Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κινκ μιλαμε για εβδομαδιαο ογκο ε? αν πχ αυτη τη βδομαδα ετρεξες 20χλμ συνολο την επομενη πρεπει να τρεξεις 21-22 συνολο οχι 25-30! αλλιως θα κανεις κακο στο σωμα σου και ας βγαλεις την προπονηση!! οσο για το βουνο αλλο το περπατημα αλλο το τρεξιμο! 

και εννοειται οτι ειναι καυλα το τρεξιμο στο βουνο!αν πας να τρεξεις σε βουνο θα δεις ποσο αχρηστος εισαι στο τρεξιμο και οτι δεν εχεις οσες αντοχες νομιζες! και εγω την πρωτη φορα που νομιζα οτι δεν εχω αναγκη εμεινα στον τοπο :P

 

Ενταξει ρε συ το τρεξιμο σε βουνο οσο ανεβαινεις πεφτει το οξυγονο οπως και ολο ανηφορα δεν ειναι και οτι πιο ευκολο.Καταλαβα τι εννοεις για τον εβδομαδιαιο ογκο αλλα ειχα εβδομαδες που ετρεξα 25+ και αλλες που ετρεξα κατω απο 15.Ηταν και γιορτες τωρα και απο μεθαυριο που ξαναπιανω δουλεια θα εχω μονο απο τις 4-6 για να τρεχω πιο πριν εχω φαει και πιο μετα νυχτωνει τελειως.Θα υπολογισω στα 25 αυτη τη βδομαδα απο αυριο και αν ειναι ανεβαζω η κατεβαζω αναλογα τη μεθεπομενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

  • Moderators

απλα μην ανεβαζεις πολλα χιλιομετρα απο βδομαδα σε βδομαδα! ειναι οπως με τα βαρη! δεν κανεις την μια 50 και την αλλη 100! σιγα σιγα για να συνηθιζει το σωμα σου! το οξυγονο στα υψομετρα που τρεχουμε εδω δεν ειναι προβλημα! ολα τα αλλα φτιαχνονται!σιγα σιγα και με επιμονη και πολυ πονο !! εγω σου λεω την πρωτη φορα σε αυτη τη διαδρομη εκανα πολυ περπατημα και κοντευτα να μεινω

σημερα δεν αφησα ανηφορα που να μην την ετρεξα!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα μην ανεβαζεις πολλα χιλιομετρα απο βδομαδα σε βδομαδα! ειναι οπως με τα βαρη! δεν κανεις την μια 50 και την αλλη 100! σιγα σιγα για να συνηθιζει το σωμα σου! το οξυγονο στα υψομετρα που τρεχουμε εδω δεν ειναι προβλημα! ολα τα αλλα φτιαχνονται!σιγα σιγα και με επιμονη και πολυ πονο !! εγω σου λεω την πρωτη φορα σε αυτη τη διαδρομη εκανα πολυ περπατημα και κοντευτα να μεινω

σημερα δεν αφησα ανηφορα που να μην την ετρεξα!! 

 

Μαθαινει ο οργανισμος σιγα σιγα για αυτο στην αρχη δεν την παλευες και σημερα τις εβγαλες με τρεξιμο.2-3 χλμ τη βδομαδα θα ανεβαζω να δω πως θα παει.Παιζει μεγαλο ρολο και η μερα.Οταν εχει ηλιο ειναι χαλια οταν εχει λιγο κρυο ειναι οτι πρεπει γιατι ιδρωνεις πιο δυσκολα και βγαζεις πολυ πιο ευχαριστα την προπονηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ποδήλατο; Περιοχή που ποδηλάτησες; Δρόμο ή βουνό; Μπράβο για τα 30χλμ ανηφοριά!!

 

Το ποδήλατο ήταν ένα δανεικό cyclo-cross, το BMC Granfondo GF02 Disc 105, μοντέλο του 2013. Η περιοχή δεν έχει τόση σημασία, γιατί μένω Κύπρο, οπότε είναι άγνωστη στους περισσότερους. Το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής ήταν άσφαλτος, περίπου το 30% ήταν χωματόδρομος, σχετικά ομαλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα πω εν συντομια...

Πρωταρης (σχεδον,ετρεχα σε ασκησεις στο στρατο ολη τα θητεια μου)

1.70 64 κιλα και παιρνω δυσκολα βαρος (ακομα και λιπος)

 

Θελω να παρω καποιον ογκο γιατι πραγματι εχω ανοιξει αλλα ειμαι πολυ αδυνατος.Τι θα μπορουσα να κανω σχετικα με ασκησεις σωματικου βαρους;Λεφτα για γυμναστηριο δεν υπαρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες...

 

 

@fotis χρονια πολλα ρε συ, οτι επιθυμεις...γερος,δυνατος και με υγεια...

 

Lupo Αλλαξε διατροφη, φαε πολυ κρεας, ρυζι μακαρονια ολα ολικης να δεις πως παει....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρόνια πολλά στους Φώτηδες και στον Fotis13

Εγώ αντι να πάρω κανένα κιλό απο τα 73 που ήμουν έπεσα στα 72... πρέπει να πλακωθώ σοβαρά στο φαγητό..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται την πυραμίδα. Έχουμε και την κανονική και την ανάστροφη και το Mix up. Πχ τα σετ πάνε έτσι 

 

12-10-8-6-4

4-6-8-10-12

10-8-6-4-12

 

Είμαι υπέρ του δευτέρου όταν κάνει κανείς πυραμίδες, αλλά κατά της πυραμίδας

 

Γιατι εισαι εναντια?

 

 

χρόνια πολλά στους Φώτηδες και στον Fotis13

Εγώ αντι να πάρω κανένα κιλό απο τα 73 που ήμουν έπεσα στα 72... πρέπει να πλακωθώ σοβαρά στο φαγητό..

 

Ναι ρε γαμωτο και γω το ιδιο. Τρωω μεχρι που δεν παει αλλο και μεσα σε 4 μηνες εχω βαλει 3 κιλα και περα απο λιγο πιο φουσκωμενο στομαχι δεν καταλαβαινω καποια μυικη διαφορα στο σωμα μου. Εχω αρχισει να απογοητευω. Ολα ορεα στην διαιτα, να τρως λιγα και καλα και να αθλησαι και να βλεπεις το λιπος να καιγετια, αλλα μαλλον αμα δεν βαλεις φαρμακο μυς δεν χτιζεται... Αρχιζει και με παιρνει απο κατω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 Ολα ορεα στην διαιτα, να τρως λιγα και καλα και να αθλησαι και να βλεπεις το λιπος να καιγετια, αλλα μαλλον αμα δεν βαλεις φαρμακο μυς δεν χτιζεται... 

 

αυτο ξερεις οτι δεν ισχυει ε..? απλα δεν βαζουν ολοι με τον ιδιο ρυθμο!! παιζουν 1002 παραγοντες για το αν θα χτισεις μυς! απο την προπονηση που κανεις,την διατροφη,τον οργανισμο,το σωματοτυπο κτλ!! η γυμναστικη ειναι κατι το οποιο θελει υπομονη! αν δεν την εχεις αργα η γρηγορα θα καταφυγεις σε συμπληρωματα που δεν χρειζεσαι!! οσο κανεις το ιδιο πραγμα θα παιρνεις τα ιδια αποτελεσματα αν δεις οτι αυτο που κανεις δεν δουλευει  αλλαξε το!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι ρε γαμωτο και γω το ιδιο. Τρωω μεχρι που δεν παει αλλο και μεσα σε 4 μηνες εχω βαλει 3 κιλα και περα απο λιγο πιο φουσκωμενο στομαχι δεν καταλαβαινω καποια μυικη διαφορα στο σωμα μου. Εχω αρχισει να απογοητευω. Ολα ορεα στην διαιτα, να τρως λιγα και καλα και να αθλησαι και να βλεπεις το λιπος να καιγετια, αλλα μαλλον αμα δεν βαλεις φαρμακο μυς δεν χτιζεται... Αρχιζει και με παιρνει απο κατω.

Κάνεις διατροφή ? Μετράς θερμίδες/μάκρος ? Γιατί είναι εύκολο να λες δεν βάζω με τίποτα μυς και χρειάζεσαι φάρμακο ενώ στην πραγματικότητα δεν κάνεις τα πράγματα όπως πρέπει να γίνουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φαρμακο ειναι για τους αδυναμους, που θελουν μεσα σε ενα 3μηνο να γινουν τερατα...

 

Μετα αν τα κοψεις, θα φυγουν ολα στην τουαλετα... Σαν ενα μπαλονι που το χεις στο δωματιο και μετα το βλεπεις ζαρωμενο....

 

Καλο ειναι να εχουμε υπομονη σε ολα τα πραγματα που κανουμε στην ζωη μας...

 

Γι αυτο καποιοι ξεχωρισαν απο μας, γιατι ειχαν επιμονη και υπομονη και οταν ηρθε η δυσκολη στιγμη ειαν εγω θα παω παρακατω. Οταν το σωμα δεν ακουλουθει το μυαλο, πρεπει να του δωσεις μια σφαλιαρα και τσουπ πηγες παρακατω χωρις να το καταλαβεις...

 

Εγω οταν ειχα αρχισει το 5*5 πηγαινα να σηκωσσω τα 52,5 στα σκουοτ και εγραφα τωρα ερχεται η αποτυχια, με μπριζωνε ο Dakon πηγαινα και μετα ξαναεγραφα οτι παμε παρακατω και βγηκαν ευκολα...

 

 

Κοιτα τι ελεγα εδω???  http://www.insomnia.gr/topic/251324-the-official-fitness-thread/page-364

 

και μετα εδω....  http://www.insomnia.gr/topic/251324-the-official-fitness-thread/page-368

 

Τωρα εχω φτασει στα 75+ σκουοτ σχεδον οσο ζυγιζω ...αλλα με υπομονη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες αμα ζούσαμε σε μια κοινωνία με αρκετούς μαύρους θα κλαίγαμε παρέα τώρα  :lol: 
παίζει ρόλο κ το γενετικό του καθενός στο χτίσιμο του σώματος . Κάποιοι θέλουν περισσότερη προσπάθεια για να φτιάξουν μυικότητα απο άλλους.

Μην απελπίζεστε, μάθετε απο τα λάθη σας και συνεχίστε την προσπάθεια , η ανταμοιβή δεν θα αργήσει να έρθει.

τα φάρμακα αφήστε τα στην άκρη . θα σας πω κάτι κ ας μείνει μέχρι εκεί.

έχω μιλήσει με τον βασικό εισαγωγέα φαρμάκων σε όλη την Ελλάδα μέχρι πριν λίγα χρόνια (πόσα δεν έχει σημασία) και μου είπε να μην ακουμπήσω τίποτα γιατι αυτή τη στιγμή η πλειονότητα που κυκλοφορεί ειναι δηλητήρια . Ας μη το αναλύσουμε αλλα ήξερε τι έλεγε.

μην εμπιστεύεστε τον καθένα που ψάχνει πελάτες , ο τύπος που μου το είπε το είχε σπουδάσει απο όλες τις μεριές το θέμα ,σαν βραβευμένος αθλητής , σαν προπονητής , ακόμα κ με αυτή του επιστήμονα .

υγεία να έχουμε και όλα τα καταφέρνουμε.  :)    

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις διατροφή ? Μετράς θερμίδες/μάκρος ? Γιατί είναι εύκολο να λες δεν βάζω με τίποτα μυς και χρειάζεσαι φάρμακο ενώ στην πραγματικότητα δεν κάνεις τα πράγματα όπως πρέπει να γίνουν.

 

Διατροφη κανω, αλλα μακρος και θερμιδες χοντρικα. Επειδη ειμαι τις αποψης οτι calories in calories out. Δλδ ενταξει οι πηγες μου ειναι καθαρες, αλλα δεν θα κατσω να υπολογισω ακριβως τα ποσοστα. Απο οτι λενε σημερα, οι οποιες θερμιδες παραπανω ειναι gains αν ειναι απο καλες τροφες και οι εκγυμναση γινει σωστα, ασχετα με ποσοστα και μετρησεις ακριβειας. Ξαναλεω ομως οτι δεν τρωω και οτι να ναι.

 

Δλδ μια τυπικη μερα

 

Πρωι 2 τοστ γαλουπουλα-τυρι

Φυσικο χυμο+ξυνομηλο

 

Quaker γαλα 1,5%

 

Μεσημεριανο

Ρυζι/κινοα με κρεας

 

Post Workout 1,5 scoop+banana

 

Βραδινοτοστ+γαλα

ή cottage+τονο

 

Before Bed1 κουταλια φυστικοβουτηρο.

 

Και απλα παιζω με τις ποσοτητες.

 

Τι θα μπορουσα να αλλαξω στο πλανο μου οπως το βλεπετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...