Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιάννη, υπομονή...έβαλες πολλά κιλά (5) για τόσους μήνες. Λογικά πήρες και λίπος μαζεμένο έτσι ώστε να το αποθήκευσες στη βασική σου αποθήκη, κοιλιά.
Μην απελπίζεσαι, εγώ τι να πω που θα βάλω 6-7 κιλά μυικής μάζας σε 3 έως 6 χρόνια.
Ψυχραιμία και υπομονή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δώσε καμια ιδέα Φώτη, έχω απελπιστεί. Αν αναφέρεσαι στο κρέας όμως, καλύτερα να σωπάσεις :)

 

Άλεξ, πονάω ολόκληρος, πόσο παραπάνω να δώσω; Εντάξει, με το 5*5 δεν έτρωγα τόσο ζόρι αλλά τις τελευταίες 2 εβδομάδες που άλλαξα πρόγραμμα νιώθω σα να έχω φάει ξύλο, πονάνε όλοι οι μυς.

 

Ντάκον, δεν έχει πάρει μόνο η κοιλιά, έχουν αρχίσει να φουσκώνουν κομματάκι και οι μυς. Αλλά η κοιλιά έχει φουσκώσει δυσανάλογα πολύ. Τον Σεπτέμβριο αγόρασα 2 νέα παντελόνια για να γιορτάσω την τότε ξεφούσκωτη κοιλιά και 3 μήνες μετά δεν μπαίνουν! Σήμερα αγόρασα νέο παντελόνι, ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΜΠΗΚΕ, για να το βάλω μόλις χάσω την κοιλιά. ΠΟΥ ΘΑ ΤΗ ΧΑΣΩ.

 

Αν θα χρειαστώ 2 ή 6 μήνες για να γίνουν τα 5 κιλά λίπους --> μυική μάζα, so be it. Αλλά θα γίνουν. Προτιμώ ένα σώμα αδύνατο αλλά γυμνασμένο σαν του γκει του Μπεκαμ παρά αυτό το χάλι που δείχνω γκαστρωμένος...

 

main-whey2.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bosei, ποια ενδειξη ηταν ανεβασμενη?

Θυρεοτρόπος ορμόνη (TSH): 6,17 με φυσιολογικές τιμές 0,27-4,20

 

Α maus και fylate αν το δείτε ποιές τιμές λέγατε χτες είναι αυτές που τσεκάρεις για τις ποσότητες πρωτεΐνης που παίρνεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυρεοειδότροπος ορμόνη. 
Απευθύνσου σε ενδοκρινολόγο για περαιτέρω αιματολογικές εξετάσεις, Τ4 και Τ3 και ίσως έναν υπέρηχο θυρεοειδούς αδένα.
Βεβαιώσου ότι τα συμπληρώματα που λαμβάνεις (αν λαμβάνεις) δεν αλλοιώνουν τις ενδείξεις.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Άλεξ, πονάω ολόκληρος, πόσο παραπάνω να δώσω; Εντάξει, με το 5*5 δεν έτρωγα τόσο ζόρι αλλά τις τελευταίες 2 εβδομάδες που άλλαξα πρόγραμμα νιώθω σα να έχω φάει ξύλο, πονάνε όλοι οι μυς.

 

 

 

ναι αλλά με το 5v5 μπήκανε τα κιλά. Αφού νιώθεις τόση διαφορά στο σώμα σου είδες την διαφορά όσον αφορά την άσκηση. Μην πας πάνω από 1 κιλό τον μήνα στο μέλλον. 

 

Σου είχα πει οτι αν κάνεις όγκο πρέπει να τελειώνεις νεκρός την προπόνηση. Λες οτι δεν έτρωγες ζόρι, είσαι 40 χρονών και έβαλες 5 κιλά σε 3 μήνες. Αν σου πω ότι έβαλες 500 γρ μυικής μάζας και 4.5 κιλά λίπος θα σε στεναχωρήσω?

 

 

Αν θα χρειαστώ 2 ή 6 μήνες για να γίνουν τα 5 κιλά λίπους --> μυική μάζα, so be it. Αλλά θα γίνουν. Προτιμώ ένα σώμα αδύνατο αλλά γυμνασμένο σαν του γκει του Μπεκαμ παρά αυτό το χάλι που δείχνω γκαστρωμένος...

 

 

Να ξέρεις ότι το recomp αν δεν το κάνεις σωστά είναι πάναργο (για τον περισσότερο κόσμο) πολλοί απογοητεύονται και το παρατάνε. 5 κιλά είναι μεγάλος στόχος, και αμφιβάλω αν θα φτάσουν και οι 6 μήνες. Σκέψου να χάσεις κανα δικιλο και να κάνεις recomp μετά 3 κιλά είναι πιο normal στόχος.. Το ποσοστό λίπους σου το μετράς? Αφου σε ενδιαφέρει το σώμα εμφανισιακά δώσε 15 ευρώ αγόρασε ενα δερματοπτυχόμετρο και άρχισε το μέτρημα κάθε εβδομάδα να κάνεις σωστή δουλειά. 

 

Τώρα που έκανες οΓγκο αν είχες ενα caliper και μετρούσες , θα έβλεπες απο την 2η εβδομάδα ότι το λίπος ξεφεύγει και θα έκοβες λίγο θερμίδες δεν θα χρειαζόταν να γίνεις σαν "γκαστρωμένος"

 

Το σώμα δεν είναι χυμαδιο να κάνεις ότι σε φωτίζει ο θεός και να περιμένεις να γίνεις φέτες.. ξεβράκωτος στα αγγούρια πήγαινες και δεν είναι οτι δεν τα λέμε... Σου είχα πει οτι 3κ θερμίδες μέσο όρο δεν έτρωγα εγώ που είμαι 10 κιλά πάνω.. Προσπάθησε τώρα ότι κάνεις να το κάνεις σωστά με βάση τους στόχους σου.

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυρεοειδότροπος ορμόνη. 

Απευθύνσου σε ενδοκρινολόγο για περαιτέρω αιματολογικές εξετάσεις, Τ4 και Τ3 και ίσως έναν υπέρηχο θυρεοειδούς αδένα.

Βεβαιώσου ότι τα συμπληρώματα που λαμβάνεις (αν λαμβάνεις) δεν αλλοιώνουν τις ενδείξεις.

 

Ναι είπαμε με τον γιατρό να πάω είτε τώρα σε ενδοκρινολόγο ή να κάνω σε κανά 6μηνο πάλι εξετάσεις να δούμε που είναι. Τα συμπληρώματα τα είχα σταματήσει 1 βδομάδα πριν τις εξετάσεις...όχι ότι έχω κάποιο που θα τον επηρέαζε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη πάντως στην ηλικία που είσαι πρέπει να αλλάξεις λίγο την διατροφή έτσι ώστε να σε ευνοεί...π.χ. καθόλου απλούς υδατάνθρακες, γενικά μικρότερη ποσότητα υδατανθράκων ίσως ένα συμπλήρωμα r-ala στα γεύματα με υδατάνθρακα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυρεοτρόπος ορμόνη (TSH): 6,17 με φυσιολογικές τιμές 0,27-4,20

 

Α maus και fylate αν το δείτε ποιές τιμές λέγατε χτες είναι αυτές που τσεκάρεις για τις ποσότητες πρωτεΐνης που παίρνεις ?

bos κανε την διατροφη που κανεις με τα γρ πρωτεινης που παιρνεις για ενα διαστημα ακριβως ομως  κ μετα πας για εξετασεις ουρων για λευκωματα και ουρια.. ειναι ο μοναδικος τροπος να μετρησεις , αν ειναι ανεβασμενες οι τιμες θα σου πει ο γιατρος να κοψεις , αν ειναι οκ συνεχιζεις !

πρωτεινη απ το αιμα δε βρισκεις .. ο μοναδικος τροπος ειναι τα ουρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bos κανε την διατροφη που κανεις με τα γρ πρωτεινης που παιρνεις για ενα διαστημα ακριβως ομως  κ μετα πας για εξετασεις ουρων για λευκωματα και ουρια.. ειναι ο μοναδικος τροπος να μετρησεις , αν ειναι ανεβασμενες οι τιμες θα σου πει ο γιατρος να κοψεις , αν ειναι οκ συνεχιζεις !

πρωτεινη απ το αιμα δε βρισκεις .. ο μοναδικος τροπος ειναι τα ουρα!

Δεν έκανα εξετάσεις ούρων παρ' όλ' αυτά βλέπω και λευκώματα και ουρία εδώ...

 

Ουρία είμαι 30,5 mg/dL με φυσιολογικές τιμές <50

και

λευκώματα: 7,2 g/dL με φυσιολογικές τιμές 6,4-8,3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα νομιζω ειναι αυτες  απλα την πρωτεινη στα ουρα την μετραμε αλλιως !

ριξςε μια ματια εδω

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=2890 και δες εκει που λεει Η μέτρηση των πρωτεϊνών στα ούρα ..


γιαννη σε καταλαβαινω , δυσκολα τα πραγματα , σε καταλαβαινω απολυτα φιλε και γω στην θεση σου θα σταματουσα να εβαζα κιλα ετσι !

οι ποντοι που πηρες στην μεσγη ειναι παααρααα πολλοι !

συνεχισε την προπονηση που κανεις τωρα κ λες σε πιανει ! δωσε πολυ σε ραχιουους κ κοιλιακους ! ριχτο στο γρηγορο ανηφορικο περπατημα και μη τρως οτι ναναι !  τα κιλα που θα μεινουν η αυτα που θα μπουν θα ειναι καλα κιλα !

κ μη βιαζεσαι .,. νομιζω βιαστηκες πολυ ! σε βαθος ενος χρονου θα κανεις παρα πολυ καλη δουλεια , μη περιμενεις να γινουν ολα σε 3-4 μηνες ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεράστια αδυναμία στην μπάρα για στήθος τις 2 τελευταίες εβδομάδες.. τα 70κιλά  6 επαναλήψεις με το ζόρι και το χέρι να τρέμει...κατάντια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δωσε βαση στον επικλινη ! λιγο να ανεβεις εκει , ουτε φανταζεσαι ποσο θα ανεβεις στον ισιο μετα ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα gym την Κυριακη  μετα απο μια αιωνιοτητα και μια μερα ,εκανα ωμους τρικεφαλα ηθελα να τα κανω ολα  αλλα κρατηθηκα .Παντως αν κανεις μεγαλο διαστημα αποχη 1 μηνα + σαν να ξεκινας απο  χρονια  πισω μου φανηκε βγαινεις εκτος ρυθμου .Βεβαια το εχουμε ξαναδει το εργο αρκετες φορες αλλα  το ξενερωμα παραμενει το ιδιο .

Αντε να φυγουν οι κωλογιορτες να ξαναμπουμε στην γυμναστικη ρουτινα μας .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...