Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

κινκ καλυτερα που εχεις και ανηφορες! μην κοιτας τοσο τα νουμερα εσυ που δεν θες για αγωνες :)

οσο για τα χιιλομετρα μην ανεβαζεις αποτομα !! θα κανεις ζημια!!! θελει σιγα σιγα να ααρχισεις να ανεβαζεις τα χιλιομετρα που τρεχεις!θα βρω λινκ και θα σου στειλω..

 

Ειχα ξανα τρεξει 10 χλμ πριν λιγο καιρο με 1 λεπτο ξεκουραση στα 5 χιλιομετρα.Σημερα το πηγα μονοκοματα.Οταν βαραω 180+ παλμους νιωθω πολυ πιο κουρασμενος απο οτι σημερα που πηγα με μετρια ενταση και ας εβγαλα τα διπλασια χιλιομετρα.Ζημια νιωθω οτι κανω οταν κανω 20-25 λεπτα τα 5 χλμ.

Οσο για τις ανηφορες οταν τις βγαζω και μετα παω σε ευθεια νιωθω πολυ πιο ανετα οποτε οντως ειναι και καλες απλα ακομα τις βγαζω πολυ δυσκολα και μετα στην ευθεια πεφτω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

όσο πιο γρήγορα τρέχεις αυξάνονται οι καρδιακοί σου παλμοί και οι καύσεις του γλυκογόνου και του λίπους συντελούνται πιο γρήγορα (όπως σε ένα αμάξι, όσο το γκαζώνεις τόσο πιο πολύ βενζίνη καταναλώνει)

Εγώ στη θέση σου θα νοιαζόμουν να κρατήσω ένα τέμπο σταθερό και να διορθώνω ανάσες για να θέτω μεγαλύτερους στόχους επιτεύξιμους χιλιομετρικά, πρέπει να αρχίζεις να ανεβάζεις την αντοχή σου. Η καύση συντελείται, είναι το μόνο σίγουρο, όμως χρειάζεται να βελτιώσεις το καρδιοαναπνευστικό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι λίγο παρανόηση. Καις περισσότερο λίπος αλλά λιγότερες θερμίδες ανά λεπτό. Έτσι να το έχεις στο μυαλό σου. 

 

Δεν με αγχωνουν οι θερμιδες το λιπος με καιει να φυγει για αυτο και ψαχνομε με τους ιδανικους παλμους για μεγιστο καψιμο λιπους.

όσο πιο γρήγορα τρέχεις αυξάνονται οι καρδιακοί σου παλμοί και οι καύσεις του γλυκογόνου και του λίπους συντελούνται πιο γρήγορα (όπως σε ένα αμάξι, όσο το γκαζώνεις τόσο πιο πολύ βενζίνη καταναλώνει)

 

Εγώ στη θέση σου θα νοιαζόμουν να κρατήσω ένα τέμπο σταθερό και να διορθώνω ανάσες για να θέτω μεγαλύτερους στόχους επιτεύξιμους χιλιομετρικά, πρέπει να αρχίζεις να ανεβάζεις την αντοχή σου. Η καύση συντελείται, είναι το μόνο σίγουρο, όμως χρειάζεται να βελτιώσεις το καρδιοαναπνευστικό.

 

Εχεις απολυτο δικιο.Αλλα οταν πηγαινουμε σε αναεροβικη με 180+ παλμους καιμε και λιγοτερες θερμιδες και πολυ λιγοτερο λιπος μαζι με 60% παραπανω υδατανθρακες οπως και ειναι πιθανοτερο να καει και λιγο μυς σε πανω απο 160 παλμους.

Οσο για το τεμπο αυτο θα κρατησω και να ανεβαζω χιλιομετρα σιγα σιγα.Η διαρκεια του τρεξιματος καιει λιπος οχι η ενταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με αγχωνουν οι θερμιδες το λιπος με καιει να φυγει για αυτο και ψαχνομε με τους ιδανικους παλμους για μεγιστο καψιμο λιπους.

 

Εχεις απολυτο δικιο.Αλλα οταν πηγαινουμε σε αναεροβικη με 180+ παλμους καιμε και λιγοτερες θερμιδες και πολυ λιγοτερο λιπος μαζι με 60% παραπανω υδατανθρακες οπως και ειναι πιθανοτερο να καει και λιγο μυς σε πανω απο 160 παλμους.

Οσο για το τεμπο αυτο θα κρατησω και να ανεβαζω χιλιομετρα σιγα σιγα.Η διαρκεια του τρεξιματος καιει λιπος οχι η ενταση.

 

Όταν λέω ότι δεν το κατάλαβες αυτό εννοώ. Όταν κάνεις αναερόβια με 180+ παλμούς καις πολύ περισσότερες θερμίδες από όταν κάνεις με 140 πχ αερόβια. Απλά δεν καις τόσο μεγάλο ποσοστό από λίπος. 

 

Αν θες να καις κυρίως λίπος και πολλές θερμίδες τότε χρειάζεσαι μεγάλη διάρκεια και χαμηλούς παλμούς. Αν θες να καις απλά θερμίδες και αρκετό λίπος τότε μπορείς να κάνεις HIIT ή έντονη άσκηση μικρής διάρκειας. 

 

πχ Θες μια ώρα περπάτημα ή 15 λεπτά τρέξιμο για τις ίδιες θερμίδες απλά στο περπάτημα θα κάψεις περισσότερο λίπος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

King, μέτρα αυτά που τρως να βλέπεις τι τρως, τα καθημερινά σου μάκρος

Θα είναι πιο στοχευμένο το body recomposition που επιδιώκεις. 

 

Μετραω οπως μου ειχες πει.Τα σταθερα γευματα που κανω καθημερινα τα εχω μετρημενα ποσες θερμιδες ειναι οποτε υπολογιζω να τρωω λιγο παρακατω απο τις θερμιδες συντηρησης και οταν εχω βαρη λιγο παραπανω κυριως μετα τα βαρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ειναι αλλη ασκηση το ενα αλλη το αλλο!!! οτι και να κανεις ειτε ενταση για λιγο ειτε αποσταση καλο θα σου κανει!! 

180 παλμους αν χτυπησες καποια στιγμη θα ηταν για δευτερολεπτα και μετα θα σταματησες αμεσως! στο λεω γιατι εγω μαξ παλμους που φτανω μειναι 179 και κανω με πολυ περισσοτερη ενταση τις προπονησεις μου απο οτι εσυ!

προφανως και οταν τρεχεις πιο γρηγορα νιωθεις πιο πολυ κουραση απο οταν κρατας τεμπο και πας!! βασικα νοιωθεις διαφορετικη κουραση στο ενα και διαφορετικη στο αλλο! στο ενα θα σε αφησει πρωτα η ανασα και μετα τα ποδια ενω στο αλλο πρωτα τα ποδια και μετα η ανασα! οι ανηφορες θα σου κανουν καλο στο μελλον!! ειναι λογικο να σε ριχνουν μετα! το καλυτερο ειναι να κρατας σταθερο ρυθμο και στα δυο!! δηλαδη στο ισιο βαζεις λιγοτερη δυναμη ωστε στην ανηφορα να δωσεις την απαραιτητη δυναμη και να καρτησεις τον ρυθμο που εχεις και στο ισιο!

 

 

διβασε αυτο το αρθρο!! 5-10% εβδομαδιαιο ογκο πρεπειι να ανεβαζεις το πολυ! οχι απο τα 20χλμ τη βδομαδα να πας στα 30!

http://www.runningnews.gr/item.php?id=2804

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέω ότι δεν το κατάλαβες αυτό εννοώ. Όταν κάνεις αναερόβια με 180+ παλμούς καις πολύ περισσότερες θερμίδες από όταν κάνεις με 140 πχ αερόβια. Απλά δεν καις τόσο μεγάλο ποσοστό από λίπος. 

 

Αν θες να καις κυρίως λίπος και πολλές θερμίδες τότε χρειάζεσαι μεγάλη διάρκεια και χαμηλούς παλμούς. Αν θες να καις απλά θερμίδες και αρκετό λίπος τότε μπορείς να κάνεις HIIT ή έντονη άσκηση μικρής διάρκειας. 

 

πχ Θες μια ώρα περπάτημα ή 15 λεπτά τρέξιμο για τις ίδιες θερμίδες απλά στο περπάτημα θα κάψεις περισσότερο λίπος. 

 

Αυτο ακριβως λεμε απλα με αλλα λογια.Αν και το endomondo οταν πηγαινω πιο γρηγορα γραφει λιγοτερες θερμιδες απο οταν πηγαινω με σταθερο τεμπο.Δεν ξερω γιατι.Εμενα με ενδιαφερει η μεγαλη διαρκεια με 120-140 παλμους ωστε να καιω το μεγιστο λιπος.HIIT(διαλλειματικη) κανω 2-3 φορες το μηνα.Αλλα βαραω 190+ παλμους που δεν θεωρω οτι ειναι πρεπον για το επιπεδο μου.

ειναι αλλη ασκηση το ενα αλλη το αλλο!!! οτι και να κανεις ειτε ενταση για λιγο ειτε αποσταση καλο θα σου κανει!! 

180 παλμους αν χτυπησες καποια στιγμη θα ηταν για δευτερολεπτα και μετα θα σταματησες αμεσως! στο λεω γιατι εγω μαξ παλμους που φτανω μειναι 179 και κανω με πολυ περισσοτερη ενταση τις προπονησεις μου απο οτι εσυ!

προφανως και οταν τρεχεις πιο γρηγορα νιωθεις πιο πολυ κουραση απο οταν κρατας τεμπο και πας!! βασικα νοιωθεις διαφορετικη κουραση στο ενα και διαφορετικη στο αλλο! στο ενα θα σε αφησει πρωτα η ανασα και μετα τα ποδια ενω στο αλλο πρωτα τα ποδια και μετα η ανασα! οι ανηφορες θα σου κανουν καλο στο μελλον!! ειναι λογικο να σε ριχνουν μετα! το καλυτερο ειναι να κρατας σταθερο ρυθμο και στα δυο!! δηλαδη στο ισιο βαζεις λιγοτερη δυναμη ωστε στην ανηφορα να δωσεις την απαραιτητη δυναμη και να καρτησεις τον ρυθμο που εχεις και στο ισιο!

 

 

διβασε αυτο το αρθρο!! 5-10% εβδομαδιαιο ογκο πρεπειι να ανεβαζεις το πολυ! οχι απο τα 20χλμ τη βδομαδα να πας στα 30!

http://www.runningnews.gr/item.php?id=2804

 

Ετσι πρεπει να κανω στις ανηφορες να κραταω δυναμεις για να τις βγαζω πιο ανετα.Τη βδομαδα ημουν στα 25 χλμ με 5 μερες τρεξιμο απο 5 χλμ οποτε θα συνεχισω με 10χλμ σε 4 μερες γιατι σημερα που κρατησα σταθερο τεμπο ηταν πολυ πιο ευχαριστο το τρεξιμο(επαιξε ρολο και ο καιρος που ηταν ετοιμος να βρεξει) και νιωθω και 10 φορες πιο ξεκουραστος απο εκεινο που εκανα προχθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μην βασιζεσαι στο endomondo!!(ουτε καν στον παλμογραφο μην βασιζεσαι για τις θερμιδες)

ολα βγαινουν με αλγοριθμους και ειναι στο περιπου! (εχω αρχισει να ξεχναω λεξεις και εκνευριζομαι :P )

απλα εχεις μια ενδειξη  που περιπου βρισκεεσαι!ποτε καμια συσκευη δεν νομιζω οτι θα μπορει να μετρησει τι ακριβως γινεται μεσα στον οργανισμο μας!ο καθε ο ργανισμος διαφερει!!αν τρεξουμε ακριβως την ιδια διαδρομη με ιδια ταχυτητα κτλ το οτι το κινητο θα βγαλει το ιδιο δεν σημαινει οτι στον οργανισμο μας συμβαινει το ιδιο!

 

οσο για τους 190+ δεν τους χτυπας στο  ξανα λεω :P στια διαλλειματικες 200μ με φουλ ενταση που κοντευα να μεινω στον τοπο ημουν αρκετα πιο κατω! (εκτος αν εχω γινει τοσο τουμπανο στο τρεξιμο και δεν το ξερω :P )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην βασιζεσαι στο endomondo!!(ουτε καν στον παλμογραφο μην βασιζεσαι για τις θερμιδες)

ολα βγαινουν με αλγοριθμους και ειναι στο περιπου! (εχω αρχισει να ξεχναω λεξεις και εκνευριζομαι :P )

απλα εχεις μια ενδειξη  που περιπου βρισκεεσαι!ποτε καμια συσκευη δεν νομιζω οτι θα μπορει να μετρησει τι ακριβως γινεται μεσα στον οργανισμο μας!ο καθε ο ργανισμος διαφερει!!αν τρεξουμε ακριβως την ιδια διαδρομη με ιδια ταχυτητα κτλ το οτι το κινητο θα βγαλει το ιδιο δεν σημαινει οτι στον οργανισμο μας συμβαινει το ιδιο!

 

οσο για τους 190+ δεν τους χτυπας στο  ξανα λεω :P στια διαλλειματικες 200μ με φουλ ενταση που κοντευα να μεινω στον τοπο ημουν αρκετα πιο κατω! (εκτος αν εχω γινει τοσο τουμπανο στο τρεξιμο και δεν το ξερω :P )

 

Ετσι ενιωθα δεν ειχα παλμομετρο για να ξερω οτι βαρουσα 190 αλλα νομιζω οτι αλλο δεν μπορουσα να παω.Τα μηχανηματα ολα κατα προσεγγιση τα λενε αλλα ειδικα εφαρμογες οπως το endomondo πιστευω να εχουν μια αποκλειση 2-5% σε αυτα που γραφουν.Τοσος κοσμος το χρησιμοποιει.Μακαρι να ειχαμε και εδω αγωνες τρεξιματος να δηλωνα συμμετοχη ετσι για την κ@υλα αλλα που τιποτα δεν κουνιετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

και παραπανω αποκλιση μπορει να εχει!! δεν λεει κατι το οτι την χρησιμοποιουν πολλα ατομα!!

οσο για τους αγωνες δεν παιζει ρολο το αν γινεται καποιος εκει η οχη αλλα κατα ποσο το γουσατρεις και θες να το πας σε αλλο επιπεδο!εμεις μαλλον μετα τον αγωνα του φλεβαρη θα παμε τον μαρτη σε αγωνα στον Ταυγετο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ειχα κρατησει 1,5 μπριζολα απο χτες να την φαω σημερα και η μανα μου την θεωρησε οτι ηταν πολυ ξερη και την εδωσε στον σκυλο....

 

Τι να πεις...δεν με βοηθανε καθολου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα, στα πλαίσια μιας εργασίας διάβαζα για το Soylent. Υποτίθεται (και όχι απλά θεωρητικά, το έχουν δείξει) ότι μπορείς να τρέφεσαι με αυτό κάθε μέρα για το υπόλοιπο της ζωής σου. Θεωρητικά σου δίνει όλα τα θρεπτικά συστατικά που θες σε ένα ποτήρι ανά γεύμα. 

 

Σκέφτομαι να κάνω τη δική μου εκδοχή με τα παρακάτω και να δοκιμάσω να τρέφομαι με αυτό για 1 βδομάδα (χωρίς να φάω τίποτα άλλο) απλά για να δω πόσο θα αντέξω χωρίς να μου βγαίνει από τη μύτη. Σαν πείραμα στον εαυτό μου δλδ.  

 

Το mix μου θα έχει μέσα τα εξής:

 

πρωτεΐνη whey άγευστη 3 scoop (έχω μια άγευστη της prozis)

λεκιθίνη σόγιας (έχει μέσα η πρωτεΐνη)

ελαιόλαδο 85 γρ

σουσάμι 35 γρ αλεσμένο

κακάο 30γρ (ίσως και να μην μπει)

στέβια ανάλογα με το πόσο αηδία θα είναι θα το κάνω πιο γλυκό

αλάτι και χλ. κάλιο (δεν το ζύγισα ακόμα)

χυμό από λεμόνι και μήλο

φυτικές ίνες (φαρμακευτικές)

μισό γιαούρτι (ζωντανή καλλιέργεια)

βρώμη 130γρ

νερό

 

Αυτό βγάζει 3 δόσεις ενός καφεπράσινου ελαιώδους υγρού.

 

το δοκίμασα και στην κλίμακα της αηδίας με 1 αυτό που κάνεις εμετό όταν το βάζεις στο στόμα σου και 10 αυτό που μπορείς να πίνεις κάθε μέρα απεριόριστη ποσότητα είναι στο 5.5 (στο ίδιο επίπεδο με κακοβρασμένες μπάμιες για εμένα δλδ). Κατά πάσα πιθανότητα θα τρώω και 1-2 επιπλέον φρούτα την ημέρα αν δεν έχω τάση για εμετό. 

 

Interesting... Καρκινοπαθείς, κωματώδεις, αστροναύτες, αθλητές, world hunger. Δεν μπορώ να πω ότι είναι κακό σαν θεωρητική ιδέα. Το δικό σου που είναι πράσινο όμως πρόσεχε το! :)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Soylent_Green

http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Film/SoylentGreen?from=Main.SoylentGreen

 

Τώρα μένει να βρούμε πως θα παρέχουμε νερό στις πεινασμένες χώρες για να ανακατεύουν την Soylent σκόνη. Κάτι σαν το Solid Rain ή το Dry Water πιθανότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παραπανω αποκλιση μπορει να εχει!! δεν λεει κατι το οτι την χρησιμοποιουν πολλα ατομα!!

οσο για τους αγωνες δεν παιζει ρολο το αν γινεται καποιος εκει η οχη αλλα κατα ποσο το γουσατρεις και θες να το πας σε αλλο επιπεδο!εμεις μαλλον μετα τον αγωνα του φλεβαρη θα παμε τον μαρτη σε αγωνα στον Ταυγετο!

 

Αυτο που μου αρεσει ειναι να ειχα και αλλα ατομα που τρεχουν αλλα δεν.Οχι οτι με πειραζει μονος αλλα με παρεα ειναι αλλιως.Τρεξιμο σε βουνο ειναι ολα τα λεφτα.Μια φορα που ειχαμε παει εκδρομη με οικογενεια σε δραμα ειχα ανεβει με τον πατερα μου ενα βουνο που εχει μονοπατι αλλα ανεβαινουν και με αμαξια ειναι ολο στροφες και πανω εχει ταβερνα.Ηταν τελεια.Αλλο κλιμα αλλο αερας πολυ καθαροτερος χαιρωσουν να τρεχεις σε εκεινο το μερος.

Εχω ειχα κρατησει 1,5 μπριζολα απο χτες να την φαω σημερα και η μανα μου την θεωρησε οτι ηταν πολυ ξερη και την εδωσε στον σκυλο....

 

Τι να πεις...δεν με βοηθανε καθολου.....

 

Ελα ρε πανε στη φερσω σε 5 λεπτακια θα τρως φρεσκια μπριζολα αν ηταν οντως ξερη καλυτερα που την εφαγε ο σκυλος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

κινκ μιλαμε για εβδομαδιαο ογκο ε? αν πχ αυτη τη βδομαδα ετρεξες 20χλμ συνολο την επομενη πρεπει να τρεξεις 21-22 συνολο οχι 25-30! αλλιως θα κανεις κακο στο σωμα σου και ας βγαλεις την προπονηση!! οσο για το βουνο αλλο το περπατημα αλλο το τρεξιμο! 

και εννοειται οτι ειναι καυλα το τρεξιμο στο βουνο!αν πας να τρεξεις σε βουνο θα δεις ποσο αχρηστος εισαι στο τρεξιμο και οτι δεν εχεις οσες αντοχες νομιζες! και εγω την πρωτη φορα που νομιζα οτι δεν εχω αναγκη εμεινα στον τοπο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...