Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ωραίος. Πολύ καλη η πρόταση σου.

 

Παιδιά σε 1 μηνα δηλαδή καμιά 18 προπονήσεις εχασα περίπου 5-6 κιλα.

 

Ειναι καλος αριθμός ;

 

Τωρα να κανω πολλα βάρη η να συνεχίσω αερόβιο πιο πολύ ;

 

  • νερο ητανε
  • πρωτα βαρη και μετα αεροβια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.84 96.

 

Θέλω να χασω μερικά κιλά και να φτιάξω μυς. Τίποτα το εξαιρετικο δηλαδή.

 

Τίποτα το εξαιρετικό. Είναι πολύ απλό, ε; :)

 

Τρώγε λιγο λιγότερο από πριν, τρώγε σωστά όμως (όχι δηλαδή πριν να έτρωγες 3 πιτόγυρα και τώρα πήγες στα 2 ;)) και γυμνάσου όσο περισσότερο μπορείς. Αεροβική για απώλεια λίπους, βάρη για μυς. 4 μέρες τη βδομάδα βάρη και 5-6 μισάωρα αεροβικής είναι φουλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσοι απο εσάς κάνετε αερόβια ? εγω έχω να πατήσω σε διάδρομο 2 χρόνια (απο τότε που άρχισα σοβαρά βάρη) και το καλοκαίρι έβλεπα κοιλιακούς (1,74 - 78 κιλά)
αυτό για κάποιους που νομίζουν οτι αερόβια = καύση λοιπούς )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσοι απο εσάς κάνετε αερόβια ? εγω έχω να πατήσω σε διάδρομο 2 χρόνια (απο τότε που άρχισα σοβαρά βάρη) και το καλοκαίρι έβλεπα κοιλιακούς (1,74 - 78 κιλά)

αυτό για κάποιους που νομίζουν οτι αερόβια = καύση λοιπούς )

 

Υπάρχουν πάρα πολοί λόγοι για αυτό. Ξεκινάμε στα γρήγορα:

 

1ον έκανες την τέλεια διατροφή.

2ον έχεις απίστευτο μεταβολισμό που σε βοηθάει να καις πολύ γρήγορα λίπος.

3ον η προπόνησή σου ήταν τύπου crossift ή κάτι παρόμοιο, άρα η χρήση διαδρόμου είναι περιττή.

4ον οι λιποαποθήκες σου δεν βρίσκονται στην κοιλιά (τυχεράκια), άρα το λίπος δεν αποθηκεύεται εκεί.

 

Διαλέγεις και παίρνεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσοι απο εσάς κάνετε αερόβια ? εγω έχω να πατήσω σε διάδρομο 2 χρόνια (απο τότε που άρχισα σοβαρά βάρη) και το καλοκαίρι έβλεπα κοιλιακούς (1,74 - 78 κιλά)

αυτό για κάποιους που νομίζουν οτι αερόβια = καύση λοιπούς )

Εγώ όποτε μου το επιτρέπουν τα πόδια μου πηγαίνω και τρέχω και το γουστάρω άπειρα αλλά το κακό είναι ότι 2 στις 3 φορές θα σταματήσω στο 20λεπτο λόγω πόνου.

 

Τώρα για το ότι εσύ έβγαινες με κοιλιακούς χωρίς αερόβιο είσαι και τυχερός. 

 

Επίσης παίζει και τεράστιο παράγοντα αυτά που αναφέρει spyroskonst εκτός του 4 όπου πρώτη φορά ακούω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο με αερόβια έριξα την  κοιλιά πέρυσι τέτοια εποχή.

 

Όταν έπεσα αρκετά σε κιλά, το προσάρμοσα ως εξής:

 

30 λεπτά ζέσταμα στο διάδρομο, σε ένταση 8++

Βάρη ένα διωράκι με τα διαλλείμματα μέσα

40 λεπτά τρέξιμο για αποθεραπεία σε ένταση 9++

 

Αν αντέχεις να το κάνεις εντατικά, (3 με 4 φορές την εβδομάδα) σε ένα τετράμηνο θα είσαι με γαμάτο σώμα, αλλά ειδικά το τρέξιμο μετά τα βάρη προϋποθέτει τρελή θέληση, γιατί είναι η φάση που τρέχεις με την ψυχή σου, γιατί τα πόδια σου δεν ακολουθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πάρα πολοί λόγοι για αυτό. Ξεκινάμε στα γρήγορα:

 

1ον έκανες την τέλεια διατροφή.

2ον έχεις απίστευτο μεταβολισμό που σε βοηθάει να καις πολύ γρήγορα λίπος.

3ον η προπόνησή σου ήταν τύπου crossift ή κάτι παρόμοιο, άρα η χρήση διαδρόμου είναι περιττή.

4ον οι λιποαποθήκες σου δεν βρίσκονται στην κοιλιά (τυχεράκια), άρα το λίπος δεν αποθηκεύεται εκεί.

 

Διαλέγεις και παίρνεις :)

 

στο 1ο έπεσες μέσα , στο θέμα διατροφή υπάρχει προσωπικό κόλλημα , δεν προσπαθώ καν για να συνηθήσω μια διατροφή , λεω σήμερα πως απο αυριο ακολουθώ αυτό και το κάνω απλά .

στο δευτερο πάλι ναι , αλλα μόνο λόγο της προπόνησης , όταν ξεκίνησα ο μεταβολισμός μου ηταν στο πάτωμα, μετά έφτασα κανα 2800 θερμίδες την μέρα

στο 3ο η προπόνηση μου ηταν 1 ομάδα την μέρα χ 5 μέρες την βδομάδα

4ο και όμως έχω , απλά είχε φύγει το λίπος απο παντού . ημουν 2 μηνες με χέρια , ώμους , στήθος , πόδια καθαρά για να δω κοιλιακούς . στα χέρια είχα παντού φλέβες , μέχρι και στους δικέφαλους περνούσαν και πετούσαν πολύ (οχι μόνο την ώρα της προπόνησης αλλα και όταν ήμουν χαλαρός και off 2 μέρες) 

 

βεβαία στον καθένα δουλεύουν διαφορετικά πράγματα 

το κάθε σώμα ειναι ξεχωριστό και ο καθένας μας θα πρέπει να δοκιμάζει τι του ταιριάζει :-D

 

να προσθέσω κάτι ..

ψαχτείτε λίγο μόνοι σας και ΜΗΝ ακολουθείτε τις συμβουλές απο τους ιδιοκτήτες γυμναστηρίων με κλειστά μάτια

τις περισσότερες φορές λενε μπούρδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ακολουθείτε με τυφλά τα μάτια τις συμβουλές καμίας "αυθεντίας", be it γιατρός, δικηγόρος, καθηγητής, γυμναστής, κτλ

 

Αναφορικά με το προηγούμενο, μόνο με τα βάρη φίλε κοιλιά δεν πέφτει. Η κοιλιά είναι θέμα διατροφής. Αν τρως σωστά πιθανόν να μην κάνεις ποτέ. Αλλά αν έχει ήδη κάποιος, όσο καλή διατροφή και να κάνει χρειάζεται και η αεροβική για να ξεφουσκώσει το μπαλόνι.

 

Επίσης είναι και θέμα σωματότυπου. Εγώ ήμουν πάντα αδύνατος' στο στρατό είχα φτάσει 58 κιλά -με 1,87 ύψος' ακόμα και τοτε είχα ελαφριά μπάκα! Οι γιατροί μπορούσαν να δουν τα σωθικά μου χωρίς ακτινογραφία αλλά η κοιλίτσα κοιλίτσα!

 

Από και και πέρα, για κάθε κιλό που έβαζα πάνω μου, κανά 200 γρ πήγαιναν στην κοιλιά. Μου 'χει βγει η πίστη για να τη χάσω κι ακόμα παλεύω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨οντως γιάννη. Είσαι skinny fat και μάλλον πρέπει να αρχίσεις ένα απλό 5χ5 ή 3χ5 για να πάρεις κανένα ωραίο κιλό και πουθενά αλλού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνω αερόβια. 20' τρέξιμο πριν το πρωινό 6 φορές τη βδομάδα, και 4 φορές βάρη -περίπου 1 ώρα.

 

Έχω δει διαφορά. Η κοιλιά έχει σχεδόν εξαφανιστεί, οι μυς έχουν σφίξει και έχω αποκτήσει και λίγο όγκο.

 

Τι εννοείται με το 5χ5;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με αυτά που είπε ο spyroskonst για το 1,2,4.Το 4 για όσους δεν κατάλαβαν έχει να κάνει με αυτό που λέμε σωματότυπος (ενδομορφικός/μεσομορφικός/εκτομορφικός).

 

Όσον αφορά τις προπονήσεις....όλα είναι σχετικά!ΔΕΝ μετράει μόνο η αερόβια προπόνηση αλλά ΚΑΙ η αναερόβια!Επίσης πρέπει να καταλάβετε ότι η προπόνηση θέλει προγραμματισμό!Και όταν λέω προγραμματισμό (για να μην σας μπερδέψω),εννοώ ετήσιο προγραμματισμό όσον αφορά τα είδη προπόνησης.Δηλαδή πότε θα δουλέψω δύναμη,πότε μυϊκή αντοχή,πότε ισχύ κ.α.!Όλα βέβαια (όπως έχω ξαναπεί) επηρεάζονται και από άλλους παράγοντες(στόχους,ηλικία κ.α.).

 

Για την  διατροφή....αφήστε κάτι μπαρούφες που λένε και υπερβολές.ΔΕΝ κάνετε πρωταθλητισμό!Απλά προσέξτε επιγραμματικά τα εξής:

1.Όχι πολύ φαγητό απέξω!Να είναι περιορισμένο.

2.Όχι άστατη διατροφή όσον αφορά τις ώρες.

3.Όσον αφορά να χάσετε/πάρετε κιλά είναι απλά μαθηματικά -> Για να χάσω κιλά τότε=θερμίδες πρόσληψης<θερμίδες κατανάλωσης

Για να πάρω κιλά τότε=θερμίδες πρόσληψης<θερμίδες κατανάλωσης!

 

Για κάποιους που λέτε να μην ακούνε τους ειδικούς......θα συμφωνήσω ΜΟΝΟ στο εξής....πάρτε και άλλη γνώμη αν νιώθετε ότι κάτι δεν πάει καλά με τον γυμναστή/διατροφολόγο/γιατρό σας κ.α.!Αυτό ισχύει για ΟΛΑ τα επαγγέλματα!Όμως με το να ακυρώνετε τους πραγματικά ειδικούς (επιστήμονες συγκεκριμένα) για κάποιους "κακούς επαγγελματίες" τότε οι ίδιοι είστε απαράδεκτοι!Και αν θέλετε να μιλήσω συγκεκριμένα για τον κλάδο των γυμναστών......μην συγκρίνετε έναν Καθηγητή Φυσικής Αγωγής-Γυμναστή με ειδικότητα π.χ. πάνω στην μυϊκή ενδυνάμωση(διάλεξα αυτή την ειδικότητα λόγω του θέματος) με έναν που έχει κάνει κάποια σεμινάρια κάποιων Σαββατοκύριακων και αυτοαποκαλείται "personal trainer"!Συν ότι το να είναι κάποιος ιδιοκτήτης σε ένα γυμναστήριο ή είναι ο λεγόμενος "φουσκωτός" ΔΕΝ είναι και αυτόματα γυμναστής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Δευτέρα: Στήθος + Τρικέφαλα ή Δικέφαλα + Κοιλιακούς.

Τρίτη: Πλάτη + Τρικέφαλα ή Δικέφαλα (ανάλογα τι επέλεξες πάνω)

Τετάρτη: Ρεπό.

Πέμπτη: Ώμους + Τραπεζοειδείς ή Πόδια.

Σαββατο: Ώμους + Τραπεζοειδείς ή Πόδια (ανάλογα τι επέλεξες πάνω)

 

 

 

 

 

Το εκανα αυτο το προγραμμα αυτη την εβδομαδα ...

 

Θεωρω οτι 2 μερες που καθομαι καθημερηνες ειναι πολλες.... Προτιμω να κανω καθε μερα ξεχωριστη μυικη ομαδα  .Νομιζω θα ειναι πιο βατο ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκανα αυτο το προγραμμα αυτη την εβδομαδα ...

 

Θεωρω οτι 2 μερες που καθομαι καθημερηνες ειναι πολλες.... Προτιμω να κανω καθε μερα ξεχωριστη μυικη ομαδα  .Νομιζω θα ειναι πιο βατο ετσι.

Οκ...ο καθένας όπως τον βολεύει.

 

Μπορείς να το πας σε 5ήμερο σπλιτ οπότε απλά εμένα ο ενδοιασμός μου με τα 5ήμερα σπλιτ είναι ότι έχουν μία μέρα ξεχωριστή για στήθος πράγμα που για μένα δεν χρειάζεται μιας και δεν είναι και μεγάλη ομάδα.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις έτσι.

1. Πόδια

2. Στήθος

3. Ρεπό

4. Πλάτη.

5. Ρεπό

6. Ώμους

7. Ρεπό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...