Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

bench Κάνω χρόνια όμως και δεν έχει καμία σχέση με τις άρσεις..Στις άρσεις θα βάλω αιυριο 70 κιλά+20 την μπάρα 90 για 3-4 επαναλήψεις. 

Επίσης στο bech έχω δεί άτομα με το μισο χέρι απο μένα να σηκώνουν τα ίδια κιλά.. Είναι θέμα λοιπόν πώς συνηθίζεις την άσκηση και ψυχολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

bench Κάνω χρόνια όμως και δεν έχει καμία σχέση με τις άρσεις..Στις άρσεις θα βάλω αυριο 70 κιλά+20 την μπάρα 90 για 3-4 επαναλήψεις.

Επίσης στο bech έχω δεί άτομα με το μισο χέρι απο μένα να σηκώνουν τα ίδια κιλά.. Είναι θέμα λοιπόν πώς συνηθίζεις την άσκηση και ψυχολογίας.

90 κιλα αρσεις ειναι πολυ καλα.Αν κανεις χρονια παγκο και εισαι συνηθισμενος οποτε τα 80 ειναι οκ.Εγω ξεκινησα με 40 12 επαναληψεις και μετα απο 2 μηνες ειμαι στα 65 με 2 επαναληψεις.Στις αρσεις κανω 1 μηνα ξεκινησα με 50 και τωρα στα 75 τα νιωθω καλα και δεν εχω παραπανω κιλα για να ανεβασω.Στο bench θελει πολυ στηθος και λιγοτερο χερι.Θελει και τροπο εννοειται.Ενω τα 50 βγαινουν ανετα 12 reps λιγα κιλα παραπανω πεφτουν τα reps στα μισα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο bench για τα πολλά κιλά θέλει καρπό και καλούς ώμους.. trust me

Ασε ο καρπος μου ειναι οπως ηταν 15 χρονων.Με τα χρονια θα μεγαλωσει ειναι δυσκολο σημειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

κινκ δοκιμασε να κανεις την ιδια διαδρομη για να ξερεις αν εχεις ανεβει σε αντοχες κτλ!

γιατι πχ το 3ο χλμ πρεπει λογικα να ηταν σε κατηφορα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη μην πειραματιζεσαι με πολλα πολλα...

 

Ξεκολλα απο τα κιλα που εχεις μεινεις στις βασικες ασκησεις..

 

Αν δεν δοκιμασεις ποτε δεν θα δεις αμα μπορεις να πας παρακατω...

 

Σκουοτ ανεβα, ανεβα οσο παει. Μεχρι να λες θα μου πεσει η μπαρα και θα γινει της ποπης. Μετα πεσε 4 προπονησεις και ξανα ...

 

Δωσε σκοουτ και αφαιρεσαι απο αλλη αν νομιζεις οτι μετα δεν θα μπορεις... 

 

Πως θα καταλαβεις οτι θα σταματησεις.. Θα φτασεις σχεδον στα 3/4 των ασκησεων που δεν θα μπορεις να δωσεις αλλο, οποιες και αν ειναι αυτες μετα θα πας σε 3χ5 προγραμμα και θα παιξεις παλι με τις αντοχες σου... Μολις καταλαβεις οτι δεν μπορεις αλλο τοτε θα διαμορφωσεις το δικο σου προγραμμα... 

 

Τρως 3000 θερμιδες αλλα τι? Μπουκωσε στο ρυζι, αυγα τρως? 

 

Μην πηγαινεις στην προπονηση αγχωμενος με τα κιλα ή με την ωρα. Πανε χαλαρα. Εγω οσες φορες πηγα χαλαρα με την ενοια οτι αν και δεν τα βγαλω δεν εγινε τιποτα, παντα καταφερνα αυτο που ηθελα.. 

 

Δεν ξερω που θα βρισκομουν τωρα σε επιπεδο κιλων αν δεν με σταματουσε ο πονος. Ακομα ανεβζω +2.5 αλλα τωρα στοχευω στα παλια που τα θεωρω αστεια κι μετα θα την σπασω την κωλομπαρα...

 

 

Τωρα πως κανεις το προγραμμα 5χ5 και μετα στην βοηθητικη εχεις αντοχες να κανεις drop set δεν το πιανω. Εγω εβαζα max κιλα και εκανα τις επαναληψεις που επρεπε...Σκεπτομενος λιγικα θα παιζεις στα ορια σχεδον σε ολες τις ασκησεις .... Μετα απο τοσο καιρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Live είναι ωραίο το post σου αλλά, μην ξεχνάτε οτι ο άνθρωπος είναι 40 ετών, είναι πολύ λίγα κιλά και έπιασε μπάρα πρώτη φορά πριν κάτι μήνες. Εσυ live είσαι 20ρης , o Dakos έκανε 1 χρόνο gym πριν αρχίσει το 5v5 και είναι και 120 κιλά ο άνθρωπος , δεν είναι ότι θα κάτσει κάτω από μπάρα και θα κωλώσει..

 

Μπορεί ο John να μην το σηκώνει να πάει για deadlift μέχρι θανάτου με το καλημέρα. Έχει την ωριμότητα να καταλάβει τα όριά του ανά πάσα στιγμή. Μπορεί να θέλει αλλάξει σε κάτι πιο συμβατικό, το ότι το ψάχνει καλό είναι και σημαίνει ότι κάτι δεν του κάθεται καλά. Και εγώ δεν τόσο είμαι υπέρ της αλλαγής προγραμμάτων, ειδικά στην αρχή αλλά εδώ φαίνεται να παίζει κάτι άλλο. To ότι δεν ανεβαίνουν τα κιλά με τόσο φαι είναι ξεκάθαρο σημάδι για μένα ότι κάτι δεν πάει καλά. 3000 θερμίδες μεσο όρο ανά μέρα δεν τρώω ούτε εγώ ρε παιδιά..

 

Τα λέω αυτά γιατί δεν θέλω να μπω καμιά μέρα και να διαβάσω ότι τον πρήξαμε να πάει να το παίξει superman και του έμεινε η μέση στο χέρι...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχισα βαρη τον Απριλιο. Συμβατικο προγραμμα, 3*8 και τετοια, περνουσε ο καιρος, τπτ. Ψαχνομουν, ειχα και τον πρηχτη τον ντακον, μπηκα στο 5*5 τον Αυγουστο.

 

Το σωμα σα να φαγε σφαλιαρα, ξυπνησε απο ληθαργο, λες και δεν ειχα κανει πριν βαρη. Να ναι καλα ο ντακον, μου εδωσε το ερεθισμα που χρειαζομουν.

 

Αλλα πλεον βλεπω οτι το σωμα μενει στασιμο. Παιζω στα ορια αλλα δε "νιωθω" το σωμα μου να αλλαζει. Εβαλα εδω και μια βδομαδα drop set κι ειδα διαφορα, ειδα το καλο καψιμο.

 

Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να δοκιμασω κατι διαφορετικο, εστω για 1-2 μηνες, να δω πως θα ανταποκριθω.

 

Υ.Γ. Ειμαι πολυ προσεκτικος να μην τραυματιστω, τα βαρη ειναι υγεια, ξερω μεχρι που να πιεσω το κορμι μου. Τις μλκς μου τις εκανα στα 20, αμα τις εκανα ακομα κατι θα πηγαινε στραβα μαζι μου. Αλλοι με λενε σωφρων, αλλοι κοτα, χεστηκα. Φαινεται πως εγω κι ο καθηγητης ειμαστε οι πιο "μαζεμενοι" εδω.  B)

Υ.Γ.2. Αναφορικα με την τροφη, εχω φτασει σχεδον στα 2γρ πρωτεινης ανα κιλο σωμ βαρους, οποτε δεν μπορει να υποτεθει οτι δεν τρωω σωστα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταλαμβαινω αυτο που λες..

 

Ο τραυματισμος καραδωκει. Μερικες φορες ομως πρεπει να δοκιμαζουμε να φτασουμε στα ορια. Αν καλομαθαινουμε το σωμα μας δεν νομιζω να παει παρακατω απο μονο του.

 

Δεν το ειπα με στυλ να τον κανω να κανει τα σουπερμαν, αλλα να δωσω μια ωθηση που την χρειαζεται πιστευω.

 

Οσο για τα χρονια ειναι σκετοι αριθμοι για μενα....

 

Να ξεκαθαρισω την θεση μου. Δεν το εγραψα για να προσβαλω κανεναν. 

 

Απλα να πω οτι εγω οταν ειχα φτασει σε ενα σημειο ελεγα τερμα θα πεσω 4 προπονησεις. Μετα πηγαινα και ξανανεβαινα...

 

Πεισμα θελει.

 

Γιαννη βλεπεις διαφορα γιατι ειναι κατι καινουργιο για το σωμα σου. Μετα θα δοκιμασεις τα σουπερ σετ, μετα??

 

Η προπονηση αυτη καθε φορα δινει στο σωμα σου κι ενα νεο ερεθισμα. Πονο και ικανοποιησης. Σε κανει να το μαθεις καλυτερα. Ωστε στην επομενη προπονηση να γνωριζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταλαμβαινω αυτο που λες..

 

Ο τραυματισμος καραδωκει. Μεικες φορες ομως πρεπει να δοκιμαζουμε να φτασουμε στα ορια. Αν καλομαθαινουμε το σωμα μας δεν νομιζω να παει παρακατω απο μονο του.

 

Δεν το ειπα με στυλ να τον κανω να κανει τα σουπερμαν, αλλα να δωσω μια ωθηση που την χρειαζεται πιστευω.

 

Οσο για τα χρονια ειναι σκετοι αριθμοι για μενα....

 

Φιλε φυσικά το bodybuilding είναι άθλημα που αφορά καθαρά τα όρια. Αλλά άλλο το όριο σε bicep curl , και bench press και κωπηλατική και άλλο το όριο στο deadlift. Μπορεί να παίζει στα όρια με πιο συμβατικές ασκήσεις που καθώς είναι πιο εύκολες θα του δώσουν το confidence να πιεστεί παραπάνω . 

 

Είναι πολύ ευκολο στα 20 να λες τα χρόνια "σκέτους αριθμούς". Εγώ στα 20 έκανα βάρη 5 φορές την εβδομάδα και στις off days έκανα kick boxing μέχρι θανάτου και χωρίς να τρώω τίποτα γιαυτό είχα φτάσει 74 κιλά (δεν κάνω πλάκα ήμουν τελείως καθηστεριμένος) . Μάλιστα την μια μέρα έκανα διπλή προπόνηση. Αν το κάνω αυτό τώρα θα με θάψουμε.. Και τώρα δίνω τα max και μάλιστα παραπάνω από τότε στα βάρη, αλλά θέλω και την ξεκουραση μου , και τις διατάσεις μου και καλό φαι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκουράζεσαι σωστά; ναι μεν τα πολλά κιλά και το ζόρισμα φέρνουν σχετικά γρήγορα αποτελέσματα αλλά παράλληλα κουράζουν το σώμα υπερβολικά και τελικά μένεις στάσιμος. 

Εγώ τουλάχιστον αυτο το αποτέλεσμα είχα οταν πλακωνόμουν στα πολλά βάρη πρίν 3-4 χρόνια.. 

 

Το εχω ξαναγράψει οτι τα πολλά κιλά θέλουν μεγάλη εμπειρία και έρχονται μετά απο αρκετά στάδια προπόνησης.

Βλέπω παλικάρια έως 25 χρονών στο γυμναστήριο που πλακώνονται στα deadlift Και στα πολλά βάρη με πολύ μικρή εμπειρία.

 

Το να πάω εγώ αυριο να βάλω 110 κιλά deadlift και να τα σηκώσω 2 φορές δεν μου λέει τίποτα αν και είμαι σίγουρος οτι θα τα βγάλω.

Γιάννη και πολύ καλά κάνεις . Οσοι θέλουν να συνεχίσουν για χρόνια το γυμναστήριο προσέχουν πάρα πολύ.

 

επίσης βασική παράμετρος το κάθε σώμα έχει τα όρια του και τις ιδιαιτερότητες του και θέλει διαφορετικό στύλ εκγύμνασης. Δεν υπάρχουν καλούπια που πρέπει να ακολουθούμε εκτός απο τα πολύ basics. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχισα βαρη τον Απριλιο. Συμβατικο προγραμμα, 3*8 και τετοια, περνουσε ο καιρος, τπτ. Ψαχνομουν, ειχα και τον πρηχτη τον ντακον, μπηκα στο 5*5 τον Αυγουστο.

 

Το σωμα σα να φαγε σφαλιαρα, ξυπνησε απο ληθαργο, λες και δεν ειχα κανει πριν βαρη. Να ναι καλα ο ντακον, μου εδωσε το ερεθισμα που χρειαζομουν.

 

Αλλα πλεον βλεπω οτι το σωμα μενει στασιμο. Παιζω στα ορια αλλα δε "νιωθω" το σωμα μου να αλλαζει. Εβαλα εδω και μια βδομαδα drop set κι ειδα διαφορα, ειδα το καλο καψιμο.

 

Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να δοκιμασω κατι διαφορετικο, εστω για 1-2 μηνες, να δω πως θα ανταποκριθω.

 

Υ.Γ. Ειμαι πολυ προσεκτικος να μην τραυματιστω, τα βαρη ειναι υγεια, ξερω μεχρι που να πιεσω το κορμι μου. Τις μλκς μου τις εκανα στα 20, αμα τις εκανα ακομα κατι θα πηγαινε στραβα μαζι μου. Αλλοι με λενε σωφρων, αλλοι κοτα, χεστηκα. Φαινεται πως εγω κι ο καθηγητης ειμαστε οι πιο "μαζεμενοι" εδω.  B)

Υ.Γ.2. Αναφορικα με την τροφη, εχω φτασει σχεδον στα 2γρ πρωτεινης ανα κιλο σωμ βαρους, οποτε δεν μπορει να υποτεθει οτι δεν τρωω σωστα.

 

Γιαννη το άθλημα είναι hobby. Να κάνεις ότι γουστάρεις, δοκίμασε ότι σου αρέσει , ότι βοηθεια θες εδώ είμαστε με πρώτο τον Dako. Μπορείς να ξεκινήσεις ένα κλασσικό bodybuilding πρόγραμμα. Απλά σε αυτά τα προγράμματα ορίζεται τέμπο , επαναλήψεις , διαλείμματα  και τεχνικές (drop set / super set), όχι κιλά και αύξηση κιλών με ρυθμό (δεν χρειάζεται κιολας αν κάνεις drop σετ μέχρι να φτάσεις να μην μπορείς να σηκώσεις άδεια μπάρα είναι άσχετο με πόσα άρχισες). 

 

Τα κιλά θα πρέπει να τα βάζεις μόνος σου, και προφανώς αν δεν πιέζεις το σώμα στο max, δεν θα δεις και το ανάλογο αποτέλεσμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξ δεν λεω κατι διαφορετικο....

 

Κι οντως εμενα μπορει να ειναι φλου το θεμα τις ηλικιας..

 

Αλλα το κλειδι ειναι να μην βιαζομαστε και να εχουμε υπομονη.

 

Κανεις μεσα σε τρεις μηνες δεν εγινε τερας και ματαμορφωθηκε.

 

Οσουν βλεπουμε να το κανουν αυτο στο τελος μενουν με χαλια και ακανονιστο σωμα...

 

Η συνεπεια μετραει. 

 

Μην κολλατε στα νουμερα. 

 

Πχ εγω μπορει να κανω στις αρσεις θανατου 80 κιλα, ο αλλος να κανεις 50 και να τον παινει πιο καλα. Ειναι θεμα σωματοτυπου....

 

 

Προσωπικα εμενα δεν με λεει τιποτα αν σηκωσω στο γυμναστηριο 100 κιλα σε οποια ασκηση κι αν ειναι ... Αν δεν μπορω στην καθημερινοτητα μου να κρατησω τα χερια μου για 1 λεπτο ορθια για να βιδωσω ή να στηριξω κατι. Εκει εγω βλεπω τα αποτελεσματα. Εχω νευριασει πολλες φορες με τον εαυτο μου, βλεποντας τον να μην μπορει 'η να αγκωμαχαει πχ να σηκωσει ενα τσουβαλι 40+ κιλα και να το παει 5 μετρα πιο εκει. Αλλα στην προπονηση να σηκωνω 80+ στις αρσεις.... Να το βρασω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλα το κλειδι ειναι να μην βιαζομαστε και να εχουμε υπομονη.

 

Κανεις μεσα σε τρεις μηνες δεν εγινε τερας και ματαμορφωθηκε.

 

Οσουν βλεπουμε να το κανουν αυτο στο τελος μενουν με χαλια και ακανονιστο σωμα...

 

Η συνεπεια μετραει. 

 

Σε αυτά όλα έχεις δίκιο συμφωνώ απολύτως γιαυτό αρχικά τον συμβούλεψα να συνεχίσει 5v5. Πολοί τα παρατάνε στην αρχή η περιμένουν θαύματα και είναι μεγάλο λάθος. 

 

Το πως αντιδράει το σώμα του και τι περιμένει από τον εαυτό του το ξέρει μόνο ο John. To ότι δεν ανεβαίνουν τα κιλά όμως σημαίνει ότι δεν τα δίνει όλα. Το ότι δεν τα δίνει όλα ενώ έχει την διάθεση σημαίνει ότι ίσως θα τον βολέψει καλύτερα κάτι διαφορετικό, οι δοκιμές δεν κάνουν κακό αρκεί να μην είσαι όλο χύμα και ψάχνεσαι συνέχεια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πώ και το άλλο . Κλασικά παραδείγματα ατόμων που βάζουν πολλά βάρη ακόμη και στα μηχανήματα και νομίζουν οτι γυμνάζουν την μυική ομάδα που πρέπει να γυμνάσουν..

 

Στο μηχάνημα της πλάτης τους στήθους και άλλα πολλά .. Παλικάρι με χέρι σαν καλαμάκι του φραπέ κατεβάζει 120 Libres και λέει έκανα πλάτη.. οχι ρε φίλε χέρια έκανες οχι πλάτη. κοινώς χάνεις τον χρόνο σου.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι τα πολλά κιλά δεν φέρνουν πάντα αποτελέσματα..Η εκτέλεση της άσκησης σε συνδυασμό με τη σωστή αναλογία κιλών θα φέρουν το αποτέλεσμα. 

 

έπεται η ξεκούραση και η σωστή διατροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...