Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Σημερα με λιγους μαθητες μου για παρεα,θα παμε απο Πατησια μεχρι Ακροπολη(Μουσειο)με τα ποδια και επιστροφη παλι πεζοι.

Θα βαλω βαρη εννοειται,αυτα τα ζωνακια με θηκες εχω.Γυρω στις 6 ωρες περιπατος στο αργο εορταστικο στυλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο gym που πήγα σήμερα είχε και ζώνες για να κρεμάς βάρη. Εκάνα 12 dips με 20κιλο και συνέχισα μετά με drop set. Κρίμα που δεν θυμάμαι καθόλου τι έκανα παλια να καταλάβω αν είναι καλά η οχι..

 

---

 

Δεν παίζει ούτε χρόνος ούτε όρεξη στην full body προπόνηση για κοιλιακούς και ραχιαίους. Η προπόνηση είναι πολύ απαιτητική κρατάει κοντά 2 ώρες, και στο τέλος νευρικό σύστημα και μύες είναι τελείως off. Επίσης η μέση τρώει χοντρά ζόρια αφού πέφτει επίθεση απο παντού. Εφόσον κάνω squat σε κάθε προπόνηση (10 + reps όμως) λέω να μην ασχοληθώ με κοιλιακούς και ραχιαίους. Πως το βλέπετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε ο Elliot ένα βίντεο που έλεγε ακριβώς αυτό, ότι δεν μπορείς να κάνεις squat/deadlift και να λες ότι εντάξει έκανα core και δεν χρειάζεται να κάνω κοιλιακούς/ραχιαίους. Βέβαια πλατιάζει πολύ o τύπος και είχε φτάσει να λέει ότι core είναι το κεφάλι και κάτι τέτοια και συχνά (πάντα; ) είναι broscience αυτά που λέει. Αλλά η λογική μου λέει ότι καλό θα ήταν να κάνεις 1-2 ασκήσεις και για κοιλιακούς. Ίσως κάτι σε calisthenics.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου ελεγα αλεξ οτι  Εφόσον κάνεις squat σε κάθε προπόνηση  να  ασχοληθεις  με κοιλιακούς και ραχιαίους ακομη περισσοτερο ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, θα πρέπει τότε να κόψω από κάπου άλλου και να βάλω κοιλιακούς και ραχιαίους μέσα έστω 2 σετ. Η μάλλον θα κόψω μια προπόνηση και θα κάνω 7 προπονήσεις ανα 14 μέρες αντί για 4 την εβδομάδα. 

 

Θα ψάξω και το βιντεο του elliot τώρα τελευταία έχω γίνει μεγάλος fan ο τύπος είναι καταπληκτικός και ας πλατειάζει (που όντως πλατειάζει). 

 

Elliot και broscience δεν πάνε μαζί στην ίδια πρόταση πάντως ρε. Ο πιο αντι-bro science τυπάς στο internet είναι

 

να το το βιντεο 

 

 

 

----------------------------------------------------


Λέω να κάνω dumbbell tummy vacuum αφού μας τα έχει πρήξει ο elliot με τα vacuum (έχει κάποιο δίκιο όσον αφορά το αποτέλεσμα των crunches στα hip flexors)

 

 

Αλλη εναλακτική που σκέφτομαι για abs είναι high pulley crunches

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1521819_567903603278511_451549099_n.jpg

ξέρω άτομο που η δουλειά του θα μου έφερνε 0 κούραση γιατι έχω κάνει πολύ ποιο βαριά κ δεν είχα θέμα και κλαίγεται οτι κουράζεται . Ειναι αυτό που έλεγα σε προηγούμενο πόστ , βασανίζουν τον εαυτό τους χωρίς λόγο . Μισή με μία ώρα καθημερινά αν αφιέρωναν και έτρωγαν σαν άνθρωποι θα ανέβαινε η ποιότητα ζωής τους κατακόρυφα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Elliot και broscience δεν πάνε μαζί στην ίδια πρόταση πάντως ρε. Ο πιο αντι-bro science τυπάς στο internet είναι

 

Καλά, εγώ είμαι περίεργος, ότι δεν έχει links για έρευνες από κάτω το λέω broscience. :)

 

Σίγουρα είναι καλύτερος από κάτι "το σώμα όταν σταματήσεις τη γυμναστική θα κάνει τους μύες λίπος" κτλ. Αλλά όταν λέει για chaos training με λάστιχα και πέτρες εγώ θέλω να δω links σε έρευνες με biomechanics που να αποδεικνύουν αν και γιατί βοηθάει και αν αξίζει σε σχέση με την πιθανότητα τραυματισμού. Άσχετα αν δυστυχώς δεν υπάρχει όση ερευνητική δραστηριότητα θα ήθελα στον τομέα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη απο βδομαδα αλλαζω το προγραμμα πλατης

εχει κανεις να κανει συστασεις για καλο προγραμμα (σε πλανο ογκου) πλατης?


επισεις σε πλατη εδω και καποιο καιρο κανω μια καινουργια ασκηση την οποια την σκεφτηκα μονος.

Παω στις τροχαλιες που κανουμε croosover στις κατω και βαζω λαβη λιγο μικροτερη απο το ανοιγμα των ώμων

και ουσιαστικα κανω rows με σκημενος οχι τερμα και με ελαφρώς λυγισμενα χερια δινει τρομερο χτυπημα αναμεσα απο φτερα και ρομβοειδη και επισεις προσφερει για καποιο λογω καλο pump σε ολο το χερι εχει γινει απο τις αγαπημενες μου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη απο βδομαδα αλλαζω το προγραμμα πλατης

εχει κανεις να κανει συστασεις για καλο προγραμμα (σε πλανο ογκου) πλατης?

επισεις σε πλατη εδω και καποιο καιρο κανω μια καινουργια ασκηση την οποια την σκεφτηκα μονος.

Παω στις τροχαλιες που κανουμε croosover στις κατω και βαζω λαβη λιγο μικροτερη απο το ανοιγμα των ώμων

και ουσιαστικα κανω rows με σκημενος οχι τερμα και με ελαφρώς λυγισμενα χερια δινει τρομερο χτυπημα αναμεσα απο φτερα και ρομβοειδη και επισεις προσφερει για καποιο λογω καλο pump σε ολο το χερι εχει γινει απο τις αγαπημενες μου... 

Δώσε παραπάνω info...τι έκανες πρόσφατα, αν έχεις την πλάτη σε δική της μέρα, αν κάνεις και deadlift την ημέρα αυτή κτλπ.

 

Πάντως το ότι πρήζεται το χέρι δεν είναι και ο καλύτερος δείκτης...οκ δεν γίνεται να μην υπάρχει συμμετοχή δικεφάλων αλλά καλό είναι να την περιορίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχετε παθος για την γυμναστικη/δατροφη παιδια,αυτο ειναι ενα βιβλιο που μου αρεσε παρα πολυ :

 

http://www.amazon.com/Brother-Iron-Sister-Steel-Draper-ebook/dp/B006TJNAJY/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1387909409&sr=8-1&keywords=brother+iron+sister+steel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...