Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω εντυπωσιαστηκα περισσοτερο με τον ραπερ (ο θεος να τον κανει) "θηριο"!..

Θυμαστε πως ηταν στην λουφα και παραλλαγη πριν 6 χρονια και πως ειναι τωρα;;

Δεν μπορω να καταλαβω πως φευγει το λιπος τοσο γρηγορα. Αλλα μετα υπαρχει και η γραμμωση,,που ειναι και η πιο δυσκολη ισως..

 

Εγω προσωπικα, ημουν παλιοτερα 76 κιλα (λιπος και καθολου μυς) με υψος 1.73. Ηταν η εποχη που αρχισα να συνειδοτοποιω τα οφελη της γυμναστικης, εμφανισιακα κυριως. Με γυμναστηριο κτλ, εφτασα τα 65 κιλα πριν 4 χρονια με λιγους μυς κτλ. Τωρα τα τελευταια χρονια διατηρουμαι στα 69-71 κιλα με λιπος και μυς καθως σταματησα 4 χρονια το γυμναστηριο και ειχα ελευθερα βαρη στο σπιτι  με διαφορετικα κιλα (μεταλλικες μπαρες που σφηνωνουν τα μεταλλικα κιλα), και ενα μονοζυγο. Εχω σταματησει την γυμναστικη παντως επειδη ποτε δεν βλεπω εξελιξη σαν ενδομορφικος που ειμαι. Παντως μενω σταθερος στις ελξεις του μονοζυγου, μπορω να κανω 15 συνεχομενες, ειτε 20-25 πους απς. Ολα τα υπολοιπα που "μετρανε" εμφανισιακα, θελουν  διατροφη.. και ειναι βαρετη..

 

1. Σωματότυπος: Αδιάφορο. Ο μεσομορφικος πετυχαινει την κορμαρα σε 2 μηνες, οι ενδο/εκτομορφικοι σε 2 χρονια. So what; Άμα έχεις στόχο, ο χρόνος είναι σύμμαχος, όχι εχθρός. Άλλωστε, ο στόχος ΔΕΝ είναι η κορμάρα. Η γυμναστική είναι γκ@βλ@ από μόνη της. Άλλωστε, ακόμα κι αν πετύχεις την κορμάρα, δε θα συνεχίσεις να γυμνάζεσαι για να τη διατηρήσεις; ;)

H γυμναστική είναι αυτοσκοπός, η "κορμάρα" επιφαινόμενο.

 

2. Διατροφή: Το κλειδί. Το 70% της "κορμάρας". Υπάρχουν πολλοί που γυμνάζονται για το γούστο ή/και για υγεία ή/και για να δυναμώσουν αλλά σαβουριάζουν ότι βρούνε και δεν έχουν "κορμάρα". Έτσι γουστάρουν να ζήσουν τη ζωή τους, μαζί τους. 

 

3. Βάρη: Δώσε πόνο. Πρέπει να τελειώνεις το πρόγραμμα και να θες μισή ώρα για να συνέλθεις. Άμα τελειώνεις και μετά πας χαλαρός με τα φιλαράκια για καφέ, δε γυμνάστηκες. 

 

So simple.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

οταν ασχοληθεις με το fitness ελα να τα πουμε φιλαρακι.

 

Οκ να κανονισουμε. Αλλα οχι μεσα απο ενα τεχνολογικο φορουμ, οπου οι ψαγμενοι της γυμναστικης ειναι 2-3 και το παιζουν ξερολες.

Επιτρεπεται,,

 

Με την ευκαιρια εντελως φιλικα γραφω τις αποψεις μου, και το τελειωνω εδω. Καλη και ευτυχισμενη χρονιά να εχουμε ολοι!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς όταν παραθέτεις σε ένα νήμα που ασχολείται με το fitness πως η γυμναστική και η υγ. διατροφή είναι βαρετή, πρέπει να είσαι διατεθειμένος να το τεκμηριώσεις ορθά καθώς επίσης να δεχτείς και τον αντίλογο.

Από τον όλο "διάλογο" κράτα το άνωθεν ποστ του φίλου Γιάννη, το οποίο σε κατατοπίζει και σου αναλύει με πολύ απλά και ξεκάθαρα τίνος πρόκειται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

redhotstef δεν βλεπεις διαφορα γιατι δεν κανεις σωστη διατροφη (προσεξε τη λεξη σωστη οχι υγιεινη εχει διαφορα)

Muscles are teared in the gym,fed in the kitchen and built in bed! αν δεν ακολουθεις αυτα τα 3 μην περιεμενεις αλλαγες οση γυμναστικη και να κανεις!

οσο για το οτι θεωρεις μετα απο 5-6χρονια γυμναστικης που κανεις (στο περιπου υποθετο) το να κανεις 15 σερι ελξεις ειναι κατορθωμα δειχνει οτι δεν το εχεις παρει πολυ θερμα το θεμα της γυμνασικης :)

 

ο σωματοτυπος,το αν κατι ειναι βαρετο,το αν εσυ χρειαζεσαι περισσοτερο τρεξιμο απο τον αλλον ,η ηλικια και ολες αυτες οι μαλακιες ειναι απλα δικαιολογιες για να μην κανεις κατι!!(οχι συ συγκεκριμενα ο οπιοσδηποτε)!

εγω παρα πολλες φορες βαριεμαι να παω ειτε γυμναστηριο ειτε για τρεξιμο ειτε για ποδηλατο και τοτε λεω στον εαυτο μου οτι θα σηκωθεις τωρα και θα πας !!και οταν εγω παω για τρεξιμο με φιλους μου που ειναι πιο γρηγοροι δεν τα παραταω επειδη ο αλλος με λιγοτερη προπονηση απο μενα ειναι καλυτερος γιατι ειναι το καλουπι του ετσι, απλα τσιτωνω και προσπαθω περισσοτερο για να τον φτασω!!! αυτο ειναι που με ξεχωριζει εμενα απο καποιον αλλον που το κανει για τη μοστρα!! 

 

οσο για την ευχη της Δημητρας το οτι θα εχεις διπλασια μυικη μαζα δεν σημαινει οτι θα εισαι και κορμαρα για την παραλια οποτε δεν στεκει πολυ αυτο που λες!! απλα εισαι σε ενα θρεντ που κυριως ειναι ατομα του γυμναστηριο οποτε αυτη ειναι μια ευχη που κολαει! οπως εγω ειπα καλες προπονησεις! και οπως εσυ θα πεις σε ενα φιλο σου ο οποιος εχει μαγαζι καλες δουλειες και παει λεγοντας!!! 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Σωματότυπος: Αδιάφορο. Ο μεσομορφικος πετυχαινει την κορμαρα σε 2 μηνες, οι ενδο/εκτομορφικοι σε 2 χρονια. So what; Άμα έχεις στόχο, ο χρόνος είναι σύμμαχος, όχι εχθρός. Άλλωστε, ο στόχος ΔΕΝ είναι η κορμάρα. Η γυμναστική είναι γκ@βλ@ από μόνη της. Άλλωστε, ακόμα κι αν πετύχεις την κορμάρα, δε θα συνεχίσεις να γυμνάζεσαι για να τη διατηρήσεις; ;)

 

 

Καταρχάς θα προσπεράσω το ότι ο σωματότυπος περνάει αδιάφορος, μιας και δεν είναι καθόλου, αλλά θα μιλήσω για την "κορμάρα".

Aν ο στόχος δεν ήταν η κορμάρα, τότε γιατί εγώ βλέπω να μπαίνουν φωτογραφίες με αντικειμενικά κορμάρες ως πρότυπα και όχι πχ κάποιοι με απλά γυμνασμένα κορμιά... όπως πχ κάποιοι ηθοποιοί...

 

Καταλαβαίνετε ότι αυτοαναιρείστε οι περισσότεροι με αυτά που γράφετε και ποστάρετε έτσι...

 

Καλή χρονιά επίσης να έχουμε με υγεία....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς θα προσπεράσω το ότι ο σωματότυπος περνάει αδιάφορος, μιας και δεν είναι καθόλου, αλλά θα μιλήσω για την "κορμάρα".

Aν ο στόχος δεν ήταν η κορμάρα, τότε γιατί εγώ βλέπω να μπαίνουν φωτογραφίες με αντικειμενικά κορμάρες ως πρότυπα και όχι πχ κάποιοι με απλά γυμνασμένα κορμιά... όπως πχ κάποιοι ηθοποιοί...

 

Καταλαβαίνετε ότι αυτοαναιρείστε οι περισσότεροι με αυτά που γράφετε και ποστάρετε έτσι...

 

Καλή χρονιά επίσης να έχουμε με υγεία....

κάτσε κάτσε, τι είναι για σένα δλδ το "κορμάρες" 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1. Πρωινό: Σαλατα με σπόρια (για σίδηρο): Θερμιδες: 500 - Πρωτεινη: 19

2. Δεκατιανό (μετά την προπόνηση): 1 σκουπ πρωτεινη: 120 / 26

Σαλάτα με φαγόπυρο/μελι (για σιδηρο): 380 / 10

3.Μεσημεριανό

4.Απογευματινο 1: 50γρ φιστικια: 300 / 10

5.Απογευματινο 2. 1 παστελι: 370 / 12

6.Βραδινο: 1 γιαουρτι: 200 / 15

 

Σύνολο: 1870/95

 

Με το μεσημεριανο θα φροντίζω να φτάνω τις 2700-2800 θερμίδες και 120-150 πρωτεινη.

 

Τι λέτε;

 

Σου χρωστάω μια απαντηση.

 

Φίλε μου είναι εντελώς ανύπαρκτη η πρωτεινη από τη διατροφή σου.

Το πρωινό σου πρέπει να έχει μεσα υδατάνθρακες + πρωτεινη  πχ  κουακερ + λίγα ασπράδια αβγού γιατί το σώμα σου εκείνη την ώρα διψάει για ενέργεια και εσύ του δίνεις κάτι εντελώς άχρηστο για εκείνη την ώρα σίδηρο...

Μετά την προπόνηση βγάλε το φαγόπυρο, βάλε μπανάνα με τη πρωτεινη σου αλλά φάε κανονικά μετά από 1 ώρα.

Το μεσημεριανο σου  πρέπει οποσδήποτε να έχει πρωτεινη ζωικής προέλευσης (άπαχο μοσχάρι η κοτόπουλο η γαλοπούλα η ψάρι) και ένα σύνθετο υδατάνθρακα πχ πατάτα ή ρύζι...

Το βράδυ βάλε σαλάτα πράσινη αντί για πατατα/ρυζι με λίγο ψάρι ή κοτόπουλο ή μπιφτέκι.

 

Μετά το βραδυνό βάλε γιαούρτι με λίγα καρύδια επίσης. Το παστέλι είναι μάλλον ακατάλληλο ειδικά αν είσαι για γράμμωση. Έχει ζάχαρη, ευνοει την ανάπτυξη λίπους και οι πρωτεινες του είναι αέρας ουσιαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου χρωστάω μια απαντηση.

 

Φίλε μου είναι εντελώς ανύπαρκτη η πρωτεινη από τη διατροφή σου.

Το πρωινό σου πρέπει να έχει μεσα υδατάνθρακες  πχ  κουακερ + λίγη πρωτεινη γιατί το σώμα σου εκείνη την ώρα διψάει για ενέργεια και εσύ του δίνεις κάτι εντελώς άχρηστο για εκείνη την ώρα σίδηρο...

Μετά την προπόνηση βγάλε το φαγόπυρο, βάλε μπανάνα με τη πρωτεινη σου αλλά φάε κανονικά μετά από 1 ώρα.

Το μεσημεριανο σου  πρέπει οποσδήποτε να έχει πρωτεινη ζωικής προέλευσης (άπαχο μοσχάρι η κοτόπουλο η γαλοπούλα η ψάρι) και ένα σύνθετο υδατάνθρακα πχ πατάτα ή ρύζι...

Το βράδυ βάλε σαλάτα πράσινη αντί για πατατα/ρυζι με λίγο ψάρι ή κοτόπουλο ή μπιφτέκι.

 

Μετά το βραδυνό βάλε γιαούρτι με λίγα καρύδια επίσης. Το παστέλι είναι μάλλον ακατάλληλο ειδικά αν είσαι για γράμμωση. Έχει ζάχαρη, ευνοει την ανάπτυξη λίπους και οι πρωτεινες του είναι αέρας ουσιαστικά.

o φίλος είναι χορτοφάγος ...

η ζάχαρη, γενικά η γλυκόζη, ανήκει στους υδατάνθρακες υψηλού γλυκαιμικού δείκτη και πρέπει να αποφεύγονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

1. Πρωινό: Σαλατα με σπόρια (για σίδηρο): Θερμιδες: 500 - Πρωτεινη: 19

2. Δεκατιανό (μετά την προπόνηση): 1 σκουπ πρωτεινη: 120 / 26

Σαλάτα με φαγόπυρο/μελι (για σιδηρο): 380 / 10

3.Μεσημεριανό

4.Απογευματινο 1: 50γρ φιστικια: 300 / 10

5.Απογευματινο 2. 1 παστελι: 370 / 12

6.Βραδινο: 1 γιαουρτι: 200 / 15

 

Σύνολο: 1870/95

 

Με το μεσημεριανο θα φροντίζω να φτάνω τις 2700-2800 θερμίδες και 120-150 πρωτεινη.

 

Τι λέτε;

 

Σου χρωστάω μια απαντηση.

 

Φίλε μου είναι εντελώς ανύπαρκτη η πρωτεινη από τη διατροφή σου.

Το πρωινό σου πρέπει να έχει μεσα υδατάνθρακες  πχ  κουακερ + λίγη πρωτεινη γιατί το σώμα σου εκείνη την ώρα διψάει για ενέργεια και εσύ του δίνεις κάτι εντελώς άχρηστο για εκείνη την ώρα σίδηρο...

Μετά την προπόνηση βγάλε το φαγόπυρο, βάλε μπανάνα με τη πρωτεινη σου αλλά φάε κανονικά μετά από 1 ώρα.

Το μεσημεριανο σου  πρέπει οποσδήποτε να έχει πρωτεινη ζωικής προέλευσης (άπαχο μοσχάρι η κοτόπουλο η γαλοπούλα η ψάρι) και ένα σύνθετο υδατάνθρακα πχ πατάτα ή ρύζι...

Το βράδυ βάλε σαλάτα πράσινη αντί για πατατα/ρυζι με λίγο ψάρι ή κοτόπουλο ή μπιφτέκι.

 

Μετά το βραδυνό βάλε γιαούρτι με λίγα καρύδια επίσης. Το παστέλι είναι μάλλον ακατάλληλο ειδικά αν είσαι για γράμμωση. Έχει ζάχαρη, ευνοει την ανάπτυξη λίπους και οι πρωτεινες του είναι αέρας ουσιαστικά.

Η φυτική πρωτεΐνη που σου μετράει με γραμμάρια Δεν είναι πρωτεΐνη;; Ή έχεις τη λανθασμένη πεποίθηση ότι η φυτική πρωτεΐνη υστερεί σημαντικά της ζωικής;
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Aν ο στόχος δεν ήταν η κορμάρα, τότε γιατί εγώ βλέπω να μπαίνουν φωτογραφίες με αντικειμενικά κορμάρες ως πρότυπα και όχι πχ κάποιοι με απλά γυμνασμένα κορμιά... όπως πχ κάποιοι ηθοποιοί...

 

Καταλαβαίνετε ότι αυτοαναιρείστε οι περισσότεροι με αυτά που γράφετε και ποστάρετε έτσι...

 

 

Φυσικα το σωμα ειναι μαλλον ο κυριοτερος στοχος για τους περισσοτερους που γυμναζονται αλλα δεν ειναι παντα ο αυτοσκοπος.

Αυτο δεν μπορειτε να το καταλαβετε οσοι ειστε κοντα στα εικοσι γιατι για εσας το σωμα ειναι αυτοσκοπος και αυτο δεν ειναι μεμπτο και εμεις ειμασταν εικοσι και σκεφτομασταν τα ιδια.

Για αλλους που ειναι ανω των τριαντα ομως υπαρχουν και αλλοι λογοι που γυμναζονται οπως για να μην ποναει το σωμα, για να παραμενουν νεοι , για βελτιωση της υγειας και μακροζοιας αλλα φυσικα και για να ειμαστε φετες και να μενουμε δυνατοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανονικος γυμνασμενος ανδρας:

article-0-16CAD15F000005DC-421_634x294.j

 

Κορμαρα, που πιστευω ο εννοει ο φιλος..

bodybuilder-Sagi-Kalev-boki.jpg

 

Απο ενα σημειο και μετα η διατροφη γινεται τεχνητη, χωρια τα φαρμακα, οποτε ποτε δεν ξερεις αν ο αλλος ειναι υγιης και εχτισε σωμα μονο με προσπαθεια δικη του, ή και της επιστημης..!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστήμη και μάλιστα μεγάλη είναι από μόνη της η διατροφή
ο πρώτος μέσα σε 12 βδομάδες έκανε τέτοιο σώμα; ;
(από 16,5% σε 5,5% σε 12 βδομάδες; λιποδιαλύτες μυρίζομαι...)

από ένα σημείο και μετά έχουμε το bb...όπου νομίζω πάει και ο δεύτερος (καλό θα 'ναι να βάζουμε τα σώματα ολόκληρα να βλέπουμε και τα πόδια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...