Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε με ενόχλησε που έβαλα λίπος. Έτσι γρήγορα που έβαζα κιλά ήξερα ότι τα μισά+ θα ήταν λίπος.

 

Με ενόχλησε που είναι έτσι φτιαγμένο το σώμα ώστε μπήκαν όλα στην κοιλιά αντί να απλωθούν ομοιόμορφα σ' όλο το σώμα. 

 

Κοιλιακούς πόσο συχνά; Δεν το κάνω για να χάσω την κοιλιά, ξέρω ότι είναι ακυρο. Αλλά δεν έκανα καθόλου και νομίζω ότι έχω αφήσει εντελώς αγύμναστη αυτή την περιοχή. Πόσο συχνά λοιπόν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

λαθος ! κοιλιακοι και γαμπες και καθε μερα , οι μοναδικοι μυες που δεν  δεν εχουν κανενα θεμα αποθεραπιας - αποκαταστασης κτλ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κοιλιακοι τρωνε ζορι και με το τρεξιμο.Αυτες τις μερες εκανες steps στο σπιτι λογω βροχης γυρω στα 3χλμ τη φορα περιπου 4200 βηματα και οι κοιλιακοι πονανε αρκετα.Στο κανονικο τρεξιμο δεν κανουν τετοιο πονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως γι αυτο το λογο δεν υπαρχει θεμα να τους γυμναζουμε κ καθε μερα , ειναι φτιαγμενοι να αντεχουν!

οπως και οι γαμπες μιας κ μας κουβαλανε 365 μερες τον χρονο ασταματητα !

αρρωστακια βαρανε γαμπες κ 2 φορες την μερα πρωι - βραδυ ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 20κιλα απο αυτα:

www.christinsport.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1508&category_id=144&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

Στα 80 ευρο ειναι καλη τιμη?Τα υπολοιπα κιλα που εχω ειναι ιδιας ποιοτητας ακριβως.

 

Και παλμογραφο ψηνομε να παραγγειλω αυτον:

 

www.efishop.gr/metrhths-kardiakwn-palmwn-xronometro8ermides-sf3000-44095

 

Πως το βλεπετε?Θελω μετα τις γιορτες να αρχισω να μετραω παλμους στις προπονησεις και να ανεβασω και 100+ κιλα στις αρσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sigma pc 10.11 έχω αυτό για μέτρηση που συνοδεύεται από ζώνη που την τοποθετείς κάτω από στήθος για να σου μετρά τους παλμούς.
Το μόνο μείον ότι δεν έχει λυχνία φωτισμού για το σκοτάδι, κατά τα άλλα είναι μια χαρά.

Γιάννη, προσοχή με τον αυχένα στους κοιλιακούς, άρχισε σιγά σιγά να τους κάνεις και να τους αυξάνεις σταδιακά.
δες αν θες και το plank είναι ωραία άσκηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπερες...

 

Εγω λεω ο μακακας γιατι δεν ανεβαινω στις προπονησης...

 

Τελος η αεροβια απο δω και περα..

 

 

Ημουν 75 κιλα, πηγα στα 73.5 και σημερα μετα απο τοσο φαγητο στις γιορτες κλπ ζυγιστηκα το πρωι και ημουν 71.140 γραμμαρια,πες 71....αυτα ομως μεσα σε 3+ μηνες και οχι αποτομα..

 

Και γω λεω τι σκατα γινεται....

 

Σχεδον σε καθε βασικη ασκηση που κανω σκουοτ, αρσεις, στηθος, με σηκωνω πανω απο 20 φορες στην καθε ασκηση..

 

Πρεπει να δωσω περισσοτερο φαι ... Αλλιως το προγραμμα δεν τραβαει και αντι να γυμναζω τους μυς, τους καταστρεφω...

 

Φακ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Με ενόχλησε που είναι έτσι φτιαγμένο το σώμα ώστε μπήκαν όλα στην κοιλιά αντί να απλωθούν ομοιόμορφα σ' όλο το σώμα. 

 

 

 

εγώ δεν ξέρω πολλούς άντρες να απλώνουν λίπος ομοιόμορφα, και σε εμένα κυρίως κοιλιά πάνε. Μη σου πω ότι εμένα φουσκώνει και η φάτσα μου που είναι ακόμα χειρότερο, βάζεις 5 κιλά και είναι σαν να εβαλες 20. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εγω σημερα ημουν πτωμα απο τις 2 προπονησεις του σκ (τρεξιμο και ποδηλατο με ελαχιστες ωρες αναμεσα τους)

πηγα γυμναστηριο με ελαχιστον φαγητο γιατι υποτιθεται οτι δουλευα το πρωι! εβγαλα 90χ2 bench press και μετα επαιξα λιγο cross over πανω και κατω ,Pullo over,peck deck και επικλινη με αλτηρες 3χ20χ10 1χ22χ10 γενικα μουφα η προπονσηη σημερα!

εγω παιδια κοιλιακους ραχιαιους στα οσα χρονια παω γυμναστηριο δεν υπαρχει προπονηση που να μην εχω κανει!

 

γιαννη αν θες να κανεις σωστη γυμναστικη δεν εστιαζεις μονο χερια ή ποδια!γυμναζεις τα παντα!! αυτες οι μαλακιες θα κανω μονο χερια γιατι αυτα φαινονται πρωτα ή μονο στηθος για να φουσκωσει για μενα ειναι καγκουυριες!εγω μεχρι και γλουτους καθομαι και κανω στο γυμναστηριο!

 

κινκ χαλαρωσε με τα κιλα! δεν ειναι το παν!! θα βαλεις 100+ κιλα στις αρσεις και μετα θα ρθει καποιος αλλος να σε αρσει για να σε παω νοσκομειο!!! σου ριχνω 6-7 κιλα ειμαι αρκετα πιο γυμνασμενος και σηνυθισμενος και τα 70 στις αρσεις μου φαινονται αρκετα! οποτε φανταζομαι ποσο θα ειναι σε σενα!! και φτιαξε τεχνικη!! (δεν ξερω απο την τελευται φορα αν εχεις βελτιωθει!)

παλμογραφο στα βαρη δεν χρειαζεσαι! και για το τρεξιμο θα τον χρειατεις μονο αν το δεις πιο σοβαρα και ασχοληθεις αρκετα!!

και αν παρεις παρε καποιον που μετραει τους παλμους με ζωνη στο στηθος τα αλλα ειναι μαλακιες και πολλες φορες οταν ιδρωνεις χανουν την επαφη και δεν μετρανε τιποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως γι αυτο το λογο δεν υπαρχει θεμα να τους γυμναζουμε κ καθε μερα , ειναι φτιαγμενοι να αντεχουν!

οπως και οι γαμπες μιας κ μας κουβαλανε 365 μερες τον χρονο ασταματητα !

αρρωστακια βαρανε γαμπες κ 2 φορες την μερα πρωι - βραδυ ..

 

Καλά ο κόσμος κάνει πολλά δεν σημαίνει ότι είναι και σωστά!Ενδεικτικά:

 

http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=76:32-&catid=2&Itemid=3

 

Οι κοιλιακοί μύες διέπονται από τους κανόνες προπονητικής που διέπουν και τους άλλους μύες .Έχουν και εκείνοι γρήγορες και αργές μυϊκές ίνες .Δεν χρειαζόμαστε λοιπόν εκατοντάδες επαναλήψεων για να τους γυμνάσουμε. Οι 8-12 επαναλήψεις (με επιβάρυνση συνήθως) προάγουν την μυϊκή τους υπερτροφία κ.τ.λ. Ένας αριθμός επαναλήψεων 12-20 με αργό ρυθμό για 3-4 set είναι αρκετός για την πλήρη εκγύμνασή τους (4-6sec/επαν.).

Οι κοιλιακοί είναι γραμμωτοί σκελετικοί μύες και ως τέτοιοι έχουν ανάγκη από ξεκούραση όπως και οι τετρακέφαλοι των ποδιών σας. Συνεπώς τους γυμνάζουμε κάθε 48 ώρες το πολύ, μέρα παρά μέρα και όχι κάθε μέρα .

 

 

 

http://scoobysworkshop.com/how-often-to-work-out-abs/

There are two basic ab workout methodologies:

  1. A hardcore, long and grueling ab workout done once a week like you would for any other muscle group wanted to get big and strong
  2. A quick ab workout done daily or every other day.

As I said, both these will give you the core strength you need for sports and to prevent back injuries, its mainly a cosmetics issue. Do you want small, tight abs like a marathon runner or do you want big muscular, powerful abs with big ridges and deep valleys like a bodybuilder?

 

Εδώ για καθημερινή προπόνηση δίνει 3', το λέω γιατί έχω φίλο που κάνει 40' και με πιάνει πονοκέφαλος όποτε το σκέφτομαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπερες...

 

Εγω λεω ο μακακας γιατι δεν ανεβαινω στις προπονησης...

 

Τελος η αεροβια απο δω και περα..

 

 

Ημουν 75 κιλα, πηγα στα 73.5 και σημερα μετα απο τοσο φαγητο στις γιορτες κλπ ζυγιστηκα το πρωι και ημουν 71.140 γραμμαρια,πες 71....αυτα ομως μεσα σε 3+ μηνες και οχι αποτομα..

 

Και γω λεω τι σκατα γινεται....

 

Σχεδον σε καθε βασικη ασκηση που κανω σκουοτ, αρσεις, στηθος, με σηκωνω πανω απο 20 φορες στην καθε ασκηση..

 

Πρεπει να δωσω περισσοτερο φαι ... Αλλιως το προγραμμα δεν τραβαει και αντι να γυμναζω τους μυς, τους καταστρεφω...

 

Φακ....

δεν λέει να είσαι όσα κιλά είμαι εγώ θα κλατάρεις.. είσαι και ψηλός αν θυμάμαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα δεν αντιλεγω αν ψαξεις στο ιντερνετ μπορεις να βρεις  43254 διαφορετικες αποψεις αυτο ειναι το μονο σιγουρο

κανε μια ερευνα και θα βρεις αλλους που λενε το αντιθετο !  στην πραξη το χω κανει -κατα περιοδους- χρονια κ δεν ειχα κανενα θεμα !

εξαλου μπορεις να γυμανζεις διαφορετικες ομαδες - πλαγιους - ανω - κατω -  την καθε φορα ..


Καλά ο κόσμος κάνει πολλά δεν σημαίνει ότι είναι και σωστά!Ενδεικτικά:

και θα σου πω και κατι για να καταλαβεις ! σημερα ο κοσμος με τα γκουγκλαρισματα κ το ιντερνερ εχει γινει καθηγητης .. ο καθενας μπορει να ψαξει - να γραψει - οτιδηποτε θελει ,το θεμα ομως ειναι στην παραξη κατα ποσο ισχυουν αυτα ! αλλο οι επιστημονικες αποψεις απο ανθρωπους που εχουν σχεση με το αντικειμενο κ αλλο  να γραφει οι ναναι ο καθενας! εγω μεγαλωσα στην πραξη χωρις νετ κτλ κ οτι σου λεω ειναι μεσα απο την ζωη κ οχι απο γκουγκλαρισματα ! τα εμαθα στην πορεια σπουδαζοντας και εχοντας δασκαλο τον μεγιστο τον καλυτερο ελληνα  bb αθλητη κ πραγματικο επιστημονα σε θεματα διατροφης και προπονησησ Γιαννη Διακογιαννη ! http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=15327 diakogiannis.jpg

ειμαι πολυ τυχερος που επεσα στα χερια του , κ που ειχε την θεληση να ασχοληθει μαζι μου ! οποιος τον ξερει στο ελαχιστο θα ξερει γιατι αθλητη κ τι  ανθρωπο μιλαμε ! οταν λοιπον ο συκγεκριμενος μου λεει κοιλιακους καθε μερα , αφοβα . τοτε δεν εχω ανανγη κανενα γκουκλαρισμα κ κανενα αρθρο να διαβασασω ..

μη παρεξηγησεις αυτα που σου λεω , εννοω οτι στο νετ μπορεις να βρεια απο τελειες μελετες μεχρι τον μεγαλυτερο οτιναναινισμο !

εσυ αυτη την στιγμη (μη το παιρνεις προσωπικα δε σε ξερω γενικα μιλαω) μπορει να καθεσαι σε ενα γραφειο με μια κοιλια μεχρι το πατωμα να γκουκλαρεις ''καθε ποτε κανουμε κοιλιακους?'' και να γινεσαι ο σοφοτερος μαστορας ! 

εγω τα εχω φαι με το κουταλακι ομως ! 

φιλικα παντα κ χωρις παρεξηγηση ..

 

 

ps ..

πριν καποια ποστ ειχα γραψει για ενα σιδεραδικο gym που ειχα παει για πρωτη φορα στην ζωη μου παιδακι ..

του Διακογιαννη ηταν  ..  ειμαι απιστευτα τυχερος που ασχοληθηκε μαζι μου .. πλεον ειναι αδελφος , προκειται για απιστευτο ανθρωπο .. καλα για αθλητη δε το συζηταμε .. πολυ μπροστα στην ελλαδα ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 20κιλα απο αυτα:

www.christinsport.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1508&category_id=144&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

 

 

2 ευρω το κιλο δεν ειναι ασχημα αλλα παιζει να εχει παιξει και πιο φθηνη τιμη εδω μεσα

in other news

 

εχουμε κατι σαν την 4lbs whey αλλα σε πιο φθηνο;

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...