Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοίτα και γω στα 1.61 με 62 κιλά που ήμουν προ 10ετίας περίπου είχα τον ίδιο βασικό μεταβολικο ρυθμος με τώρα που είναι 1.62 με 51.5 κιλά. Θα ήταν καλό να μου έλεγες πόσες θερμίδες καταναλώνεις ημερισίως και τι πρόγραμμα γυμναστικής ακολουθείς.

Δεν είναι ακατόρθωτο να χάσεις κιλά αλλά πρέπει να το παλέψεις με ταυτόχρονη εκγύμναση όλων των μυικών ομάδων.

Και είναι βασικό να ξέρεις τι χάνεις. Διότι στην αρχή χάνονται συστατικά στο σώμας, όπως υγρά και μάζα μυική. Το λίπος θέλει και την άσκησή του για να καεί.

Επίσης, φακές με τυρί αν δεν απατώμαι, δεν επιτρέπεται διότι κάτι γίνεται με το σίδηρο, το δεσμεύει και δεν το απορροφά ο οργανισμός.

επίσης μακαρόνια με τυρί, αντικατέστησε το τυρί με cottage πλούσια σε πρωτεϊνη ορού γάλακτος και τα μακαρόνια με ολικής άλεσης ώστε να καταναλώνεις τους καλούς-υγιεινούς υδατάνθρακες.

τα φρούτα μόνο δεν είναι γεύμα. καλά κάνεις και τρως ανά δύο ώρες για να αρχίζεις να νιώθεις τον κορεσμό.

από πρωϊνό τι καταναλώνεις;

Το πρωινο ποικίλλει ανάλογα με την μέρα δηλ είτε 3 κουταλιες δημητριακά με γάλα είτε quakers με γάλα,φέτα ψωμί με κασέρι κοκ.Οσο για τα τυριά,που βασικά αυτή είναι η αδυναμία μου,όποτε έχει το πρόγραμμα τρώω μέχρι 30 gr το δωδώνης και απο κασέρι το arla 5%-cottage και ανθότυρο δεν μπορώ να φάω.Εχω βάλει στο πρόγραμμα να περπατάω 1,5 ώρα καθημερινά και τώρα θέλω σιγά σιγά να εντάξω και ασκήσεις.Εχεις δίκιο για όλες τις μυικές ομάδες αλλά λόγω σωματότυπου (πιο βαρια στον άνω κορμό) δεν θέλω τρελές ασκήσεις για τα χέρια μην μοιάζω με bodybuildera!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δεν μπορείς να μοιάζεις με μποντιμπιλντερα με ασκησεις μονο, που να χτυπιεσαι. Διαβασε το λινκ που έγραψα στο προηγουμενο μηνυμα.

 

Α, και τα όσπρια με λεμόνι και ΠΟΤΕ τυρι. Αν θες τουλάχιστον να πάρεις το σίδηρο που σου προσφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fotis

 

Ναι ισχυει εδω στην κυπρο αυτη την ευδομαδα χτυπησε το κρυο και αποτομα. προηγουμενη ευδομαδα ημασταν κοντομανικο..

 

Παντως σε μια ευδομαδα εχασα 350 γραμμαρια και δυο ποντους απο τημ μεση πολυ εμφανης διαφορα ακομα και σε καθρευτη. Αλλη μια ευδομαδα ετσι και γυρναω ελαφρως υπερ. Ετσι θα το παω το πραμα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο για όλες τις μυικές ομάδες αλλά λόγω σωματότυπου (πιο βαρια στον άνω κορμό) δεν θέλω τρελές ασκήσεις για τα χέρια μην μοιάζω με bodybuildera!

Αυτό είναι το λάθος όλων των γυναικών.

η φοβία του bb (bodybuilerισμού)

Διαφέρουμε από τους άνδρες, όπως κάλλιστα γνωρίζεις, με βάση τις ορμόνες μας. Το επίπεδο των ανδρόγονων στο γυναικείο σώμα είναι τελείως διαφορετικό από των ανδρών.

Κοινώς αν δεν πάρεις ανδρογόνα, στεροειδή, αναβολικά δεν θα γίνεις bodybuilderου.

το μόνο που θα καταφέρεις είναι να δυναμώσεις τον ήδη υπάρχοντα μυ και να το αναπτύξεις σε επίπεδα ΟΧΙ εξεζητημένα.

Είναι άτοπο αυτό που λες για τα χέρια. Λάθος λογική.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να μοιάζεις με μποντιμπιλντερα με ασκησεις μονο, που να χτυπιεσαι. Διαβασε το λινκ που έγραψα στο προηγουμενο μηνυμα.

 

Α, και τα όσπρια με λεμόνι και ΠΟΤΕ τυρι. Αν θες τουλάχιστον να πάρεις το σίδηρο που σου προσφέρουν.

Για το τυρί το έπιασα,το λεμόνι που κολλάει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τυρί το έπιασα,το λεμόνι που κολλάει?

Το λεμονι οπως και το γκρειφρουτ βοηθανε στο να καει το λιπος πιο ευκολα.

 

Πριν λιγο:

http://www.endomondo.com/workouts/276901535

 

10.32χλμ σε 1.00.47.

 

Πηγαινα οσο πιο αργα μπορουσα ωστε να τα βγαλω.Σταματησα για μισο λεπτο στο 5.2χλμ στο σπιτι μου να πιω ενα νερο και ξανα εκανα το γυρο.Πολυ ζεστη στο τελος εμεινα με το αμανικο αλλα το ευχαριστηθηκα.

Μολις εφαγα ενα γιαουρτακι με αμυγδαλα και αραγμα για σημερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το λάθος όλων των γυναικών.

η φοβία του bb (bodybuilerισμού)

Διαφέρουμε από τους άνδρες, όπως κάλλιστα γνωρίζεις, με βάση τις ορμόνες μας. Το επίπεδο των ανδρόγονων στο γυναικείο σώμα είναι τελείως διαφορετικό από των ανδρών.

Κοινώς αν δεν πάρεις ανδρογόνα, στεροειδή, αναβολικά δεν θα γίνεις bodybuilderου.

το μόνο που θα καταφέρεις είναι να δυναμώσεις τον ήδη υπάρχοντα μυ και να το αναπτύξεις σε επίπεδα ΟΧΙ εξεζητημένα.

Είναι άτοπο αυτό που λες για τα χέρια. Λάθος λογική.

 

Μακάρι γιατι κάποιες φοβίες είναι βαθιά χαραγμένες.Πάντως για τους τρικεφάλους δεν έχω αντίρρηση να ασκηθώ αν είναι να φύγει η χαλάρωση!!

post-281920-0-61553300-1387021419_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά δεν θα είναι άσχημο να 'ναι μόνο αυτοί γυμναζμένοι;
οι δικέφαλοι, οι δελτοειδείς ή ώμοι, οι πήχεις.
αυξάνοντας τα κιλά στα βάρη θα δεις τους πήχεις να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν,
θα θέλουν και αυτή ενδυνάμωση
και πες οκ γυμνάζεις άνω κορμό;
ο κάτω;;
οι γλουτιαίοι; οι τετρακέφαλοι; οι μηριαίοι;
πχ κάτι τέτοιο;

syGCDU4.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λολ οχι σκεφτόμουν κάτω κορμό,φυσικά και άνω και ιδιαιτερη έμφαση στα ευαισθητα σημεια κοιλια,μπρατσάκια.Ωραία η εικόνα πάντως μετά το φαγητό-ιδιαιτερα υποβοηθητική για την δίαιτα!!! :eek: :eek: :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O σίδηρος για να απορροφηθεί πρέπει να συνοδεύεται -όχι μετά, να συνοδεύεται τονίζω- με βιταμίνη C. Εξ ου και το λεμόνι. Αν δε σ' αρέσει και το προτιμας με ξυδι ή σκέτα, βρες μια άλλη πηγής βιταμίνης C να συνδυάσεις, υπάρχουν άφθονες. 

 

Δήμητρα, ωραία κωλιά φιλενάδα :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος τα αυγα..

 

Τελος η πρωτεινη,

 

Αρχιζει η καινουργια.

 

Τωρα εχω προβλημα. Δυο σκουπ να παρω ή παραπανω;

 

Ενα πινω το πρωι. Μετα απο την προπονηση ακομα ενα...

 

13:30 εφαγα 2+ μπριζολες μαζι με μακαρονια λαχανο . Σε κανενα μισαωρο προπονηση.

 

 

Αυγα θα παρω απο εβδομαδα...

 

Τελος να αλλαξω τις ελξεις στην τροχαλια με κλειστη λαβη παλι σε τροχαλια... Ή οχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος τα αυγα..

 

Τελος η πρωτεινη,

 

Αρχιζει η καινουργια.

 

Τωρα εχω προβλημα. Δυο σκουπ να παρω ή παραπανω;

 

Ενα πινω το πρωι. Μετα απο την προπονηση ακομα ενα...

 

13:30 εφαγα 2+ μπριζολες μαζι με μακαρονια λαχανο . Σε κανενα μισαωρο προπονηση.

 

 

Αυγα θα παρω απο εβδομαδα...

 

Τελος να αλλαξω τις ελξεις στην τροχαλια με κλειστη λαβη παλι σε τροχαλια... Ή οχι...

Πες και από γεύση τι λέει όταν την δοκιμάσεις. Πάρε όσα λιγότερα σκουπ μπορείς.

 

Δεν κατάλαβα τι θες να αλλάξεις...τις έλξεις στην τροχαλία με κλειστή λαβή με τι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ ενω την προηγουμενη ευδομαδα εκανα 95χ5 bench ανετα αυτη την ευδομαδα εκανα 95χ3 και με πιεση ενω νιωθω μια χαρα. Ισως το κρυο ισως οι λιγοτερες θερμιδες ποιος ξερει..

ισως να μην κοιμηθηκες καλα ισως να μην εφαγες καλα χθες - σημερα  πολλα ισως  ,,

στην επομενη προπονηση τα χεις αλεξ ! τον  επικλινι τον γουσταρεις η μονο ισιο ?

Παντως σε μια ευδομαδα εχασα 350 γραμμαρια και δυο ποντους απο τημ μεση πολυ εμφανης διαφορα ακομα και σε καθρευτη. Αλλη μια ευδομαδα ετσι και γυρναω ελαφρως υπερ. Ετσι θα το παω το πραμα..

μπραβο για τους ποντους  , για τα γραμμαρια μην δινεις κ τοση σημασια , τοσα λιγα ενα κατουρημα , ενα χεσιμο ειναι κτλ :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι αυτα ρε , τακτοποιημενα ολα στην σειρα κυριλε κ χαζομαρες !

αν δεν ειναι ολα πεταμενα κατω χυμα στο πατωμα κ ανακατεμενα δε λεει  :-D

πανω απο 2κιλα εχει ? δε βλεπω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...