές.

 

Να προσέξεις όμως να μην "παρασυρθείς" από video που δείχνουν διαφορετική φόρμα εκτέλεσης της άσκησης από αυτή του video που πρότεινα πιο πάνω, διότι πολλοί την κάνουν/δείχνουν λάθος και οι ασκούμενοι καταλήγουν να πονάνε την πλάτη/μέση τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δε με λέτε ρε παιδιά, γιατί η περιφέρεια μέσης είναι χ όταν ξυπνάω και +4-6 εκ το βράδυ; Τέτοιο φούσκωμα είναι συνηθισμένο ή το 'χω μόνο εγώ; Και τι διάολο μπορώ να κάνω;

 

γιατί το πρωί έχεις χωνέψει το φαγητό σου και δεν βρίσκεται πλέον στο έντερο / στομάχι και επίσης δεν έχεις νερό στο σώμα.

4-6 εκατοστά είναι πολλά , αλλά το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να σταματήσεις την χορτοφαγία που με τόσο fiber φουσκώνει παραπάνω το έντερο σου. Γενικά είναι φυσιολογικό να έχεις χειρότερες μετρήσεις το βράδυ πάντως. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες τι ξέρουμε για το ακατέργαστο ρύζι? Το καταβροχθησα σημερα για μεσημεριανό+βραδινο και δεν το χορταινα! Τρομερη γεύση!

Τωρα ειμαι σε αποτοξινωση απο αυτο ,το τρωω 6 μηνες τον χρονο καθημερινα 3 φορες.

Ειναι με διαφορα το καλυτερο ρυζι για οσους προσεχουν την διατροφη τους. Ο Μαρτιος ειναι κοντα θα ξαναγινουμε οι καλυτεροι φιλοι .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι άλλαξε τελικά δεν έτυχε απλά χθες να ειναι καλή μέρα 

κάθε φορά που ζορίζομαι αρχίζουν ανατριχίλες κ ειναι λες και με βάζεις στην πρίζα 
αρχίζω και βρίσκω τα παλιά μου κιλα , σήμερα είχα χέρια και ξέφυγα με τα σετ κ ανέβαζα κ τα κιλά μ, ειχα ενέργεια ένιωθα οτι θα κατεδαφίσω το gym
δεν κοίταζα να βγάλω την προπόνηση , αλλα να τα κάψω , να πάρουν γραμμή οτι δεν ειναι αρκετά μεγάλα κ δυνατά, ποτέ δεν θα ειναι αρκετά  :D 
απο 15kg κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες στους 17,5kg σε λίγο πάμε στους 20kg κ έχει κ άλλο (μετά απο 3κέφαλα)

4 σετ ζέσταμα σε κάθε μυική ομάδα που προπονώ , 15-20 λεπτά γρήγορο περπάτημα μέχρι να φτάσω στο gym απο το σπίτι μου και δεν έχει ουτε πονάκια ουτε τπτ fuaaaark yeah

η αερόβια γαμάει μου ανεβάζει τις αντοχές , με κάνει να νιώθω γαμάτα κ φευγω απο την προπόνηση κ νιώθω γεμάτος ενέργεια :devil: 

άργησα λιγο αλλα κατάλαβα το λάθος μ
μπορεί να έχασα το 99% των φίλων μου αλλα ηταν η καλύτερη απόφαση που πήρα κ μου βγαίνει σε καλό
ας συνεχίσουν αυτό που κάνουν , αφου δε σέβονται τις αποφάσεις μου δεν έχουν θέση στη ζωημ  :rolleyes:  



αυριο έχει πόδια και δε μπορώ να περιμένω να κάνω squat 
είμαι περίεργος να δω πόσα θα παίξω 
για αρχή θα βάλω κανα 3-4 σετ light weight και μετά αλλα 7-8 λειτουργικά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες με τρελό πες με οτι θες, το δέχομαι γιατι έχω τρέλα για αυτό που κάνω κ το είχα ξεχάσει

φίλοι που σου λένε "καραγκιόζης θες να γίνεις" επειδή γυμνάζεσαι και θεωρούν cool τη ρούχλα δεν ειναι φίλοι πάντως.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα ok , δεν κάνω μαλακίες , ακούγομαι υπερβολικός αλλα ειναι επειδή χαίρομαι π βλέπω φως 
δεν έβλεπα προοδο αλλα γινόμουν χειρότερος την τελευταία περίοδο
εκτός αυτού σε κάθε προπόνηση που έβγαινε με το ζόρι ηταν λες δε θα βγάλω την επόμενη 
επιτέλους έφτιαξε το θέμα  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13.03χλμ σημερα σε 1.17.29.Με επιασε για τα καλα η νυχτα αλλιως θα ετρεχα κανα 2χλμ ακομα.Κανα καρυδακι με μελι και στις 8 εχει βαρη.Αυριο εχει ξεκουραση απο τα παντα.

 

www.endomondo.com/workouts/284812633

 

liverpool καλα σε καταλαβα προχθες που πηγαινες Σημαντρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...