Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μηπως εννοεις το γνωστο butt wink,που ο πισινός φαινεται σαν να στριβει προς την πλευρά των μηριαίων δικεφάλων?

Ναι..τώρα είδα η οπίσθια κλίση της λεκάνης λέγεται Butt wink

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ναι..τώρα είδα η οπίσθια κλίση της λεκάνης λέγεται Butt wink

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα όπως και ο Dakon σε ενα βαθμό.

Γενικά ακρη να πω την αλήθεια δεν εχω βγαλει ακόμα,αλλα μια αποψη(αν θυμαμαι καλα την υποστηριζει ο mr.Elliot) ειναι οτι οφείλεται σε σφιγμενους μηριαίους δικέφαλους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα όπως και ο Dakon σε ενα βαθμό.

Γενικά ακρη να πω την αλήθεια δεν εχω βγαλει ακόμα,αλλα μια αποψη(αν θυμαμαι καλα την υποστηριζει ο mr.Elliot) ειναι οτι οφείλεται σε σφιγμενους μηριαίους δικέφαλους....

Σίγουρα ένα θέμα είναι οι οπίσθιοι μηριαίοι. Σε εμένα τουλάχιστον είναι τέρμα βραχυνσμένοι. Γι αυτό θα το πάω τώρα για μία βδομάδα κάθε μέρα διατάσεις (στατικές και βαλλιστικές) να δω αν θα βελτιωθεί το θέμα.

 

Εσένα (και του Dakon?) σας βγάζει πόνο? Εμένα καμία φορά διάσπαρτα μου έβγαζε αλλά τώρα τελευταία όλο και περισσότερο. Πάντως είναι θέμα που πρέπει να φτιαχτεί γιατί αν γίνεται συνέχεια έτσι το squat θα φάμε σίγουρα δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι προς τα αρίστερα η δεξιά. Είναι προς τα κάτω. Στο squat ο κώλος πρέπει να είναι "πεταχτός" προς τα έξω σε όλη την διάρκεια της άσκησης. Στο butt winking ειδικά όταν κάποιος προσπαθεί να πάει πολύ χαμηλά, στο κάτω μέρος του squat ο κώλος "κοιτάει' προς το πάτωμα και η σπονδυλική καμπυλώνει λίγο πάνω από τον κώλο. 

 

 

 

δύσκολα μας τα λεει ο eliot με τις ταινίες πάντως. Όντως πρέπει να είναι θέμα flexibility, εγώ δεν έχω τέτοια θέματα λόγω πολλών ετών στις πολεμικές τέχνες , τα πόδια ότι θέλω τα κάνω. 

----

 

2η μέρα μόνο μηχανήματα και η μέση είναι πολύ καλύτερα. Νομίζω άλλες 2 προπονήσεις θα χρειαστώ έτσι πριν επιστρέψω στο normal πρόγραμμα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τίποτα τουμπανιάζω .. αύξησα τις μερίδες με σκοπό να φτάσω τα 75 κιλά (1.76 ύψος)  πήρα μισό κιλό σε λίγες μέρες. 73 δείχνει τώρα.

Βέβαια έχω διπλασιάσει σχεδόν μερίδες. Σήμερα έφαγα 3 κομματάρες παστίτσιο με μπόλικό κιμά μέσα..

 

θα βάλω και περισσότερα κιλά (10άρια) στους κοιλιακούς για να μην θολώσω και να μην εξαφανιστούν μόλις πάρω το σωματικό βάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το butt wink είναι μεγάλη πονεμένη ιστορία. Κάνω διατάσεις, κινήσεις, αλλάζω στάση και άνοιγμα ποδιών, αλλά έχω καταλάβει πως μερικοί απλά το έχουν και άλλοι δεν το έχουν. Αυτοί που το έχουν πρέπει να λιώσουν στις διατάσεις hamstrings, Καλό θα κάνει. Είμαι και εγώ σε αυτή την κατηγορία, δεν είμαι όμως πολύ συνεπής με διατάσεις αν και όλο το παλεύω. Μια λύση είναι τα box squats. Μια άλλη λύση να σταματάς τη στιγμή που εμφανίζεται το butt wink.

 

Bench Press 5+

Bench Press: 5x70, 5x80, 7x90

Bench Press:5x10x60

Chin ups:30 σε 15 λεπτά (δεν είναι εύκολα για μένα)

 

6a00e55220b2208834019102b35129970c-pi

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις πολύ καιρό, απλά δυναμώνεις και το σώμα σου μαθαίνει με αυτό. Υπάρχουν Lifters που δεν έχουν θέμα πλέον. Τόσα χρόνια buttwink προπόνήθηκαν στο να είναι δυνατοί και με buttwink

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί με τις διατάσεις θα κάνω επιπλέον όσο γίνεται επανεκπαίδευση σε squat. Σήμερα ήδη έβαλα έναν φίλο να κοιτάει από τα πλάγια και με το που γίνοταν η κλίση (πάνω στην παράλληλο) ανέβαινα.

 

Αν δεν είχα πόνο λογικά θα συνέχιζα με το butt wink και με τα χρόνια όπως λέει ο dakon θα δυνάμωνα έτσι αλλά ο πόνος δεν είναι καλό σημάδι. Επιπλέον ο πόνος που βγάζω δεν είναι από σπασμό κάποιου μυ ή κάτι τέτοιο αλλά δισκικός πράγμα που κάνει ακόμη πιό επιτακτική την ανάγκη να διορθώσω το squat,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ γω το κανω ανεπαισθητα. Βλεπω σε καθρεφτη οταν το κανω κ μετα το διορθωνω. Ισως θα βολευε να προπονειστε σε καθρεφτη ωστε να διορθωνετε τυχν λαθη. Παρατηρησα οτι συμβαινει καθε φορα που προσθετα κιλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ γω το κανω ανεπαισθητα. Βλεπω σε καθρεφτη οταν το κανω κ μετα το διορθωνω. Ισως θα βολευε να προπονειστε σε καθρεφτη ωστε να διορθωνετε τυχν λαθη.

Και με καθρέφτη και χωρίς δεν αλλάζει κάτι γιατί δεν είναι και πολύ στο χέρι σου να φτιάξεις την κλίση την ώρα που έχεις φτάσει παράλληλο ξέρω γω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...