Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάπου είχα διαβάσει (σε ελληνικό pdf για αυτό το θέμα, δεν θυμάμαι γιατί αλλά δε το βρίσκω για να το ξαναδώ) οτι σε ένα γκρουπ ασκήσεων είναι καλύτερα να κάνεις την άσκηση x, μετά την y μετά την z και μετά άλλες 2-3 φορές με τη σειρά, παρά 3x μετά 3y και τέλος 3z.

Τι ισχύει τελικά;

 

Επίσης για μόνο χέρια, πρέπει να σπάμε τις ημέρες σε δικέφαλους, τρικέφαλους, βραχίονες σε χωριστές ημέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Bosei kai dakon δεν ξέρω αν το έχετε διαβάσει αλλά αν όχι βρείτε το οπωσδήποτε.

Mark rippetoe, Starting strength.

 

Έλα ρε αυτό το έχουμε διαβάσει. 

 

Flik, στα απλά θέματα προπόνησης ειναι σοφό να κάνεις ότι κάνουν όλοι εδώ και πολλά χρόνια. Υπάρχει τόσο μεγάλη παραπληροφόρηση για να πουλήσει κανείς που κάθε λεπτό βγαίνει και μια νέα ''ριζοσπαστική'' ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Την ισχυαλγια την δημιουργησε η σπονδυλολισθηση η οποια συμφωνα με τους γιατρους ειναι εκ γενετης και επιδεινωθηκε λογο του τεννις (Νο1 αιτια το τεννις για σπονδυλολισθηση, λογω κραδασμων) 

 

Πώς και δεν έχεις και μια βαρβάτη επικονδυλίτιδα; Το τένις το ελάττωσα και λόγω χρόνου αλλα σε μεγάλο βαθμό και λόγω του νεκρού χεριού μου μετά απο 10-15 λεπτά τροφοδοσία. Μηδέν έλεγχος και μπάλες στα χωράφια. Τα παιδιά να κοιτάνε και να νομίζουν οτι τους τρολάρω. All hail tennis elbow. Sigh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς και δεν έχεις και μια βαρβάτη επικονδυλίτιδα; Το τένις το ελάττωσα και λόγω χρόνου αλλα σε μεγάλο βαθμό και λόγω του νεκρού χεριού μου μετά απο 10-15 λεπτά τροφοδοσία. Μηδέν έλεγχος και μπάλες στα χωράφια. Τα παιδιά να κοιτάνε και να νομίζουν οτι τους τρολάρω. All hail tennis elbow. Sigh.

 

Ε φανταζομαι με λυπηθηκε ο θεος καθως σκεφτηκε "του __μησα την μεση και το ποδι" ας εχει υγιη χερια τουλαχιστον (για ωρα αναγκης). Επαιζες αγωνιστικο/κατεβαινες σε αγωνες?

 

Το τεννις το αγαπαω και θα προτιμουσα να κοψω οποιοδηποτε αλλο αθλημα παρα αυτο....Αμα καταφερεις να παιξεις σε υψηλο επιπεδο, ο συνδυασμος τεχνικων,αθλητικων και πνευματικων προσοντων που απαιτει ειναι αναλογικα μεγαλυτερος απο την συντριπτικη πλειονοτητα των σπορτ.

 

Το ξενερωμα ειναι πως παντα την προσεχα την μεση μου και εκανα σωστη γυμναστικη (και ας αφησαν καποιοι εξυπναδες να εννοηθουν) αλλα.... life's a cunt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ψιλά πράγματα τοπικά cups κτλ γιατί άρχισα αργά, αλλα προπονούσα για πανελλήνια etc. Ακόμα και με το κουσουριασμένο μου χέρι δεν έχω μετανιώσει ούτε στιγμή. Αλλα είναι τέρμα nerve wrecking απλά να σε προδίδει ο έλεγχος του χεριού σου απο κάποια στιγμή και μετά. Στις αρχές που ήμουν 5-6 ώρες τη μέρα με μια ρακέτα στο χέρι είχα φτάσει σε φάσεις να μη μπορώ να ελέγξω το χέρι ούτε για να χρησιμοποιήσω νυχοκόπτη. Τώρα προσπαθώ να το στρώσω με περισσότερα βάρη μήπως και ξαναρχίσω αλλα life's a bitch indeed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα πάμε αρκετά ποστ πίσω θα θυμηθούμε ότι λόγο περιορισμένου χρόνου δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα. Ίσως να προλαβαίνω να βάλω και 1 άσκηση για πλάτη. Ποια προτείνετε;

 

Ναι, θέλω να προπονώ κάθε μυική ομάδα 2 φορές την εβδομάδα. Οπότε, στο καθ' αυτό ερώτημα, πρέπει να βάλω και 2η άσκηση για κάθε μυικη ομάδα ή αρκεί η 1; Εννοώ, ότι θα παρακουράσω το μυ με φόβο να τον κάψω ή είναι λογικό να κάνω 2 διαφορετικά είδη ασκήσεων για τον ίδιο μυ στην ίδια προπόνηση;

Αφού δεν έχεις και πολύ χρόνο και διαθέτεις που διαθέτεις 4 ημέρες για γυμναστήριο νομίζω θα ήταν καλύτερα να κάνεις 1 μυική ομάδα την βδομάδα.

 

Μπορείς να το κάνεις με πολλές παραλλαγές.

Αυτό που κάνω εγώ:

Δευτέρα: Στήθος + Πρόσθια και πλάγια μοίρα ώμων

Τρίτη: Πόδια

Τετάρτη: Ρεπό

Πέμπτη: Χέρια

Παρασκευή: Ρεπό

Σάββατο: Πλάτη + Οπίσθια μοίρα ώμων + Τραπεζοειδείς

Κυριακή: Ρεπό

 

ή

Δευτέρα: Στήθος + Τρικέφαλα ή δικέφαλα

Τρίτη: Πόδια

Τετάρτη: Ρεπό

Πέμπτη: Ώμους + Τραπεζοειδείς.

Παρασκευή: Ρεπό

Σάββατο: Πλάτη + Τρικέφαλα ή δικέφαλα (ανάλογα τι διάλεξες για Δευτέρα)

 

Υπάρχουν κι άλλα να επιλέξεις.

 

Κάπου είχα διαβάσει (σε ελληνικό pdf για αυτό το θέμα, δεν θυμάμαι γιατί αλλά δε το βρίσκω για να το ξαναδώ) οτι σε ένα γκρουπ ασκήσεων είναι καλύτερα να κάνεις την άσκηση x, μετά την y μετά την z και μετά άλλες 2-3 φορές με τη σειρά, παρά 3x μετά 3y και τέλος 3z.

Τι ισχύει τελικά;

 

Επίσης για μόνο χέρια, πρέπει να σπάμε τις ημέρες σε δικέφαλους, τρικέφαλους, βραχίονες σε χωριστές ημέρες;

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Δώσε ένα παράδειγμα αν μπορείς.

Το αν πρέπει να τα σπας εξαρτάται από το σπλιτ που έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx bosei.

 

Να υποθέσω ότι αφού κάνεις μόνο 2 μυικές ομάδες ανά ημέρα, πέφτει πολύ πλάκωμα με διαφορετικά είδη ασκήσεων, σωστά; 

Ναι. πες μου πιό σπλιτ διάλεξες να σου πω άμα είναι πόσα σετ να βγαίνουν σύνολο ανα μυϊκή ομάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bosei δεν πιστεύεις ότι για αρχάριους είναι καλύτερα να δουλεύουν σε κάθε προπόνηση όλο το σώμα με compound ασκήσεις αντί να δουλεύουν κάθε μυική ομάδα μια φορά την εβδομμάδα?Είχα διαβάσει μάλιστα ότι η πρωτεινοσύνθεση των μυών σταματάει 2 μέρες μετά την προπόνηση τους με αποτέλεσμα μετά να έχεις το μυ 4-5 μέρες απλά να κάθεται.

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι αρχάριοι που έχουν λιγότερο από 1 χρόνο βάρη προχωράνε ποιό γρήγορα με full body πρόγραμμα ή έστω με pull push split (2 φορές την εβδομμάδα κάθε μυική ομάδα ) παρά με το κλασσικό 3 day split (μια φορά την εβδομμάδα κάθε μυική ομάδα) που πασάρουνε σε πολλά γυμναστήρια.

Ποιά είναι η άποψη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαξα και εμαθα οτι αν στα φαγητα που τρωμε τα κανουμε λιγο καυτερα, ξυπναει το μεταβολισμο πιο γρηγορα..

 

Οσο για τις ασκησεις, καθε σωμα ειναι διαφορετικο. Μπορει σε καποιον ενα προγραμμα να φερει πιο γρηγορα αποτελεσματα και το αντιθετο.

 

Καθε μερα πιστευω σεν μπορεις να κανεις full boby , διοτι δεν αφηνεις τους μυς να ξεκουραστουν καθολου μεσα στην εβδομαδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως το full body δεν είναι για κάθε μέρα.Θέλει στάνταρ μια μέρα ξεκούραση ενδιάμεσα.

Από την άλλη το μία μυική ομάδα μια φορά την εβδομμάδα μου φαίνεται τραγικά λίγο (μιλάω πάντα με βάση το κλασσικό 3 day split που δίνουνε για αρχή τα περισσότερα γυμναστήρια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bosei δεν πιστεύεις ότι για αρχάριους είναι καλύτερα να δουλεύουν σε κάθε προπόνηση όλο το σώμα με compound ασκήσεις αντί να δουλεύουν κάθε μυική ομάδα μια φορά την εβδομμάδα?Είχα διαβάσει μάλιστα ότι η πρωτεινοσύνθεση των μυών σταματάει 2 μέρες μετά την προπόνηση τους με αποτέλεσμα μετά να έχεις το μυ 4-5 μέρες απλά να κάθεται.

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι αρχάριοι που έχουν λιγότερο από 1 χρόνο βάρη προχωράνε ποιό γρήγορα με full body πρόγραμμα ή έστω με pull push split (2 φορές την εβδομμάδα κάθε μυική ομάδα ) παρά με το κλασσικό 3 day split (μια φορά την εβδομμάδα κάθε μυική ομάδα) που πασάρουνε σε πολλά γυμναστήρια.

Ποιά είναι η άποψη σου?

Φίλε σε αρχάριους ό,τι και να δώσεις (είτε full body, είτε 3/4/5 ήμερα split, είτε πολλά άλλα) αποτελέσματα θα υπάρχουν (εφόσον υπάρχει συνέπεια) καθώς θα φανεί γρήγορα η διαφορά στο σώμα τους.

 

Εγώ σε αρχάριο δεν θα πρότεινα full body όχι επειδή δεν είναι καλό αλλά επειδή απαιτεί πολύ μεγάλο όγκο προπόνησης όπου για να βγει με σωστή ένταση το πρόγραμμα χρειάζεται κάποια εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για προγράμματα υπετροφίας αλλά σε πρόγραμμα δύναμης για αρχάριους 3 μέρες είναι αρκετές. Και αυτό γιατι αυτά τα προγράμματα βασίζονται πολυαρθρικές ασκήσεις. Και κατά την γνώμη μου κάποιος που γυμνάζεται τρεις φορές την εβδομάδα είναι πιο πιθανόν να συνεχίσει την προπόνηση παρά κάποιος που γυμνάζεται 5-6 φορές την ημέρα.

 

Τουλάχιστον για εμένα δουλεύει μια χαρά. Ξεκίνησα και 2 φορές την εβδομάδα πάλη και είμαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μπορείς να κάνεις 3 φορές την εβδομάδα και να έχεις και ωραίες πολυαρθρικές ασκήσεις. Δεν είναι είτε το ένα είτε το άλλο. Βάζεις ότι θες , μια καλή βάση  και συνεχιζεις από κει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. πες μου πιό σπλιτ διάλεξες να σου πω άμα είναι πόσα σετ να βγαίνουν σύνολο ανα μυϊκή ομάδα.

 

 

Δευτ.: Στήθος + Δικέφαλο

Τρίτη: Ώμους + Τραπεζοειδής

Πέμπτη: Πόδια

Παρασ.: Πλάτη + Τρικέφαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...