Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλούσα με ενα γυμναστη πριν λιγο και μου ειπε οτι το 5*5 δεν ειναι το καταλληλο για ογκο. Το σωμα για να χτισει μυς πρεπει να καψει μυς κι αυτο δε γινεται στις 5 επαναληψεις. Χρειαζονται παραπανω, 10-12.

 

Τη γνωμη σας παρακαλω.

 

Υ.Γ.3000+ θερμιδες με τη διατροφη που κανω εγω ειναι μεγαλο μανικι παντως, ολη τη μερα τρωω. ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΤΡΩΩ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

 
Το σωμα για να χτισει μυς πρεπει να καψει μυς

Συγγνώμη για την παρέμβαση, χωρίς να έχω περαιτέρω γνώσεις, μου ακούγεται πραγματικά οξύμωρο. Δλδ για να βάλω μύες πρέπει να τους κάψω; Ίσα ίσα πρέπει να αναπτυχθούν.

Δεν το ρώτησες στο σημείο αυτό περισσότερες λεπτομέρειες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλούσα με ενα γυμναστη πριν λιγο και μου ειπε οτι το 5*5 δεν ειναι το καταλληλο για ογκο. Το σωμα για να χτισει μυς πρεπει να καψει μυς κι αυτο δε γινεται στις 5 επαναληψεις. Χρειαζονται παραπανω, 10-12.

 

Τη γνωμη σας παρακαλω.

 

Υ.Γ.3000+ θερμιδες με τη διατροφη που κανω εγω ειναι μεγαλο μανικι παντως, ολη τη μερα τρωω. ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΤΡΩΩ!!

 

 
Ισχύει αυτό. Το 5v5 δεν είναι bodybuilding πρόγραμμα. 
 
Παρόλα αυτά σε αρχάριους έχει πολύ καλά αποτελέσματα γιατί όσο πιο αρχάριος είσαι τόσο λιγότερο χρειάζεται να "καις" τους μυς σου. Επίσης δίνει μια καλή βάση στο ΚΝΣ. Επίσης σε βοηθάει να ξέρεις πότε και πώς θα ανεβάζεις κιλά. 
 
Αυτό που θέλω να πω είναι οτι το γεγονός οτι το 5v5 δεν είναι BB πρόγραμμα δεν σημαίνει οτι είναι κακό πρόγραμμα ακόμα και για χτίσιμο μυικής μάζας , ειδικά σε αρχάριους. 
 
(το αρχάριος το εννοώ καθαρά ως ποσοστό λίπους / μυικής μάζας ανά κιλό σε συνδυασμό με τα κιλά)
 
Η διαφορές που έχει ένα σωστό bodybuilding πρόγραμμα με το 5v5 είναι δύο κυρίως
1)To bb Γυμνάζει όλες τις μυικές ομάδες ξεχωριστά και με isolation ασκήσεις όπου χρειάζεται (πχ bicep curls)
2) Χρησιμοποιεί μία από τις παρακάτω τεχνικές (αν δεν κάνεις τίποτα απο τα παρακάτω δεν κάνεις bb για εμένα)
- Μικρά διαλείματα σε συνδυασμό με ηψηλό time under tension (δηλαδή αργό τέμπο πάνω απο 2-0-2). Επαναλήψεις πάνω απο 8
- Drop set
- Super set
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομενως, για ποσο καιρο ακομα κραταω το 5*5; Και με τι το αντικαθιστω;

 

Δε θελω να ρθει το καλοκαιρι και να 'μαι παλι σκουποξυλο μετα απο τοσους μηνες βαρη! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό που ρωτάς , γιαυτό ο καθένας μας δοκιμάζει πράματα, και κάνει ότι του λέει το σώμα του.

 

Του πουστη πάντως αφού το άρχισες πρέπει να φτάσεις ένα intermediate.. To πρόβλημα που ειναι? Δεν βλέπεις αποτελέσματα? Δεν το νιώθεις να σε γυμνάζει αρκετά? Αν κουράζεσαι ότι και να κάνεις μια χαρά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαση ποιο κριτηριο; Το strstd.com; Δεν παιζει, θα χρειαστω κανα 2 χρονια για να φτασω intermediate με βαση τα εκει νουμερα, απεχω παρασαγγας σε ποδια+αρσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως κάνεις κάτι λάθος τότε? Με 3000 θερμίδες την ημέρα και μέγιστη προσπάθεια τα κιλά πρέπει να ανεβαίνουν πολύ γρήγορα. Μήπως φοβάσαι να ξεφύγεις απο κάποιο comfort zone? Ίσως το 5v5 να μην είναι για εσένα γιατί βασίζεται στις δυσκολότερες ασκήσεις που υπάρχουν. Ισως με πιο απλές ασκήσεις να φοβάσαι λιγότερο / πιέζεσαι περισσότερο. 

 

Δεν ξέρω.. μίλα με τον Dakon που είναι ο ειδικός στο 5v5.

 

Εγώ άρχισα squat πρίν 1 μήνα και δεν παίζει να χρειαστώ πάνω απο 2-3 μήνες για το intermediate (και πολύ λέω) , και πόδια χτίζω κυρίως με leg press, 1 φορά την εβδομάδα κάνω squat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιαννη ας υποθεσουμε πως κανεις 4 σετ σε καθε ασκηση ! το πρωτο καντο με τοσα κιλα ωστε με ξεσκισμα να βγαζεις 15 επαναληψεις ! ξεκουραζεσαι οχι πανω απο 1 λεπτο , φορτωνεις ενα 10ρικο  στο δευτερο σετ και πεφτεις στις 10-11 επαναληψεις ! (για ζορι μιλαμε) στο 3ο σετ φορτωνεις επισης 10 κ πας στις 6-7 επαναληψεις ! στο 4 μενεις με ιδια κιλα με την μονη διαφορα πως οταν κανεις τις 5 περιπου που θα μπορεις ξεφορτωνεις χωρις να ξεκουραζεσαι κ συνεχιζεις μεχρι να μεινεις με την μπαρα χωρις καθολου κιλα ! οσες παει !

κανε το προγραμμα  ενα διαστημα κ ξαναμιλάμε  ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς το παραπάνω κάνω κι εγώ.. Το κάνω κυρίως στου ώμους και το αποτέλεσμα είναι ξεκάθαρο..!

 

οσο για το κάψιμο του μυ εννοεί να νιώσεις το κάψιμο απο τις πολλές επαναλήψεις, και όχι να κάψεις κυριολεκτικά τον μυ.. καήκαμε μετά..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

γιαννη ας υποθεσουμε πως κανεις 4 σετ σε καθε ασκηση ! το πρωτο καντο με τοσα κιλα ωστε με ξεσκισμα να βγαζεις 15 επαναληψεις ! ξεκουραζεσαι οχι πανω απο 1 λεπτο , φορτωνεις ενα 10ρικο  στο δευτερο σετ και πεφτεις στις 10-11 επαναληψεις ! (για ζορι μιλαμε) στο 3ο σετ φορτωνεις επισης 10 κ πας στις 6-7 επαναληψεις ! στο 4 μενεις με ιδια κιλα με την μονη διαφορα πως οταν κανεις τις 5 περιπου που θα μπορεις ξεφορτωνεις χωρις να ξεκουραζεσαι κ συνεχιζεις μεχρι να μεινεις με την μπαρα χωρις καθολου κιλα ! οσες παει !

κανε το προγραμμα  ενα διαστημα κ ξαναμιλάμε  ..

 

 

 

χαχα βαρύ πράμα συνδυασμός πυραμίδας με drop set. 

 

Βλέπεις John το bb είναι κάπως έτσι, πολύ πίεση συνέχεια , χωρίς ξεκούραση με πολύ όγκο προπόνησης. Αυτό εννοούσε ο δικός σου με "κάψιμο μυων"

 

----

 

Πιάστηκε το rotator cuff μου, το νιώθω στην μεσαία κεφαλή. δεν κάνω ώμους αύριο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στηθος ωμους χερια πλατη παντου , ας το κανει για ενα διαστημα θα δει μεγαλες διαφορες  συν οτι θα ζορισει το συστημα !

μετα το αλλαζουμε παλι ..

μη μας μεινει στα χερια , εχει κ κορουλες που πρεπει να τις παιζει drop set  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

το πρωι οπως ειπα ειχε καλο τρεξιματακι!!!

πηγα κατα τις 3 γυμναστηριο για στηθος

 

push ups 5x25

bench press

15x40

12x50

10x55

9x60

7x65

5x70

3x80

 

ανοιγματα σε επικληνη

4χ15χ12kg

 

chest incline(μηχανημα)

15χ20

10χ25

9χ32.5

7χ37.5

5χ45

3χ50

2χ60

(σε αυτη την ασκηση εκανα απο καθολου διαλειματα μεχρι 10-15 δευτερολπετα μεταξυ σετ)

 

pull over

15x20

12x22

10x27

9x30

7x34

 

σε ολες τις ασκησεις διαλλειματα 20-40δευτερολεπτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα κιλά βάζεις και το βάρος της μπάρας ή χωρίς;  μια χαρά προπόνηση πάντως

 

Εγώ προσωπικά δεν είμαι υπέρ των πολλών κιλών στην μπάρα για στήθος. Αφενός γιατι με χτυπάνε στον ώμο όσο καλό ζέσταμα και αν κάνω αφετέρου γιατι δεν βλέπω καμια τρελή διαφορά στο βυζί μου αν βάλω περισσότερα κιλά. μετά με πιάνει πιο πολύ στα χέρια και στους ώμους.. 

 

το max που βάζω για 8-10 επαναλήψεις είναι 70 κιλά μαζί με την μπάρα και 80 κιλά 5 επαναλήψεις..Τα 80 κιλά τα αποφεύγω σπάνια θα κάνω για τους λόγους που παρέθεσα...

 

Ξεκινάω χωρίς να βάζω τα κιλά της μπάρας(20άρα) με 10χ30 ανεβάζω 10χ40 τέλος 10χ 50 .

κατεβάζω στα αντίστοιχα κιλά.πυραμίδα. Στο τελευταίο σετ κάνω έως να μου πέσει.. (η μπάρα) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

με την μπαρα τα κιλα εννοειται!!!

εγω δεν εχω θεματα πονων οποτε δινω στο στηθος οσο μπορω  μηπως και μεγαλωσει :P

αλλα δεν ειναι μονο η μπαρα αλλα τοσες ολες ασκησεις που μπορεις να κανεις!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγο μεσα στο ψωφοκρυο.

 

www.endomondo.com/workouts/276291527/13157635

 

Περασα 7 ανηφορες στις 2 στο τελος δεν τις μετρησα γιατι ηταν τεραστιες.

 

5χλμ σε 22.46 πεθανα ομως στις πρωτες ανηφορες προσπαθουσα να παω πιο γρηγορα απο οτι σε κατηφορα.

 

Μολις εφαγα ενα μηλο και βρομη με λιγα δημητριακα χωρις ζαχαρη και στις 7 παω για βαρη.

 

Ρε συ prof 5 reps 80 κιλα σε bench press και κανεις 75 σε αρσεις?Εγω σε bench ειμαι ακομα στα 60 κιλα με 5reps μου φαινετε το πιο δυσκολο για να ανεβω.Ακομα και squat εχω κανει 65 10 reps.Ανεβα στις αρσεις τουλαχιστον 15 κιλα μην φοβασε εφοσον βαρας 80 σε παγκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...