Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικα από τα σωματα στο video,πιστευω πως μπορούν να γινουν με φυσικά μέσα,αρκετα όμως από αυτα εχουν γινει αποδεδειγμενα με χρηση ΑΑΣ(βλεπε Zyzz).

Γενικα εξαρταται τι στοχους εχεις και κατα πόσο τα γονιδια σε βοηθανε.Συμφωνω με τον Alex ,ότι η δικαιολογία των κατωτερων γονιδιων εχει γινει πια κοινοτυπία,αλλα το να κουβαλας ας πουμε +10kg πανω απο το υψος σου με  8-10% λιπος και αρκετη φλεβικότητα,ΘΕΛΕΙ ΓΟΝΙΔΙΑ.

Επίσης σε 2-3 χρονια,με σωστη προπονηση,προφανως και θα επέλθουν τρομερες αλλαγες,αλλά χρεαιζεται και αλλος χρονος για να φτασεις στα φυσικα σου όρια.Απλα αυτό που συμβαινει,ειναι οτ ο ρυθμός της αλλαγης συνεχως μειωνεται(ας πουμε οτι τον πρωτο χρονο φτανεις απο τα 40 κιλα στον παγκο στα 70.Για να φτασεις τα 100,δηλαδη αλλα 30,ίσως να χρειαστεις δυο χρονια αντί για ενα-ομοιως και με τα κερδη σε μυικη μαζα.)

 

Ετσι φίλε αυτό πιστεύω και εγώ οτι υπάρχει ένα 2% ξέρω γω που είναι γεννημένοι superman αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο καθένας που έχει λιώσει για να γίνει τουμπανο είναι είτε αναβολικά είτε γονίδια.. Μερικοί είναι συνέχεια  με την δικαιολογία σαν τους αμερικάνους που είναι και καλά όλοι χοντροί λόγω γονιδίων δηλαδή

 

Δεν πιστεύω ότι είναι υπερκτιμημένα τα γονίδια γιατί όντως σε ανεβάζουν επίπεδο. Πάντως ισχύει αυτό που λες ότι τα ξύνουμε και δεν τα δίνουμε όλα. Όχι ακριβώς έτσι αλλά το mindset είναι τελείως διαφορετικό. π.χ. έκανα shrugs μια μέρα με το σκεπτικό τι κάθομαι και κάνω τώρα το 4ο σετ? Αφού θέλουν δεν θέλουν θα αναπτυχθούν και με το ελάχιστο ερέθισμα. Ενώ με πόδια ξέρω γω το Mindset είναι θα σας σκίσω.

 

 Με έπιασες αυτό εννοούσα βασικά ή ακόμα παραπέρα σε άτομα που συνεχώς υπο-προπονούνται και τα ρίχνουν όλα στα γονίδια.  Εγώ πλέον έχω καταλάβει οτι το no pain no gain δεν το λέγαν για αστείο. 

Γιατι απο φαγητο ειναι πολυ δυσκολο να παρω 2γρ/ανα κιλο τη μερα.

 

Πχ σημερα το πρωι ηπια 250μλ γαλα και 2 φριγανιες σηκαλεως με ταχινι.Στις 11 ενα μανταρινι.Στις 2 πατατοσαλατα με γαλοπουλα με σπανακι και κασερακι.Στις 5 ενα μηλο και 1 μανταρινι.Στις 9 το φαι που εγραψα παραπανω και στις 11 ενα γιαουρτακι με cottage και λιγα σαν φυστικι.

 

Ποσα γραμμαρια προτεινης να εχουν ολα αυτα?Για αυτο ειπα για τη σκονη.

 

Τίποτα δεν είναι δύσκολο αν το θέλεις πραγματικά, αλλιώς τα πάντα είναι δύσκολα και η διατροφή και η προπόνηση κτλ. Εγώ παίρνω 160-180 γραμ πρωτεΐνης την ημέρα χωρίς συμπληρώματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ε 70-80γρ να βγαίνουν το πολύ. Γιατί είναι πολύ δύσκολο να φτάσεις 2γρ./ανά κιλό δεν καταλαβαίνω ?

 

Επίσης μήλο και μανταρίνι δεν θεωρείται γεύμα...

Αλλες μερες τρωω αρκετα παραπανω σε προτεινη απλα θελω 3-4 μηνες να κανω λιγο διαιτα για να πεσει η κοιλια και μετα θα ξανα αρχισω ογκο με 6 κανονικα γευματα.Κανονικα θα ετρωγα και βρομη με γαλα και μηλο αλλα το εκοψα οπως και το δεκατιανο στις 11.Απο βδομαδα θα λιωσω στηθος κοτοπουλο και θα βαλω και αμυγδαλα στη διατροφη μιας και ειδα οτι ειναι παρα πολυ καλα με καλα λιπαρα που δεν παχαινουν.

Ετσι φίλε αυτό πιστεύω και εγώ οτι υπάρχει ένα 2% ξέρω γω που είναι γεννημένοι superman αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο καθένας που έχει λιώσει για να γίνει τουμπανο είναι είτε αναβολικά είτε γονίδια.. Μερικοί είναι συνέχεια με την δικαιολογία σαν τους αμερικάνους που είναι και καλά όλοι χοντροί λόγω γονιδίων δηλαδή

 

 

Με έπιασες αυτό εννοούσα βασικά ή ακόμα παραπέρα σε άτομα που συνεχώς υπο-προπονούνται και τα ρίχνουν όλα στα γονίδια. Εγώ πλέον έχω καταλάβει οτι το no pain no gain δεν το λέγαν για αστείο.

 

 

Τίποτα δεν είναι δύσκολο αν το θέλεις πραγματικά, αλλιώς τα πάντα είναι δύσκολα και η διατροφή και η προπόνηση κτλ. Εγώ παίρνω 160-180 γραμ πρωτεΐνης την ημέρα χωρίς συμπληρώματα.

Πες μου ενα προγραμμα φαγητου μιας μερας με 160γρ προτεινης να δω τι μπορω να αλλαξω.Επισης εσυ τρως και παραπανω θερμιδες οποτε ειναι πιο ευκολο να παρεις παραπανω προτεινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλες μερες τρωω αρκετα παραπανω σε προτεινη απλα θελω 3-4 μηνες να κανω λιγο διαιτα για να πεσει η κοιλια και μετα θα ξανα αρχισω ογκο με 6 κανονικα γευματα.Κανονικα θα ετρωγα και βρομη με γαλα και μηλο αλλα το εκοψα οπως και το δεκατιανο στις 11.Απο βδομαδα θα λιωσω στηθος κοτοπουλο και θα βαλω και αμυγδαλα στη διατροφη μιας και ειδα οτι ειναι παρα πολυ καλα με καλα λιπαρα που δεν παχαινουν.

 

Πες μου ενα προγραμμα φαγητου μιας μερας με 160γρ προτεινης να δω τι μπορω να αλλαξω.Επισης εσυ τρως και παραπανω θερμιδες οποτε ειναι πιο ευκολο να παρεις παραπανω προτεινη.

Ρε συ 66 κιλά τι δίαιτα να κάνεις ? Να πας που?

 

Εγώ προτείνω να φτιάξεις ένα συγκεκριμένο πλάνο και να μην είναι κάθε μέρα καινούργια μέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλες μερες τρωω αρκετα παραπανω σε προτεινη απλα θελω 3-4 μηνες να κανω λιγο διαιτα για να πεσει η κοιλια και μετα θα ξανα αρχισω ογκο με 6 κανονικα γευματα.Κανονικα θα ετρωγα και βρομη με γαλα και μηλο αλλα το εκοψα οπως και το δεκατιανο στις 11.Απο βδομαδα θα λιωσω στηθος κοτοπουλο και θα βαλω και αμυγδαλα στη διατροφη μιας και ειδα οτι ειναι παρα πολυ καλα με καλα λιπαρα που δεν παχαινουν.

 

Πες μου ενα προγραμμα φαγητου μιας μερας με 160γρ προτεινης να δω τι μπορω να αλλαξω.Επισης εσυ τρως και παραπανω θερμιδες οποτε ειναι πιο ευκολο να παρεις παραπανω προτεινη.

 

Τις μέρες που δεν γυμνάζομαι τρώω περίπου 2κ θερμίδες , αποκλείεται να είναι πολύ παραπάνω. Δεν έχει νοημα να σου πω την δική μου διατροφή. Πρέπει να ασχοληθείς και να μετράς έστω και στο περίπου τι τρως. 

 

Ορίστε. Κάθε γεύμα σου θα έχει πρωτεΐνη μέσα και θα βγάλεις 130 γ για πλάκα. Το μανταρίνι δεν είναι γεύμα..

 

Πηγες πρωτεινων ανα 100 γραμμαρια

Τυρι απο ξυνογαλα 30γρ

Τυρι (20% λιπαρα) 24γρ

Τυρι ενταμ (30% λιπαρα) 26γρ

Τυρι cottage 8,8γρ

Μυζηθρα 16γρ

Ασπραδι αυγου 11γρ

Αγελαδινο γαλα (0% λιπαρα) 3,5γρ

Αγελαδινο γαλα (2% λιπαρα) 3,3γρ

Σκονη απαχου γαλακτος 3,5γρ

Βουτυρογαλα 3,5γρ

Γιαουρτι 2% λιπαρα 3,5γρ

Γαλοπουλα στηθος 24γρ

Γαλοπουλα μπουτι 20γρ

Κοτοπουλο στηθος 22γρ

Κοτοπουλο μπουτι 20γρ

Μοσχαρι 20γρ

Ελαφι 21γρ

Λαγος 21γρ

Χοιρινο 21γρ

Βοδινο συκωτι 20γρ

Βοδινο (χωρις λιπος) 21γρ

Μπακαλιαρος 17γρ

Τονος 23,5γρ

Γαριδες 18γρ

Πεστροφα 19γρ

Γλωσσα 17γρ

Σογια 34γρ

Βρωμη 14γρ

Ρυζι 7γρ

Μακαρονια 12γρ

Ψωμι απο σιταρι ολικης αλεσεως 7γρ

Ψωμι απο σικαλη ολικης αλεσεως 7γρ

Φασολια 21γρ

Μπιζελια 23γρ

Φακες 23γρ

Φυστικια 15γρ

Καστανο 3γρ

Αμυγδαλα 19γρ

Σουσαμι 20γρ

Μηλα 0,2γρ

Μπανανες 1γρ

Αχλαδια 0,5γρ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ 66 κιλά τι δίαιτα να κάνεις ? Να πας που?

 

Εγώ προτείνω να φτιάξεις ένα συγκεκριμένο πλάνο και να μην είναι κάθε μέρα καινούργια μέρα.

Ασε πριν λιγους μηνες ημουν 56 και στο διαστημα που πηγα 67 δεν εκανα γυμναστικη και ετρωγα οτι να ναι(γυρους πιτσες 7-8 κομματια πολλα γλυκα) οποτε καταλαβαινεις οτι θελω να χασω πρωτα το λιπος απο την κοιλια και μετα να παρω καλα κιλα.Ειμαι 1.73 θελω να παω 73 κιλα με κατω απο 15% λιπος.Αν δεν κανω διαιτα να φυγει το λιπος δεν βλεπω να πεφτει η κοιλια.Για ογκο ειναι ευκολο.Επισης το να μεινω σε κατι σταθερο καθημερινα δεν μου αρεσει γιατι θα βαρεθω το ιδιο φαγητο συνεχεια.Θελω να εχω ποικιλια ειδικα στο μεσημεριανο για ολη τη βδομαδα.

 

Alex τυρι μονο cottage τρωω και αυτο με το ζορι.Οσπρια τρωω πολλα τα οποια εχουν πολυ προτεινη και κρεας.Θα προσπαθησω να ανεβω στα 100+ γρ και πιστευω ειναι καλα.Γενικα ακομα φτιαχνω τη διατροφη μου και προσθετω/αφαιρω φαγητα συχνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα,δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί παραπάνω γιατί είναι μεγάλο το thread ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κάποιες συμβουλές για απώλεια κοιλιακού πάχους.Ξέρω οτι η αερόβια άσκηση είναι το κλειδί αλλά για την συγκεκριμένη περιοχή και γενικά για τον άνω κορμό υπάρχει τίποτα άλλο?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2γρ / ανα κιλό φτάνω εγώ που δεν τρώω κρέας. Για σένα κινγκ αυτό το νούμερο είναι εύκολο.

 

Φίλε από πάνω, κοιλιακό λίπος δε χάνεται αποκλειστικά. Θα χάσεις λίπος από παντού, αλλά αν έχεις μαζεμένο πολύ στη κοιλιά, θα χάσεις πολύ από κει.

Τρώγε σωστά και γυμνάσου. Τόσο απλά.

 

Α, και μη βιάζεσαι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε πριν λιγους μηνες ημουν 56 και στο διαστημα που πηγα 67 δεν εκανα γυμναστικη και ετρωγα οτι να ναι(γυρους πιτσες 7-8 κομματια πολλα γλυκα) οποτε καταλαβαινεις οτι θελω να χασω πρωτα το λιπος απο την κοιλια και μετα να παρω καλα κιλα.Ειμαι 1.73 θελω να παω 73 κιλα με κατω απο 15% λιπος.Αν δεν κανω διαιτα να φυγει το λιπος δεν βλεπω να πεφτει η κοιλια.Για ογκο ειναι ευκολο.Επισης το να μεινω σε κατι σταθερο καθημερινα δεν μου αρεσει γιατι θα βαρεθω το ιδιο φαγητο συνεχεια.Θελω να εχω ποικιλια ειδικα στο μεσημεριανο για ολη τη βδομαδα.

 

Alex τυρι μονο cottage τρωω και αυτο με το ζορι.Οσπρια τρωω πολλα τα οποια εχουν πολυ προτεινη και κρεας.Θα προσπαθησω να ανεβω στα 100+ γρ και πιστευω ειναι καλα.Γενικα ακομα φτιαχνω τη διατροφη μου και προσθετω/αφαιρω φαγητα συχνα.

Υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις γι αυτό που θες να κάνεις αλλά όλες προυποθέτουν σωστή διατροφή.

 

Το ότι θες να έχεις ποικιλία καλό είναι αλλά δεν είναι και το οικονομικότερο. Εκτός κι αν έχεις ξέρω γω για κάθε ξεχωριστή μέρα για ποιοτικές πηγές πρωτεΐνης όπως νουά και σολωμό.

 

Όπως καταλαβαίνεις δεν γίνεται να έχεις και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Πρέπει να κάνεις τις επιλογές σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2γρ / ανα κιλό φτάνω εγώ που δεν τρώω κρέας. Για σένα κινγκ αυτό το νούμερο είναι εύκολο.

 

Φίλε από πάνω, κοιλιακό λίπος δε χάνεται αποκλειστικά. Θα χάσεις λίπος από παντού, αλλά αν έχεις μαζεμένο πολύ στη κοιλιά, θα χάσεις πολύ από κει.

Τρώγε σωστά και γυμνάσου. Τόσο απλά.

 

Α, και μη βιάζεσαι.

Οταν ετρωγα για ογκο επιανα 120-130 αλλα τωρα που θελω να χασω λιπος ελλατωσα τη βρομη/ταχινι/ψωμι ολικης και επεσαν τα γραμμαρια.Θα βαλω και αμυγδαλα να ανεβουν λιγο τα γρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε από πάνω, κοιλιακό λίπος δε χάνεται αποκλειστικά. Θα χάσεις λίπος από παντού, αλλά αν έχεις μαζεμένο πολύ στη κοιλιά, θα χάσεις πολύ από κει.

Τρώγε σωστά και γυμνάσου. Τόσο απλά.

 

Α, και μη βιάζεσαι. 

Το οτι θα χάσω απο παντού το ξέρω...Το θέμα είναι οτι δυστυχώς δεν χάνεται ομοιόμορφα γι'αυτό και ρώτησα.Εχω δει άντρα αδύνατο με κοιλιακο λίπος ενσωματωμένο σε 6 pack!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πλησιαζουν χριστουγεαννα και ξερω οτι θα ειμαι εκτος γυμναστηριου, θα ηθελα προτασεις για το τι ασκησεις μπορω να κανω χωρις οργανα, για να μην θεωρηθει τελειως week off. Ουτε βαρακια θα χω εκει που ειμαι, οποτε ψαχνω για καθαρα body weight προγραμμα. Push-up κοιλιακος, κτλ.

 

Εχει κανει καποιος κατι και να ξερει να προτεινει πανω σε αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ το τι άκουγα σήμερα σχετικά με γυμναστήριο από άτομα που μπάρα δεν έχουν πιάσει στην ζωή τους.

 

Ένα παλικάρι να με ρωτάει γιατί περπατάω έτσι και του είπα είχα πόδια χτες και μου λέει κάνε διατάσεις ρε. Του κάνω 20 λεπτά διατάσεις έκανα. Και άρχισε να μου λέει "έχει βρεθεί ότι οι διατάσεις εξαλείφουν το πιάσιμο"  "και μια φορά που έκανα γυμναστήριο και έκανα διατάσεις μετά δεν ήμουν πιασμένος".

 

Ένας άλλος θεωτηρικός με ρωτάει τι ασκήσεις κάνω στήθος και του λέω συν των άλλων και πιέσεις με αλτήρες και να μου λέει η άσκηση δεν πιάνει στήθος και είναι ανοικτής κινητικής αλυσίδας και κάνε μόνο μπάρα κτλπ. Επιπλέον του είπα ότι κάνω σπίτι και μου είπε να γραφτώ σε γυμναστήριο για να βγαίνω σε failure σε bench press και να είναι κάποιος από πάνω μου.

 

Ωραία πράγματα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ το τι άκουγα σήμερα σχετικά με γυμναστήριο από άτομα που μπάρα δεν έχουν πιάσει στην ζωή τους.

 

Ένα παλικάρι να με ρωτάει γιατί περπατάω έτσι και του είπα είχα πόδια χτες και μου λέει κάνε διατάσεις ρε. Του κάνω 20 λεπτά διατάσεις έκανα. Και άρχισε να μου λέει "έχει βρεθεί ότι οι διατάσεις εξαλείφουν το πιάσιμο" "και μια φορά που έκανα γυμναστήριο και έκανα διατάσεις μετά δεν ήμουν πιασμένος".

 

Ένας άλλος θεωτηρικός με ρωτάει τι ασκήσεις κάνω στήθος και του λέω συν των άλλων και πιέσεις με αλτήρες και να μου λέει η άσκηση δεν πιάνει στήθος και είναι ανοικτής κινητικής αλυσίδας και κάνε μόνο μπάρα κτλπ. Επιπλέον του είπα ότι κάνω σπίτι και μου είπε να γραφτώ σε γυμναστήριο για να βγαίνω σε failure σε bench press και να είναι κάποιος από πάνω μου.

 

Ωραία πράγματα...

Στη θεωρια ολα καλα ειναι.Απο τετοιους θα βρεις ενα σωρο.Ο μισος ο κοσμος κριτικαρει τους αλλους και νομιζουν οτι τα ξερουν ολα ενω δεν εχουν ιδεα για τιποτα.Αστους στον κοσμο τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν τω μεταξύ έχω γίνει fitness freak μλκς και όποιον ακούω ότι του πονάει κάτι (μέση, πόδι, αρχ@δι) του λέω: Κάνε βάρη, ειναι η λυση για όλα.

 

Πρέπει να το κοιτάξω, νομίζω...

 

Βράχε: you are your own gym, βρες το, θα σε καλύψει.

 

λιλιυμ, ομοιόμορφα χάνεται. αν το 90% του παραπανισιου λιπους ειναι στην κοιλια και χασεις 1 κιλο λιπους. τα 900γρ θα ειναι απο την κοιλια, απλη αριθμητικη μαν ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιλιυμ, ομοιόμορφα χάνεται. αν το 90% του παραπανισιου λιπους ειναι στην κοιλια και χασεις 1 κιλο λιπους. τα 900γρ θα ειναι απο την κοιλια, απλη αριθμητικη μαν ;)

Actually it's woman :-D !Θεωρητικά έχεις δίκιο,στην πράξη όμως εξαρτάται και απο τον σωματότυπο,εγώ χάνω πρωτα απο τα ποδια και μετά απο τον κορμό.Δεν μιλάω για μεγάλη κοιλιά και γι'αυτό ειναι δύσκολο να χτυπήσω στοχευμένα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...