Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διατροφη κανω, αλλα μακρος και θερμιδες χοντρικα. Επειδη ειμαι τις αποψης οτι calories in calories out. Δλδ ενταξει οι πηγες μου ειναι καθαρες, αλλα δεν θα κατσω να υπολογισω ακριβως τα ποσοστα. Απο οτι λενε σημερα, οι οποιες θερμιδες παραπανω ειναι gains αν ειναι απο καλες τροφες και οι εκγυμναση γινει σωστα, ασχετα με ποσοστα και μετρησεις ακριβειας. Ξαναλεω ομως οτι δεν τρωω και οτι να ναι.

 

Δλδ μια τυπικη μερα

 

Πρωι 2 τοστ γαλουπουλα-τυρι

Φυσικο χυμο+ξυνομηλο

 

Quaker γαλα 1,5%

 

Μεσημεριανο

Ρυζι/κινοα με κρεας

 

Post Workout 1,5 scoop+banana

 

Βραδινοτοστ+γαλα

ή cottage+τονο

 

Before Bed1 κουταλια φυστικοβουτηρο.

 

Και απλα παιζω με τις ποσοτητες.

 

Τι θα μπορουσα να αλλαξω στο πλανο μου οπως το βλεπετε?

Για το calorie in calorie out έχουμε ξαναναφεθρεί εδώ...δεν το υποστηρίζω (ειδικά σε αρχάριους) αλλά τέλος πάντων. 

 

Εφόσον όμως είσαι τέτοιας "φιλοσοφίας" εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να σου να διορθώσεις κάτι...ειδικά όταν πέρα από τις επιλογές τροφών δεν μετράς και macros. Πάντως ξέρω γω τρως γάλα με βρώμη σε ένα γεύμα ? Για να φτάσεις σε αρκετή ποσότητα πρωτεΐνη θα θες γύρω στο 1-1,5 λίτρο...πίνεις τόσο ? ή ξέρω γω μία κουταλιά φυστικοβούτυρο θα σε κρατήσει 8 ώρες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Για το calorie in calorie out έχουμε ξαναναφεθρεί εδώ...δεν το υποστηρίζω (ειδικά σε αρχάριους) αλλά τέλος πάντων. 

 

Εφόσον όμως είσαι τέτοιας "φιλοσοφίας" εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να σου να διορθώσεις κάτι...ειδικά όταν πέρα από τις επιλογές τροφών δεν μετράς και macros. Πάντως ξέρω γω τρως γάλα με βρώμη σε ένα γεύμα ? Για να φτάσεις σε αρκετή ποσότητα πρωτεΐνη θα θες γύρω στο 1-1,5 λίτρο...πίνεις τόσο ? ή ξέρω γω μία κουταλιά φυστικοβούτυρο θα σε κρατήσει 8 ώρες ?

 

Ας κανουμε μια χοντρικη αναλυση, μπας και αλλαξω μυαλα και δοκιμασω λιγο μεγαλυτερη ακριβεια. Ειμαι 78 κιλα και 1.77 και θελω να βαλω ογκο μεχρι το Μαρτιο. Ποσες θερμιδες να υπολογιζω την μερα, και τι ποσοστα να παιξω? ΠΧ 40-40-20 ή 40-30-30?

 

Ξεκιναμε απο δω, και μετα να δω τι ποσοτητες γευματων να παιξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κανουμε μια χοντρικη αναλυση, μπας και αλλαξω μυαλα και δοκιμασω λιγο μεγαλυτερη ακριβεια. Ειμαι 78 κιλα και 1.77 και θελω να βαλω ογκο μεχρι το Μαρτιο. Ποσες θερμιδες να υπολογιζω την μερα, και τι ποσοστα να παιξω? ΠΧ 40-40-20 ή 40-30-30?

 

Ξεκιναμε απο δω, και μετα να δω τι ποσοτητες γευματων να παιξω.

Βρες θερμίδες συντήρησης Link.png Site: εδώ .

 

Αφού τις βρεις δες με τι ρυθμό θες να πάρεις τα κιλά που θες και ανάλογα προσθέτεις θερμίδες (έχει μέσα το άρθρο πόσες θερμίδες ανάλογα τον ρυθμό).

 

Για τα μάκρος δοκίμασε 2-2,5 γρ. πρωτεΐνη * βάρος, λιπαρά περίπου 80γρ. και τα υπόλοιπα υδατάνθρακες...προφανώς αυτά θα χρειαστεί να τα αλλάξεις ανάλογα με αυτά που βλέπεις στον καθρέφτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν μετρήσεις θερμίδες, ακόμα και να πετύχεις το σκοπό σου θα είναι σκέτη τύχη.

 

Και δεν αντιλαμβάνομαι γιατί το κάνετε τόσο μεγάλο θέμα. Δε μετράς τροφές κάθε φορά, μόνο μια φορά και μετά ξέρεις. Π.χ. λες τοστ γαλοπούλα τυρί. Μετράς τα ψωμάκια πόσο αντιστοιχούν -το λέει στην ίδια τη συσκευασία-, ζυγίζεις γαλοπούλα και τυρί, πας εδώ και βλέπεις πόσο αντιστοιχούν κι έτσι ξέρεις πόσες θερμίδες και πρωτείνη πήρες με το τοστ.

 

Το γράφεις σε ένα excel κι αυτό ήταν. 

 

Διάολε, δεν τρώμε τόσο μεγάλη ποικιλία. Αν το κάνεις για 20 κύριες τροφές, έχεις καλυφθεί.

 

Και το μεσημεριανό, ΝΑΙ, το ζυγίζεις. Αντί να βάλεις το πιάτο στον πάγκο για να ρίξεις μακαρόνια μέσα, βάλε πρώτα τη ζυγαριά, μετά το πιάτο και μετά τα μακαρόνια. Τόσο δύσκολο είναι; Στην τελική, ούτε αυτό πρέπει να το κάνεις κάθε φορά. Άμα τρως σε συγκεκριμένο πιάτο, μια φορά να το ζυγίσεις έχεις καλυφθεί.

 

Κάνε πρώτα αυτό, συνήθισε το, και μετά πάνε στο 2ο βήμα που είναι τα μάκρος. Προς το παρόν, φρόντισε να παίρνεις αρκετή πρωτείνη και τις θερμίδες που χρειάζεσαι (στο ίδιο σαιτ έχει υπολογιστή θερμίδων, στην αρχική σελίδα, στη μέση δεξιά).


Επίσης να ξες ότι ειναι ουσιαστικά -όχι θεωρητικά- αδύνατο να βάζεις μόνο μυική μάζα. Θα βάλεις και λίπος. Κι αν παχαίνεις πιο γρήγορα απ' όσο απαιτεί η μυική αύξηση -αυτό κρίνεται από το πόσο ταλαιπωρείς με ασκήσεις αντίστασης το σώμα σου ώστε να αναγκαστεί να δυναμώσει για να επιβιώσει- θα βάλεις ακόμη περισσότερο λίπος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Before Bed1 κουταλια φυστικοβουτηρο.

Τι κουταλιά; σούπας, γλυκού; πόσα γραμμάρια; 
12γρμ. (1κ.γ όχι τίγκα γεμάτο) calve φυστικοβούτυρου έχουν 7 γρμ λίπους , 1γρμ υδατάνθρακα και 2 γρμ πρωτεΐνη 
αρκετό λίπος για before bed 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  αλλα μαλλον αμα δεν βαλεις φαρμακο μυς δεν χτιζεται...  

 

 

 

Η στάνταρ δικαιολογία του καθένα που κάνει ότι να ναι, και δεν έχει καταλάβει πόσο προσπάθεια και σκληρή προπόνηση χρειάζεται είτε με αναβολικά είτε χωρίς. Συνήθως τα παρατάνε με αυτήν την δικαιολογία, μην τα παρατήσεις και εσύ

 

πες το σε αυτόν για τα αναβολικά btw.. μιλάμε για το 1950 , αναβολικά δεν υπήρχαν τοτε

 

vxAqp.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ομως μαυρος....

 

Παιρνουν πολυ πιο ευκολα απο μας....

 

Τους ζηλευω... Εχουν σωμα γαματο, τριχες σχεδον πουθενα... Λιγο το μαλι ειναι αθλιο..

 

Αλλα διορθωνεται και αυτο..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

έχω μιλήσει με τον βασικό εισαγωγέα φαρμάκων σε όλη την Ελλάδα μέχρι πριν λίγα χρόνια (πόσα δεν έχει σημασία) και μου είπε να μην ακουμπήσω τίποτα γιατι αυτή τη στιγμή η πλειονότητα που κυκλοφορεί ειναι δηλητήρια . Ας μη το αναλύσουμε αλλα ήξερε τι έλεγε.

 

 

 

Οι προ bodybuilders των 80ς 90ς πεθαίνουν αβέρτα στα 40-50 τους... να μην λέω ονόματα 

 

http://youtu.be/78MmSskpx1Y

Άμα δεν μετρήσεις θερμίδες, ακόμα και να πετύχεις το σκοπό σου θα είναι σκέτη τύχη.

 

Και δεν αντιλαμβάνομαι γιατί το κάνετε τόσο μεγάλο θέμα. Δε μετράς τροφές κάθε φορά, μόνο μια φορά και μετά ξέρεις. Π.χ. λες τοστ γαλοπούλα τυρί. Μετράς τα ψωμάκια πόσο αντιστοιχούν -το λέει στην ίδια τη συσκευασία-, ζυγίζεις γαλοπούλα και τυρί, πας εδώ και βλέπεις πόσο αντιστοιχούν κι έτσι ξέρεις πόσες θερμίδες και πρωτείνη πήρες με το τοστ.

 

Το γράφεις σε ένα excel κι αυτό ήταν. 

 

Διάολε, δεν τρώμε τόσο μεγάλη ποικιλία. Αν το κάνεις για 20 κύριες τροφές, έχεις καλυφθεί.

 

Και το μεσημεριανό, ΝΑΙ, το ζυγίζεις. Αντί να βάλεις το πιάτο στον πάγκο για να ρίξεις μακαρόνια μέσα, βάλε πρώτα τη ζυγαριά, μετά το πιάτο και μετά τα μακαρόνια. Τόσο δύσκολο είναι; Στην τελική, ούτε αυτό πρέπει να το κάνεις κάθε φορά. Άμα τρως σε συγκεκριμένο πιάτο, μια φορά να το ζυγίσεις έχεις καλυφθεί.

 

Κάνε πρώτα αυτό, συνήθισε το, και μετά πάνε στο 2ο βήμα που είναι τα μάκρος. Προς το παρόν, φρόντισε να παίρνεις αρκετή πρωτείνη και τις θερμίδες που χρειάζεσαι (στο ίδιο σαιτ έχει υπολογιστή θερμίδων, στην αρχική σελίδα, στη μέση δεξιά).

Επίσης να ξες ότι ειναι ουσιαστικά -όχι θεωρητικά- αδύνατο να βάζεις μόνο μυική μάζα. Θα βάλεις και λίπος. Κι αν παχαίνεις πιο γρήγορα απ' όσο απαιτεί η μυική αύξηση -αυτό κρίνεται από το πόσο ταλαιπωρείς με ασκήσεις αντίστασης το σώμα σου ώστε να αναγκαστεί να δυναμώσει για να επιβιώσει- θα βάλεις ακόμη περισσότερο λίπος.

 

 

το ενδιάμεσο βήμα για όσους δεν θέλουν να μετρούν θερμίδες και μάκρος. Πολύ αποδοτική μέθοδος χωρίς μετρήσεις.  

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προ bodybuilders των 80ς 90ς πεθαίνουν αβέρτα στα 40-50 τους... να μην λέω ονόματα 

 

http://youtu.be/78MmSskpx1Y

yeah , αυτό μου έλεγε και αυτός 

πως κάποιοι φίλοι του που ξεκίνησαν μαζί πέθαναν στην ηλικία που αναφέρεις 

μου είχε πει κ κάποια ονόματα κ είχα ψαχτεί όταν είχα τα μυαλά πάνω απ το κεφάλι

άλλοι είχαν αποκτήσει σοβαρά προβλήματα που βγήκαν αργότερα  κοντά στα 40

αυτός το έψαξε παραπέρα κ κατάλαβε οτι έπρεπε να τα σταματήσει όσο ήταν νωρίς 

 

εδώ να συμπληρώσω οτι ο άνθρωπος δεν έκανε ότι νανε , ήξερε τι έκανε και ειχε αποτέλεσμα (οχι τα καραγκιοζιλίκια που βλέπουμε σήμερα).

 

δεν είναι δύσκολο να μαλακιστείς , το δύσκολο ειναι να έχεις τα μυαλά στο κεφάλι και να ζυγίζεις σωστά τις αποφάσεις σου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στάνταρ δικαιολογία του καθένα που κάνει ότι να ναι, και δεν έχει καταλάβει πόσο προσπάθεια και σκληρή προπόνηση χρειάζεται είτε με αναβολικά είτε χωρίς. Συνήθως τα παρατάνε με αυτήν την δικαιολογία, μην τα παρατήσεις και εσύ

 

πες το σε αυτόν για τα αναβολικά btw.. μιλάμε για το 1950 , αναβολικά δεν υπήρχαν τοτε

 

vxAqp.jpg

 

Αναβολικα υπηρχαν απο το 1935.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το ενδιάμεσο βήμα για όσους δεν θέλουν να μετρούν θερμίδες και μάκρος. Πολύ αποδοτική μέθοδος χωρίς μετρήσεις.  

εγω κανω ενα συνδυασμό αυτο που λεει αυτος με το μετρημα της μεριδας και στο γενικο μετρημα θερμιδων.μπορω να πω οτι μεχρι τωρα με χει βγαλει καλα.ξερω οτι εχω πολυ δρομο ακομα στο να φτιαξω μια ιδανική διατροφη για το σωμα μ αλλα πιστευω οτι ετσι μπακαλιστικα τα κουτσοκαταφερνω. αλλωστε το 90% που τρωω (οπως εχω πει παλιοτερα)ή το φτιαχνω εγω ή η μητερα μου που προσπαθει αρκετα να ακουλουθει ενα υγιεινο τροπο ζωης αρα ξερω οτι δεν ξεφευγει στα υλικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβολικα υπηρχαν απο το 1935.

 

Ναι φίλε μου υπήρχαν απο το 1930 αλλά η χρήση τους για bodybuilding άρχισε μέσα προς τέλος δεκαετίας του 60. Οι bbers δεν ήταν γιατροί ούτε χημικοί-πειραματόζωα να δοκιμάσουν ουσίες που δεν καταλαβαίνουν το 30.  Οι bodybuilders στην δεκαετία του 50 ήταν natural

 

http://www.bodybuilding.com/fun/drobson61.htm

 

Competitive bodybuilders were also becoming more muscular as an increasing emphasis on size dictated a more extreme approach to physical development. Anabolic steroids had been used during the 60s, and their use correspondingly increased as bodybuilding grew in popularity.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Bodybuilding#Anabolic.2FAndrogenic_Steroid_Use

Anabolic/Androgenic Steroid Use[edit]

This period also saw the rise of anabolic steroids used both in bodybuilding and many other sports. In bodybuilding lore, this is partly attributed to the rise of "mass monsters", beginning with Arnold SchwarzeneggerSergio Oliva and Lou Ferrigno in the late 1960s and early 1970s and continuing in the 1980s, 1990s and 2000s with Lee HaneyDorian YatesRonnie Coleman and Markus Ruhl. Also the emergence of bodybuilders such as Greg KovacsPaul DeMayo and Victor Richards who, while not being particularly successful at the pro level, attained mass and size at levels that were not seen previously

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε μου υπήρχαν απο το 1930 αλλά η χρήση τους για bodybuilding άρχισε μέσα προς τέλος δεκαετίας του 60. Οι bbers δεν ήταν γιατροί ούτε χημικοί-πειραματόζωα να δοκιμάσουν ουσίες που δεν καταλαβαίνουν το 30.  Οι bodybuilders στην δεκαετία του 50 ήταν natural

 

http://www.bodybuilding.com/fun/drobson61.htm

 

Competitive bodybuilders were also becoming more muscular as an increasing emphasis on size dictated a more extreme approach to physical development. Anabolic steroids had been used during the 60s, and their use correspondingly increased as bodybuilding grew in popularity.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Bodybuilding#Anabolic.2FAndrogenic_Steroid_Use

Anabolic/Androgenic Steroid Use[edit]

This period also saw the rise of anabolic steroids used both in bodybuilding and many other sports. In bodybuilding lore, this is partly attributed to the rise of "mass monsters", beginning with Arnold SchwarzeneggerSergio Oliva and Lou Ferrigno in the late 1960s and early 1970s and continuing in the 1980s, 1990s and 2000s with Lee HaneyDorian YatesRonnie Coleman and Markus Ruhl. Also the emergence of bodybuilders such as Greg KovacsPaul DeMayo and Victor Richards who, while not being particularly successful at the pro level, attained mass and size at levels that were not seen previously

.

 

Ενας ομως ηξερε πολυ καλα και ειχε το 1936 ξεκινησει την πορεια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι κ αλλιως τα αναβολικα που επαιρναν οι πρωτοι bb ηταν καραμελιτσες για τοι λαιμο σε σχεση με τα σημερινα !

σα να συγκρινουμε lada με φεραρι και ακομη χειροτερα !!

φωτη  που εισαι φιλε,  χαθηκες για να μη κερασεις ?? :-D :-)

χρονια πολλα , πολυχρονος  !!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...