Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Λοιπόν, μπορείς να δεις τα εξής στην εξέταση αίματος αν τα έχεις κάνει βέβαια:

 

  • Aμινοτρανσφεράση Ασπαρτική (AST, SGOT)
  • Αμινοτρανσφεράση Αλανίνης (ALT, SGPT)
  • Κρεατινίνη αίματος (CRE)
  • Αλβουμίνη Oρού (ALB)
  • Ουρία αίματος (URE)
  • Ουρικό Οξύ ορού (URCA)
Με αυτά θα ελέγξεις μεταξύ άλλων και την ηπατική λειτουργία καθώς και την γενική καταπόνηση του σώματος σου από την γυμναστική (με την αμινοτρανσφεράση).

Βασικό για να δεις την νεφρική λειτουργία είναι άλλο πιο απλό από την εξέταση ούρων (που δε βλάπτει βέβαια να γίνεται κι αυτή). Πόσο συχνά κατουράς και τι χρώμα έχουν τα ούρα σου. 

 

Γενικά θα πρότεινα σε όσους τρώνε πολύ κρέας και αθλούνται να κάνουν τα παραπάνω και να ΜΗΝ κινούνται οριακά στα υγιή, αλλά να είναι προς τα κάτω, ιδανικά.

Σε αυτά που λες έχω μόνο ALT,SGPT και ALT, SGOT και ουρία όπου σε όλα οι τιμές τους είναι μία χαρά. Πάντως για κατούρημα πάω γύρω στις 10 φορές τουλάχιστον και πάντα άσπρα.
από ότι μου είχε πει ένας γιατρός το σωστό χρώμα είναι το κίτρινο ;Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Βοsei  σε λιγο ετσι οπως το πας θα φτιαξεις πληρες γυμναστηριο με αυτα τα λεφτα που θα εχεις χαλασει  θα ειχες συνδρομη στο gym  για τα επομενα  50 χρονια :P

Αν είχα όλα τα λεφτά τώρα χωρίς δεύτερη σκέψη θα έφτιαχνα και γαμώ το γυμναστήριο αλλά δεν παίζουν πολλά λεφτά. Έχω δώσει σε έναν σιδερά διαστάσεις για ένα rack που θέλω να μου φτιάξει και αν είναι καλά θα το προχωρήσω.

 

Σκεφτόμουν πριν 2-3 βδομάδες να φραφτώ σε γυμναστήριο πάλι αλλά τις ώρες που μπορώ σχεδόν όλα τα γυμναστήρια είναι τίγκα και δεν ψήνομαι να ξαναβλέπω το όλο στυλ των γυμναστηρίων πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ότι μου είχε πει ένας γιατρός το σωστό χρώμα είναι το κίτρινο ;Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Αν πινεις πολυ νερο εχω ακουσει βγαζεις ασπρο.Ποσο νερο πινεις φιλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κίτρινα ούρα σημαίνει πως πρέπει να πινεις περισσότερο νερό!

 

Αν ειναι πολυ κιτρινα και παιρνεις προσθετες βιταμινες Β σημαινει πως δεν τις αφομοιωνεις σωστα και πρεπει να αλλαξεις σκευασμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυρεοτρόπος ορμόνη (TSH): 6,17 με φυσιολογικές τιμές 0,27-4,20

Συμπτωματα υποθυρεοειδισμου φαινονται.Δυσκολευεσαι να χασεις βαρος οταν κανεις διαιτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ειχαμε ρετσινοκαταστασι...

 

 

Πολυ φαι λεμε.. Αυριο παλι φαι στην δουλεια...

 

Σημερα η προπονηση ηταν γαματη...

 

Το στηθος μου το ενιωθα να ακουμπαει στο λαιμο....

 

Σκοομυοτ πηγαμε καλα...

 

Σημερα τολμισα και καμψεις δικεφαλλων εκανα πολυ παραπανω απ οσο κανω... 15+15+στραβομπαρα..

 

Θα αρχισω να τρωω σαν τρελις και οπου παει... Να ανεβω κιλα και ας χασω την γραμμωση .. Σαββατο μπορει να ανεβασω φωτο...

 

@pro.... Εισαι ωραιος....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσπρα ούρα ή διαφανα; Χμμμ...

Αν ειναι πολυ κιτρινα και παιρνεις προσθετες βιταμινες Β σημαινει πως δεν τις αφομοιωνεις σωστα και πρεπει να αλλαξεις σκευασμα.

Nice tip. Thanks Επεξ/σία από viper2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι πολυ κιτρινα και παιρνεις προσθετες βιταμινες Β σημαινει πως δεν τις αφομοιωνεις σωστα και πρεπει να αλλαξεις σκευασμα.

Σωστός αλλά δεν χρειάζεται απαραίτητα να αλλάξει σκέυασμα...μπορεί απλά να γίνει ένα spread μέσα στην ημέρα με μικρότερες δόσεις...

Συμπτωματα υποθυρεοειδισμου φαινονται.Δυσκολευεσαι να χασεις βαρος οταν κανεις διαιτα?

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να χάσω βάρος. Τώρα δυσκολεύομαι εγώ όπου εδώ και έναν μήνα τρώω ποσότητες που θεωρητικά θα μου δίναν 2-2,5 κιλά και δεν έχω πάρει τίποτα τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα. Γνωρίζει κανείς τι απέγινε το body and mind forum και αν άλλαξε διεύθυνση;

Δυστυχως εχει κλεισει αν θυμαμαι καλα απο το 2009-2010.Δεν νομιζω οτι εχει αλλαξει διευθυνση.

Καποια μελη παντως μπορεις να τα βρεις σε συγγενικα φορουμ οπως πχ metavolismos,xbody κλπ

Ησουν μελος του bodyandmind.gr??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μεράκι έχει ο άνθρωπος.

 

Ρε Γιάννη, να χτυπήσεις καμιά κρεατινούλα ? Τζάμπα είναι.

 

Παράγγειλα 2 πρωτεινες και είχε δώρο μια κρεατίνη, την τσίμπησα να δω τι παίζει αν και δε θελω να παιρνω "σκευασματα". Οι μλκς μου στειλαν 1 πρωτεινη και φυσικα οχι την κρεατινη. Φαινεται η υποσυνειδητη αρνηση επηρεασε :P

 

Λεπον, διατροφη. Λαμβανοντας υποψη τις ιδιαιτερες επιλογες μου, την προτροπη του μαους να μην υπερβαινουμε τα 30-40γρ πρωτεινης ανα γευμα, την προτροπη του αλεξ για πρωτεινη το βραδυ που το σωμα χτιζει μυς καλυτερα απ' οτι τη μερα αλλα και την προτροπη του bosei για καζεινη το βραδυ καθως ειναι πιο αποδοτικη, εφτιαξα το εξης μενου:

 

1. Πρωινό: Σαλατα με σπόρια (για σίδηρο): Θερμιδες: 500 - Πρωτεινη: 19

2. Δεκατιανό (μετά την προπόνηση): 1 σκουπ πρωτεινη: 120 / 26

Σαλάτα με φαγόπυρο/μελι (για σιδηρο): 380 / 10

3.Μεσημεριανό

4.Απογευματινο 1: 50γρ φιστικια: 300 / 10

5.Απογευματινο 2. 1 παστελι: 370 / 12

6.Βραδινο: 1 γιαουρτι: 200 / 15

 

Σύνολο: 1870/95

 

Με το μεσημεριανο θα φροντίζω να φτάνω τις 2700-2800 θερμίδες και 120-150 πρωτεινη.

 

Τι λέτε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράγγειλα 2 πρωτεινες και είχε δώρο μια κρεατίνη, την τσίμπησα να δω τι παίζει αν και δε θελω να παιρνω "σκευασματα". Οι μλκς μου στειλαν 1 πρωτεινη και φυσικα οχι την κρεατινη. Φαινεται η υποσυνειδητη αρνηση επηρεασε :P

 

Λεπον, διατροφη. Λαμβανοντας υποψη τις ιδιαιτερες επιλογες μου, την προτροπη του μαους να μην υπερβαινουμε τα 30-40γρ πρωτεινης ανα γευμα, την προτροπη του αλεξ για πρωτεινη το βραδυ που το σωμα χτιζει μυς καλυτερα απ' οτι τη μερα αλλα και την προτροπη του bosei για καζεινη το βραδυ καθως ειναι πιο αποδοτικη, εφτιαξα το εξης μενου:

 

1. Πρωινό: Σαλατα με σπόρια (για σίδηρο): Θερμιδες: 500 - Πρωτεινη: 19

2. Δεκατιανό (μετά την προπόνηση): 1 σκουπ πρωτεινη: 120 / 26

Σαλάτα με φαγόπυρο/μελι (για σιδηρο): 380 / 10

3.Μεσημεριανό

4.Απογευματινο 1: 50γρ φιστικια: 300 / 10

5.Απογευματινο 2. 1 παστελι: 370 / 12

6.Βραδινο: 1 γιαουρτι: 200 / 15

 

Σύνολο: 1870/95

 

Με το μεσημεριανο θα φροντίζω να φτάνω τις 2700-2800 θερμίδες και 120-150 πρωτεινη.

 

Τι λέτε;

Είναι μπέρδεμα που δεν τρως κρέας  :-) . Αν υποθέταμε ότι σου περίσευαν λεφτά θα μπορούσες να πάρεις λευκίνη (ρωτάω επειδή δεν ξέρω τι έχεις αποκλείσει) ? Νομίζω για vegetarian είναι ότι πρέπει η λευκίνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπάω κρεατίνη , ειναι καλή φάση κ φθηνή
αλλα "ξεχνιέμαι" κ την πάω 2μηνες++ κ δε κάνει καλό , θέλει off
η μαλακία ειναι με τον καφέ που πίνω καμια 3-4 τη μέρα με 2-3-4 καφέ ο καθένας κ πρέπει να τους κόβω αλλιώς πάει χαμένη 

Η πρώτη προπόνηση του "14 θα έχει κ αερόβια κ πάει τρενάκι για καιρό
εκτός αν δω οτι χάνω την όψη παλαιστή, τότε θα κόψω γιατι βαριέμαι να τρώω παραπάνω(ήδη πρέπει να ειμαι στις 2800-3000)
όσες φορές τόλμησα αερόβια στέγνωνα άνετα αλλα κόβω πολύ στο πρόσωπο
κ η αλήθεια ειναι οτι όπως είμαι τώρα έχω ομορφότερη φάτσα απ ότι στα 70kg.
ειναι οι γωνίες του προσώπου νομίζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...