Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν το είχα κοιτάξει...Βασικά squat είναι η αγαπημένη αλλά μετά σίγουρα deadlift.

Δεν βάζω ζώνη, όχι. Ενοχλήσεις ελάχιστες φορές (2-3) είχα σε deadlft. 20 χρονών σε 2 βδομάδες.

καταρχήν μπράβο σου 140 σηκώνει το θηρίο που έχουμε στο gym και δεν είναι 74 κιλά αλλά 90+ 25 χρονών περίπου.

 

Απλά εγώ είμαι κατά των τόσων κιλών ζορίζεται πολύ το σώμα και χωρίς λογο ..

Το έχω συζητήσει με Γιατρούς το θέμα των πολλών κιλών στο γυμναστήριο και μου παρέθεσαν αρκετούς σοβαρούς λόγους για τους οποίους δεν πρέπει να ανεβάζουμε τόσα κιλά.(απο αρθρώσεις σπονδυλική κτλ μέχρι και  αποκόλληση αμφιβληστροειδούς. 

 

Οπως πολύ ευστοχα λέει ο maus μπορεί να σου παρουσιαστεί απο εκεί που δεν το περιμένεις και να μείνεις εκτός για πάρα πολύ καιρό.               

Εχω παράδειγμα φίλου 1.85 θηρίο σωματικά .. έπαιρνε και πρωτείνη κρεατίνη αυτός και είχε κάτι χερούκλες σαν κουπιά ..και ώμους μεγαλύτερους απο του maus που τον έχω δει στη φώτο είναι θηρίο..

Ε μια μέρα έβαλε στην μπάρα για ώμους τα συνηθισμένα .. οχι κάτι τραγικό και του έμεινε ο ώμος στο χέρι.. Το γυμναστήριο το έκοψε..23 χρονών παλικάρι. δεν θέλει πολύ. 

Πολύς κόσμος το κόβει απο τραυματισμούς πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ο κόσμος δεν γνωρίζει ότι η προπόνηση σε προχωρημένο στάδιο πρέπει να είναι διαφορετική από την προπόνηση σε αρχάριο στάδιο.. δεν είναι μαλάκας ο elliot που κάνει μισή ώρα -γεμάτη- διατάσεις πριν πιάσει μπάρα, καθώς επίσης ότι στα πρώτα σετ θέλει κάνα τέταρτο ακόμα με  προοδευτικά κιλά πριν το main set. 

 

Αν ο άλλος είναι 23 χρονών, προχωρημένος, φυσικά δεν έχει ιδέα απο διατάσεις και  σωστό ζέσταμα (ποιος έχει στα 23.. δεν τον κατηγορώ) και κάνει 5 λεπτά διάδρομο και μετά φορτώνει πυρηνικά κιλά να κάνει ώμους , θα γίνει το κακό. Αν το ήξερα και εγώ δεν θα είχα γαμήσει τον αγκώνα μου τζάμπα στο bench press

 

Το sk που κάνω και εγώ τα bench press και τα squat κάνω 20 λεπτά διατάσεις πριν την προπόνηση. όλο το σώμα + το ζέσταμα με βάρη άλλα 10 λεπτά, και τα κιλά μου δεν είναι προχωρημένα ακόμα, είμαι κάτω του advanced. Μέσα στην εβδομάδα που δεν έχω χρόνο για διατάσεις, δεν θα έκανα αυτές τις ασκήσεις με την καμία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν μπράβο σου 140 σηκώνει το θηρίο που έχουμε στο gym και δεν είναι 74 κιλά αλλά 90+ 25 χρονών περίπου.

 

Απλά εγώ είμαι κατά των τόσων κιλών ζορίζεται πολύ το σώμα και χωρίς λογο ..

Το έχω συζητήσει με Γιατρούς το θέμα των πολλών κιλών στο γυμναστήριο και μου παρέθεσαν αρκετούς σοβαρούς λόγους για τους οποίους δεν πρέπει να ανεβάζουμε τόσα κιλά.(απο αρθρώσεις σπονδυλική κτλ μέχρι και  αποκόλληση αμφιβληστροειδούς. 

 

Οπως πολύ ευστοχα λέει ο maus μπορεί να σου παρουσιαστεί απο εκεί που δεν το περιμένεις και να μείνεις εκτός για πάρα πολύ καιρό.               

Εχω παράδειγμα φίλου 1.85 θηρίο σωματικά .. έπαιρνε και πρωτείνη κρεατίνη αυτός και είχε κάτι χερούκλες σαν κουπιά ..και ώμους μεγαλύτερους απο του maus που τον έχω δει στη φώτο είναι θηρίο..

Ε μια μέρα έβαλε στην μπάρα για ώμους τα συνηθισμένα .. οχι κάτι τραγικό και του έμεινε ο ώμος στο χέρι.. Το γυμναστήριο το έκοψε..23 χρονών παλικάρι. δεν θέλει πολύ. 

Πολύς κόσμος το κόβει απο τραυματισμούς πάντως.

Για το χωρίς λόγο δεν συμφωνώ αλλά τέλος πάντων.

 

Όπως είπε σωστά ο Dakon το κλειδί είναι Progressive overloading. Δεν ξύπνησα μία μέρα να κάνω με 140 κιλά. Πέρσι τέτοια εποχή πάλευα με τα 70 και σιγά σιγά δυναμώνεις το σύστημα για μεγαλύτερα φορτιά.

 

Τώρα για το παράδειγμα...ντάξει κάπου κάποτε ένα παληκάρι που δεν ξέρει κανείς τι Background είχε πήγε τραυματίστηκε. 

 

Το θέμα είναι ότι με τα σίδερα ασχολούμαστε ρε παιδιά δεν πλέκουμε θέλουμε να ξεπεράσουμε τους εαυτούς μας. Ε του πούστη και με το καλύτερο ζέσταμα του κόσμου κάποτε κάτι θα σε ενοχλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όπως είπε σωστά ο Dakon το κλειδί είναι Progressive overloading. Δεν ξύπνησα μία μέρα να κάνω με 140 κιλά. Πέρσι τέτοια εποχή πάλευα με τα 70 και σιγά σιγά δυναμώνεις το σύστημα για μεγαλύτερα φορτιά.

βρε εννοειται σιγα σιγα δυναμωνεις το συστημα με φορτια !  σιγα σιγα κ με την αντισταση !  εγω ειμαι αυτος που λεω οτι αν συστηθεις με καποια κιλα πανω απο 6 φορες (επαναληψεις) , αυτοματατος τα αποχαιρετας και πας για νεες γνωριμιες !!! :-)  ετσι ανεβαινεις !

ομως εδω μιλαμε για ενα παλικαρι που κανει 3(!)μηνες βαρη  , βαζει 70 κιλα κ κανει εντελως λαθος την ασκηση ! η οποια ασκηση δε του χρειαζεται καν τωρα !

τελος παντων  ολες οι αποψεις σεβαστες ετσι κ αλλιως B) ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χωρίς λόγο για μένα προσωπικά έγκειται στο ρίσκο και στον κίνδυνο να τραυματιστείς βάζοντας πολλά κιλά.

Προσεξε μιλάω για μένα που είμαι 32 και δεν θέλω να μείνω ουτε μέρα εκτός.

 

Σίγουρα θα ανέβεις πιο πολύ εαν κάνεις 140 εναντι εμένα που κάνω τα μισά ακριβώς .

παίζεις με παραπάνω ρίσκο όμως .

 

βασικά ο καθένας θέτει διαφορετικούς στόχους στη γυμναστική . Το να ξεπεράσεις τον εαυτό σου είναι εξαιρετικό δεν το συζητώ.

Απλά θέλει μεθοδικότητα τεράστια προσοχή και μεγάλη υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χωρίς λόγο για μένα προσωπικά έγκειται στο ρίσκο και στον κίνδυνο να τραυματιστείς βάζοντας πολλά κιλά.

Προσεξε μιλάω για μένα που είμαι 32 και δεν θέλω να μείνω ουτε μέρα εκτός.

 

Σίγουρα θα ανέβεις πιο πολύ εαν κάνεις 140 εναντι εμένα που κάνω τα μισά ακριβώς .

παίζεις με παραπάνω ρίσκο όμως .

 

βασικά ο καθένας θέτει διαφορετικούς στόχους στη γυμναστική . Το να ξεπεράσεις τον εαυτό σου είναι εξαιρετικό δεν το συζητώ.

Απλά θέλει μεθοδικότητα τεράστια προσοχή και μεγάλη υπομονή.

Τα πολλά κιλά από μόνα τους δεν λένε τίποτα. Κι εσύ όσα κιλά να κάνεις για 5-6 επαναλήψεις το σώμα σου και πάλι τα θεωρεί πολλά.

 

Σκέψου τι κορμός έχει φτιαχτεί παίζοντας με τέτοια κιλά και τι κορμός παίζοντας με 70 χωρίς ζόρισμα. Σε μία στιγμή ζορίσματος ποιός πιστεύεις είναι πιό εκτεθειμένος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κορμό έχε υπόψη σου δεν φτιάχνεις μόνο απο deadlift οπότε εγώ εγώ μπορεί να έχω πολύ γερό κορμό αλλά να μην θέλω να τον ζορίσω στη συγκεκριμένη άσκηση μιας και φοβάμαι τη μέση μου..

Οπότε είναι άτοπη η σύγκριση που πάς να κάνεις..

Στα 140 κιλά όμως θέλει τεράστια προσοχή πώς αλλιώς να στο θέσω.

 

στο λέω πολύ συμβουλευτικά και φιλικά μιας και είσαι 20 χρονών .. ειμαι 32 και έχω δεί πραγματάκια στο gym.

και δεν  στο λέω για να το παιξω παλιός ή έμπειρος.

Εξάλου τη συγκερκιμένη άσκηση την άρχισα φέτος δηλαδή στον 7 χρόνο γυμναστηρίου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κορμό έχε υπόψη σου δεν φτιάχνεις μόνο απο deadlift οπότε εγώ εγώ μπορεί να έχω πολύ γερό κορμό αλλά να μην θέλω να τον ζορίσω στη συγκεκριμένη άσκηση μιας και φοβάμαι τη μέση μου..

Οπότε είναι άτοπη η σύγκριση που πάς να κάνεις..

Στα 140 κιλά όμως θέλει τεράστια προσοχή πώς αλλιώς να στο θέσω.

 

στο λέω πολύ συμβουλευτικά και φιλικά μιας και είσαι 20 χρονών .. ειμαι 32 και έχω δεί πραγματάκια στο gym.

και δεν  στο λέω για να το παιξω παλιός ή έμπειρος.

Εξάλου τη συγκερκιμένη άσκηση την άρχισα φέτος δηλαδή στον 7 χρόνο γυμναστηρίου..

Οκ δεν φτιάχνεις κορμό μόνο από deadlift αλλά καταλαβαίνεις πως το εννοώ...

 

Μα χαίρω πολύ πως θέλει στα 140 προσοχή, δεν διαφώνησα με αυτό. Προσοχή θέλει όπουδήποτε...δηλαδή εσύ έστω ότι κάνεις με 80 και ζορίζεσαι πάλι δεν θέλει προσοχή ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σίγουρα και στα λίγα θέλει προσοχή . εγώ είμαι κότα στις ασκήσεις προσέχω πάρα πολύ .αν νιώσω την παραμικρή ενόχληση ειδικά ώμους . σταματάω... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μας έχεις ανεβάσει όμως καμία φωτογραφία να δούμε γλουτούς και Upper body .. αν ανεβάσεις με γλουτούς προτιμώ κολάν.just in case.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα Εννοειται οτι Αλλαζω μετα την προπονηση με καθαρα στεγνα ρουχα, αλλα θα το προτιμουσα αν ειχα και αντιστοιχο ρουχισμο που απο πριν να εχει βοηθησει και να μαζευει εστω λιγο ιδρωτα, ωστε να μην σταζω, και να ειμαι σχετικα στεγνος πριν αρχισω την αλλαγη. Γιατι τωρα μουσκιδι, οσο καλα και να σκουπιστω οταν τελειωσω μπορει καποια στιγμη καποιος ιδρωτας να παραμεινει, ή καποιος πορος να μην κλεισει και μπαμ να σου μια ψυξη στο μηχανακι για πλακα! Το χα παθει παλιοτερα οταν εφευγα απο μπασκετ. Βεβαια εκει το παιξα μαγκακι και δεν πολυσκουπιστηκα μεχρι να στεγνωσω. Εκανα 1-2 περασιες και λεω καλα εισαι, ανεβα τωρα στο μηχανακι και κρυωσε! :P

 

να διωχνει τον ιδρωτα ? πρεπει οποσδηποτε να αλλαζεις κ να φορας κατι στεγνο τελειως μετα την προπονηση !

κρανος , γαντια  κασκολ , καλο μπουφαν κ εισαι οκ νομιζω .. φτανει να εισαι στεγνος ..

 

 

πετρα εσυ θες σιγουρα αλλαγη ρουχων μετα την προπονηση και το ιδανικό να κανεις ντουζακι και μετα να φορας τα αλλα ρουχα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Σάββατο που έχω πόδια θα συνδυάσω δύο set κανονικά deadlift και δύο set romanian deadlift να δω πως θα ΄ναι.
Και θα προσθέσω για δοκιμή ένα set hack squat έτσι για την τεχνική.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 140 είναι λίγα για τον bosei, περιμένω σε 2 χρονάκια reps με 170.

 

Κοίτα , όταν τα κιλά ανεβαίνουν τα πράγματα πρέπει να γίνονται σαν άθλημα. Αν κανείς το πάρει χαμπάρι , τότε γίνεται και ο προπονητής του εαυτού του. Ο Liverpool και ο yannis που έχουν αρχίσει το ταξίδι για τα πολλά κιλά τώρα πρόσφατα έχουν μάθει αρκετά και θα μάθουν ακόμα περισσότερα. Τα ίδια και εγώ και όλοι όσοι πάμε το σώμα μας λίγο παραπάνω κάθε φορά. Ακόμα δεν έχω καθορίσει τις σωστές παραμέτρους , αλλά θες

 

  • Ευλιγισία και mobility. Ακόμα παλεύω με τα hamstrings αλλά που θα μου πάνε. Το πάνω σώμα μου για τα κιλά και την ηλικία είναι αρκετά καλό. 1 φορά την ημέρα προσπαθώ να κάνω διατάσεις για όλο το σώμα και 2 φορές την εβδομάδα foam rolling στα πόδια. 
  • Καλό ζέσταμα. Μερικοί πιστεύουν ότι κάνουν καλό ζέσταμα. Αλλά δεν είναι αλήθεια. Σήμερα η προπόνηση είχε αρχική άσκηση OHP στα 55 κιλά. Το ζέσταμά μου ήταν. OHP: 5x20, 5x25, 5x30, 5x40, 5x50, τροχαλία μπροστά 4-5x45, 2χ8χ45 οπισθολαίμιες, μερικές επαναλήψεις μονόζυγο, χαλαρό ζέσταμα κορμού, λίγο squat, διατάσεις ώμων, όλα αυτά αναμεταξύ τους ΚΑΙ ΜΕΤΑ έπιασα να κάνω το πρώτο σετ της μέρας. Για άλλους αυτή είναι η προπόνησή τους.
  • ΚΑΛΟ ΖΕΣΤΑΜΑ
  • Φαγητό. Δε βάζεις μυς αν δεν τρως παραπάνω. Σόρρυ παιδιά, θα πάρετε και το λιπάκι σας, αλλά φεύγει γρήγορα. Οι μυς το αξίζουν και η δύναμη.
  • Κάποιο είδος conditioning. Εκεί το παραδέχομαι είμαι τεμπέλης , θα αρχίσω το περπάτημα για να μη με κουράζει ανάμεσα στις προπονήσεις. 
  • Μελέτη φόρμας, βίντεο και διάβασμα. Μπείτε, βρείτε τα καλά βίντεο και sites. www.elitefts.net. Μεγάλοι προπονητές δύναμης μοιράζουν απλόχερα γνώση. Διαβάστε και μάθετε. 

Το καλό με τα μεγάλα βάρη είναι πως σε βάζουν στο τριπάκι να ψαχτείς για να ανέβεις. Σε βγάζουν από την άνεση. Σου ρίχνουν μια κλωτσιά στις μπάλες. Σε αγχώνουν. Ο πάγκος , που κάνουν οι περισσότεροι, είναι η άσκηση που τους βάζει στο τριπάκι να δυναμώσουν . Φαντάσου τα κίνητρα όταν μπει το squat και το Deadlift. 3 κινήσεις, ένα άθλημα του powerlifting. Είμαστε χομπίστες οι περισσότεροι , ναι, αλλά κάνουμε ένα σπορ ρε γαμώτο , bodybuilding ή Powerlifting. Δεν πάμε για να χαζέψουμε. Σαν  κάτι παλικάρια , 4 χρόνια γυμναστήριο, μείναν με 30 κιλά squat, 50 κιλά πάγκο και 25κιλά δικέφαλα στην τροχαλία

 

Είχε το atlas την Κυριακή. Δειλά δειλά να βλέπουμε και τέτοιες προσπάθειες. Μακάρι να δούμε περισσότερες και καλύτερες. Ήταν καλή εμπειρία, ας έκατσα μέχρι το squat μόνο.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...