Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βρε εννοειται σιγα σιγα δυναμωνεις το συστημα με φορτια ! σιγα σιγα κ με την αντισταση ! εγω ειμαι αυτος που λεω οτι αν συστηθεις με καποια κιλα πανω απο 6 φορες (επαναληψεις) , αυτοματατος τα αποχαιρετας και πας για νεες γνωριμιες !!! :-) ετσι ανεβαινεις !

ομως εδω μιλαμε για ενα παλικαρι που κανει 3(!)μηνες βαρη , βαζει 70 κιλα κ κανει εντελως λαθος την ασκηση ! η οποια ασκηση δε του χρειαζεται καν τωρα !

τελος παντων ολες οι αποψεις σεβαστες ετσι κ αλλιως B) ..

Φιλε μου τα καινουργια βιντεο τα ειδες?Αν ναι πιστευω οτι την βελτιωσα αρκετα οπως μου ειπαν και τα παιδια.Επισης 2 μηνες κανω μπαρα αλλα απο μικρος σηκωνα αρκετα κιλα οταν ειχαμε δουλεια(σου μιλαω για 10 τονους ελιες τη μερα) και δεν ειχα θεμα με τη μεση.Στην αρχη στο deadlift εβαλα 40.Τελη Οκτωμβρη νομιζω.Μεχρι σημερα ειμαι στα 60 κιλα bench 65 squat και 75 deadlift.Δεν προκειτε να παω παραπανω σε κιλα αν δεν φτιαξω πρωτα μεση και γενικα σωμα για τοσα κιλα.Δεν ημουν λαπας και αρχησα γυμναστικη οπως αρκετοι αλλοι.

 

Και κυριως στοχος μου ειναι να εχω καλη φυσικη κατασταση και ενα καλο σωμα χωρις συμπληρωματα.Ουτε 200 κιλα δεν εχω σκοπο να σηκωσω ουτε να παρω 100 συμπληρωματα οπως αρκετοι.Προτιμω τα φυσιολογικα κιλα(70-100) με στοχο να φτιαξω σωμα παρα τα 140+ απλα για να πω οτι κανω τοσα.

 

Και οπως ειπατε στα πολλα κιλα γινετε η στραβη συνηθως.Για καποιον πολλα ειναι τα 200 για αλλον τα 100.Deadlift 75 που κανω τα εχω ευκολα και παντα ξεκιναω απο τα 50 και ανεβαζω 5 κιλα μεχρι τα 75.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

πάντως εγώ προτιμώ την άλλη εκτέλεση deadlift μόνο για πλάτη , δηλαδή λυγισμένα γόνατα σταθερά , έξω στήθος σκύβω μπροστά ελαφρός και ανεβάζω μπαρα στον αφαλό και την κρατάω πάνω για λίγο  .

10χ30 κιλά χωρίς την μπάρα. πιάνει πολύ ωραία στο κέντρο της πλάτης και με έχει βοηθήσει αρκετά στην στάση του σώματος.

 

Κωπηλατική με μπάρα δεν είναι αυτή που περιγράφεις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/bent-over-barbell-row

 

Σηκώνεις τα κιλά όπως στο deadlift και μετά έχεις την στάση του σώματος που δείχνει το βίντεο. απο τις αγαπημένες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτο που εγινε? Αμα εχουμε τπτ τετοια μιληστε μπας και μαζευτουμε να παμε! Ασχετο στον Phile Heath οταν κατεβηκε πηγε κανεις απο δω μεσα? Εχουμε φωτο απο κοντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εγινε? Αμα εχουμε τπτ τετοια μιληστε μπας και μαζευτουμε να παμε! Ασχετο στον Phile Heath οταν κατεβηκε πηγε κανεις απο δω μεσα? Εχουμε φωτο απο κοντα?

Link.png Site: Εδώ τσέκαρε για φώτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου τα καινουργια βιντεο τα ειδες?

φιλε μου να ξεκαθαρισω κατι  για τον καιρο που ασχολησαι εισαι ΑΡΙΣΤΟΣ !  κατανοητο αυτο ?  εδω υπαρχουν αλλοι που κανουν 2 χρονια κ δεν υπαρχει η παραμικρη διαφορα στο σωμα τους ! απλα η συγκεκριμενη ασκηση θελει προσοχη , δεν ειναι ολα τοσο ευκολα οσο μπορει να φαινοντε .. μια χαρα τα πας συνεχισε ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να αγορασω βραστηρα αυγων. Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω στην αγορα η και αργοτερα στην χρηση? Η απλα παω περνω το πιο φτηνο, και το δουλευω κανονικα σαν να μην συμβαινει τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/bent-over-barbell-row

 

Σηκώνεις τα κιλά όπως στο deadlift και μετά έχεις την στάση του σώματος που δείχνει το βίντεο. απο τις αγαπημένες μου.

 

Κωπηλατική με μπάρα λέγεται, είναι στο σετ της μερας Β στο 5*5. Ωραία άσκηση.

 

Εν τω μεταξύ, ήθελα και αεροβική. Έχω τέτοιο πιάσιμο απο χτες που με το ζόρι σηκώθηκα...

 

Ας μεινω προς το παρον στο ποδήλατο της Κυριακής και στο καθημερινό περπατημα στη δουλεια, και βλεπουμε για παραπανω  B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελειψα το σουκου και γραψατε 82496598 σελιδες.Εχω μεινει πολυ πισω στο gym λογω συγκυριων, Κυριακη βραδυ  βγηκα ηπια τον ωκεανο πραγμα που συμβαινει σπανια και μαλλον παραπατησα καπου  δεν θυμαμαι ακριβως λεπτομερειες παντως πηρα το γονατο στο χερι .Τωρα βαζω παγο και βλεπω να βελτιωνεται αργα αλλα σταθερα.Ελπιζω σε 1,5 μηνα που θα το χρειαστω να ειναι πληρως λειτουργικο.

Θάνατος οι δύοωρες προπονήσεις, καταστρέφουν όλα τα συστήματα (μυικό, ανοσοποιητικό και νευρικό)
βγήκα deload μια βδομάδα πριν την προγραμματισμένη αφού έπαιζα με δύοωρη προπόνηση τουλ. μια φορά την βδομάδα.
θέλω να μάθω για την ορμόνη κορτιζόλη, έχει κανείς καμιά έγκυρη πηγή;

 

Το ανοσοποιητικο γιατι?

παιδες ακουστε κατι για την συγκεκριμενη ασκηση  .. δε την μαθαινεις ουτε μεσα απο μηνυματα εδω ουτε μεσα απο βιντεο !

την συγκεκριμενη την μαθαινεις μεσα απο την προπονηση  οχι μερικων μηνων που κανει το παληκαρι που ανεβαζει τα βιντεο αλλα χρονων ! επισης  πρεπει να εχεις ατομο διπλα σου που γνωριζει καλα κ σε καθοδηγει στην σωστη σταση διωρθονοντας την μεση σου , τα ποδια σου , τα χερια σου κτλ ! υπαρχουν ατομα που την κανουν χρονια κ ακομη δε την εκτελουν σωστα !

ειναι επικινδυνη ασκηση  οπως και τα σκουοτ μπορει απο την μια στιγμη στην αλλη να σου δημιουργησουν προβλημα ειδικα αν φορτωσεις , και το βαρος δε το καταλαβαινεις , ουτε σε προειδοποιει η μεση .. αποτομα γινοντε οι χειροτερες κ μεγαλυτερες ζημιες !

οσο για τα τακουνια το σωστο ειναι χωρις ! υπαρχουν ατομα ομως που η ανατομια τους τους βολευει κ τα χρησιμοποιουν !

  μεγαλη προσοχη λοιπον  ..

Εγω συμφωνω με αυτη την λογικη ,deadlifts,squats ειναι ασκησεις    που δημιουργουν συχνα προβληματα  τραυματισμων λογω της φυσης τους ,ειναι δυναμικες αριστες ασκησεις  που η εκτελεση τους προυποθετει αθλητικη παιδεια βλ αρση βαρων η' αλλιως χρονια εμπειριας ωστε να εκτελειτε σωστα .

Επειδη το δευτερο  δεν τον κανουν σωστα ακομα και ατομα που κανουν χρονια βαρη για αυτο εχουμε συχνους τραυματισμους σε δυσκολα σημεια γονατα-μεση.Αυτο ειναι και ο λογος που δεν τις προτεινω ποτε σε αρχαριους η΄' σε ατομα  νεαρης ηλικιας π.χ-25 διοτι εχουν την ταση να το παρακανουν και να υπερεκτιμουν τις δυνατοτητες του σωματος οπως καναμε ολοι σε αυτη την ηλικια  και φυσικα το πληρωσαμε αλλοι πολυ και αλλοι λιγο και καποιο κωλοφαρδοι καθολου.

Εξαιρεσεις παντα θα υπαρχουν αλλα σε γενικες γραμμες αυτος ειναι ο κανονας.

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελειψα το σουκου και γραψατε 82496598 σελιδες.Εχω μεινει πολυ πισω στο gym λογω συγκυριων, Κυριακη βραδυ  βγηκα ηπια τον ωκεανο πραγμα που συμβαινει σπανια και μαλλον παραπατησα καπου  δεν θυμαμαι ακριβως λεπτομερειες παντως πηρα το γονατο στο χερι .Τωρα βαζω παγο και βλεπω να βελτιωνεται αργα αλλα σταθερα.Ελπιζω σε 1,5 μηνα που θα το χρειαστω να ειναι πληρες λειτουργικο.

 

 

 

Κριμα ρε μλκ, αλλά εντάξει αν είναι κανα στραμπουληγμα δεν είναι θέμα 1.5 μηνα

 

--

 

Εμένα η μέση έστρωσε , ευτυχώς είχα το μυαλό να κάνω μόνο μηχανήματα αντί να την γαμήσω τελείως όπως θα έκανα παλιά..

 

Θα κάνω μισά μισά προληπτικά μια εβδομάδα ακόμα. Ελπίζω Κυριακή να παιχτεί squat. Έριξα και 200 θερμίδες την μέρα γιατί πήγα μεν 86 κιλά αλλά το λίπος τελευταία εβδομάδα ανέβηκε λίγο (1η φορά στους 6 μήνες). Θα κόψω ένα κιλάκι και συνεχίζω εκεί. 

Επεξ/σία από alex_000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα ρε μλκ, αλλά εντάξει αν είναι κανα στραμπουληγμα δεν είναι θέμα 1.5 μηνα

Γ-Α-Μ-Α-Τ-Α  εχω ξενερωσει ,απο μια μαλακια ουτε καν προπονηση  ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάτα share στο youtube και κάνε paste το link που σου δίνει θα μοιάζει σαν http://youtu.be/v...

 

Α ο Tom Venuto έχω μια αγάπη για αυτόν τον τύπο άλλο πράμα........................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάτα share στο youtube και κάνε paste το link που σου δίνει θα μοιάζει σαν http://youtu.be/v...

 

Α ο Tom Venuto έχω μια αγάπη για αυτόν τον τύπο άλλο πράμα........................

Οκ...

 

Ναι το ξέρω...είχα δει την συζήτηση που είχες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...