Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ να πω την αλήθεια προτιμώ να μην κάνω deadlift καθόλου. Δεν είναι γιατί φοβάμαι κτλ δεν έχω θέμα. Οι δύο λόγοι που δεν κάνω είναι γιατί δεν την θεωρώ άσκηση που θα μου δώσει κάτι απαραίτητο όσον αφορά το bodybuilding (κατα κάποιο τρόπο αυτή η άσκηση γυμνάζει τα πάντα και τίποτα ταυτόχρονα :P) και δεύτερον και κυριότερο ταλαιπωρεί πάρα πολύ το νευρικό σύστημα και γαμάει το full body. Αν την βάλω στην αρχή της προπόνησης η υπόλοιπη προπόνηση πάει σκατά , ενώ αν την βάλω στο τέλος, τζάμπα την κάνω γιατί το νευρικό μου σύστημα είναι ήδη ταλαιπωρημένο. 

 

Παρόλο που παίζει πολύ squat κ deadlift preaching στο internet που όλοι κράζουν ότι αν δεν κάνεις squat και deadlift δεν κάνεις τίποτα, νομίζω ότι το squat είναι πολύ πιο σημαντική και απαραίτητη άσκηση.

συμφωνω κατα το ημισυ , η μαλλον πολυ περισοτερο !

οχι οτι δενειναι χρησιμες ασκησεις ειναι κ πολυ μαλιστα ! ομως μονο για εμπειρους και εξοικοιωμενους !

ποτε για αρχαριους και πρωταρηδες ! περισσοτερα παιρνει παρα δινει  σε αυτους, οσοι ξερουν μπορουν να το μεταφρασουν αυτο ..  ολα τα αλλα που ειπες ειναι σωστα ..

μπραβο σου που εισαι ειλικρινης κ λες τι παιζεις κ τι οχι αλεξ , δεν ειναι  ουτε μαγκια ουτε υποχρεωτικα τα deadlift ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

στο back squat έχει κανείς σας θέμα με το κόκαλο της σπονδυλικής στήλης στο σημείο που κάθεται η μπάρα στο σημείο ανάμεσα στους ώμους ?.

Βάζω απο πάντα το μαξιλαράκι ή μια πετσέτα γιατι ακόμα και αν δεν φορτώσω , στα πρώτα set 60-80kg μου δημιουργεί πόνο και εκείνη τη στιγμή κ τις επόμενες μέρες.

Αυτό που προτείνουν αρκετοί να συνηθίσεις χωρίς πετσέτα για να σκληρύνει το σημείο απλά δεν έγινε . Είχε γίνει κάτι σαν καρφί (ή κάλος ??) που πονούσε το ίδιο , μη πω χειρότερα.

εσείς στα squat βάζετε κάτι ή δεν έχετε θέμα όπως άλλοι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο back squat έχει κανείς σας θέμα με το κόκαλο της σπονδυλικής στήλης στο σημείο που κάθεται η μπάρα στο σημείο ανάμεσα στους ώμους ?.

 

Βάζω απο πάντα το μαξιλαράκι ή μια πετσέτα γιατι ακόμα και αν δεν φορτώσω , στα πρώτα set 60-80kg μου δημιουργεί πόνο και εκείνη τη στιγμή κ τις επόμενες μέρες.

 

Αυτό που προτείνουν αρκετοί να συνηθίσεις χωρίς πετσέτα για να σκληρύνει το σημείο απλά δεν έγινε . Είχε γίνει κάτι σαν καρφί (ή κάλος ??) που πονούσε το ίδιο , μη πω χειρότερα.

 

εσείς στα squat βάζετε κάτι ή δεν έχετε θέμα όπως άλλοι ?

Εμένα έχει αφήσει σημάδι που αν δεν κάνω squat για μία βδομάδα φεύγει όμως. Πόνος δεν υπάρχει πλέον. 

 

Πετσέτα δεν βάζω εκτός κι αν μου ανοίξει πληγή εκεί και τσούζει.

 

Δεν ξέρω τι άνοιγμα χεριών έχεις όταν κάνεις squat αλλά μπορείς να δοκιμάσεις αν δεν το κάνεις ήδη τα χέρια να τα έχεις πιό κλειστά έτσι όπως ακουμπάνε την μπάρα έτσι ώστε να κάνουν λίγο μεγαλύτερο contraction οι τραπεζοειδείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως κρατάς με τα χέρια την μπάρα πολύ ανοιχτά? Αν τα χέρια είναι λίγο πιο έξω απο τους ώμους σφίγγουν οι τραπεζοειδείς που κάθεται πάνω η μπάρα και δεν πονάς. 

 

Δεύτερον πρόσεχε να μην ακουμπάς την μπάρα στο κάτω μέρος του λεμού, αλλά πιο πίσω ακριβώς επάνω στους τραπεζοειδείς αν τους σφίξεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται την πυραμίδα. Έχουμε και την κανονική και την ανάστροφη και το Mix up. Πχ τα σετ πάνε έτσι 

 

12-10-8-6-4

4-6-8-10-12

10-8-6-4-12

 

Είμαι υπέρ του δευτέρου όταν κάνει κανείς πυραμίδες, αλλά κατά της πυραμίδας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω τι άνοιγμα χεριών έχεις όταν κάνεις squat αλλά μπορείς να δοκιμάσεις αν δεν το κάνεις ήδη τα χέρια να τα έχεις πιό κλειστά έτσι όπως ακουμπάνε την μπάρα έτσι ώστε να κάνουν λίγο μεγαλύτερο contraction οι τραπεζοειδείς.

 

μήπως κρατάς με τα χέρια την μπάρα πολύ ανοιχτά? Αν τα χέρια είναι λίγο πιο έξω απο τους ώμους σφίγγουν οι τραπεζοειδείς που κάθεται πάνω η μπάρα και δεν πονάς. 

 

 

καλός , θα το δοκιμάσω , μάλλον το άνοιγμα των χεριών φταίει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτές οι γκόμενες δε πρέπει να λείπουν απο τα gym

όποτε κάτσει σε προπό να δω τέτοια γκόμενα στο χώρο οι επιδόσεις μου ανεβαίνουν , η κούραση φευγει , λες και με βαράει ρευμα  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

380 καμψεις σε διαστημα μιας ωρας. Ειναι κατι η παπαρια?

Εξαρταται ποσες κανεις χωρις διαλειμα σε ενα σετ.. Για καποιον που κανει 70 στο σετ δεν ειναι τιποτα για καποιον που κανει 20 ε καλα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...