Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ανθρωπος 115 κιλα  που ασχολειτε με την γυμναστικη, χτες μου λεει κανω καμψεις δικεφαλλων με στραβομπρα 65 κιλα επι 5 επαναληψεις.

 

Με απορια του λεω  καθιστος.

 

Οχι μου πανταει, ορθιος, λιγο λιγισμενα τα ποδια και η μεση να ακουμπαει στον τοιχο.

 

Του λεω λιγα κανεις και γελουσε...

 

Λεω το σωμα σου μπορεις να το σηκωσεις εστω και μια φορα? ναι μου απανταει..

 

Να πω οτι τα 65 κιλα ηταν το μαξ του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασκησεις πλατης, περα απο καθιστη/ορθια κωπηλατικη, και εμπροσθολαιμιες, οπισθολαιμιες τι αλλο καλο παιζει? Αυτες μονο κανω οταν εχω πλατη, μηπως ειναι λιγες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονοζυγο με ανοιχτα χερια...

 

Οπισθολαιμιες κοψτες...

 

Πρεπει να κανεις 14 με 16 σετ..

 

Αρσεις θανατου.

 

Ελξεις με κλειστη λαβη.

 

Βγαλε την καθιστη κωπηλατικη και καντην με αλτηρες...

 

 

 

Ποσα σετ/επαναληψεις κανεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανθρωπος 115 κιλα που ασχολειτε με την γυμναστικη, χτες μου λεει κανω καμψεις δικεφαλλων με στραβομπρα 65 κιλα επι 5 επαναληψεις.

 

Με απορια του λεω καθιστος.

 

Οχι μου πανταει, ορθιος, λιγο λιγισμενα τα ποδια και η μεση να ακουμπαει στον τοιχο.

 

Του λεω λιγα κανεις και γελουσε...

 

Λεω το σωμα σου μπορεις να το σηκωσεις εστω και μια φορα? ναι μου απανταει..

 

Να πω οτι τα 65 κιλα ηταν το μαξ του....

Ποιος ειναι αυτος ρε συ Χρηστο?Απο το χωριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον το barbel hip thrust γαμαει. Ομολογω οτι ουτε το ειχα δει ποτε να το κανει κανεις ουε το ειχα κανει.

Το ωραιο της υποθεσης ειναι οτι οι φουσκωτοι τεραστια ποδια και με μικρα κολαρακια μπαλαρινας ειναι πολυ συχνο φαινομενο.

Σου λενε κανω πρεσσα και squat. Ναι αλλα για να μπουν οι γλουτιαιοι στην πρεσσα και στο squat το range of motion πρεπει να ειναι atg η αρκετα κατω απο parallel κατι που ολοι λενε οτι κανουν αλλα πρακτικα δεν το κανει κανενας!

Ασε που οι γλουτιαιοι ειναι τεραστιοι μυες το χτισιμο τους βοηθαει πολυ στο να πεσει το ποσοστο λιπους στο σωμα..

Και βλεπεις τον αλλον να κανει δικεφαλους δυο ωρες την μερα που ειναι η μικροτερη ομαδα στο σωμα και γλουτοαιους να μην ακουμπαει ποτε...

Επεξ/σία από alex_000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εκτέλεσα την άσκηση Άλεξ, την επόμενη μέρα μου πονούσαν απίστευτα οι γλουτιαίοι. 

Δλδ εννοείς ότι η συγκεκριμένη άσκηση επιταχύνει τη λιποδιάλυση του υποδόριου ιστού στο σημείο των γλουτιαίων; μπερδεύτηκα ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονοζυγο με ανοιχτα χερια...

 

Οπισθολαιμιες κοψτες...

 

Πρεπει να κανεις 14 με 16 σετ..

 

Αρσεις θανατου.

 

Ελξεις με κλειστη λαβη.

 

Βγαλε την καθιστη κωπηλατικη και καντην με αλτηρες...

 

 

 

Ποσα σετ/επαναληψεις κανεις??

 

Οπισθολαιμιες γιατι οχι? Δεν ειναι ιδιο με μονοζυγο. Στις οπισθολαιμιες ελκεις προς τα κατω, στο μονοζυγο προς τα πανω. Και ειδικα οι ανοιχτη λαβη μονοζυγο που λες ειναι πανδυσκολη και βγαινουν μονο 5-6.

 

Αλλο η καθιστη, αλλο παγκου. Καπηλατικη παγκου με αλτηρες ειναι παραλαγη τις ορθιες, και δεν αντικαθιστα την καθιστη. Απλως αντι για μπαρα εχεις αλτηρες. Τις κανω και αυτες. 2 βδομαδες παζιω αλτηρες τις αλλες 2 ορθια.

 

Deadlift δεν κανω για να μην βγαλω καμμια μεση. Ολοι λενε ειναι πολυ επικινδυνη, και επειδη δεν εχω αλλους να με προσεχουν δεν την κανω.

 

Ελξεις με κλειστη λαβη ποιες ειναι? Μια αλλη που κανω και ξεχασα να πω, δεν ξερω μηπως ειναι αυτη που λες ειναι, στην τροχαλια με την λαβη σε σχημα "ταυ" εχω τα χερια σε εκταση μπροστα και τα σπρωχνω τεντομενα μεχρι κατω την λεκανη.

 

Α και σε σετ κανω 4 των 8-10 γιατι εχω θεσει ογκο μεχρι Μαρτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπισθολαιμιες γιατι οχι? Δεν ειναι ιδιο με μονοζυγο. Στις οπισθολαιμιες ελκεις προς τα κατω, στο μονοζυγο προς τα πανω. Και ειδικα οι ανοιχτη λαβη μονοζυγο που λες ειναι πανδυσκολη και βγαινουν μονο 5-6.

 

Αλλο η καθιστη, αλλο παγκου. Καπηλατικη παγκου με αλτηρες ειναι παραλαγη τις ορθιες, και δεν αντικαθιστα την καθιστη. Απλως αντι για μπαρα εχεις αλτηρες. Τις κανω και αυτες. 2 βδομαδες παζιω αλτηρες τις αλλες 2 ορθια.

 

Deadlift δεν κανω για να μην βγαλω καμμια μεση. Ολοι λενε ειναι πολυ επικινδυνη, και επειδη δεν εχω αλλους να με προσεχουν δεν την κανω.

 

Ελξεις με κλειστη λαβη ποιες ειναι? Μια αλλη που κανω και ξεχασα να πω, δεν ξερω μηπως ειναι αυτη που λες ειναι, στην τροχαλια με την λαβη σε σχημα "ταυ" εχω τα χερια σε εκταση μπροστα και τα σπρωχνω τεντομενα μεχρι κατω την λεκανη.

Σαχλαμάρες!!!!!!!! Ξεκίνα με λίγα κιλά, μελέτα τεχνική και θα δεις τα οφέλη της πολύ γρήγορα, πιάνει όλο το σώμα και είναι εφάμιλλη σε σπουδαιότητα με την άσκηση squat 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εκτέλεσα την άσκηση Άλεξ, την επόμενη μέρα μου πονούσαν απίστευτα οι γλουτιαίοι.

 

Δλδ εννοείς ότι η συγκεκριμένη άσκηση επιταχύνει τη λιποδιάλυση του υποδόριου ιστού στο σημείο των γλουτιαίων; μπερδεύτηκα !

Εφοσον το βαρος σου δεν μεταβαλεται το ποσοστο λιπος του σωματος σου εξαρταται απο τηβ μυικη μαζα που χτιζεις. Οσο περισσοτερους μυες γυμναζεις επαρκως τοσο περισσοτερη μυικη μαζα χτιζεις και ριχνεις το ποσοστο λιπους σου. Το να ξεκολωνεις τα δικεφαλα που θα σου δωσουν 250 γραμμαρια μυικης μαζας και να παραμελεις γλουτους που θα σου δωσουν ενα κιλο αναλογικα ειναι εγγλημα
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος αποψη για τις αρσεις θανατου...

 

Με αυτην την ασκησηδυναμωνεις μεση και ραχαιους....

 

Οχι σαν μερικους που φορτωνουν κιλα και παμε σαν το κυμα σε ποδοσφαιρικο αγωνα..

 

Ελξεις με ανοιχτη λαβη θα την κανεις αλλα θα ναι το κεφαλι σου εξω απο το μονοζυγο...

 

Ξεκινα με οσες επαναληψεις μπορεις...

 

Ελξεις με κλειστη λαβη, οπως κανεις τις εμπροσθιλαιμιες αλλα θα την πιασεις με τις παλαμες να κοιτανε εσενα και στο ανοιγμα των ωμων...

 

Οσο για τον ογκο... Παιξε πιο πολυ με την διατροφη σου, φορτωσε φαι στους μυς και μετα κανονισε να το εκμεταλλευτεις

 

 

@king εχει ζαχαροπλαστειο στο χωριο.. Πιστευω να καταλαβες ποιος.... Διπλα απο τον αερα ειναι το μαγαζι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτα ασκήσεις ραχιαίους και μετά σιγα σιγά αρχίζεις deadlift.. Ενας αρχάριος καλό είναι να μην κάνει να αρχίσει απο πιο ήπιες ασκήσεις για να δυναμώσει πρώτα.

Και ναι είναι επικίνδυνη άσκηση αν δεν την κάνεις σωστά και θέλει εμπειρία.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το barbel hip thrust γαμαει. Ομολογω οτι ουτε το ειχα δει ποτε να το κανει κανεις ουε το ειχα κανει.

 

alex_000: από ότι καταλαβαίνω, έκανες την άσκηση για πρώτη φορά. Με πόσα κιλά "έπαιξες";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80 κιλα και drop set στα 60. Αρκετες επαναληψεις μεχρι failure και στα δυο δεν θυμαμαι ποσα.. Ολο το σωμα σηκωνει μπαινουν ανετα τα κιλα αλλα οσο ποναει γονατο δεν βαζω κιλα στα ποδια που να βγαζω κατω απο δεκα επαναληψεις.

 

Btw ειναι πολυ knee friendly ασκηση το γονατο κουνιεται λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...