Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιάννη κάντο 

 

Πλάτη Τρικέφαλο

Στήθος ΔΙκέφαλο

Πόδια 

Ώμους Τραπεζοειδείς

 

΅Ας μη γινόμαστε κλισέ με το στήθος τη δευτέρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δευτ.: Στήθος + Δικέφαλο

Τρίτη: Ώμους + Τραπεζοειδής

Πέμπτη: Πόδια

Παρασ.: Πλάτη + Τρικέφαλο

Στο στήθος κάνε 12 σετ και δικέφαλα 8-10 σετ.

Ώμους κάνε 4 σετ για κάθε μοίρα + 4-5 σετ τραπεζοειδείς.

Πόδια κάνε 8-10 Τετρακέφαλα, 6-8 οπίσθιους μηριαίους και 4-6 γάμπες

Πλάτη κάνε 15-16 σετ και τρικέφαλα 10-12.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι όχι 12 σετ την ίδια άσκηση, σωστά; 3 ασκήσεις χ 4 σετ την κάθε μία;

 

Το ίδιο και για τ' άλλα;

Ναι εννοείται...3 ασκήσεις * 4 σετς ή 4 ασκήσεις * 3 σετς...ανάλογα την μυΙκή ομάδα και τις ασκήσεις και τι σε βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Δώσε ένα παράδειγμα αν μπορείς.

Το αν πρέπει να τα σπας εξαρτάται από το σπλιτ που έχεις.

Θέλω να κάνω δικέφαλους και τρικέφαλους στα χέρια. Έστω οτι αυτό είναι μόνο το workout της ημέρας. Με concetration curl δικέφαλο και one-arm extension τον τρικέφαλο. Πώς κάνω τις ασκήσεις ακριβώς; Εννοώ πώς χωρίζω τα σετάκια;

Α. 12 επαναλήψεις για δικέφαλους - διάλειμμα - άλλες 12 - διάλειμμα - άλλες 12.

 10-12 επαναλήψεις για τρικέφαλους - διαλειμμα - άλλες τόσες - διάλειμμα - άλλες τόσες.

Β. 3 φορές το (Επαναλήψεις για δικέφαλους - μικρό κενό - επαναλήψεις για τρικέφαλους).

 

Το Α ή το Β;

Επίσης σε ασκήσεις με το ένα βαράκι, τελειώνει όλα τα σετ με το ένα χέρι και μετά πάω στο άλλο; Ή πάω εναλλάξ μέχρι να γίνει το καθένα απο πχ 3 φορές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω δικέφαλους και τρικέφαλους στα χέρια. Έστω οτι αυτό είναι μόνο το workout της ημέρας. Με concetration curl δικέφαλο και one-arm extension τον τρικέφαλο. Πώς κάνω τις ασκήσεις ακριβώς; Εννοώ πώς χωρίζω τα σετάκια;

Α. 12 επαναλήψεις για δικέφαλους - διάλειμμα - άλλες 12 - διάλειμμα - άλλες 12.

 10-12 επαναλήψεις για τρικέφαλους - διαλειμμα - άλλες τόσες - διάλειμμα - άλλες τόσες.

Β. 3 φορές το (Επαναλήψεις για δικέφαλους - μικρό κενό - επαναλήψεις για τρικέφαλους).

 

Το Α ή το Β;

Επίσης σε ασκήσεις με το ένα βαράκι, τελειώνει όλα τα σετ με το ένα χέρι και μετά πάω στο άλλο; Ή πάω εναλλάξ μέχρι να γίνει το καθένα απο πχ 3 φορές;

Το Α. 

 

Όσο για τις ασκήσεις με το ένα βαράκι καλύτερα είναι να κάνεις π.χ. το δεξί χέρι τελειώνεις και από την στιγμή που τελείωσες αρχίζει το διάλλειμα και μπαίνεις κατευθείαν στο αριστερό. Όταν τελειώσεις το αριστερό κοιτάς να δεις πόσο μένει για να τελειώσει το διάλειμμα και ξαναμπαίνεις στο δεξί κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Α. 

 

Όσο για τις ασκήσεις με το ένα βαράκι καλύτερα είναι να κάνεις π.χ. το δεξί χέρι τελειώνεις και από την στιγμή που τελείωσες αρχίζει το διάλλειμα και μπαίνεις κατευθείαν στο αριστερό. Όταν τελειώσεις το αριστερό κοιτάς να δεις πόσο μένει για να τελειώσει το διάλειμμα και ξαναμπαίνεις στο δεξί κ.ο.κ.

Οκ αυτό έκανα ήδη κι εγώ. Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για απώλεια βάρους είναι καλύτερα να γυμνάζει κάποιος δύο μυικές ομάδες την ημέρα με 3 σετ Χ 15 επαναλήψεις ή να κάνει 1 σετ Χ 15 επαναλήψεις από όλες τις μυικές ομάδες την ίδια μέρα (κοινώς κυκλική)?

 

Επίσης σε ίδιες μέρες με βάρη, μπορείς να βάλεις και αερόβια? Δηλαδή, εγώ σκέφτομαι, μετά τα βάρη να πηγαίνω για κολύμβηση.

Επιτρέπεται ή καλύτερα να χωρίσω τις μέρες σε αερόβια και αναερόβια?

 

Τέλος, έχω έναν γνωστό που με παραμυθιάζει ότι καπάκι μετά τα βάρη πρέπει να τρώω πρωτεΐνη, (μισό κοτόπουλο λέει χωρίς πέτσα ή 20 ασπράδια :shock: ) ακόμα κι αν έχω φάει για το μεσημεριανό μου πριν την προπόνηση (π.χ. σήμερα θα πάω 5 για προπόνηση και μεσημεριανό θα έχω φάει από τις 2) και εγώ θεωρώ ότι αυτά είναι περιττές θερμίδες.

 

Τι ισχύει, γιατί όπως σε όλα στην Ελλάδα, ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπερδεύεις τη γυμναστική με την απώλεια λίπους. Μπορείς να είσαι μια χαρά γυμνασμένος και φουλ στα πάχη ή να είσαι κοκκαλιάρης και αγύμναστος.

 

Η γυμναστική γυμνάζει -δυναμώνει και δίνει ευλυγισία- στους μυς. Η διατροφή νικάει τα λίπη. Στην κουζίνα θα χάσεις κιλά, όχι στο γυμναστήριο.

 

Η γυμναστική βοηθάει προς αυτή την κατεύθυνση γιατί αυξάνει την κατανάλωση θερμίδων. Αλλά πρώτα κοίτα τι και πόσο τρως αν θες να φύγουν τα λίπη.

 

Πάντως εντατική γυμναστική με βάρη και αεροβική δύσκολα γίνεται. Προσωπικά επειδή το τρέξιμο με κούραζε και δεν είχα την ίδια απόδοση στα βάρη, αποφάσισα να τρέχω 2 φορές τη βδομάδα (Τετάρτη/Σαββάτο) και να κάνω κοιλιακούς την ίδια μέρα, και να προπονούμαι με βάρη 4 (Δ, Τρ, Πε, Πα). Κυριακή και ο Θεός ξεκουράστηκε ;). Είδα αμέσως βελτίωση στην απόδοση στα βάρη.

 

Υ.Γ. 20 ασπράδια;  :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, τα πολλά τα κιλά πέρυσι τα έχασα με συνδυασμό διατροφής και δυναμικής αερόβιας (body cross, fitbox κλπ) στα οποία έπεφτε γερό πήδημα, μία ώρα σερί με έστιβαν κανονικά, αλλά μιλάμε για πολύ πόνο και σήμερα για δυναμική αερόβια θα πάω.

 

Διατροφή ξεκίνησα από Δευτέρα, από διατροφολόγο που είχα δοκιμάσει από πέρυσι, με 5 γεύματα κλπ, αλλά το κάνω με κάποιες παραλλαγές στα φαγητά

 

Τα λαδερά, όπως ο αρακάς, πρέπει να περιλαμβάνονται στη διατροφή ή επειδή είναι τίγκα στο λάδι τα αποφεύγουμε σε γενικές γραμμές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λάδι -ελαιόλαδο- όπως και όλες οι τροφές που περιέχουν άφθονα καλά λιπαρά (ξηροί καρποί, σουσάμι, κτλ) είναι φίλοι σου. Πρέπει να αποτελούν το 30% της καθημερινής διατροφής.

 

Τα κορεσμένα και trans λιπαρά να αποφεύγεις. Αυτά παχαίνουν και καταστρέφουν τον οργανισμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για απώλεια βάρους είναι καλύτερα να γυμνάζει κάποιος δύο μυικές ομάδες την ημέρα με 3 σετ Χ 15 επαναλήψεις ή να κάνει 1 σετ Χ 15 επαναλήψεις από όλες τις μυικές ομάδες την ίδια μέρα (κοινώς κυκλική)?

 

Επίσης σε ίδιες μέρες με βάρη, μπορείς να βάλεις και αερόβια? Δηλαδή, εγώ σκέφτομαι, μετά τα βάρη να πηγαίνω για κολύμβηση.

Επιτρέπεται ή καλύτερα να χωρίσω τις μέρες σε αερόβια και αναερόβια?

 

Τέλος, έχω έναν γνωστό που με παραμυθιάζει ότι καπάκι μετά τα βάρη πρέπει να τρώω πρωτεΐνη, (μισό κοτόπουλο λέει χωρίς πέτσα ή 20 ασπράδια :shock: ) ακόμα κι αν έχω φάει για το μεσημεριανό μου πριν την προπόνηση (π.χ. σήμερα θα πάω 5 για προπόνηση και μεσημεριανό θα έχω φάει από τις 2) και εγώ θεωρώ ότι αυτά είναι περιττές θερμίδες.

 

Τι ισχύει, γιατί όπως σε όλα στην Ελλάδα, ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του...?

Όπως σου είπε ο yiannis λίγο ρόλο παίζει τι κάνεις στο γυμναστήριο για την απώλεια των περιττών κιλών. Πρέπει να δώσεις βάση στη διατροφή και την αερόβια για να φεύγουν σιγά-σιγά τα κιλά και εννοείται πάντα σε συνδυασμό με υποθερμιδική διατροφή δηλαδή διατροφή που θα σου δίνει λιγότερα από αυτά που χρειάζεσαι. Με λίγα λόγια βρες θερμίδες συντήρησης μείωσε 300-500 θερμίδες και άρχισε να μετράς ποσότητες φαγητών.

 

Ο γνωστός σου δεν σε παραμυθιάζει, καλά στα λέει...μπορεί να υπερέβαλε με τα 20 ασπράδια. 6-7 καλά είναι ανάλογα το μέγεθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...