Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στο ειπα και στο αλλο θρεντ! προσθεσε τα διαλειματα που εκανες και πες μας ξανα ποση ωρα σου πηρε να κανεις τα 5χλμ!!

it's very bad!!! ;)

 

Διαλειμματα εκανα 20 δευτερα σε καθε χιλιομετρο.Τα θεωρω φυσιολογικα.Για 19 προπονηση ειναι αψογα.Ανεβαινουμε συνεχως.Αφου τραβαει το σωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

  • Moderators

20 δευτερολεπτα x 4χιλιομετρα ειναι 1΄20" το ενα 1.20 επιπλεον σε τρεξιμο ξερεις ποσο πολυ ειναι??

για να πεις οτι ανεβαινεις θα πρεπει να βγαζεις την προπονηση χωρις διαλλειμα!! και μονο οταν φτιαχνεις τους χρονους χωρις διαλλειμα εχεις κανει δουλεια! τωρα απλα κοροιδευεις τον εαυτο σου!! και αν εκανες 20 δευτερολεπτα διαλλειμα πως η προπονηση σου ξεκινησε 16.30 και τελειωσε 17.25 ? τρεξε αυτα τα 5χλμ χωρις διαλλειμα δες το χρονο που θα τα κανεις και μετα ελα να το ξανασυζητησουμε! :)

φιλικα στα λεω παντα!! 

 

ΥΓ: συμβουλη και ελπιζω να την ακουσεις! σταματα να προσπαθεις να δειξεις οτι εισαι "καλος" σε οτι κανεις! το να πεις σε μας πχ οτι εκανε120κιλα ντεντ λιφτ χωρις να τα κανεις ή να πεις οτι τρεχεις 5χλμ σε 19 λεπτα ενω δεν τα τρεχεις κτλ δεν θα σε κανει να φαινεσαι πιο γυμνασμενος ουτε την επομενη φορα που θα πας να κανεις προπονηση θα εισαι πιο δυνατος ή πιο γρηγορος!! χαλαρωσε!! ριξε κιλα,φτιαξε τεχνικη. ριξε ρυθμο και μην κανεις διαλειματα!!! το μονο που δειχνεις ετσι ειναι οτι δεν το κανεις για θεμα υγιειας και για να φαινεσαι καλα αλλα για να λες κανω τοσα κιλα η τρεχω τοσο γρηγορα!

 

ΠΡΟΣΘΗΚΗ

για να σου απαντησω και σε αυτο που εγραψες στο αλλο τοπικ! 

αν κανεις διαλλειμα το προσθετεις στο χρονο και αυτος ειναι ο τελικος σου!την επομενη φορα μην σταματησεις να γραφεις στο διαλειμα να δεις ποσο θα το κανεις! στους αγωνες δεν εχει τετοια!! και τα ρεκορ δεν γινονται με διαλλειματα!! στο ξαναλεω κοροιδευεις τον εαυτο σου ετσι!

οσο για το νερο εγω δεν παιρνω νερο οταν τρεχω τα 14χλμ οποτε δεν εχει να λεει !! ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

i know prozac! ποτε δεν μετρας τον χρονο χωρις τα διαλλειματα!! παραδειγμα πηγα βουνο την αλλη φορα

το ρολοι εγραψε 3.07.00 χρονος καταγραφης και 2.50.00 χρονος μετακινησεις!! 17 λεπτα διαφορα!!σε αγωνα αυτα τα 17 λεπτα ειναι πααααααρα πολλα! και για να καταλαβει καποιος ποσο μεγαλο ρολο παιζει! 2 φιλοι μου με διαφορα 4-5 λεπτα σε αγωνα βουνου στον Ολυμπο(Ενιπεας) ειχαν διαφορα 45 θεσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πριν κανεις τις πιεσεις με αλτηρες ειχες κανει οπισθολαιμιες πιεσεις με μπαρα ?

 

ναι, που το κατάλαβες ?  :confused: 

γιατι ? για πες να μου λύνονται μερικές απορίες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, που το κατάλαβες ?  :confused: 

γιατι ? για πες να μου λύνονται μερικές απορίες .

 

Γιατι συνηθως ειναι η ασκηση που δημιουργει προβληματα τραυματισμων στους ωμους.

Αρκετο ποσοστο του πληθυσμου στην αρθρωση του ωμου εχει τετοια δομη που οι οπισθολαιμιες πιεσεις μπορει να δημιουργησουν χρονιο προβλημα. Στην περιπτωση αυτη καλη ειναι η αντικατασταση της ασκησης με εμπροσθολαιμιες πιεσεις.

Ακομα και κορυφαιοι αθλητες της σωματικης διαπλασης εχουν αποκλεισει τις οπισθολαιμιες πιεσεις ειτε επειδη ειχαν στο παρελθον τους τραυματισμο της περιοχης αυτης, ειτε επειδη δεν θελουν να εχουν εναν τετοιο τραυματισμο.

Εσυ δες στις επομενες προπονησεις σου αν υπαρχει προβλημα ή αν ηταν κατι παροδικο.

Παντως καλα θα ηταν να εκανες και σποραδικα 1 ή 2 σετ πολλων επαναληψεων 50-75 για να βοηθησεις τους τενοντες και να εχεις λιγοτερες πιθανοτητες για τραυματισμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι συνηθως ειναι η ασκηση που δημιουργει προβληματα τραυματισμων στους ωμους.

Αρκετο ποσοστο του πληθυσμου στην αρθρωση του ωμου εχει τετοια δομη που οι οπισθολαιμιες πιεσεις μπορει να δημιουργησουν χρονιο προβλημα. Στην περιπτωση αυτη καλη ειναι η αντικατασταση της ασκησης με εμπροσθολαιμιες πιεσεις.

Ακομα και κορυφαιοι αθλητες της σωματικης διαπλασης εχουν αποκλεισει τις οπισθολαιμιες πιεσεις ειτε επειδη ειχαν στο παρελθον τους τραυματισμο της περιοχης αυτης, ειτε επειδη δεν θελουν να εχουν εναν τετοιο τραυματισμο.

Εσυ δες στις επομενες προπονησεις σου αν υπαρχει προβλημα ή αν ηταν κατι παροδικο.

Παντως καλα θα ηταν να εκανες και σποραδικα 1 ή 2 σετ πολλων επαναληψεων 50-75 για να βοηθησεις τους τενοντες και να εχεις λιγοτερες πιθανοτητες για τραυματισμο.

σ'ευχαριστώ

κάνω σετ πολλών επαναλήψεων συνήθως για ζέσταμα (λίγα kg)

ή για τελευταίο σετ αφότου τα έχω δώσει όλα) 

βοηθάει  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ'ευχαριστώ

κάνω σετ πολλών επαναλήψεων συνήθως για ζέσταμα (λίγα kg)

ή για τελευταίο σετ αφότου τα έχω δώσει όλα) 

βοηθάει  B)

 

Ναι αιματωνεται σωστα η περιοχη και μειωνεις κατα πολυ την πιθανοτητα τραυματισμου.

Ομως θα πρεπει να προσεξεις το ποσο ζεσταμα θα κανεις γιατι το πολυ θα μειωσει το βαρος και τις επαναληψεις απο την κυρια προπονηση.

Στο τελος δοκιμασε την 50αρα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα λες καλα ρε συ spect.Και ποιος σου ειπε οτι θα παω για αγωνα.Αναλογα τις μερες κανω διαλλειματικο τρεξιμο και αλλες πιο χαλαρο.Φαινετε εξαλλου.Ετσι ανεβαινει η αντοχη.Τωρα για τα deadlift ειπα οτι εχω κανει μεχρι 100(αν θες βιντεο πες μου να σε στειλω μην λες οτι δεν τα κανουμε).Οσον αφορα τον ανταγωνισμο μονο με τον εαυτο μου ανταγωνιζομε αλλα καποιες φορες μου αρεσει να βλεπω ατομα που κανουν κατι καλυτερο απο μενα και προσπαθω να τους φτασω.Λογικο δεν ειναι?

 

Και τελος για τους 2 μηνες τρεξιμο(δεν ξανα ειχα τρεξει ποτε) εχω αποκτησει τι διπλασια αντοχη απο την αρχη.Αυτο δεν ειναι το ζητουμενο?Και για τους χρονους ποσταρω μια φορα στις 20 μερες οχι καθε μερα οποτε τιποτα δεν θελω να δειξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αυτο που προσπαθω να σου εξηγησω και δεν το καταλαβαινεις ειναι οτι δεν εχεις τρεξει τα 5χλμ σε 20 οπως λες!

οταν ασχολεισαι με κατι μετρας τον χρονο οπως τον μετρανε ολοι!! παιζεις με τους κανονες!! :)

ο χρονος που τρεχεις μια αποσταση ειναι απο την στιγμη που ξεκινας μεχρι την στιγμη που τελειωνεις!! αν κανεις διαλειματα

τα μετρας και αυτα!! αν κανεις διαλλειματικη ασκηση δεν θα πεις οτι ετρεξα τα 5χλμ σε τοσο αλλα ετρεξα το 1χλμ σε τοσο το αλλο χλμ σε τοσο κτλ!! δοκιμασε να τρεξεις τα 5 χωρις διαλλειμα και δες τι χρονο θα κανεις !!και τοτε θα δεις αν εχεις ανεβει και ποσο!

το οτι πρεπει να εχεις καποιο προτυπο ειναι απαραιτητο!! αλλα οσο αναφορα τον ανταγωνισμο μονο με τον εαυτο σου! (στις προπονησεις στους αγωνες ανταγωνιζεσαι με τον εαυτο σου και τους αλλους παραλληλα )

οσο για τα ντεντ λιφτ το αν σηκωνεις 50,100 ή 200 προφανως και δεν με απασχολει και ουτε θελω αποδειξεις!!αν τα κανεις μπραβο σου αν δεν τα κανεις σε σενα κανεις κακο με το να λες διαφορα νουμερα (δεν παει μονο σε εσενα σε ολους παει και δεν μιλαω για ατομα απο εδω μεσα αλλα)

 

ΥΓ:στα λεω φιλικα ελπιζω να μην παρεξηγεις το υφος μου (που και να το παρεξηγεις δεν με νοιαζει να σου πω την αληθεια :P )

ΥΓ2: απο περιεργεια θελω να μου πεις πως το εκανες 20 λεπτα με 20" διαλλειμα και η προπονηση σου κρατησε 55 λεπτα (4.30-5.25)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που προσπαθω να σου εξηγησω και δεν το καταλαβαινεις ειναι οτι δεν εχεις τρεξει τα 5χλμ σε 20 οπως λες!

οταν ασχολεισαι με κατι μετρας τον χρονο οπως τον μετρανε ολοι!! παιζεις με τους κανονες!! :)

ο χρονος που τρεχεις μια αποσταση ειναι απο την στιγμη που ξεκινας μεχρι την στιγμη που τελειωνεις!! αν κανεις διαλειματα

τα μετρας και αυτα!! αν κανεις διαλλειματικη ασκηση δεν θα πεις οτι ετρεξα τα 5χλμ σε τοσο αλλα ετρεξα το 1χλμ σε τοσο το αλλο χλμ σε τοσο κτλ!! δοκιμασε να τρεξεις τα 5 χωρις διαλλειμα και δες τι χρονο θα κανεις !!και τοτε θα δεις αν εχεις ανεβει και ποσο!

το οτι πρεπει να εχεις καποιο προτυπο ειναι απαραιτητο!! αλλα οσο αναφορα τον ανταγωνισμο μονο με τον εαυτο σου! (στις προπονησεις στους αγωνες ανταγωνιζεσαι με τον εαυτο σου και τους αλλους παραλληλα )

οσο για τα ντεντ λιφτ το αν σηκωνεις 50,100 ή 200 προφανως και δεν με απασχολει και ουτε θελω αποδειξεις!!αν τα κανεις μπραβο σου αν δεν τα κανεις σε σενα κανεις κακο με το να λες διαφορα νουμερα (δεν παει μονο σε εσενα σε ολους παει και δεν μιλαω για ατομα απο εδω μεσα αλλα)

 

ΥΓ:στα λεω φιλικα ελπιζω να μην παρεξηγεις το υφος μου (που και να το παρεξηγεις δεν με νοιαζει να σου πω την αληθεια :P )

ΥΓ2: απο περιεργεια θελω να μου πεις πως το εκανες 20 λεπτα με 20" διαλλειμα και η προπονηση σου κρατησε 55 λεπτα (4.30-5.25)

Καμια παρεξηγηση καλοπροαιρετα τα διαβαζω ολα αυτα που γραφετε.Και καταλαβαινω και πως το εννοεις.Ειχα 5 προπονησεις σημερα απο 1 χιλιομετρο η καθε μια.Τις εκανα merge μετα λογικο δεν ειναι?Δεν το εκανα για να πω οτι εκανα τα 5 σε τοσο απλα αφου ηταν μια διαδρομη τις εβαλα μαζι.Ο χρονος λιγο με νοιαζει το χλμ θελω να δω σε ποσο μπορω να το βγαλω.Για αγωνα δεν με ενδιαφερει να τρεξω μιας και εδω στο χωριο απο τα 500 παιδια που εχει απο 16-25 κανεις δεν τρεχει οποτε καταλαβαινεις(λιωνουν σε καφετεριες).Τα τραγουδια οταν τελειωσα τα 5 χλμ εκανα ακομα 3χλμ περπατημα γιατι ποναγαν τα παντα και δεν το κατεγραψα στη μετρηση το ειχα στο στοπ μεχρι να παω σπιτι.

 

Και εννοειται φιλικα αν δεν ησουν εσυ δεν θα ξεκιναγα τρεξιμο με τιποτα.Ο μονος ειμαι που τρεχω στο χωριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες ο σπεκτ ολους εσας που γραφετε νουμερα κτλ σας λεει ψευτες B) :-D :-)

εγω δεν εχω γραψει ποτε γιατι η αληθεια ειναι πως δε τα πολυγουσταρω αλλα ετσι για να του την σπασω θα γραψω το pr σημερα στον επικλινη ! 110 3 φορες και 120 μια!  ελευθερα χωρις ατομο πανω μου κ σχετικα ανετα ~!

αυτο ειναι το pr απο τα 28 και μετα !  πριν τα 28 ειχα αλλα  ..

σημερα προσθεσα και αυτο στην παρεα

 

 

 

μετα τα 16κιλα , το 20ρικο ηρθε και το 24αρη ! θα βαλω φρενο ομως γιατι τζουζουν λιγακι (το 24 εχει 66ευρο ) αλλα η δουλεια που κανουν ειναι σουπερ !

οσοι μπορειτε δοκιμαστε τα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

λες οτι σε νοιαζει λιγο ο χρονος και οτι δεν το εκανες για να πεις οτι εκανες τα 5 σε τοσο χρονο αλλα το ποστ σου ηταν 

5χλμ σε 20 νοτ μπαντ!! αρα ειναι ακριβως αυτο που λες οτι δεν ηθελες :)

 

μαους θελω βιντεο να ζυγιζεις την μπαρα φορτωμενη και μετα να εκτελεις αλλιως δεν σε πιστευω!!! :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες οτι σε νοιαζει λιγο ο χρονος και οτι δεν το εκανες για να πεις οτι εκανες τα 5 σε τοσο χρονο αλλα το ποστ σου ηταν

5χλμ σε 20 νοτ μπαντ!! αρα ειναι ακριβως αυτο που λες οτι δεν ηθελες :)

Εε και συ σβησε το not bad τοτε και προσθεσε σε 22-23 λεπτα μαζι με τα διαλλειματα και πες χαλια χρονο.Για τον καιρο που τρεχω νιωθω οτι εχω ανεβει παρα πολυ σε αντοχη οποτε αυτο μετραει για μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...