Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Φίλε  μακάρι να σου πάνε όλα οκ γιατί τα προβλήματα με τη μέση θέλουν ΑΠΕΙΡΗ προσοχή.

 

Thnx πολυ ρε φιλαρακι, να σαι καλα. Τους προηγουμενους 8 μηνες, μου εφυγε η παναγια απο τον πονο στην μεση και στο ποδι λογω ελλειψης γυμναστικης καθως εριχνα 15 ωρες διαβασμα την μερα. Τωρα που ξαναξεκινησα γυμναστικη νιωθω καλυτερα και ο πονος εχει ψιλο-υποχωρησει και θελω να παραμεινει ετσι γιατι δεν φανταζεσαι ποσο μλκια ειναι να σηκωνεσαι απο το κρεβατι και να μην μπορεις να περπατησεις απο την ισχυαλγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές όλους.

 

Και άλλη μία απορία:

 

Τρέξιμο ή κολύμβηση?

 

Στο τρέξιμο μπορώ να τρέχω με τις ώρες, επειδή μπορώ να ακούω μουσική και αυτό με βοηθάει πολύ να συνεχίζω λόγω πώρωσης.

Το κακό είναι ότι ιδρώνω πολύ εύκολα, με αποτέλεσμα από ένα σημείο και μετά να γίνομαι πιστίλι και αυτό είναι ενοχλητικό.

 

Αντίθετα, κολύμβηση πρέπει να θυσιάσω μουσική αλλά κερδίζω στο θέμα της εφίδρωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές όλους.

 

Και άλλη μία απορία:

 

Τρέξιμο ή κολύμβηση?

 

Στο τρέξιμο μπορώ να τρέχω με τις ώρες, επειδή μπορώ να ακούω μουσική και αυτό με βοηθάει πολύ να συνεχίζω λόγω πώρωσης.

Το κακό είναι ότι ιδρώνω πολύ εύκολα, με αποτέλεσμα από ένα σημείο και μετά να γίνομαι πιστίλι και αυτό είναι ενοχλητικό.

 

Αντίθετα, κολύμβηση πρέπει να θυσιάσω μουσική αλλά κερδίζω στο θέμα της εφίδρωσης.

Φίλε όσον αφορά τι τρέξιμο ή κολύμβηση ? Αντοχή? κάψιμό λίπους? τι?

 

Πάντως ό,τι και να απαντησεις για μένα δεν υπάρχει καλύτερο. Υπάρχει τι μου αρέσει να κάνω. Από την στιγμή που σου αρέσει κάτι, ό,τι και να είναι το κάνεις χωρίς να λες ξέρω γω τρέχοντας, γαμώτο...με το κολύμπι τώρα θα χα τελειώσει και θα χα κάψει παραπάνω λίπος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bosei, δώσε 3-4 ασκήσεις για ώμους ανεξαρτήτως μοίρας, να δοκιμάσω, να δω τι μου αρμόζει. 

Τσέκαρε εδώ:

Για Source.png Πηγή: http://www.exrx.net/Lists/ExList/ShouldWt.html#anchor166631">πρόσθια μοίρα, Source.png Πηγή: http://www.exrx.net/Lists/ExList/ShouldWt.html#anchor1933886">πλάγια μοίρα και Source.png Πηγή: http://www.exrx.net/Lists/ExList/ShouldWt.html#anchor1934542">οπίσθια μοίρα.

 

Διάλεξε όποια σου αρέσει και έχεις τον εξοπλισμό να την κάνεις. Υπάρχουν και μερικές άλλες βέβαια αλλά αυτές είναι οι βασικές. 

 

Διάλεξε μία άσκηση για κάθε μοίρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν θυμαμαι αν εχει αναφερθει αλλά ένα ωραιο σαιτ που δειχνει αρκετές ασκήσεις και τον τρόπο εκτέλεσης τους ειναι το http://ensomati.gr/

Μιά ματιά τώρα που του ρίχνω φαίνεται ωραίο και οργανωμένο. Μπήκε σελιδοδείκτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bosei, δώσε 3-4 ασκήσεις για ώμους ανεξαρτήτως μοίρας, να δοκιμάσω, να δω τι μου αρμόζει. 

 

Δεν είμαι ο bosei :-) αλλά μπορώ να βοηθήσω και εγώ

 

Strict overhead press(sohp)

cuban press

dips(βυθίσεις)

 

Υπάρχουν και άλλες ασκήσεις αλλά αυτές μου ήρθαν με την πρώτη σκέψη.  Για τις βυθίσεις ανάλογα τις δυνάμεις σου μπορείς να τις κάνεις καθιστώς με τα χέρια να ακουμπάνε σε πάγκο ή καρέκλα και για πιο δυνατούς οι "κανονικές" βυθίσεις σε όργανο ή χρησιμοποιώντας δυο καρέκλες. 

 

Κατα την γνώμη μου αν ήταν να κάνω μόνο μια θα διάλεγα sohp όρθιος με μπάρα γιατί είναι ευκολή η πρόσθήκη επιπλέον κιλών όσο δυναμώνουν οι ώμοι.

 

Αυτά ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ο bosei :-) αλλά μπορώ να βοηθήσω και εγώ

 

Strict overhead press(sohp)

cuban press

dips(βυθίσεις)

 

Υπάρχουν και άλλες ασκήσεις αλλά αυτές μου ήρθαν με την πρώτη σκέψη.  Για τις βυθίσεις ανάλογα τις δυνάμεις σου μπορείς να τις κάνεις καθιστώς με τα χέρια να ακουμπάνε σε πάγκο ή καρέκλα και για πιο δυνατούς οι "κανονικές" βυθίσεις σε όργανο ή χρησιμοποιώντας δυο καρέκλες. 

 

Κατα την γνώμη μου αν ήταν να κάνω μόνο μια θα διάλεγα sohp όρθιος με μπάρα γιατί είναι ευκολή η πρόσθήκη επιπλέον κιλών όσο δυναμώνουν οι ώμοι.

 

Αυτά ελπίζω να βοήθησα.

Εγώ από τις τρεις μόνο την  πρώτη θα κράταγα.

 

Την cuban press δεν θα την έβαζα σαν άσκηση σε λειτουργικό σετ γιατί όταν θες να παίξεις με κιλά μέχρι το failure έρχονται οι έξω στροφείς σε δύσκολη θέση και εκεί ρισκάρεις για τραυματισμό.

 

Η εκδοχή των βυθίσεων που λες πιάνουν ελάχιστα τους ώμους. Η άλλη εκδοχη (αυτή με τις παράλληλους) πιάνει περισσότερο πρόσθια μοίρα αν και πάλι φέρνει σε δύσκολη θέση τους ώμους (ανάλογα πόσο βαθιά πηγαίνουμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε όσον αφορά τι τρέξιμο ή κολύμβηση ? Αντοχή? κάψιμό λίπους? τι?

 

Πάντως ό,τι και να απαντησεις για μένα δεν υπάρχει καλύτερο. Υπάρχει τι μου αρέσει να κάνω. Από την στιγμή που σου αρέσει κάτι, ό,τι και να είναι το κάνεις χωρίς να λες ξέρω γω τρέχοντας, γαμώτο...με το κολύμπι τώρα θα χα τελειώσει και θα χα κάψει παραπάνω λίπος.

 

Κάψιμο λίπους/απώλεια κιλών.

 

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να ξέρω ποιο από τα δύο με βοηθάει περισσότερο.

 

Πήγα για παράδειγμα χθες και έκανα 30 λεπτά τρέξιμο, μετά στήθος-δικέφαλους-προσαγωγούς,απαγωγούς και μετά ξαναέτρεξα άλλα 30 λεπτά. Μούσκεμα στον ιδρώτα, ένιωθα κουρασμένος.

 

Σήμερα πήγα κολυμβητήριο και κολύμπησα 1 ώρα περίπου σε 50αρα πισίνα και έκανα περίπου 14 πενηντάρια, aka γύρω στα 700 μέτρα, και τώρα κουρασμένος νιώθω.

 

Και στα δυό κουπί τραβούσα, δεν μπορώ να πω ότι κάποιο το έβγαλα άνετα, αλλά στην κολύμβηση ένιωθα λίγο καλύτερα, επειδή δεν ίδρωσα. Απλά λόγω βαρών από χθες με πονούσε στήθος και δικέφαλοι, αλλά δεν μπορώ να πω ότι με πέθανε κιόλας ούτε η κολύμβηση σήμερα, ούτε το γυμναστήριο χθες.

 

Προς το παρόν ισοπαλία λοιπόν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

keep it simple 

 

Πιέσεις με αλτήρες 3χ6-8

Front raises 3x8-10

Side raises 3x8-10

Rear delt flyes 3x10-12 

 

Και κάλυψες τους ώμους οι οποίοι προπονούνται από το 75% των ασκήσεων.

 

Ποιος είχε ποστάρει την πρωτείνη της ΟΝ με 51 ευρώ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

keep it simple 

 

Πιέσεις με αλτήρες 3χ6-8

Front raises 3x8-10

Side raises 3x8-10

Rear delt flyes 3x10-12 

 

Και κάλυψες τους ώμους οι οποίοι προπονούνται από το 75% των ασκήσεων.

 

Ποιος είχε ποστάρει την πρωτείνη της ΟΝ με 51 ευρώ?

Source.png Πηγή: http://www.musclebody.gr/138-on-100-whey-gold.html">Εδώ η πρωτεΐνη...την παρήγγειλα σήμερα και την περιμένω αύριο.

 

Κάψιμο λίπους/απώλεια κιλών.

 

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να ξέρω ποιο από τα δύο με βοηθάει περισσότερο.

 

Πήγα για παράδειγμα χθες και έκανα 30 λεπτά τρέξιμο, μετά στήθος-δικέφαλους-προσαγωγούς,απαγωγούς και μετά ξαναέτρεξα άλλα 30 λεπτά. Μούσκεμα στον ιδρώτα, ένιωθα κουρασμένος.

 

Σήμερα πήγα κολυμβητήριο και κολύμπησα 1 ώρα περίπου σε 50αρα πισίνα και έκανα περίπου 14 πενηντάρια, aka γύρω στα 700 μέτρα, και τώρα κουρασμένος νιώθω.

 

Και στα δυό κουπί τραβούσα, δεν μπορώ να πω ότι κάποιο το έβγαλα άνετα, αλλά στην κολύμβηση ένιωθα λίγο καλύτερα, επειδή δεν ίδρωσα. Απλά λόγω βαρών από χθες με πονούσε στήθος και δικέφαλοι, αλλά δεν μπορώ να πω ότι με πέθανε κιόλας ούτε η κολύμβηση σήμερα, ούτε το γυμναστήριο χθες.

 

Προς το παρόν ισοπαλία λοιπόν :)

Καταρχάς μην τρέχεις πριν τα βάρη και μετά ξανά τρέχεις...μία φορά και μετά τα βάρη. Αλλιώς αν θες την ίδια μέρα πρωί και μετά το απόγευμα προπόνηση με βάρη.

 

Όσο για το υπόλοιπα απλά σε όποιο και να καταλήξεις απλά κοίτα να τρέχεις με ρυθμούς γύρω στο 120-130 παλμούς/λεπτό που γίνεται η μέγιστη καύση λίπους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...