Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Πολλάκις έχει αναφερθεί ότι έχει δυσανεξία στη γλουτένη του ψωμιού

 

Παν μέτρον άριστον με τα έξτρα συμπληρώματα η υπερκατανάλωση μπορεί να οδηγήσει σε κίνδυνο.

όπως πχ αν φας ένα ολόκληρο κατσίκι ή αν πιεις τα άντερά σου σε αλκοόλ. 

 

Δεν θα τα παίρνεις εσαεί, θα κάνεις παύσεις και θα ελέγχεσαι. 

 

Καλό θα 'ταν πριν κατακρίνουμε κάτι να το ερευνούμε. Οι ιατροί δεν είναι αυθεντίες και πλήρη γνώστες όλων των θεμάτων 

Και ποιος είναι; οι ερευνες που κυκλοφορούν στα διάφορα Site; 

 

Εκφράζω τις επιφυλάξεις διαφόρων γιατρών που έχω μιλήσει και ηταν κατηγορηματικοί. Αλλά αυτοί είναι άσχετοι ως φαίνεται.

Στο Internet αν ψάξεις οι απόψεις διίστανται.Οπότε γιατι να πάρεις κρεατίνη; Εστω και αν δεν είναι επιβλαβής ..

 

Δεν μας αρκεί το αποτέλεσμα που θα έχουμε με την λήψη σωστής διατροφής; Θέλουμε γρήγορα αποτελέσματα ; Λυπάμαι αλλά δεν είμαι εκφραστής αυτής της φιλοσοφίας.

Μάλλον είμαι χαζούλης που τόσα χρόνια δεν παίρνω να γίνω τουμπανο και λιώνω στα βάρη και στους διαδρόμους.

 

Οι αρχαίοι Ελληνες έλεγαν "ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ " .. το οποίο σημαίνει να χρησιμοποιείς μέτρο σε ότι κάνεις.

Είχαν ισορροπία σε όλους τους τομείς της ζωής τους .

 

Δεν νομίζω να έχετε δεί ποτέ αρχαίο Ελληνικό  άγαλμα με ξεχειλωμένα ποντίκια .. ουτε κάν του Ηρακλή..αλλα ο λαός που μεταλαμπάδευσε τον πολιτισμό και τις επιστήμες στον πλανήτη υστερούσε στον τομέα της γυμναστικής οπότε δεν ήξερε.. Ξέρουν οι έρευνες των site..

 

@Γιάννη δεν παθαίνεις κάτι με την πρωτείνη αλλά μπορείς να την λάβεις και με διατροφή. Φυστικοβούτυρο = λιωμένο φυστίκι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο υγιεινα ειναι κ τα κρεατα που καταναλωνουμε...

 

Τεσπα, ακομα πρωτεινη δν παιρνω, δοκιμαζω τη διατροφη μου, μαθαινω να μετραω ισοζυγια, διορθωνω το ασκησιολογιο μου. Αν χρειαστει θα παρω ομως γτ τη πρωτεινη τη βλεπω ως συμπληρωμα οπως κ τις βιταμινες.

 

Κανεις σαν ορισμενους που τρωω 6 ασπραδια κ μου λενε οτι θα παθω χοληστερινη.

Γμτ η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απτην αμαθεια γτ η πρωτη παραπληροφορει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος είναι; οι ερευνες που κυκλοφορούν στα διάφορα Site;

 

Εκφράζω τις επιφυλάξεις διαφόρων γιατρών που έχω μιλήσει και ηταν κατηγορηματικοί. Αλλά αυτοί είναι άσχετοι ως φαίνεται.

Στο Internet αν ψάξεις οι απόψεις διίστανται.Οπότε γιατι να πάρεις κρεατίνη; Εστω και αν δεν είναι επιβλαβής ..

 

Δεν μας αρκεί το αποτέλεσμα που θα έχουμε με την λήψη σωστής διατροφής; Θέλουμε γρήγορα αποτελέσματα ; Λυπάμαι αλλά δεν είμαι εκφραστής αυτής της φιλοσοφίας.

Μάλλον είμαι χαζούλης που τόσα χρόνια δεν παίρνω να γίνω τουμπανο και λιώνω στα βάρη και στους διαδρόμους.

 

Οι αρχαίοι Ελληνες έλεγαν "ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ " .. το οποίο σημαίνει να χρησιμοποιείς μέτρο σε ότι κάνεις.

Είχαν ισορροπία σε όλους τους τομείς της ζωής τους .

 

Δεν νομίζω να έχετε δεί ποτέ αρχαίο Ελληνικό άγαλμα με ξεχειλωμένα ποντίκια .. ουτε κάν του Ηρακλή..αλλα ο λαός που μεταλαμπάδευσε τον πολιτισμό και τις επιστήμες στον πλανήτη υστερούσε στον τομέα της γυμναστικής οπότε δεν ήξερε.. Ξέρουν οι έρευνες των site..

 

@Γιάννη δεν παθαίνεις κάτι με την πρωτείνη αλλά μπορείς να την λάβεις και με διατροφή. Φυστικοβούτυρο = λιωμένο φυστίκι

Φιλε καλα κανεις που δεν παιρνεις συμπληρωματα και εγω ειμαι supernatural φαση. Ετσι και αλλιως πιστευω οτι πλην της κρεατινης ειναι λιγο πολυ αχρηστα η κανουν πολυ μικρη διαφορα. Δεν προκειται να γινεις τουμπανο με σκονες..

 

Απο την αλλη εισαι λαθος οσον αφορα το οτι ειναι πολυ επικινδυνα εφοσον χρησιμοποιουνται στην συνιστωμενη δοσολογια .. Οχι πιο επικινδυνα απο τις κοκα κολες τουλαχιστον. 25 χρονια χρησιμοποιουνται κατα κορον αν υπηρχε θεμα θα ειχαν αποσυρθει η απαγορευτει

 

Αν τωρα καποιος πινει 300γ σκονης την μερα ... Δεν ειναι συνιστομενη δοσολογια και ξερω και εγω περιπτωσεις που χαλασαν νεφρα μεχρι να κατουραν αιμα απο τετοιες ηλιθιοτητες.

 

Τελος όπως εχω ξαναπει για βαρη η ασκηση καλυτερα ρωτα μονο αθλιατρους και μαλιστα αυτους πουν επιβλεπουν ομαδες και αθλητες. Οι υπολοιποι γιατροι θα σου πουνε οτι θα σου πει ο καθε ασχετος που δεν εχει ασχοληθει με το θεμα οχι μονο για τα συμπληρωματα, για τα βαρη γενικα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την κρεατίνη μερικά πράγματα και τονίζω οτι δεν είμαι ισοπεδωτικός απλά θεωρώ οτι δεν υπάρχει λόγος.

http://www.iatronet.gr/askisi/gymnastiki-askisi/article/391/kreatini-ena-isxyro-ergogono-oplo-alla.html

και γι όσους βαριούνται να το διαβάσουν το συμπέρασμα..

 

 Συμπερασματικά η κρεατίνη αποτελεί σήμερα ίσως την πιο διαδεμομένη εργογόνο ουσία με θετικές επιδράσεις στην αθλητική απόδοση. Η χρήση της όμως δεν αφορά όλους τους αθλητές και για όλα τα αθλήματα, ενώ έχει αποδειχθεί ότι άσκοπη χρήση έχει επιζήμια αποτελέσματα τόσο στην αθλητική απόδοση όσο και στην υγεία. Κρίνεται λοιπόν απαραίτητη η συμβουλή του ειδικού ώστε η κρεατίνη να έχει ευεργετική δράση και σε καμιά περίπτωση άσκοπη και αλόγιστη λήψη της, ειδικά με τον τρόπο που γίνεται σε διάφορα γυμναστήρια ή άλλους χώρους.

 

Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία σε όλους ! 
Προσοχή στους δρόμους σήμερα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 την προτροπη του αλεξ 

 

αν είναι να ακούσεις μια συμβουλή από εμένα αυτή είναι να αγοράσεις ένα δερματοπτυχόμετρο και να μετράς μια φορά την εβδομάδα. 10-20 ευρώ κόστος , 10 λεπτά την εβδομάδα χρόνος χρήσης .. αλλά η διαφορά στην απόδοση είναι μεγάλη. Γνωρίζεις ακριβώς πόσο διαφορά έκανε η κάθε εβδομάδα σου σε λίπος και μυική μάζα και είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις πότε το διατροφικό σου πλάνο χρειάζεται αλλαγές και τι αλλαγές. 

 

Οχι μόνο για εσένα για οποιονδήποτε δεν έχει. Ακόμα και προχωρημένος και φέτες να είναι κάποιος καταλαβαίνει αν προχωράει η αν είναι σε πλατό η αν κάνει συντήρηση , πότε το παρατραβάει με όγκο και γράμμωση κτλ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο Καΐλες στο γυμναστηριο σημερα! (και μια γκομενα)

 

 

bonus vid

 

χαχαχαχααχ να σαι καλα ρε ντιναρα αυτη ειναι προπονηση χερια ποδια πλατες ωμους τα παντα ολα μαζι !!

 ωραιος  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ταχίνι έχω την εντύπωση πως είναι πολύ πιο θρεπτικό απτο φυστικοβούτυρο και πολύ πιο οικονομικό επίσης!

tip, του lidl είναι του χαίτογλου μόνο η συσκευασία αλλάζει και είναι αρκετά πιο φτηνό!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...