Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

  • Moderators

ευχαριστω μαν!!!

 

αν ειχα και κανα ποντο παραπανω θα ταν καλυτερα! γιατι για το υψος μου και λιγο να τουμπανιασω φαινεται αμεσως!!

και επιτελους μου ηρθαν τα παπουτσια!

 

https://www.dropbox.com/s/1edjbsfxzfwgsi9/CameraZOOM-20131129163121089.jpg

https://www.dropbox.com/s/qh2vn2b2in4xekn/CameraZOOM-20131129163143029.jpg

https://www.dropbox.com/s/5pt1s5885imup8z/CameraZOOM-20131129163154650.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ελπιζω να παω αυριο αν δεν χαλασει ο καιρος!!

ισως τελικα επρπε να παρω το 8.5 και οχι το 9 (πηρα το 9 γιατι δεν ειχαν το 8.5 αλλα νομιζω οτι δεν θα χω προβλημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yiannis αλλιως το εθεσα εγω.. Σαν ουδετερο το "μαχημι" εκανα μαλλον ορθογραφικο λαθος...

 

Ολα μαζι επεσαν γαμω... Σημερα οι ωρες στην δουλεια δεν περνουσαν με τιποτα...

@spect εισαι ωραιος ρε...

 

Αντε και μεις σιγα σιγα να ανεβαινουμε....

 

 

Μολις σταματησα το gym, ολα με βρηκαν... Ακομα και οι ωρες δεν περνανε με τιποτα...

Καθομαι σε ενα κρεβατι... Ουτε να κοιμηθω το μεσιμερι δεν μπορω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το deadlift γυμνάζει θεωρητικά όλο το σώμα. Συνήθως το βάζουμε μέρα πλάτης. Μπορείς και μέρα ποδιών αλλά squat και deadlift ίδια μέρα δεν είναι ότι καλύτερο , θα τεντώσεις. 

 

Στα πόδια για να χτίσεις μυς όσο περισσότερες επαναλήψεις τόσο το καλύτερο σε λογικά πλαίσια. Εφόσον είσαι 10+ είσαι οκ αν σε βολεβουν 12 βάλε 12.. γιατι δεν σου "κάθονται" καλά? Αν είναι γιατί δεν μπορείς να περπατήσεις μετά , εκεί είναι το νόημα :D . Γενικά ότι σε κάνει να περπατάς με το ζόρι όταν τελειώνει η προπόνηση , και καθόλου την επόμενη μέρα είναι μια χαρά, είτε είναι 5 είτε 15 :P

 

Για το πρόγραμμα γενικά , κάνεις 36 σετ την μέρα. Κάτι δεν πάει καλά, είναι πολλά τα σετ, είναι και 5 φορές την εβδομάδα.. είτε δεν θα πιέζεσαι πολύ , είτε θα κλατάρεις σε κάνα δίμηνο. Τώρα κάνεις τόσα σετ? Ποσην ώρα την ημέρα γυμνάζεσαι? Τι διαλείμματα έχεις ανάμεσα απο τα σετ? τι τέμπο?

Βασικά δεν είναι πάντα 4 σετ. Στην πρώτη ή στις δύο πρώτες ασκήσεις κάθε ομάδας κάνω τέσσερα ή πέντε για να ζεσταθούν οι μύες και μετά στις υπόλοιπες ασκήσεις θα κάνω ή τέσσερα σετ ή τρία. Ανάλογα με πόσο κούραση θα νοιώσω και με την όρεξη. Οπότε το πρώτο από τα τέσσερα δεν γίνεται με πολύ βάρος.

 

Τις 15 επαναλήψεις θέλω να τις ρίξω γιατί μου φαίνονται πολλές και κάθε φορά λέω άντε να τελειώσουν. Έχω κουραστεί να μετράω μέχρι το 15 και μου φαίνεται πολύ. Ίσως να είναι μόνο ψυχολογικό αλλά έχω και την αίσθηση ότι δεν ανεβαίνουν τα κιλά εύκολα και φοβάμαι μην ανπτυχθεί πολύ το πάνω μέρος και φαίνονται αγύμναστα τα πόδια.

 

 

Θα σου πρότεινα βυθίσεις και μονόζυγο (και γενικά ασκήσεις που χρησιμοποιείς το σωματικό βάρος), να κάνεις μέγιστες επαναλήψεις σε κάθε σετ και όχι ένα συγκεκριμένο αριθμό επαναλήψεων

Ακόμα κάνω στο μηχάνημα που ακουμπάς πάνω σε ένα μαξιλάρι σε ελαφρύνει το βάρος. Πρωτοξεκίνησα με 40-45 κιλά αλάφρωμα και τώρα είμαι στα 15. Όταν το βγάλω τελείως, σε κανα δίμηνο όπως το κόβω, θα αυξήσω τις επαναλήψεις.

 

 

Εισαι πολυ φορτωμενος νομιζω....

 

Στηθος συνολο σετ 12

 

Πλατη συνολο σετ 15

 

Ποδια καμια 20 σετ

 

Ωμοι απο δυο ασκησεις σε μερα στηθους και μετα πλατης απο 4 σετ

 

Χερια δικεφαλλοι 8-9 σετ

 

Τρικεφαλλα καπου 12 σετ..

 

Καπως ετσι να τα χεις στο μυαλο σου..

 

Μην πας και φορτωνεις απλα ασκησεις..

 

Πχ στηθος να κανεις

 

Πιεσεις με μπαρα σε ισιο παγκο

 

Πιεσεις σε επικλινη με μοαρα ή καλυτερα αλτηρες

 

Ανοιγματα σε ισιο παγκο..

 

4 σετ *8 επαναληψεις*3 ασκησεις... βγαινουν τα 12 σετ..

 

Μπορεις την δευτερη φορα που χτυπας παλι στηθος αντι για επικλινη να κανεις κατακλινη...

Τα σετ δεν είναι τόσο πολλά γιατί όπως είπα το πρώτο είναι συνήθως ελαφρύ για ζέσταμα. Επικλινή παγκο τώρα δεν έχει το γυμναστήριο εκτός αν κάνω καμιά πατέντα με το σκαλοπάτι κάτω από τον πάγκο για να σηκωθεί...

 

Αλλά βέβαια κάνω cross over που στην ουσία το ίδιο μέρος γυμνάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 15 επαναλήψεις θέλω να τις ρίξω γιατί μου φαίνονται πολλές και κάθε φορά λέω άντε να τελειώσουν. Έχω κουραστεί να μετράω μέχρι το 15 και μου φαίνεται πολύ. Ίσως να είναι μόνο ψυχολογικό αλλά έχω και την αίσθηση ότι δεν ανεβαίνουν τα κιλά εύκολα και φοβάμαι μην ανπτυχθεί πολύ το πάνω μέρος και φαίνονται αγύμναστα τα πόδια.

 

Οι 15 επαναλήψεις είναι καλές γιατί φτιάχνεις αντοχή.

 

Άμα κάνεις για λίγο καιρό έτσι και μετά ρίξεις τις επαναλήψεις στις 10-8, θα τις κάνεις για πλάκα και θα ανέβεις και γρήγορα στα κιλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο για βάρη μίλα της. 

 

Δεν πάει έτσι, trust me, ειναι φοβερο κοριτσι. Κι ο προζακ στο ποστ του δε φαινοταν να το λεει με χιουμορ. Επειδη ο γραπτος λογος ειναι ξερος, βαζουμε και καμια φατσουλα, ε; ;)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...