Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Βασικοτερος στοχος ειναι να τα κανω για να κρατιεμαι σε φορμα, σωματικα και πνευματικα. Για την γκαυλα μου και ετσι. Χωρις εντατικο και βαρυ προγραμμα. Επισης θελω με βαρακια γιατι τις βαριεμαι τις αλλες.

 

1. Ασκήσεις με βαράκια

 

2. Ασκήσεις με το σώμα (μπορείς να το βρεις στον θείο αν δε θες να το αγοράσεις)

 

Μαους, χαίρομαι που επέστρεψες με το κανονικό όνομα ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφασισα να κανω drop set στην -επιπλέον των 3 υποχρεωτικων- τελευταια ασκηση του προγραμματος (κωπηλατικη με αλτήρα ή άρσεις δικεφάλων με μπαρα). Τρελο γουστο, νιωθεις τους μυς να θελουν να εκραγουν!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα πιασιμο αλλο πραγμα...

 

Με λεει ενας σημερα στην δουλεια.

 

Οσο πας ολο και πιο μεγαλη τσαντα με φαγητα φερνεις..

 

Τι να κανω λεω...Πειναει το θηριο....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφασισα να κανω drop set στην -επιπλέον των 3 υποχρεωτικων- τελευταια ασκηση του προγραμματος (κωπηλατικη με αλτήρα ή άρσεις δικεφάλων με μπαρα). Τρελο γουστο, νιωθεις τους μυς να θελουν να εκραγουν!

Ναι πηγαινε  με λιγα κιλα για αρχη να δεις πως θα αντιδρασει το σωμα σου στις καινουριες ασκησεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν πάω με λίγα κιλά, κάνω τα μέγιστα που μπορώ -και που έκανα και πριν- και μόλις φτάσω σε failure βγάζω τα μισά και κάνω όσες περισσότερες μπορώ. Και μετά άλλη μια μείωση. 

 

Μάλιστα για να μη χάνω χρονο, στην κωπηλατική με αλτήρα, ετοίμασα έναν με 20 κιλά -που είναι το μέγιστο- κι έναν άλλο με 10 κιλά κι έκανα 1*9, άλλα 1*8 με το 10κιλο, και μετά πήρα ένα δίσκο 6 κιλών κι έκανα άλλες 5 επαναλήψεις. Έτσι, οι αλλαγές γίνονταν στο δευτερόλεπτο.

 

Στο καπάκι τα ίδια με το άλλο χέρι. 3 τετοια σετ.

 

Μιλάμε πολύ κάψιμο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα πιασιμο αλλο πραγμα...

 

Με λεει ενας σημερα στην δουλεια.

 

Οσο πας ολο και πιο μεγαλη τσαντα με φαγητα φερνεις..

 

Τι να κανω λεω...Πειναει το θηριο....

 

με εμένα γελάνε εδώ και καιρό στην δουλειά , όταν επιστρέφω μετα το γυμναστήριο και τρώω. Ε για τους normal ανθρώπους όταν βλέπουν κάποιον να τρώει 1700 θερμίδες είναι κάπως.. Σε καθαρή τροφή είναι μεγάλη ποσότητα. 

Όχι, δεν πάω με λίγα κιλά, κάνω τα μέγιστα που μπορώ -και που έκανα και πριν- και μόλις φτάσω σε failure βγάζω τα μισά και κάνω όσες περισσότερες μπορώ. Και μετά άλλη μια μείωση. 

 

Μάλιστα για να μη χάνω χρονο, στην κωπηλατική με αλτήρα, ετοίμασα έναν με 20 κιλά -που είναι το μέγιστο- κι έναν άλλο με 10 κιλά κι έκανα 1*9, άλλα 1*8 με το 10κιλο, και μετά πήρα ένα δίσκο 6 κιλών κι έκανα άλλες 5 επαναλήψεις. Έτσι, οι αλλαγές γίνονταν στο δευτερόλεπτο.

 

Στο καπάκι τα ίδια με το άλλο χέρι. 3 τετοια σετ.

 

Μιλάμε πολύ κάψιμο :)

 

Ωραίος σωστά το κάνεις. "Πρόσεχε" γενικά, αλλά εγώ δεν νομίζω ότι με κωπηλατικές με αλτήρα και bicep curl να παίζει κάνας κίνδυνος. Αν μιλάμε για squat και bench press αλλάζει το πράμα. 

 

Εμένα το 50% των κιλών στο 1ο drop set σταμάτησε να μου δίνει το κάψιμο μετά απο λίγο καιρό όπως επίσης και οι 10 επαναλήψεις στην αρχή.

 

Πλέον παίζω 6-8 επαναλήψεις 1ο σετ στο failure -25% κιλά 7-10 επ 1ο drop  -25% κιλά όσο μπορώ (συνήθως κοντά στις 10) 2o drop, και καταλήγω με τα μισά κιλά στο τελευταίο σετ δηλαδή.

 

Αυτό που κάνεις έιναι καλό για αρχή , αρκετά safe, ασυνέχιστο έτσι μέχρι να καταλάβεις ότι το σώμα σου "το έχει" άνετα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το εκβιαστικο πραγμα που κανει το σωμα που αν σταματησεις για 2-3 μερες πιανεσε ολοκληρος ειναι αλλο πραγμα.σαν να σου λεει θα κανεις γυμναστικη θες δεν θες αλλιως πονος :X

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα είχε πόδια και πάνω στο ζέσταμα για squat νιώθω ενοχλήσεις στην μέση. Βγάζω ένα βίντεο να τσεκάρω τεχνική (τελευταία φορά που το έκανα ήταν ένα 3μηνο πριν) και είδα ότι από την παράλληλο και κάτω η λεκάνη κάνει Link.png Site: οπίσθια κλίση

 

Προς το παρών front squat, διατάσεις σε οπίσθιους μηριαίους + πρόσθιες κλίσεις λεκάνης σε μπάλα μέχρι να έρθει στα ίσα η λεκάνη για να ξανακάνω back squat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα είχε πόδια και πάνω στο ζέσταμα για squat νιώθω ενοχλήσεις στην μέση. Βγάζω ένα βίντεο να τσεκάρω τεχνική (τελευταία φορά που το έκανα ήταν ένα 3μηνο πριν) και είδα ότι από την παράλληλο και κάτω η λεκάνη κάνει Link.png Site: οπίσθια κλίση

 

Προς το παρών front squat, διατάσεις σε οπίσθιους μηριαίους + πρόσθιες κλίσεις λεκάνης σε μπάλα μέχρι να έρθει στα ίσα η λεκάνη για να ξανακάνω back squat.

Μηπως εννοεις το γνωστο butt wink,που ο πισινός φαινεται σαν να στριβει προς την πλευρά των μηριαίων δικεφάλων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα είχε πόδια και πάνω στο ζέσταμα για squat νιώθω ενοχλήσεις στην μέση.

προσεχε πολυ την μεση  boss ! αν νιωθεις την παραμικρη ενοχληση ασε λιγο τα squat .

ζωνη παιζει ?

αυτο το εκβιαστικο πραγμα που κανει το σωμα που αν σταματησεις για 2-3 μερες πιανεσε ολοκληρος ειναι αλλο πραγμα.σαν να σου λεει θα κανεις γυμναστικη θες δεν θες αλλιως πονος :X

το πιασιμο ειναι καλο σημαδι , σημαινει  οτι προπονηθηκες !

αν πας μετα απο καιρο κ μετα εισαι κομπλε , τοτε πηγες gym για δημοσιες σχεσεις οχι για προπονηση :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...