Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ να πληκτρολογήσω ούτε να περπατήσω...

Σε κάποια φάση νόμιζα ότι μου πέφτει το σάκχαρο. Τερμάτισα στις 1 ώρα και 58λεπτά.
Σέρνοντας γύρισα σπίτι.
Πέρασα και από το super market και πήρα αγαθά, το ένα το αγαθό-τυρί ricotta-λήγει αύριο...δεν αντέχω να το επιστρέψω πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Άλλο το πρήξιμο και το κάψιμο. Εγώ σου λέω π.χ. την πέμπτη μετά από 60 δευτερόλεπτα time under tension σε squat είχα ξαπλώσει κάτω στο πάτωμα για 1 λεπτό. Στα χέρια δεν υπάρχει αυτή η εξάντληση. Σκέψου το ΚΝΣ τι δίνει κατά την διάρκεια των squat και τι σε κάμψεις δικεφάλων.

 

Πιάσιμο έχω μόνο στα τρικέφαλα...δικέφαλα 1-2 φορές έχει συμβεί να έχουν DOMS την επόμενη μέρα.

Ρε παιδιά έχετε να δώσετε τίποτα μετά από πόδια και κάνετε ώμους ? 

 

Ετσι είναι .. τα χέρια είναι τρίχες , δεν μπορούν να συγκριθούν με προπόνηση ποδιών ή πλάτης . Και εγώ το Σαββατο κάνω στήθος χέρια , γιατί πάω gym και την Κυριακή και δεν θέλω να έχω δυνάμεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγες πολυ νωρις... Ας πηγαινες τωρα που θα χες καλμαρει...

 

Πιστευω ειχες εξαψεις... Ο ιδρωτας ηταν πιο πολυ απο το ποτο παρα απο την ενταση...

 

Αλλα 50 κιλα μονο στα σκουοτ; Και κανεις 7 χρονια;;;

 

Αρχισε να ανεβαινεις... Ζοριστηκες μαλλον γιατι δεν εχεις εξοικιωθει με την ασκηση...

 

Την μπαρα την βαζουμε να παταει στους ωμους και τα χερια οχι πολυ ανοιχτα.. Τα γονατα λιγο ανοιχτα, τα ποδια ανοιχτα στο υψος των ωμων και το καθισμα βαθυ...

οχι ρε συ 70-80 κάνω άνετα.. Στα 80 μια 5άρα όμως επαναλήψεις. μην ξεχνάς είμαι 1.76 72,5 κιλά.

σήμερα είχα κομμένα πόδια για αυτό το άφησα με 2χ25 πάνω στην μπάρα.. ουτε αναπνοές είχα καλές..ασε κομμένες οι καταχρήσεις έστω και μια στο τόσο..

 

Ps : συμπληρώνω σε αυτά που πολύ σωστά γράφεις για το squoat. Για να μην μπερδευτούμε μιλάω για squot με την μπάρα κλειδωμένη στο μηχάνημα.. οχι ελεύθερο .ας το πώ έτσι.

ενα λάθος που κάνουν πολλοί .. εκτός απο το άνοιγμα των ποδιών και το γεγονός οτι πρέπει να τα έχεις λίγο πιο μπροστά τα πόδια ..(προσοχή μην γλιστρήσετε)

θέλει οπωσδήποτε στήθος εξω.. για να μην επιβαρύνεται η σπονδυλική και κάθισμα όπως κάθεσαι σε μια καρέκλα οχι πιο βάθυ..πιο χαμηλά δηλαδή.

Επίσης η μπάρα πατάει στην ωμοπλάτη και ΟΧΙ στον λαιμό όπως έχω δεί  αρκετούς να κάνουν λανθασμένα..

 

 

ασχετο σήμερα έρχονται 2 πιτσιρίκια 17-18 μεταβίας ..δεν τα είχα ξαναδεί και κάνουν δικέφαλους.. η γυμνάστρια απο πάνω εν το μεταξυ..

πήρανε 7.5 κιλα με χεράκι σαν καλαμάκι του φραπέ και έκαναν καμπουριαστά στο όρθιο με τα χέρια να φεύγουν όπως να ναι.. οχι κολλητά δηλαδή στο σώμα..

Μου κάνει εντύπωση πως αν δεν μιλήσεις δεν σε διορθώνει κανείς.. Τσαντίζομαι γιατι θυμάμαι τα νιάτα μου πόσα λάθη έκανα σε τεχνική και τα οποία με ακολουθούν ακόμη και σήμερα υπο την μορφή τραυματισμών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε συ 70-80 κάνω άνετα.. Στα 80 μια 5άρα όμως επαναλήψεις. μην ξεχνάς είμαι 1.76 72,5 κιλά.

σήμερα είχα κομμένα πόδια για αυτό το άφησα με 2χ25 πάνω στην μπάρα.. ουτε αναπνοές είχα καλές..ασε κομμένες οι καταχρήσεις έστω και μια στο τόσο..

 

Ps : συμπληρώνω σε αυτά που πολύ σωστά γράφεις.

ενα λάθος που κάνουν πολλοί .. εκτός απο το άνοιγμα των ποδιών και το γεγονός οτι πρέπει να τα έχεις λίγο πιο μπροστά τα πόδια ..(προσοχή μην γλιστρήσετε)

θέλει οπωσδήποτε στήθος εξω.. για να μην επιβαρύνεται η σπονδυλική και κάθισμα όπως κάθεσαι σε μια καρέκλα οχι πιο βάθυ..πιο χαμηλά δηλαδή.

Επίσης η μπάρα πατάει στην ωμοπλάτη και ΟΧΙ στον λαιμό όπως έχω δεί  αρκετούς να κάνουν λανθασμένα..

Καλά δεν λένε και πολλά το ύψος και βάρος. Κι ο φώτης που είναι 85 κιλά σκάει 150 σε squat.

 

Το κάθισμα πρέπει να γίνεται σε όλο το διαθέσιμο εύρος και τουλάχιστον να σπάει την παράλληλο.

 

Όσο για το ύψος της μπάρας υπάρχει και το high bar και το low bar. Δεν υπάρχει μία fix θέση για όλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

για 7 χρονια θα πρεπε να χες μαθει να το γραφεις σωστα ;p squat γραφετε!!

 

εσυ μιλας για το σμιθ!!! αν οχι ολοι οι περισσοτεροι εδω μεσα κανουν με ελευθερη μπαρα τα squat!!

 

εγω απο αυτη τη βδαμαδα σταματαω τα ποδια! ισως κανω 1 φορα στις 2 βδομαδες! αυριο ξεκιναω προπονηση βουνο!

οποτε θα γυμναζονται εκει!! αν κανω και στο γυμναστηριο δεν  θα αντεχω μετα στο τρεξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ελεύθερη μπάρα δεν κάνω το squat . Σμιθ σωστά το είπες

Τόσο μπορώ δεν νομίζω να φτάσω τα 100 κιλά ασε που φοβάμαι τραυματισμούς.

Προς ενημέρωση σου αναφέρεται και ως squot πάντως . γενικά και με τις 2 ονομασίες το πετυχαίνω .

btw τι σημαίνουν τα 7 χρόνια.. φέτος ξεκίνησα deadlift όπως και squat..τα προηγούμενα χρόνια έπαιζα μπάρα βάρη μηχανήματα αερόβια..δεν είχα αγγίξει αυτές τις ασκήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε με ελεύθερη μπάρα τα ίδια κιλά που κάνεις στο smith
εκεί θας δεις διαφορά....
σήμερα έκανα με μπάρα τα deadlift...δεν ξέρω πόσα σήκωσα, διότι δεν ξέρω πόσο ζυγίζει η κάθε μια...μπορώ να βρω από πουθενά πόσο ζυγίζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δοκιμάσω Δήμητρα ελπίζω να μην σακατευτώ. 

Αν εννοείς την μπάρα πόσα κιλά είναι συνήθως οι μεγάλες είναι 15άρες αλλά υπάρχουν και 10άρες. μιλάω γι αυτές του πάγκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

squot μονο απο  ελληνες θα το εχεις δει γραμμενο ετσι :P

τα 7 χρονια τα ανεφερα γιατι ειπε ο λιβ οτι κανεις τοσο οποτε θεωρησα οτι τοσο καιρο τα κανεις!

εγω εφτασα τα 70κιλα 15 επαναληψεις (σε σουπερ σετ με προβολες) αλλα μεχρι εκει!

τωρα τελος τα ποδια :( και μαρεσαν !!


νομιζω οι μπαρες παιζουν σε 12(ή 10) και 20 κιλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 κιλά είναι αυτές χωρίς τα εξογκώματα στα 2 άκρα .

15άρες μου είχε πεί ο γυμναστής πάντως θα ξαναρωτήσω.δεν θυμάμαι 20 σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πώ η μακριά ίσια είναι σαν κ αυτή της φωτό σου ή είναι μπάρα που παίρνεις απο τον πάγκο..; δηλαδή πιο μακριά.

άρα έχουμε 10αρα τη μια μεσαία, 12αρα η στραβόμπαρα και 20αρα η πιο μεγάλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ξέρω για αυτές που κάνεις στήθος στον πάγκο για πχ. 

10 οι μακριές λεπτές χωρίς τα εξογκώματα και 15-17 οι μακριές με τα μεταλικά εξογκώματα στα άκρα. Για τις δεύτερες έχω μια μικρή επιφύλαξη θα ρωτήσω τη Δευτέρα. Τόσα χρόνια τόσο τις θυμάμαι πάντως.

ΤΟ ίδιο μήκος έχουν και οι 2 που προανέφερα. είναι για πάγκο δηλαδή.

Για στραβόμπαρα και μικρότερες μπάρες δεν θυμάμαι πόσο. εικάζω 5-7 κιλά ; αλλά θα σε γελάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...