Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια...για αρχη θελω να ξερετε  οτι ειμαι καπου στο 1.87 υψος και καπου στα 70 κιλα.. πρωτον θελω γραμμωμενους κοιλιακους και δευτερον να φουσκωσουν αλλα και να δυναμωσουν τα μπρατσα μου.Τελος ποσα σετ να κανω ποσες επαναληψεις και αμα πρεπει καθε μερα η μερα παρα μερα (αν και γι 3 μηνες το κανα μερα παρα μερα δεν ειδα αποτελεσματα..) ευχαριστω εκ των προτερων...

 

οσο για την διατροφη πρεπει να κανω διατροφη? ειμαι 17 χρονων οπως σας ειπα..

Ολα ειναι στην διατροφη! Ολα ομως! Πολυ αυστηρη διατροφη για κοιλιακους, κομμενα ΟΛΑ τα χαζα junk food, αναψυκτικα, σαντουιτς γλυκα κτλ. Μια φορα την βδομαδα να εχεις ενα γευμα που μπορεις να φας οτι γουσταρεις. Και φυσικα cardio!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ψαγμενα αζβονια θελω την συμβουλη σας. Ξαναξεκινησα προπονησεις επι σταθερης βασεως. Κανω 3 φορες την βδομαδα πυγμαχια + βαρη μετα την προπονηση και αλλες 3 φορες την βδομαδα κολυμβητηριο. Το εχω ξανακανει αυτο το προγραμμα και δουλευει πολυ καλα στο σωμα μου.

 

Το ζητημα ειναι το εξης, ποιος ειναι ο σωστος τροπος να συνδιασω αυτες τις (εντελως διαφορετικες) προπονησεις ωστε η μια να μην "ακυρωνει" την αλλη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία δεν ακυρώνει καμία άλλη.  

 

Διατάσεις για να έχεις ευκαμψία για τα 3 σπόρ, πολύ σημαντικό. Εκρηκτικές πολυαρθρικές κινήσεις στα βάρη για έκρηξη στην πυγμαχία και λιγότερη υπερφόρτωση στήθους και πλάτης για την κολύμβηση. Πχ, ο κλασικός πάγκος είναι κακή επιλογή, με κλειστή λαβή και εκρηκτικά είναι καλή επιλογή καθώς δεν θες υπερβολικά μεγάλους θωρακικούς στην πυγμαχία και το ελεύθερο στην κολύμβηση ήδη θα τους υπερφορτώνει. 

 

Το καλύτερο είναι να βρεις ένα εξειδικευμένο πρόγραμμα με βάρη για πυγμαχία και διατάσεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω φιλε για την απαντηση.Eχεις να προτεινεις συγκεκριμενες ασκησεις για κορμο-πλατη-στηθος? Με ενδιαφερει πολυ η ευελιξια καθως παιζω και τεννις οπου το γυρισμα του κορμου παιζει τεραστιο ρολο και δεν θελω να ειμαι πολυ "stiff".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τις ασκήσεις είναι ότι χρειάζεσαι ένα επαγγελματικό πρόγραμμα με Power cleans , deadlifts, front squats , back squats, box jumps, close grip bench press , box jumps, εκρηκτικές ασκήσεις κορμού με καλώδια (cable wood chopper πχ.). Δεν είναι το επίπεδό μου τέτοιο για να σου προτείνω ένα καλό πρόγραμμα και πρέπει να το ψάξεις μόνος σου.Και διεξοδικά. Τα βάρη σε ότι αφορά τα αθλήματα είναι ένα καλό εργαλείο και δε θα έπρεπε να είναι έξω από καμία σοβαρή προσπάθεια. Έχε στο νού σου τις διατάσεις πάντως και να μην υπερφορτώνεις το μυ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να έχεις το νου γιατί αν μετά διαλέξεις κι άλλο άθλημα, μπορεί τα προηγούμενα να ζηλέψουν...

 

(κακό χιούμορ το ξέρω αλλά δεν άντεξα...:))

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις πυγμαχία και μετά έχεις δύναμη να κάνεις βάρη μάλλον δεν κάνεις σοβαρή προπόνηση (δεν το λέω για να σε προσβάλλω αλλά έτσι είναι.)

Αν κάνεις σοβαρή προπόνηση πυγμαχίας και θες να κάνεις και βάρη τότε βάλτα σε διαφορετική μέρα.Δυστυχώς και βάρη και πυγμαχία και 3 φορές την εβδομμάδα κολυμβητήριο ΚΑΙ τέννις είναι υπερβολικό και αργά η γρήγορα θα πάθεις ζημιά.

 

Φιλικά πάντα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σημερα εφτιαξα την ροδα για κοιλιακους.

 

Εκανε 3 σετ * 25 επαναληψεις.

 

Αλλα εκτος απο τους κοιλιακους μου δεν ενιωσα και πολλα, τα χερια μου τα ενιωθα να πιανονται.

 

Ειναι πρωτη φορα που κανω αυτην την ασκηση, μπορει να μην την εκτελεσα σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σημερα εφτιαξα την ροδα για κοιλιακους.

 

Εκανε 3 σετ * 25 επαναληψεις.

 

Αλλα εκτος απο τους κοιλιακους μου δεν ενιωσα και πολλα, τα χερια μου τα ενιωθα να πιανονται.

 

Ειναι πρωτη φορα που κανω αυτην την ασκηση, μπορει να μην την εκτελεσα σωστα.

Την κάνεις πρώτη φορά και έβγαλες 25 επαναλήψεις (μέχρι να τεντώσεις ?)

 

Δες εδώ τεχνική:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο γρηγορα δεν την εκανα και μεχρι το τερμα γιατι σαν πρωτη φορα ειχα τους ενδιασμους μου..Σιγα σιγα θα την κανω οπως πρεπει.

 

Και ομολογω οτι την μεση μου δεν την εσφιγγα ετσι..

 

Αυριο θα ξανακανω ετσι οπως ειδα στο βιντεο.



Να σου πω την αληθεια η ροδα μου μοιαζει πιο πολυ με αυτην στο βιντεο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τύπισσα στο video που έβαλες, κάνει την άσκηση λάθος. Βάζει πολύ πίεση στη μέση και στην πλάτη της.

 

Έκανα για πρώτη φορά σήμερα κοιλιακούς με τη ρόδα, 5 sets των 10 επαναλήψεων. Θέλει δουλειά για να πετύχω την ακριβή στάση που δείχνει ο τύπος στο video του post #805 και σίγουρα θέλει περισσότερη δουλειά για να φτάσω την έκταση του τύπου. Σιγά σιγά και βλέπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αυτού του τύπου την τεχνική ακολουθώ. Θέλει προσοχή για να μη γίνει λάθος και φάει η μέση όλο το ζόρι. Επιπλέον, βάζω ένα μαξιλαράκι στα γόνατα.

 

Πάντως είναι αλήθεια ότι πλέον δε νιώθω ιδιαίτερη πίεση στους κοιλιακούς αλλά στα χέρια και στην πλάτη. Πάντως αν η άσκηση γίνει σωστά, γυμνάζει πολλούς μυς ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαξιλάρι στα γόνατα οπωσδήποτε! Θεωρητικά, η πίεση στους κοιλιακούς εξασθενεί όσο αυτοί δυναμώνουν. Πάντως, εάν έφτασες στο σημείο να μην πιέζονται οι κοιλιακοί σου μέχρι το σημείο που εκτείνεσαι (well done!), δοκίμασε να μεγαλώσεις την έκταση/κίνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, καλά, σιγά που έφτασα, απλά είχα ξεχαστεί κι έκανα λάθος την τεχνική.

 

Καλά που τη θύμησε ο Bosei και την έκανα σωστά. Το ζόρι στην κοιλιά επέστρεψε δριμύτερο. :)

 

Παίδες, καμία άσκηση για ώμους που να μην ζορίζει τη μέση; Όχι γυμναστήριο, από σπίτι ότι μπορεί να γίνει. Δοκίμασα καναδυο αλλά δε με ικανοποίησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...