Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

 

 

Η ουσία είναι η εξής. Δεν υπάρχει min max πρωτεΐνης ανά γεύμα που αφομοιώνει ο οργανισμός.

συμφωνω σε ολα οσα λες εκτοςαπο αυτο που σου παρεθεσα !

υπαρχει μαξ ! σε καθε οργανισμο διαφορετικο , παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο οπως σωστα ειπες  , υπαρχει ομως .. Σαφώς και υπάρχει κάποιο όριο πρωτεΐνης ανά ώρα το οποίο μπορεί να απορροφήσει ο οργανισμός ..

Δυο ωρες πριν κοιμηθω τρωω κοντα 80γραμ πρωτεινης που ειναι το μεγιστο που τρωω σε γευμα στην μετα. Εκ του αποτελεσματος ολα πανε μια χαρα..

αλεξ κανε μου μια χαρη επειδη σε συμπαθω παρα πολυ ! κανε τα γραμμαρια 40 και  αν δεις καμμια διαφορα προς τα κατω ,  την παραμικρη .. εδω ειμαστε να μου πεις οτι θελεις ! καντο για ενα διαστημα ..  στο υπογραφω .. δεν εχω αλλο  τροπο νασε πεισω δυστιχως ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω σε ολα οσα λες εκτοςαπο αυτο που σου παρεθεσα !

υπαρχει μαξ ! σε καθε οργανισμο διαφορετικο , παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο οπως σωστα ειπες  , υπαρχει ομως .. Σαφώς και υπάρχει κάποιο όριο πρωτεΐνης ανά ώρα το οποίο μπορεί να απορροφήσει ο οργανισμός ..

αλεξ κανε μου μια χαρη επειδη σε συμπαθω παρα πολυ ! κανε τα γραμμαρια 40 και  αν δεις καμμια διαφορα προς τα κατω ,  την παραμικρη .. εδω ειμαστε να μου πεις οτι θελεις ! καντο για ενα διαστημα ..  στο υπογραφω .. δεν εχω αλλο  τροπο νασε πεισω δυστιχως ..

 

Ναι το ίδιο λέμε σόρρυ για την ασυνταξία. Με τον δεν υπάρχει max min εννοώ ότι δεν υπάρχουν όρια που είναι ίδια για όλους όλες τις στιγμές. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω σε ολα οσα λες εκτοςαπο αυτο που σου παρεθεσα !

υπαρχει μαξ ! σε καθε οργανισμο διαφορετικο , παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο οπως σωστα ειπες , υπαρχει ομως .. Σαφώς και υπάρχει κάποιο όριο πρωτεΐνης ανά ώρα το οποίο μπορεί να απορροφήσει ο οργανισμός ..

 

αλεξ κανε μου μια χαρη επειδη σε συμπαθω παρα πολυ ! κανε τα γραμμαρια 40 και αν δεις καμμια διαφορα προς τα κατω , την παραμικρη .. εδω ειμαστε να μου πεις οτι θελεις ! καντο για ενα διαστημα .. στο υπογραφω .. δεν εχω αλλο τροπο νασε πεισω δυστιχως ..

Φιλε επιδη κραταω μετρησεις και στατιστικα με βαρος δερματότυχομετρα κτλ οπως ξερεις οι αλλαγες στα στατιστικα για να επιβεβαιωθουν θελουν τουλαχιστον μηνα. Εφοσον κανω μια προσπαθεια σε διατροφη και προπονηση που μου δινει τρομερα αποτελεσματα συγκρινωμενα με αποτελεσματα αλλων δεν με παιρνει σε αυτη την φαση να κανω αλλαγες και δοκιμες. Μου πηρε πολυ καιρο και δοκιμες να καταληξω εδω και να βλεπω τα νουμερα που θελω καθε ευδομαδα.

 

Οταν φτασω τους αρχικους στοχους (συντομα) βλεπουμε. Ευχαριστω για το ενδιαφερων παντως

 

Ειμαι σε if it aint broke dont fix it φαση.

 

Τελος εγω οταν διαφωνω με καποιον δεν θεωρω δεδομενο οτι εχω δικιο και εχει αδικο. Κανεις μας δεν ξερει τα παντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω το προβλημα με τους αλτηρες πως το αντιμετωπιζεται..

 

Τι θελω μα πω.

 

Πχ στις πιεσεις στηθους σε επικλινη με αλτηρες, παλια εκανα 15 κιλα + αλτηρας σε καθε χερι στην σταση της ασκηση δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα αλλα στο σηκωμα των αλτηρων ειχαμε κατι ζορισματα.. Για δωστε τιπς.. Πολυ νομιζω θα το χουν αυτο το θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το πω αλλη μια πιο αναλυτικα κ ελπιζω να γινω πιο κατανοητος !

υπάρχει κάποιο όριο πρωτεΐνης ανά ώρα το οποίο μπορεί να απορροφήσει ο οργανισμός !

η ποσοτητα πρωτεινης που μπορει να αφομοιωσει καποιος εξαρταται απο την μυικη μαζα που κουβαλαει !
το 30 γραμμαρια ανα γευμα ειναι κοινως αποδεκτο για τους περισσοτερους γιατι μπορουνε να την αφομοιωσουν..
ο μονος τροπος να δεις ποσο μπορεις να αφομοιωνεις ειναι να ακολουθησεις μια διατροφη για καποιο χρονικο διαστημα με συγκεκριμενο αριθμο γρ. πρωτεινης ανα καθε γευμα και μετα να πας να κανεις εξετασεις ουρων για λευκωματα και ουρια...
αν δεις οτι ειναι οκ τοτε συνεχισε αλλιως θελει μειωση... αυτο κανουν χρονια τωρα αθλητες αγωνων ..

ελπιζω να το λαβετε υποψην οσοι τα χωνετε για πρωτεινη , για σας το γραφω αλεξ κ μπος δεν ειναι μυθος ..



Τελος εγω οταν διαφωνω με καποιον δεν θεωρω δεδομενο οτι εχω δικιο και εχει αδικο. Κανεις μας δεν ξερει τα παντα.

εδω εισαι λιγο φαουλ ! :-)  ουτε νομιζω οτι τα ξερω ολα ουτε σωνει κ καλα εχω δικιο !

5 πραγματα σου λεω μονο κ μονο για να θοηθησω οχι για να το παιξω πονηρος !

ολα καλα , την αποψη μου απλα ειπα  ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω εισαι λιγο φαουλ ! :-) ουτε νομιζω οτι τα ξερω ολα ουτε σωνει κ καλα εχω δικιο !

5 πραγματα σου λεω μονο κ μονο για να θοηθησω οχι για να το παιξω πονηρος !

ολα καλα , την αποψη μου απλα ειπα ..

Οχι ρε με παρεξηγησες για εμενα μιλουσα δεν εννοουσα οτι εισαι ισχυρογνωμων η κατι τετοιο καμια σχεση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υγ ! για εναν μηνα εννοουσα να κανεις 40-50 τα γρ. απο 80 και μετα να δεις τα αποτελεσματα κ να συγκρινεις !

τελος παντων καποτε ισως με θυμηθεις κ καταλαβεις οτι να βοηθησω ηθελα απο εμπειριες 20 χρ και οχι απο γκουκλαρισματα !  κανε  εξετασεις ουρων για λευκωματα και ουρια τωρα  φιλε

 μετα κανε 50 τα γρ . και ξανακανε και θα δεις  τι θα σου πει ο γιατρος !

αυτα παιχταρα  , τα λεμε ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το πως μπορείς να χάσεις λίπος και να βάλεις μυική μάζα ταυτόχρονα:

Άλεξ το παράδειγμα με τον άνθρωπο των σπηλαίων/ εξέλιξη  είναι άκυρο με το θέμα!

 

 

 

λιβερπουλ δες εδώ:

http://youtu.be/ruR1HLYLNT8?t=1m8s

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλεξ το παράδειγμα με τον άνθρωπο των σπηλαίων/ εξέλιξη είναι άκυρο με το θέμα!

 

 

Αν καταλαβαινεις πως δουλευει το evolution δεν ειναι καθολου ακυρο, ειναι πολυ σχετικο με την συζητηση

 

Θα μπορουσα να γραψω κανα δισελιδο να εξηγησω γιατι αλλα η εξηγηση ειναι off topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομπλε προπονηση σημερα.Χτυπησα 100 στις αρσεις με 5 reps και ειχα και αλλα.Στηθος παλι 70 κιλα 1 rep και 65 με 3.Squat 60x10.Τωρα τρωω το κοτοπουλακι με το ρυζι/πλιγουρι μαζι με 2 ασπραδια.Για το βραδυ ενα γιαουρτακι με λιγο μελι και αυριο εχει πρωινο τρεξιμο μιας και σταματησε η βροχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το πως μπορείς να χάσεις λίπος και να βάλεις μυική μάζα ταυτόχρονα:

 

 

 

 

 

 

Το ότι μπορείς να χάνεις λίπος και να βάζεις μυες ταυτόχρονα είναι γεγονός για εμένα πλέον καθώς το κάνω εδώ και 7 μήνες με αρκετή επιτυχία. Αυτό που δεν νομίζω να γίνεται και έχει μπλέξει λίγο ο κόσμος είναι το να βάλεις όγκο / βάρος χωρίς να πάρεις λίπος, θα το δοκιμάσω στο μέλλον, ίσως πετύχει αν μιλάμε για στόχο 200 - 300 γραμμάρια τον μήνα. 

 

Το πρώτο βίντεο τα λέει καλά γενικά αν και με ξενερώνει που μιλάει για training 40 λεπτών / overtraining που τα θεωρώ λάθος. Το πότε κάνεις overtraining στο λέει το σώμα σου. Τα λεπτά είναι άσχετα. Η λογική των 40 λεπτών που επικρατεί είναι λάθος στον πυρήνα γιατί υποθέτει ότι όλοι προπονούνται με την ίδια ένταση. 

 

είναι ιδια 40 λεπτα με διαλείμματα 30 δευτερόλεπτα και ολα drop σετ και ίδια 40 λεπτά 8-10 επαναλήψεις και ξύσιμο @@ ?  Επίσης λάθος ότι υπάρχει η υπόθεση οτι όλοι κάνουν split.. Οκ να βαράς 40 λεπτά στήθος είναι προφανώς αρκετά αν η ένταση είναι μεγάλη .. αλλά στο full body με το ζόρι είσαι στην μισή προπόνηση. Τέλος μου την σπάει που πάει να πλασάρει συμπληρώματα, και αρχίζει τα "όλες οι πρωτεΐνες δεν είναι ίδιες".... Οκ όποιος δυσκολεύεται να βγάλει τα γραμμάρια του από φαγητό , ας πάρει κάνα συμπλήρωμα , αλλά να αντικαταστείς κοτόπουλο με casein για να πάρεις casein...

 

Το 2ο βιντεο είναι το video που με έκανε να αποφασίσω να παω σε recomp οπότε δεν είμαι άξιος να κρίνω (παρόλο που δεν ακολουθώ τις μεθόδους του)! Ας είναι καλά ο skooby

 

Στο 3ο βίντεο μιλάει χρήστης αναβολικών επί σειρά ετών και καθώς είμαι σίγουρος οτι έχει ξεχάσει πλέον πως δουλεύει το nutrition στους natural χρήστες δεν έχω λόγο να ακούσω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ειμαι αδιορθωτος , δε βαζω κωλο κατω ! μιας κ καθομαι ολη μερα σημερα κ δε γουσταρω , πηρα τα κετλερακια μου εκανα κανα μισαωρο (μιαλμε για μουσκεμα , ουτε με φουλ αεροβιο δε γινομαι ετσι) και μετα βγηκα σε ενα παρκακι που εχουμε εδω για κανα μισαωρακι τρεξιμο ! ειναι τελειος ησυχα κ απομερα , ειχε αραξει ενα αμαξι με ενα ζευγαρακι μεσα , κ σε καθε γυρο που εκανα περνουσα ακριβως απο μπροστα τους φατσα καρτα !  ε δεν αντεξαν πολυ στο τριτο γυρο εφυγαν ! πρεπει να εφαγα πολυ βρισιμο μιλαμε , τους χαλασα την πιπ@ σιγουρα :-)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μπορείς να χάνεις λίπος και να βάζεις μυες ταυτόχρονα είναι γεγονός για εμένα πλέον καθώς το κάνω εδώ και 7 μήνες με αρκετή επιτυχία. Αυτό που δεν νομίζω να γίνεται και έχει μπλέξει λίγο ο κόσμος είναι το να βάλεις όγκο / βάρος χωρίς να πάρεις λίπος, θα το δοκιμάσω στο μέλλον, ίσως πετύχει αν μιλάμε για στόχο 200 - 300 γραμμάρια τον μήνα.

 

 

Το ίδιο είναι με το να χάνεις λίπος απλός καταναλώνεις τις θερμίδες συντήρησης και όχι 10-15% λιγότερες όπως στη περίπτωση που θες να κάψεις λίπος έτσι θα πάρεις μυικά κιλά.

Το βασικό νόημα και στα τρία βίντεο είναι ότι αυτό που αναφέρθηκε πριν πως για να πάρεις μυικά κιλά πρέπει να πάρεις επιπλέον θερμίδες (οπότε ανεβάζεις το ποσοστό του λίπους) είναι λάθος.Μπορείς να πάρεις καθαρά κιλά χωρίς να ανεβάσεις το ποσοστό του λίπους σου και πως το βασικό για να βάλεις μυς είναι να παρέχεις στο οργανισμό σου πρωτεΐνη 24/7

 

Δεν θυμάμαι το σημείο που μιλάει για 40 λεπτά προπόνηση προφανώς μιλάει για μία μυική ομάδα η μόνο χέρια πχ, δεν εννοεί πως θα ξύνεις τα @@@ σου η θα μιλάς στο τηλ με τη γκόμενα ανάμεσα στα σετ και στα 40-50' φεύγεις. Άλλωστε αν τα κάνεις αυτά κοροϊδεύεις τον εαυτό σου δεν προπονείσαι. Τα έκανα και εγώ στα 17-18 αυτά και ξέρω B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...