Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Με την ταχύτητα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Με την αντοχή έχω.

Το θέμα είναι να τα φτιάξεις και τα δύο.. Και γω μπορεί να πιάνω μια; να ταχύτητα 20χλμ /ώρα το θέμα είναι για πόση ώρα μπορείς να κρατήσεις σταθερή αυτή την ταχύτητα.. Αν δεν θες διαλειματικη που θα σου; ανεβάσει και τα δύο ξεκινάς και αυξάνεις απόσταση ρίχνοντας την ταχύτητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Παίδες, πριν δώσετε συμβουλές, πρέπει να ξέρετε και τι συμβουλές δίνετε. Αυτό να το προσέχετε γιατί δεν μας τα λέτε καλά και είστε λίγο επικίνδυνοι.

 

King, είσαι πολύ καλύτερος σε αυτό το βίντεο. Η επόμενη λετπομέρεια, είναι η μπάρα να βρίσκεται 20-22 εκατοστά από το έδαφος όπως λέει και ο bosei. 

 

Και κάνε με μηδενικό πάτο στα παπούτσια, κάλτσες ή ξυπόλυτος.Η άσκηση είναι Deadlift. Τα υπόλοιπα που περιγράφετε είναι stiff legged ή Romanian Deadlift.  Ούτε δίσκους ούτε τίποτα στις φτέρνες.

δεν καταλαβαίνω σε τι να είμαστε προσεκτικοί..Γυμναστής που κάνει deadlift χρονια μου το έχει πεί και είναι και έμπειρος. Το έχω δει με τα τακούνια στην πράξη και πιστεύω οτι θα τον βοηθήσει.

Μην είσαι απόλυτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε και γω θεώρησα ότι μπορεί να δοκιμάσει κάποια από τις παραλλαγές του deadlift μιας και δεν κατάφερε να βγάλει την κανονική.
μήπως το σώμα του προσαρμοστεί καλύτερα σε κάποια από τις παραλλαγές.
:unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Prof να πεις του γυμναστή, για τα τακούνια στο Deadlift, να πάει να κοιταχτεί σε κανένα γιατρό. Δε θα βρεις κανέναν, μα κανέναν να συνιστά τακούνι στο Deadlift. Μόνο σαν deficit θέση. Δηλαδή, να βάλεις ένα εμπόδιο στο Deadlift σου, για να βελτιώσεις μια αδυναμία , αλλά σε καμία περίπτωση να κάνεις Deadlift. Επίσης το ότι δεν ακουμπάς τη μπάρα κάτω, αυτομάτως σημαίνει πως δεν κάνεις Deadlift, αλλά Romanian  ¨η Stiff Legged Deadlift. Μοιάζουν αλλά δεν είναι το ίδιο. 

 

Οι παραλλαγές, είναι πιο δύσκολες από το απλό Deadlift. Γιαυτό στο Deadlift φτάνει κανείς σε μεγάλα κιλά, ενώ στα άλλα μένει πολύ πιο κάτω. Είναι επίσης πιο απαιτητικές σε φόρμα. 

 

http://www.youtube.com/watch?v=q_rjyoYglRg

 

Στο link έχει ένα μάτσο Deadlift, Conventional ή Sumo . Όποιος βρει τακούνι κερδίζει. Αυτή είναι η άσκηση (έχει μέγιστες προσπάθειες οπότε μη το βλέπετε για φόρμα)

 

Στο παρακάτω βίντεο έχει προπόνηση ΜΕ τέλεια φόρμα Squat και Deadlift. Έτσι πρέπει να μοιάζουν οι ασκήσεις.

 

Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πώ φίλε μου το παληκάρι κάνει χρόνια και το συνιστά . Σε καμία περίπτωση δεν θα αμφισβητήσω έμπειρο γυμναστή με απίστευτη σωματοδομή. απλά respect... Αν ηταν κανενα αγύμναστο παληκαράκι που δεν το εχω δει εν δράση οκ τότε να τον αμφισβητούσα.

 

Ισα ίσα το τακούνι θα του δώσει την συνιστώμενη κλίση προς τα εμπρός που χρειάζεται για να ανυψώσει γλουτούς και να ισιώσει πιο πολύ την πλάτη του.

η μπάρα δεν ακουμπάει εντελώς κάτω ίσα που ακουμπάει και δεν κάνω έτσι ρουμάνικο σε καμία περίπτωση αν το κάνεις και εσύ στην πράξη θα το δείς. Είναι αρκετά πιο ζόρικο.

 

θα συμφωνήσω μόνο στο σημείο οτι οι παραλλαγές είναι για λιγότερα κιλά για ευνόητους λόγους και εγώ προσωπικά δεν θα συνιστούσα σε κάποιον να ξεκινήσει με αυτές.

Εκτός αν παίζει με λίγα κιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από σωματοδομές άλλο τίποτα στο γυμναστήριο. 

 

Αν αυτά τα λόγια που μου λες , στα είπε ο γυμναστής, είναι περισσότερο επικίνδυνος από όσο νομίζεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως τεκμηριώνω γιατι προτείνω το τακούνι αν διαβάσεις πιο πάνω. Εσύ είσαι ολο απόλυτες θέσεις και χαρακτηρισμούς και δεν μας έχεις εξηγήσει τι ακριβώς είναι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε η αλήθεια είναι οτι το τακούνι στο deadlift δεν έχει λογική για εμένα χωρίς να μπλέκομαι με links και πηγές. Επισυνάπτω γιατί το πιστεύω αυτό. (για τον ίδιο λόγο που εσύ πιστεύεις οτι είναι καλό βασικά)

 

Λόγω του μοχλού θα πάει έξτρα πίεση στην σπονδυλική/μέση για σταθεροποίηση. Δεν νομίζω οτι το θέλουμε αυτό στο deadlift.

 

Άποψή μου μπορεί να είναι και λάθος. 

post-50390-0-76962600-1386590736_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σεβαστό. Εγώ το έχω κάνει και με τακούνι και χωρίς που το κάνω τώρα. Στην περίπτωση του φίλου προσωπική μου εκτίμηση και έχοντας κάνει και με τους 2 τρόπους είναι οτι θα φτιάξει τη στάση σώματος τουλάχιστον για αρχή. Αν δεί οτι είναι χειρότερα το προσπαθεί χωρίς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που περιέγραψε ο Άλεξ είναι και το σωστό. Υψώνοντας τις φτέρνες μετατοπίζεις τα γόνατα μπροστά, απομακρύνοντας τη μπάρα και κάνοντας την προσπάθεια να κάτσεις πίσω πιο δύσκολη. Επίσης κάνει ελαφριό τιλτ το κέντρο βάρους και πέφτει μπροστά. Και ενώ στα μικρά κιλά δεν υπάρχει πρόβλημα, ή στα Romanian Deadlift Που κάνεις εσύ Prof και δεν ακουμπάει η μπάρα κάτω, εν τούτοις μαθαίνεις να κάνεις άρσεις από λανθασμένη θέση εξαρχής.Γιατί αν έχεις κάνει απο νωρίς 1000 Deadlifts με τακούνι στα χαμηλά κιλά, όταν έρθει η ώρα να βαρύνει το πράγμα, άντε να ξεμάθεις την αρχική σου θέση.

 

Αν θέλει κανείς να μάθει να κρατά τη σπονδυλική του στήλη ίσια, πετάει το στήθος έξω όλη την ώρα. Το δεύτερο τιπ, αλλά για χαμηλά κιλά πάλι, είναι να πιάσει τη μπάρα πολύ ανοιχτά. Αυτό θα δυσκολέψει την αρχική θέση γιατί πρέπει να κατέβεις λίγο ακόμα, αλλά με ανοιχτά τα χέρια είναι πολύ δύσκολο εώς αδύνατο να λυγίσει η πάνω πλάτη. 

 

Αυτά τα βλέπεις στις προσπάθειες ολυμπιακών άρσεων, με τέρμα ανοιχτά τα χέρια και τα παπούτσια με τακούνι. Οι τύποι όμως έχουν ευλυγισία μπαλαρίνας. Επίσης τα κιλά του αρασέ και του ζετέ, δεν έχουν καμία σχέση με τα κιλά του Deadlift.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρσεις θανατου τελεια ασκηση αρκει να ξερεις να την κανεις σωστα...

 

Οπως και τα σκουοτ...

 

Γυμναζουν ολο το κορμι....

 

Αλλα μπορει και να το τραυματισουν αν γινονται λαθος...

 

Αυτο που λεει ο dakon εχει δικιο. Στις αρσεις πηγαινα για τα 90 κιλα, στο SLDL πανω απο 60 κιλα και πολλα λεω στις 8 επαναληψεις και ζοριζομαι.. Στις 15 βαζω 47.5 με 50 το πολυ 3 σετακια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OHP 3+

 
OHP: 3x55, 3x62,5 4x70
Underhand Lat pulldown: 5x10x73
CGBP: 5x10x50
Preacher Crunches
Hyper Extensions
Barbell Complex x 3
 
2-3 chinups ανάμεσα σε σχεδόν κάθε σετ.
 
Θα βάλω ένα βραδινό περπάτημα για cardio. Θα είμαι από τους περίεργους που περπατάνε τριγύρω με το audiobook.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, βαριέμαι το διάδρομο. Είπα να βάλω το complex στο τέλος της προπόνησης, να ανεβάσω επαναλήψεις σε κοιλιακούς και ραχιαίους και να μειώσω λίγο το χρόνο ανάμεσα στα σετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ο χρονος αναμεσα στα σετ ειναι πανω απο 1 λεπτο μειωσε τον  ναι !

για τον διαδρομαο συμφωνω δε παλευεται! αν αρχισεις το βραδινο περπατηματακι θα δεις ποσο θα σ αρεσει που θα περιμενεις να ερθει η ωρα να πας ..  αν δε κανεις καθολου αεροβια ασκηση , ακομη κ αυτο το λιγο περπατημα για αρχη θα δεις ποσο θα σε θοηθησει στην αντοχη παντου ..  σιγα σιγα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...