Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Σκέψου την διατροφή όπως όταν θες για παράδειγμα θες να ζυμώσεις ένα ψωμί.

αν δεν του βάλεις τις σωστές αναλογίες δεν θα φουσκώσει, δεν θα έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα.

 

Αν κάνεις ένα καλό ξεκίνημα με συνέπεια δεν χρειάζεται να ανησυχείς.

Έστω μέτρα μια φορά τις θερμίδες σε αυτά που τρως για να δεις που περίπου κινείσαι.

 

Η σωστή διατροφή είναι το 80% του fitness

Αυτο γινετε μιας και καποια πραγματα τα τρωω καθημερινα και απλα αλλαζει το μεσημεριανο.Αργησα να το καταλαβω αυτο οτι η διατροφη παιζει τεραστιο ρολο στην υγεια και στο να κανει καποιος καλο σωμα.

 

 

Φιλε spect εισαι γνωστης του θεματος και φαινετε.Σιγουρα οπως ξεκινησα εγω ξεκινησαν πολλοι αλλοι.Κανεις δεν αρχησε να μετραει θερμιδες απο τον πρωτο μηνα διατροφης(3 βδομαδες κανω σωστη διατροφη).

 

Ειναι θυσιες γιατι και το γλυκο μου λειπει και το πιτογυρο και οι τηγανητες πατατες.Αρχιζω να το συνηθηζω ομως και πιστευω δεν θα μου λειπουν σε λιγο καιρο.Αλλα στην αρχη ολα ειναι δυσκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν θέλετε να εκμεταλλευτείτε το after burn περιμέντε καμιά ώρα και μετά φάτε κάτι...

 

μετα την προπονηση με βαρη , το αργοτερο μεσα σε 20 λεπτα , πρεπει να εχεις ταισει τους μυες πρωτεινουλα  ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα την προπονηση με βαρη , το αργοτερο μεσα σε 20 λεπτα , πρεπει να εχεις ταισει τους μυες πρωτεινουλα  ..

Ναι ρε συ το ξέρω. Αναφερόμουν μετά από αερόβια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα την προπονηση με βαρη , το αργοτερο μεσα σε 20 λεπτα , πρεπει να εχεις ταισει τους μυες πρωτεινουλα ..

Σημερα το μεσημερι χτυπησα 200γρ στηθος κοτοπουλο και αρκετο καστανο ρυζι με πλιγουρι.Πριν λιγο ενα γιαουρτακι 0% με μια κουταλια μελι και βρομη.Στις 5:30 παω να λιωσω στα βαρη και κατα τις 7 θα ξανα φαω 200γρ κοτοπουλο με αρκετο ρυζι/πλιγουρι.Το γευμα αυτο εχει 60+ γραμμαρια πρωτεινης.Η πρωτεινη δεν γινετε λιπος μετα τα 30γρ σε καθε γευμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

κινκ το θεμα ειναι οτι εγω οταν ξεκινησα δεν ειχα καποιον να μου πει πραγματα και απλα τα ανακαλυψα μονος μου με τον δυσκολο τροπο :)

απο τη στιγμη που τωρα ειναι αρχη σου και μπορεις να παρεις πραγματα απο εδω εκμεταλευσου το !! γιατι θα πρεπει να περασει αρκετος καιρος ωστε να εφαρμοσεις κατι που σου εχουμε πει εμεις που το εχουμε περασει!μονο χρονο θα χασεις ετσι!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα το μεσημερι χτυπησα 200γρ στηθος κοτοπουλο και αρκετο καστανο ρυζι με πλιγουρι.Πριν λιγο ενα γιαουρτακι 0% με μια κουταλια μελι και βρομη.Στις 5:30 παω να λιωσω στα βαρη και κατα τις 7 θα ξανα φαω 200γρ κοτοπουλο με αρκετο ρυζι/πλιγουρι.Το γευμα αυτο εχει 60+ γραμμαρια πρωτεινης.Η πρωτεινη δεν γινετε λιπος μετα τα 30γρ σε καθε γευμα?

ΟΧΙ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κινκ το θεμα ειναι οτι εγω οταν ξεκινησα δεν ειχα καποιον να μου πει πραγματα και απλα τα ανακαλυψα μονος μου με τον δυσκολο τροπο :)

απο τη στιγμη που τωρα ειναι αρχη σου και μπορεις να παρεις πραγματα απο εδω εκμεταλευσου το !! γιατι να πρεπει να περασει αρκετος καιρος ωστε να εφαρμοσεις κατι που σου εχουμε πει εμεις που το εχουμε περασει!μονο χρονο θα χασεις ετσι!!

Αν δεν εισασταν εσεις θα ειχα κανει τα μισα απο οτι εχω κανει μεχρι τωρα.Για τις θερμιδες μιας και μονο αυτο δεν εχω κατσει ακομα να κανω θα μετρησω καποια στανταρ πραγματα που τρωω σε καθημερινη βαση να δω που βρισκομε και βλεπω πως θα παει.Παω για βαρη τα λεμε αργοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μετραμε βλεπω το κοτοπουλακι ποσα γραμμαρια ειναι :-D

με το μετρημα συμφωνω μη μας πιανει κ τρελλα με ταγραμμαρια απλα ακου τι παιζει  .. το μετρας στην αρχη να ξερεις που στο περιπου βρισκονται αυτα που τρως κ μετα ξερεις δε χρειαζεται να μετρας καθε μερα ! καθε τοσο ναι , καθε μερα οχι εκτος αν εχεις Αλτσχάιμερ !

η πρωτεινη μετα τα 30-40 γραμμαρια απλα  δεν αφομοιώνεται , ομως δε γινονται λιπος , καμμια σχεση , ελεος δηλαδη ουτε οι πρωταθλητες του μιστερ ολυμπια να ειμασταν  ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ

Εδω πρεπει να το ειχα διαβασει οτι σε καθε γευμα πρεπει να τρωμε 30γρ πρωτεινης γιατι τοσα μπορει να απορροφησει ο οργανισμος μας καθε 2-3 ωρες.Αν ειναι λαθος μετα την προπονηση θα τρωω οσο πιο πολυ πρωτεινη γινετε.

το μετραμε βλεπω το κοτοπουλακι ποσα γραμμαρια ειναι :-D

με το μετρημα συμφωνω μη μας πιανει κ τρελλα με ταγραμμαρια απλα ακου τι παιζει .. το μετρας στην αρχη να ξερεις που στο περιπου βρισκονται αυτα που τρως κ μετα ξερεις δε χρειαζεται να μετρας καθε μερα ! καθε τοσο ναι , καθε μερα οχι εκτος αν εχεις Αλτσχάιμερ !

η πρωτεινη μετα τα 30-40 γραμμαρια απλα δεν αφομοιώνεται , ομως δε γινονται λιπος , καμμια σχεση , ελεος δηλαδη ουτε οι πρωταθλητες του μιστερ ολυμπια να ειμασταν ..

Στο κοτοπουλο ειναι ευκολο ρε συ.2-3 κομματια στηθος ειναι και ξερω οτι στα 100γρ εχουν 32γρ πρωτεινης περιπου.Στα αλλα δεν ασχολουμε.Αλλα με ψησατε και θα τα μετρησω μια και ετσι θα ξερω καθε φορα τι ποσοτητες να τρωω.Εφοσον δεν γινονται λιπος ειμαστε κομπλε καπου το ειχα διαβασει και νομιζα αυτο τοσο καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω πρεπει να το ειχα διαβασει οτι σε καθε γευμα πρεπει να τρωμε 30γρ πρωτεινης γιατι τοσα μπορει να απορροφησει ο οργανισμος μας καθε 2-3 ωρες.Αν ειναι λαθος μετα την προπονηση θα τρωω οσο πιο πολυ πρωτεινη γινετε.

δεν ειναι λαθος σωστο ειναι ! παραπανω απο 30-40 γρ (εξαρτατε τον οργανισμο κ ποσα κιλα ειμαστε) πανε χαμενα  ..

οχι λιπος ομως , δε θα παρει η κοιλιτσα σου απο αυτα τα παραπανω γρ πρωτεινης μην φοβασαι ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι λαθος σωστο ειναι ! παραπανω απο 30-40 γρ (εξαρτατε τον οργανισμο κ ποσα κιλα ειμαστε) πανε χαμενα ..

οχι λιπος ομως , δε θα παρει η κοιλιτσα σου απο αυτα τα παραπανω γρ πρωτεινης μην φοβασαι ..

Για αυτο το λογο ακριβως δεν ετρωγα παραπανω.Αρα μετα απο προπονηση χτυπαω 150γρ κοτοπουλο και μετα απο 2 ωρες το υπολοιπο ωστε να απορροφηθει ολη η πρωτεινη απο τον οργανισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μετραμε βλεπω το κοτοπουλακι ποσα γραμμαρια ειναι :-D

με το μετρημα συμφωνω μη μας πιανει κ τρελλα με ταγραμμαρια απλα ακου τι παιζει  .. το μετρας στην αρχη να ξερεις που στο περιπου βρισκονται αυτα που τρως κ μετα ξερεις δε χρειαζεται να μετρας καθε μερα ! καθε τοσο ναι , καθε μερα οχι εκτος αν εχεις Αλτσχάιμερ !

η πρωτεινη μετα τα 30-40 γραμμαρια απλα  δεν αφομοιώνεται , ομως δε γινονται λιπος , καμμια σχεση , ελεος δηλαδη ουτε οι πρωταθλητες του μιστερ ολυμπια να ειμασταν  ..

Ούτε καν...μύθος είναι που ακόμα μεταδίδεται. Μάλιστα μπορεί να είναι και καλύτερο να γίνονται λιγότερα γεύματα με μεγαλύτερη ποσότητα πρωτεΐνης παρά περισσότερα με μικρότερη ποσότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γι αυτο λεμε πολλα γευματα !

να ξερεις οι αρωστοι μποντ/τεραδες κοιμουνται με το ξυπνητηρι αγκαλια , καθε 2 ωρες σηκωνονται κ τρωνε ..


Ούτε καν...μύθος είναι που ακόμα μεταδίδεται. Μάλιστα μπορεί να είναι και καλύτερο να γίνονται λιγότερα γεύματα με μεγαλύτερη ποσότητα πρωτεΐνης παρά περισσότερα με μικρότερη ποσότητα.

δε καταλαβα τι εννοεις  .. μυθος ειναι τι ? οτι παραπανω απο 40 γρ πρωτεινης σε καθε γευμα πανε χαμενα κ δεν αφομοιωνονται?

ελπιζω να μην εννοεις αυτο , και να μη πετας τσαμπα τα λεφτα σου στα σκουπιδια  για πρωτεινη αν περνεις περισστερα  γρ απο αυτα σε καθε γευμα .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω πρεπει να το ειχα διαβασει οτι σε καθε γευμα πρεπει να τρωμε 30γρ πρωτεινης γιατι τοσα μπορει να απορροφησει ο οργανισμος μας καθε 2-3 ωρες.Αν ειναι λαθος μετα την προπονηση θα τρωω οσο πιο πολυ πρωτεινη γινετε.

 

Δεν ισχύει όπως και να έχει. Είπες δεν θες να κάνεις υπερβολές αλλά λες θα τρως όσο περισσότερη πρωτεΐνη μπορείς...φάε 100-150 γρ. κοτόπουλο με πατάτα και είσαι κομπλέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...