Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγουρα διαβασες το μηνυμα, ετσι; Εκτος κι αν η μη ζωικη πρωτεινη για σενα δε μετραει οποτε παμε πασο. Να εχεις υποψη παντως οτι στοχος μου ειναι η υγεια, οχι το bb. 

 

Εκανα σημερα τις ανα 6μηνο εξετασεις αιματος, αποτελεσματα μεθαυριο. Ηταν ησυχα στο ΙΚΑ λεω δεν παω και στον καρδιολογο, ευκαιρια ειναι. Μου εκανε καρδιογραφημα, ολα νορμαλ τα βρηκε. Αλλα δηλωσε, ως προσωπικη γνωμη, οτι στην ηλικια μου οι ανθρωποι σταματανε τα βαρη, δεν τ' αρχιζουν...

 

τετοια διαβαζει ο σουζα τ' αλογακ' και μου τη λεει μετα...

 

Φίλε μου το διάβασα πολύ καλά.

Κοίτα η διατροφή σου τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα δεν κάνει ούτε για bb ούτε καν για λόγους υγείας. Ειναι μια μέτρια "δίαιτα". Τώρα αν για σένα είναι υπόδειγμα ή η καλύτερη είναι άλλου παππά ευαγγέλιο. Δικαίωμα σου.

 

Τη γνώμη μας όμως δεν ρώτησες ή κάνω λάθος;; Αν δεν ρώτησες τη γνώμη μας, ζητώ συγνώμη να σβήσω την απάντηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

 

 

Σιγουρα διαβασες το μηνυμα, ετσι; Εκτος κι αν η μη ζωικη πρωτεινη για σενα δε μετραει οποτε παμε πασο. Να εχεις υποψη παντως οτι στοχος μου ειναι η υγεια, οχι το bb. 

 

Εκανα σημερα τις ανα 6μηνο εξετασεις αιματος, αποτελεσματα μεθαυριο. Ηταν ησυχα στο ΙΚΑ λεω δεν παω και στον καρδιολογο, ευκαιρια ειναι. Μου εκανε καρδιογραφημα, ολα νορμαλ τα βρηκε. Αλλα δηλωσε, ως προσωπικη γνωμη, οτι στην ηλικια μου οι ανθρωποι σταματανε τα βαρη, δεν τ' αρχιζουν...

 

τετοια διαβαζει ο σουζα τ' αλογακ' και μου τη λεει μετα...

 

Φίλε μου το διάβασα πολύ καλά.

Κοίτα η διατροφή σου τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα δεν κάνει ούτε για bb ούτε καν για λόγους υγείας. Ειναι μια μέτρια "δίαιτα". Τώρα αν για σένα είναι υπόδειγμα ή η καλύτερη είναι άλλου παππά ευαγγέλιο. Δικαίωμα σου.

 

Τη γνώμη μας όμως δεν ρώτησες ή κάνω λάθος;; Αν δεν ρώτησες τη γνώμη μας, ζητώ συγνώμη να σβήσω την απάντηση...

Βασικά για λόγους υγείας είναι ιδανική, αν και με αρκετές θερμίδες. Όχι ότι δε τις καταναλώνει αλλά ιδανικά μια ήπια χαμηλών θερμίδων δίαιτα μεσογειακού τύπου είναι καλύτερη από μια δίαιτα 3000 θερμίδων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο που γυμναζομαι αμα παω κατω απο 2700 γιατρε, θα γινω σκουποξυλο -και δεν ειμαι μακρια...

 

Περιμενω την αναλυση του Νικου, να δω τι δε του αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Τοσο που γυμναζομαι αμα παω κατω απο 2700 γιατρε, θα γινω σκουποξυλο -και δεν ειμαι μακρια...</p>

<p> </p>

<p>Περιμενω την αναλυση του Νικου, να δω τι δε του αρεσει.</p>

 

Όπως είπα τις καταναλώνεις αλλά όπως επίσης έγγραφα σε άλλο παλαιότερο ποστ η ιδανική δίαιτα για να επιτύχει κάνεις μακροζωία δεν ευνοεί τις αθλητικές επιδόσεις που απαιτούν θερμίδες για τις καύσεις και υψηλό ποσοστό πρωτεΐνης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράγγειλα 2 πρωτεινες και είχε δώρο μια κρεατίνη, την τσίμπησα να δω τι παίζει αν και δε θελω να παιρνω "σκευασματα". Οι μλκς μου στειλαν 1 πρωτεινη και φυσικα οχι την κρεατινη. Φαινεται η υποσυνειδητη αρνηση επηρεασε :P

 

Λεπον, διατροφη. Λαμβανοντας υποψη τις ιδιαιτερες επιλογες μου, την προτροπη του μαους να μην υπερβαινουμε τα 30-40γρ πρωτεινης ανα γευμα, την προτροπη του αλεξ για πρωτεινη το βραδυ που το σωμα χτιζει μυς καλυτερα απ' οτι τη μερα αλλα και την προτροπη του bosei για καζεινη το βραδυ καθως ειναι πιο αποδοτικη, εφτιαξα το εξης μενου:

 

1. Πρωινό: Σαλατα με σπόρια (για σίδηρο): Θερμιδες: 500 - Πρωτεινη: 19

2. Δεκατιανό (μετά την προπόνηση): 1 σκουπ πρωτεινη: 120 / 26

Σαλάτα με φαγόπυρο/μελι (για σιδηρο): 380 / 10

3.Μεσημεριανό

4.Απογευματινο 1: 50γρ φιστικια: 300 / 10

5.Απογευματινο 2. 1 παστελι: 370 / 12

6.Βραδινο: 1 γιαουρτι: 200 / 15

 

Σύνολο: 1870/95

 

Με το μεσημεριανο θα φροντίζω να φτάνω τις 2700-2800 θερμίδες και 120-150 πρωτεινη.

 

Τι λέτε;

ωραίο μου φαίνεται .. αν και είμαι πολύ κατά των σκευασμάτων πρωτείνη και φυσικά οχι κρεατίνη.. Το συκώτι σας δεν το σκέφτεστε; 

Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος αλλά όλοι οι Γιατροί είναι εντελώς κατά. Ακουω κάτι απόψεις του στύλ οτι δεν ξέρουν οι γιατροί κοκ..

Τόσα χρόνια σπουδών να τους βγάλουμε άχρηστους; οχι βέβαια ..

 

Προτιμώ να τα λαμβάνω μόνο απο τροφές κρεάς αυγά κτλ κτλ..

Γιατι δεν συμπεριλαμβάνεις και φυστικοβούτυρο με μαύρο ψωμί για πρωινό; και πριν την προπόνηση μια μπανάνα.

Μετα την προπόνηση χτύπα 4 ασπράδια. Εγώ προσωπικά αυτό κάνω. Δεν έχω πάρει πότε στη ζωή μου συμπλήρωμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα διαβασες το μηνυμα, ετσι; Εκτος κι αν η μη ζωικη πρωτεινη για σενα δε μετραει οποτε παμε πασο. Να εχεις υποψη παντως οτι στοχος μου ειναι η υγεια, οχι το bb. 

 

Εκανα σημερα τις ανα 6μηνο εξετασεις αιματος, αποτελεσματα μεθαυριο. Ηταν ησυχα στο ΙΚΑ λεω δεν παω και στον καρδιολογο, ευκαιρια ειναι. Μου εκανε καρδιογραφημα, ολα νορμαλ τα βρηκε. Αλλα δηλωσε, ως προσωπικη γνωμη, οτι στην ηλικια μου οι ανθρωποι σταματανε τα βαρη, δεν τ' αρχιζουν...

 

τετοια διαβαζει ο σουζα τ' αλογακ' και μου τη λεει μετα...

Ετοίμασε και την ταφόπλακα άμα είναι έτσι...

 

Btw έκανες εξετάσεις αίματος αφού έπαιρνες ως συμπλήρωμα πρωτεϊνη; ή το σταμάτησες για να κάνεις τις εξετάσεις;

Σιγά την ηλικία σου, δεν έφτασες στα έκτα άντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο μου φαίνεται .. αν και είμαι πολύ κατά των σκευασμάτων πρωτείνη και φυσικά οχι κρεατίνη.. Το συκώτι σας δεν το σκέφτεστε; 

Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος αλλά όλοι οι Γιατροί είναι εντελώς κατά. Ακουω κάτι απόψεις του στύλ οτι δεν ξέρουν οι γιατροί κοκ..

Τόσα χρόνια σπουδών να τους βγάλουμε άχρηστους; οχι βέβαια ..

 

Προτιμώ να τα λαμβάνω μόνο απο τροφές κρεάς αυγά κτλ κτλ..

Γιατι δεν συμπεριλαμβάνεις και φυστικοβούτυρο με μαύρο ψωμί για πρωινό; και πριν την προπόνηση μια μπανάνα.

Μετα την προπόνηση χτύπα 4 ασπράδια. Εγώ προσωπικά αυτό κάνω. Δεν έχω πάρει πότε στη ζωή μου συμπλήρωμα.

Ρε συ η κρεατίνη είναι μάλλον το πιό ερευνημένο συμπλήρωμα στον κόσμο με 20 χρόνια μελέτης. Εφόσον κάποιος είναι υγιής δεν τίθεται κάποιο θέμα λήψης της. Αν ήταν όσοι παίρνουμε κρεατίνη να είχαν θέμα με νεφρά τότε μάλλον δεν θα μάζευαν ψυχή τα forum. 

 

Οκ...καλό είναι να έχουμε την άποψή μας αλλά να έχει και μία βάση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο μου φαίνεται .. αν και είμαι πολύ κατά των σκευασμάτων πρωτείνη και φυσικά οχι κρεατίνη.. Το συκώτι σας δεν το σκέφτεστε; 

Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος αλλά όλοι οι Γιατροί είναι εντελώς κατά. Ακουω κάτι απόψεις του στύλ οτι δεν ξέρουν οι γιατροί κοκ..

Τόσα χρόνια σπουδών να τους βγάλουμε άχρηστους; οχι βέβαια ..

 

Προτιμώ να τα λαμβάνω μόνο απο τροφές κρεάς αυγά κτλ κτλ..

Γιατι δεν συμπεριλαμβάνεις και φυστικοβούτυρο με μαύρο ψωμί για πρωινό; και πριν την προπόνηση μια μπανάνα.

Μετα την προπόνηση χτύπα 4 ασπράδια. Εγώ προσωπικά αυτό κάνω. Δεν έχω πάρει πότε στη ζωή μου συμπλήρωμα.

Πολλάκις έχει αναφερθεί ότι έχει δυσανεξία στη γλουτένη του ψωμιού

 

Παν μέτρον άριστον με τα έξτρα συμπληρώματα η υπερκατανάλωση μπορεί να οδηγήσει σε κίνδυνο.

όπως πχ αν φας ένα ολόκληρο κατσίκι ή αν πιεις τα άντερά σου σε αλκοόλ. 

 

Δεν θα τα παίρνεις εσαεί, θα κάνεις παύσεις και θα ελέγχεσαι. 

 

Καλό θα 'ταν πριν κατακρίνουμε κάτι να το ερευνούμε. Οι ιατροί δεν είναι αυθεντίες και πλήρη γνώστες όλων των θεμάτων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ωραίο μου φαίνεται .. αν και είμαι πολύ κατά των σκευασμάτων πρωτείνη και φυσικά οχι κρεατίνη.. Το συκώτι σας δεν το σκέφτεστε; 

Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος αλλά όλοι οι Γιατροί είναι εντελώς κατά. Ακουω κάτι απόψεις του στύλ οτι δεν ξέρουν οι γιατροί κοκ..

Τόσα χρόνια σπουδών να τους βγάλουμε άχρηστους; οχι βέβαια ..

 

Προτιμώ να τα λαμβάνω μόνο απο τροφές κρεάς αυγά κτλ κτλ..

Γιατι δεν συμπεριλαμβάνεις και φυστικοβούτυρο με μαύρο ψωμί για πρωινό; και πριν την προπόνηση μια μπανάνα.

Μετα την προπόνηση χτύπα 4 ασπράδια. Εγώ προσωπικά αυτό κάνω. Δεν έχω πάρει πότε στη ζωή μου συμπλήρωμα.

Πολλάκις έχει αναφερθεί ότι έχει δυσανεξία στη γλουτένη του ψωμιού

 

Παν μέτρον άριστον με τα έξτρα συμπληρώματα η υπερκατανάλωση μπορεί να οδηγήσει σε κίνδυνο.

όπως πχ αν φας ένα ολόκληρο κατσίκι ή αν πιεις τα άντερά σου σε αλκοόλ. 

 

Δεν θα τα παίρνεις εσαεί, θα κάνεις παύσης και θα ελέγχεσαι. 

 

Καλό θα 'ταν πριν κατακρίνουμε κάτι να το ερευνούμε. Οι ιατροί δεν είναι αυθεντίες και πλήρη γνώστες όλων των θεμάτων 

Μα και δυσανεξία να μην είχε πάλι μια χαρά δίαιτα κάνει ανώτερη αυτής του 90% του πληθυσμού. Απλά βελαζει όλη μέρα που είναι ένα θέμα...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έπαιρνα πρωτεινη εδω και καιρο Δημητρα. Και τωρα θα παρω απλα και μονο για ελεγχο των θερμιδων αφου δεν μπορω αλλιως να παρω πολυ πρωτεινη χωρις πολλες θερμιδες -οπως κανει καποιος αλλος με γαλοπουλα π.χ.

 

Προφ, αυγα τρωω 6-7 σε εβδομαδιαια βαση οποτε παιρνω τα θετικα/αρνητικα που εχουν να προσφερουν. Το να παρω σκετα ασπραδια αντι για πρωτεινη σκονη, ε, το ιδιο ειναι ουσιαστικα. 

 

Φυστικοβουτυρο why; Φιστικια σκετα μια χαρα δεν ειναι;

 

Ντοκ, σου στελνω πμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως εχει κλεισει αν θυμαμαι καλα απο το 2009-2010.Δεν νομιζω οτι εχει αλλαξει διευθυνση.

Καποια μελη παντως μπορεις να τα βρεις σε συγγενικα φορουμ οπως πχ metavolismos,xbody κλπ

Ησουν μελος του bodyandmind.gr??

 

Πολύ κρίμα! Και αν λες ότι έκλεισε από το 09-10 τότε συνειδητοποιώ ότι έλειψα καιρό!

Ναι ήμουν ενεργό μέλος. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κρεατινη θελει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ  παυση μετα το διμηνο !

επισης η χρηση της δεν γινεται για πλακα  ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμίδες μέτρησες; ¨Εβγαλες μακρο ποσοτητες; Ε έτσι θα ξεκινήσεις με σωστούς υπολογισμούς και καλές επιλογές γευματων και θα το δοκιμασεις για τουλάχιστον ένα μήνα και θα δεις πώς πάει. Τόσο καιρό δλδ το έκανες αυτό; Δε νομίζω γιατί θυμάμαι αλλες μέρες που έλεγες ότι έτρωγες καρυδόπιτες και μακαρονάδες... Οκ μπορεί να κάνω λάθος και να σε έχω μπερδέψει με άλλον, αλλά αξιοπρεπή δουλειά έτσι θα δεις όπως σου λέω. Ανεξαρτήτως στόχου γράμμωσης όγκου ή συντήρησης. Φίλε είναι κριμα παρκολουθω τις συζητησεις σου εδω και καιρο. Μη χαραμιζεσαι επειδή σου ειπε έτσι μια ακυρη και σε παιρνει απο κατω... Προσπάθησε μέρα με τη μέρα να γίνεσαι καλύτερος. και σε διατροφή και σε γυμναστική κρατώνας θετικά και ισορροπημένα ισοζύγια. Κ΄ποια στιγμή θα δεις όντως αξιόλογη διατροφή.

Φιλε μου το βλεπω καλωπροαιρετα το ποστ σου..

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν μετραω θερμιδες... Αλλα υγειινα τρωω..

 

Κομμενα τηγανιτα και γλυκα εδω και πολυ καιρο..

 

Αλλα η καρυδοπιτα που ειδες να γραφω ητσν τα χριστουγεννα την μερα της γιορτης μου.. Μια φορα ειπα να κανω και γω την αμαρτια μου. Και σημερα ηταν η δευτερη... Λογω οτι ημασταν μαζεμενει στην δουλεια μας κερασανε ολους μαζι. Ε ειπα να μην φανω παλι ο αδιαφορος...

 

Θερμιδες οσο και να προσπαθησα δεν καταφερα να μετρησω...

 

Σε λιγο θα παω για προπονηση τελευταια του 2013....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...