Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εχεις δοκιμάσει; Ειναι ψιλο απαράδεκτη και αρκετά πικρή, εκτός κι αν αφιερώσεις πολύ χρόνο στην προετοιμασία της.

Δεν έχω δοκιμάσει...ένα βράσιμο έλεγα να κάνω...τίποτα παραπάνω

 

μποσει εχει στο ΑΒ σιγουρα! τιμη δεν θυμαμαι ακριβω αλλα ηταν κατω απο 5€ τα 500γρ αν θυμαμαι καλα

Αν έχει 2,5-3 τα 500γρ. τότε οκ αλλά αν έχει παραπάνω δεν βγαίνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υψος , κιλα ?


Εχεις δοκιμάσει; Ειναι ψιλο απαράδεκτη και αρκετά πικρή, εκτός κι αν αφιερώσεις πολύ χρόνο στην προετοιμασία της.

για ριξε λεπτομεριες john  , πως την φτιαχνεις  ?

εγω ακριβως οπως το ρυζι  , 20 λεπτα στο περιπου βρασιμο και ειναι οκ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός μου φίλος 1.90 cm ύψος 120 κιλά στον όγκο μαζί με Kickboxing ματσόλες φάση.120 κιλά δικέφαλους με σταβόμπαρα και 53 κιλά αλτηρα πίσω από κεφάλι.Το είδα με τα μάτια μου.Γενικά χειροδύναμος και τρώει ποσότητα φαγητού.Δεν τον ενδιαφέρει το λίπος που έχει πάνω του,μόνο να είναι τεράστιος και να τραβάει πολλά κιλά.

post-282699-0-35416500-1386686800_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κάνεις όπως το ρύζι ειναι απίστευτα πικρο. Κανονικα πρεπει να ετοιμασεις χλιαρο νερο, να το ριξεις μεσα και να το τριψεις με τα χερια να φυγει η εξωτερικη κρουστα που αφηνει την πικριλα.

 

Μετα το βαζεις με νερο (1 φλ κινοα προς 2 1/2 νερο) το φερνεις σε σημειο βρασμου και το χαμηλωνεις να σιγοβρασει για 20 λεπτα -αλλαζει χρωμα, γινεται διαφανες. Αλατι λαδι κατα το δοκουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις επέστρεψα πλάκωσα μπόλικο ρύζι με κοτόπουλο..

 

ανεβάζω και μια που τράβηξα σήμερα πριν πάω gym για Upper body να δείτε και φυσικά δεν έχω πάρει pump.. απο το Σαββατο είχα να πάω.

Είμαι φανερά θολός στους κοιλιακούς γιατι προσπαθώ να πάρω κιλά αλλά το παλεύω αυτη την εβδομάδα με βάρη οταν κάνω την άσκηση για να φανούν ξανά τα βότσαλα. :P

 

 

 

 

post-51052-0-62319700-1386686861_thumb.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κάνεις όπως το ρύζι ειναι απίστευτα πικρο. Κανονικα πρεπει να ετοιμασεις χλιαρο νερο, να το ριξεις μεσα και να το τριψεις με τα χερια να φυγει η εξωτερικη κρουστα που αφηνει την πικριλα.

 

Μετα το βαζεις με νερο (1 φλ κινοα προς 2 1/2 νερο) το φερνεις σε σημειο βρασμου και το χαμηλωνεις να σιγοβρασει για 20 λεπτα -αλλαζει χρωμα, γινεται διαφανες. Αλατι λαδι κατα το δοκουν.

η μονη διαφορα σε σχση με το ρυζι  ειναι οτι σουρωνω πολυ καλα κ πριν κ μετα να φυγει η πικριλα που ειναι οντως μεγαλη ! επειδη την τρωω ομως παντα με λαχανικα κ διαφορα τετοια την εχω συνηθησει ! αλατι ουτε για αστειο ,

οσο χαλια φαινεται το αναλατο φαγητο γι αυτους που βαζουν , τοσο χαλια φαινεται σε μενα εστω το λιγο αλατι απο την συνηθεια !

δε βαζω ποτε πουθενα !  ελεολαδο ωμο μετα λιγακι κ ειναι σουπερ !!

 

χαος , μιαχαρα φιλε μπραβο  ,

φιτ οπως γουσταρουν τα γκομενακια ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις επέστρεψα πλάκωσα μπόλικο ρύζι με κοτόπουλο..

 

ανεβάζω και μια που τράβηξα σήμερα πριν πάω gym για Upper body να δείτε και φυσικά δεν έχω πάρει pump.. απο το Σαββατο είχα να πάω.

Είμαι φανερά θολός στους κοιλιακούς γιατι προσπαθώ να πάρω κιλά αλλά το παλεύω αυτη την εβδομάδα με βάρη οταν κάνω την άσκηση για να φανούν ξανά τα βότσαλα. :P

 

Πολύ ωραίος, κάνα 12% σε κόβω. Οπως το λέει ο maus σώμα όπως γουστάρουν τα γκομενάκια. 

 

(Η δικιά μου ήδη παραπονιέται οτι η πλάτη μου έχει φαρδύνει πολύ , και η μέση μου έχει παραμικρύνει και οι τραπεζοειδείς μου πετάχτηκαν και μου δείχνει κάτι φώτο πριν 10 χρόνια που ήμουν σαν φλουφλης (οχι σαν εσένα μη παρεξηγιέσαι , ήμουν 8 κιλά κάτω απο το υψος μου)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...