Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η πρωτεινη μετα τα 30-40 γραμμαρια απλα  δεν αφομοιώνεται , ομως δε γινονται λιπος , καμμια σχεση , ελεος δηλαδη ουτε οι πρωταθλητες του μιστερ ολυμπια να ειμασταν  ..

 

Εγώ ξέρω ότι η πρωτείνη συνολικά σε όλη τη διατροφή πρέπει να είναι 2 φορές το σωματικό βάρος σε γραμμάρια, δλδ αν είναι κάποιος 70 κιλά θελει 140 γρ. πρωτεινης.

Και ναι ο οργανισμός αφομοιώνει συγκεκριμμένες ποσότητες πρωτεϊνης, όσο και να φας.

 

Επίσης η βιοχημεία λέει ότι η περίσσεια πρωτεϊνης δεν γίνεται λίπος. Προσωπικά δεν ξεπερνώ τις απαιτούμενες ποσότητες που χριεάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

 

 

η πρωτεινη μετα τα 30-40 γραμμαρια απλα  δεν αφομοιώνεται , ομως δε γινονται λιπος , καμμια σχεση , ελεος δηλαδη ουτε οι πρωταθλητες του μιστερ ολυμπια να ειμασταν  ..

 

Εγώ ξέρω ότι η πρωτείνη γενικά πρέπει να είναι 2 φορές το σωματικό βάρος σε γραμμάρια, δλδ αν είναι κάποιος 70 κιλά θελει 140 γρ. πρωτεινης.

Και ναι ο οργανισμός αφομοιώνει συγκεκριμμένες ποσότητες πρωτεϊνης, όσο και να φας.

 

Επίσης η βιοχημεία λέει ότι η περίσσεια πρωτεϊνης δεν γίνεται λίπος. Προσωπικά δεν ξεπερνώ τις απαιτούμενες ποσότητες που χριεάζομαι.

Εγώ κι εσύ ξέρουμε άλλη βιοχημεία τότε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δε καταλαβα τι εννοεις  .. μυθος ειναι τι ? οτι παραπανω απο 40 γρ πρωτεινης σε καθε γευμα πανε χαμενα κ δεν αφομοιωνονται?

Αυτό...ότι 30γρ. πρωτεΐνης και πάνω δεν αφομοιώνονται.

 

Μύθος είναι. Μονάχα μία έρευνα του 90 κάτι αν θυμάμαι καλά το είχε βγάλει αυτό όπου αναφερόταν όμως σε διάστημα 2-3 ωρών μετά την πρόσληψή της, πράγμα λάθος γιατί οι αναβολικές διεργασίες στο σώμα μας (και άρα η χρησιμοποίηση της πρωτεΐνης) γίνονται και μετά το πέρας των 2-3 ωρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fact οτι τα παραπανω απο χ γραμμαρια δεν αφομοιωνονται ειναι αδυνατο να ισχυει λογω του evolution . Οι ανθρωποι δεν επιβιωσαν τρογωντας καθε δυο με τρεις ωρες η πινοντας προτειν σεικς.

 

Ο ανθρωπος των σπηλαιων μπορει να σκοτωνε ενα ζωο καθε δυο μερες και να ετρωγε οσο χωρουσε στο στομαχι του για να επιβιωσει. Αν το σωμα ηταν επιλεκτικο στο τι θα αφωμοιωσει δεν θα υπηρχαμε.

 

Παιχταρα μαους δεν μου αρεσει να διαφωνω μαζι σου γιατι εισαι παιχταρας αλλα εδω διαφωνουμε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακου κατι ρε μπος , κανενανς μυθος δεν ειναι  κ αν τρως οση πρωτεινη να ναι πετας τα λεφτα σου κ κριμα ειναι γιατι ειναι ακριβη !

οι αθλητες λοιπον αγωνων , επειδη τους ενδιαφερει πολυ το θεμα  ξερεις τι κανουν για να δουν ποση πρωτεινη αφιμοιωνει ο οργανισμος τους σε καθε γευμα ? μετρανε τα γρ σε καθε γευμα , τρωνε συγκεκριμενα  για ενα διαστημα κ μετα πανε για εξετασεις αιματος ! απο αυτε καταλαβαινουν αν πρεπει να συνεχιζουν η να κατεβασουν γιατι ο οργανισμος τους δεν αφωμοιωνει τοσα ! αν τα αποτελεσματα ειναι καλα τοτε δινουν κ αλλο ! αν οχι πεφτει μειωση !  κ καπακι εξετασεις ! για να βρουνε ακροβως που βρισκοντε ..

τωρα για κανα δυο που μιλανε με γριφους κ δε τους πιανω για βιοχημιες κτλ θα τους πω τα εξης !

μετατρεπεται σε λιπος η παραπανω πρωτεινη ναι , εμας εδω ομως μας απασχολει αυτο οσο και η πυρηνικη φυσικη .. 

αν καταλαβαν οι γιατροι της παρεας καταλαβαν ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κι εσύ ξέρουμε άλλη βιοχημεία τότε.

 

Τι να σου πω, μπορεί να έχεις δίκιο. Όπως και να χει δεν ξεπερνάω τις απαίτούμενες ποσότητες οπότε έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παιχταρα μαους δεν μου αρεσει να διαφωνω μαζι σου γιατι εισαι παιχταρας αλλα εδω διαφωνουμε

 αλεξ ειναι ωραια η διαφωνια απλα εδω το θεμα ειναι οτι 1+1 =2 !

δεν ειπα εγω το αντιθετο ! ζει ο ανθρωπος κ με λιπος αντεχει κ πολυ περισσοτερο !

για την πρωτεινη μιλαμε και η πρωτεινη ομως που μπορει να αφομοιωσει ο οργανισμος σε καθε γευμα ειναι μαξ 40 γρ ! πως να το κανουμε δεν αλλαζει αυτο απο παντα !! :-D  δεν ειναι μυθος .. αν δεν ισχυε θα τρωγαμε 500 γρ πρωτεινης σε καθε γευμα κ θα ημασταν κομπλε ! κ συ εισαι παιχταρας αλεξ !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απλά παρά πολλά από όλα τα παραπάνω είναι μισές αλήθειες και λάθη που οδηγούν σε άλλα λάθη. Και είναι κατανοητό ότι δεν απαιτείται από έναν αθλητή να ξέρει βιοχημεία αλλά είναι ταυτόχρονα λογικό να μην πίστεψω έναν άκρως επιτυχημένο αθλητή βάσει εμπειρίας και όχι δεδομένων.

Η βιοχημεία είναι επιστήμη κι όχι εμπειρία. Το ότι δουλεύει σε σένα κάτι εμπειρικά Δεν το καθιστά σωστό. Απλά σωστό για εσένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δε μιλαω για εμπειρια ουτε αποκλειστικα προσωπικα !

πιστεψε με και το bb επιστημη ειναι κ πολυ μεγαλη μαλιστα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

για την πρωτεινη μιλαμε και η πρωτεινη ομως που μπορει να αφομοιωσει ο οργανισμος σε καθε γευμα ειναι μαξ 40 γρ ! πως να το κανουμε δεν αλλαζει αυτο απο παντα !! :-D  δεν ειναι μυθος .. αν δεν ισχυε θα τρωγαμε 500 γρ πρωτεινης σε καθε γευμα κ θα ημασταν κομπλε ! κ συ εισαι παιχταρας αλεξ !!!

Ρε συ maus προσπαθώ να σου πω ότι δεν υπάρχει στάνταρ γρ. που αφομοιώνονται σε κάθε γεύμα και μάλιστα ίσως είναι καλύτερο να γίνονται λιγότερα γεύματα με περισσότερη πρωτεΐνη. Αν ήταν έτσι ο Άλεξ ξέρω γω που κάνει Intermittent fasting δεν θα πήγαινε πουθενά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω, μπορεί να έχεις δίκιο. Όπως και να χει δεν ξεπερνάω τις απαίτούμενες ποσότητες οπότε έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Το αν κάτι γίνεται ή όχι λίπος εξαρτάται από ένα και μόνο ένα πράγμα, το θερμιδικό έλλειμμα ή την περίσεια που έχεις. Κάθε γρ πρωτεΐνης αντιστοιχίζεται ανάλογα με περίπου 4 kcal το ίδιο και κάθε γραμμάριο υδατάνθρακα, ενώ κάθε γρ λίπους περίπου με 8. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω ότι η πρωτείνη συνολικά σε όλη τη διατροφή πρέπει να είναι 2 φορές το σωματικό βάρος σε γραμμάρια, δλδ αν είναι κάποιος 70 κιλά θελει 140 γρ. πρωτεινης.

Ποση πρωτεινη χρειαζομαι την ημερα;

 

1) Παρτε το βαρος σας και πολ/στο με το 2.2

πχ 95κιλα * 2.2 = 209

2) Αφαιρεστε απο το βαρος σας το % ποσοστου λιπους

πχ  15% λιπος, αρα 209 - (209 * 0.150) = 209 - 31.35 = 177.65

3) Πολ/στε τον παραπανω αριθμο με το 1.14

πχ 177.65 * 1.14 = 202.521

4) Διαιρέστε το με τον αριθμο των γευματων που πρεπει να κανετε

πχ 202.521 / 6 = 33.75γρ πρωτεινης ανα καθε γευμα (συνολικα γευματα 6)

 

ακριβως αυτο ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δε μιλαω για εμπειρια ουτε αποκλειστικα προσωπικα !

πιστεψε με και το bb επιστημη ειναι κ πολυ μεγαλη μαλιστα ...

 

Δεν μιλάς και με βάση την σύχρονη ιατρική όμως. Μιλάς με βάση αυτό που έχει δει μια πολύ μεμονωμένη αθλητική ομάδα (bbuilders) να δουλεύει. Με βάση τα προπονητικά και διατροφικά μοτίβα που πρότεινα αυθεντίες και μεγάλα ονόματα του χώρου και με βάση την γενική εικόνα που έχεις αναπτύξει μετά από χρόνια πολύ σκληρής (αδιαμφισβήτητα) δουλειάς. 

 

Η ουσία είναι η εξής. Δεν υπάρχει min max πρωτεΐνης ανά γεύμα που αφομοιώνει ο οργανισμός. Η πρωτεΐνη διασπάται στο στομάχι και απορροφάται σταδιακά στο λεπτό έντερο, η περίσσεια μετατρέπεται με πολύπλοκες μεταβολικές οδούς σε πολλές άλλες ουσίες ακόμα και γλυκόζη, ανάλογα με τις ανάγκες. 

 

Το πόση πρωτεΐνη θα χρειαστείς και το προφίλ αυτής εξαρτάται από την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι, το αν έχεις τραυματισμούς και πολλά άλλα. 

 

Έχεις ωστόσο απόλυτο δίκιο στο θέμα των βιοχημικών εξετάσεων. Δεν είναι δύσκολες, ελέγχεις τρία πράγματα και ξέρεις που είσαι. 

Η συζήτηση στην τελική δεν θα έπρεπε να είναι πόση πρωτεΐνη αφομοιώνεται αλλά πόση χρειάζεται ο οργανισμός ενός αθλούμενου για να καλύψει τις ανάγκες του και να αποκτήσει μυικότητα. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ maus προσπαθώ να σου πω ότι δεν υπάρχει στάνταρ γρ. που αφομοιώνονται σε κάθε γεύμα και μάλιστα ίσως είναι καλύτερο να γίνονται λιγότερα γεύματα με περισσότερη πρωτεΐνη. Αν ήταν έτσι ο Άλεξ ξέρω γω που κάνει Intermittent fasting δεν θα πήγαινε πουθενά.

δε διαφωνουμε  δεν υπαρχει στανταρ οντως ! απλα απο καποια γρ. πρωτεινης κ πανω πανε χαμενα δε μπορει να αφομοιωσει ο οργανισμος μας οσα γουσταρουμε αυτο προσπαθω να σου πω και αυτο δεν ειναι μυθος !

σου λεω πως κανουν εξετασεις αιματος οσοι τους ενδιαφερει ζεστα (επαγγελματιες bb οι αρρωστακια)να μαθουν ποσο πρωτεινη μπορει να αφωμοιωσει ο οργανισμος τους σε καθε γευμα ..  τοσο απλο αυτο που σου λεω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ maus προσπαθώ να σου πω ότι δεν υπάρχει στάνταρ γρ. που αφομοιώνονται σε κάθε γεύμα και μάλιστα ίσως είναι καλύτερο να γίνονται λιγότερα γεύματα με περισσότερη πρωτεΐνη. Αν ήταν έτσι ο Άλεξ ξέρω γω που κάνει Intermittent fasting δεν θα πήγαινε πουθενά.

Ισα ισα εγω δινω πολυ βαρος στο φαγητο πριν τον υπνο γιατι εκει γινεται επι το πληστον χτισιμο μυικης μαζας, με βαση την απλη λογικη. Οταν αρωσταινεις κοιμασαι και γινεσαι καλα.. Δεν βελτιωνεσαι την διαρκεια της ημερας. Γιαυτο κοιμομαστε για να επιδιορθονωμαστε

 

Αυτες ειναι απλες σκεψεις και πεποιθησεις που δεν θα αλλαξω ανεξαρτητα τι μου λενε ερευνες που μπορει να το εχουν χασει με την υπεραναλυση..

 

Δυο ωρες πριν κοιμηθω τρωω κοντα 80γραμ πρωτεινης που ειναι το μεγιστο που τρωω σε γευμα στην μετα. Εκ του αποτελεσματος ολα πανε μια χαρα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...